Малайська операція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Малайська операція
Друга світова війна
Japanese troops mopping up in Kuala Lumpur.jpg
Японські солдати ведуть бої на вулицях Куала- Лумпура
Дата 8 грудня 194131 січня 1942
Місце Малайя, Південний Таїланд
Результат Перемога Японії, окупація Малайї
Відступ британських військ в Сінгапур.
Противники
Велика Британія Британська імперія:
  • Велика Британія Велика Британія
  • Австралія Австралія
Японія Японія


Командувачі
Велика Британія А. Е. Персіваль Японія Ямашіта Томоюкі


Сили сторін
88 тис. осіб
158 літаків
60 тис. осіб
400 гармат і мінометів
120 танків
617 літаків[1]


Військові втрати
5,5 тис. убитих

5 тис. поранених
40 тис. полонених[2]

1,8 тис. вбитих
3,4 тис. поранених[2]


Малайська операція (8 грудня 1941 — 31 січня 1942) — стратегічна військова операція збройних сил Японії проти британських та австралійських військ з метою захоплення Британської Малайї та взяття в облогу Сінгапуру під час Другої світової війни.

Передісторія[ред. | ред. код]

Японське командування в своїх планах по захопленню Південно-Східної Азії приділяло значну увагу Британській Малайї, що була багата на стратегічну сировину. Британці не мали в цьому регіоні значних сил і всі надії покладали на Сінгапур, розташований в південній частині півострова Малакка. Перед війною тут була збудована потужна військово-морська база. На думку британського командування, Сінгапур повинен був стати значною перешкодою на шляху японської агресії в Південно-Східній Азії та Індонезії.

Бойові дії[ред. | ред. код]

Японський десант, призначений для висадки в Таїланді та Малайї, вийшов в море ще до початку війни. 6 грудня повітряна розвідка англійців виявила японський флот в Сіамській затоці, проте погана погода завадила відстежити його наступні переміщення до своєї цілі.

Японські десанти в Малайї почали висаджуватися рано вранці 8 грудня за місцевим часом, майже одночасно з нападом на Перл-Гарбор. Перший десант був висаджений в ніч на 8 грудня в районі Кота-Бару. На світанку японська авіація, з баз в Індокитаї, здійснила нальоти на британські аеродроми в Малайї і Сінгапурі. Одночасно головні сили десанту висадилися в Південному Таїланді, в районі Сингорра і Патані. Туди ж одразу перебазувалася японська авіація. В цей же день японські війська вторглися в Таїланд з Індокитаю.

Примітки[ред. | ред. код]