Радянські фронти часів Другої світової війни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бойовий прапор 1-го Українського фронту
Бойовий прапор 2-го Білоруського фронту
Бойовий прапор 1-го Прибалтійського фронту

Радянські фронти часів Другої світової війни — вищі оперативно-стратегічні об'єднання збройних сил Радянського Союзу, що існували протягом усієї Другої світової війни. Призначалися для вирішення оперативно-стратегічних завдань на кількох операційних напрямках (іноді на одному стратегічному) континентального театру воєнних дій. Завдання виконували шляхом проведення фронтових операцій, як правило, у взаємодії з іншими фронтами, об'єднаннями й з'єднаннями різних видів збройних сил, що брали участь у стратегічній операції, а в деяких випадках і самостійно.

Фронт був вищим за рівнем оперативно-стратегічним об'єднанням, виключаючи 5 управлінь Головнокомандувань напрямків, створених у 1941 році, які не виправдали себе.

З точки зору організаційної, до складу фронтів, як правило, входило кілька армій, а також, в залежності від періоду війни, різні механізовані, танкові, авіаційні, артилерійські, саперні й інші з'єднання. Зазвичай стратегічні операції проводились силами декількох (двох-трьох і навіть чотирьох) фронтів і під час війни до 90 % наступальних і оборонних стратегічних операцій проведено за участю саме таких угруповань військ. Фронтові операції проводились силами одного фронту, іноді із залученням частини сил іншого фронту.

Історія

[ред. | ред. код]

З початком Другої світової війни у вересні 1939 року Радянський Союз взяв найактивнішу участь у більшості подій того часу. Вже у вересні 1939 у зв'язку з окупацією Західної України та Західної Білорусі в системі управління радянськими збройними силами створюються фронти, які були найважливішою ланкою військового управління на цей період.

З 11 вересня 1939 року в контексті підготовки до вторгнення до Польщі були сформовані Білоруський і Український фронти, управління яких були утворені й розгорнуті на базі БОВО і КОВО.

Фронтові управління створювалися ще двічі до початку вторгнення німецького Вермахту у червні 1941 року. Вперше це сталося на початку 1940 року, коли у війні з Фінляндією був створений Північно-Західний фронт. Вдруге, перед початком радянського вторгнення до Бессарабії та Буковини був утворений Південний фронт.

Німецько-радянська війна

[ред. | ред. код]

22 червня 1941 року з початком німецько-радянської війни Червоною армією на базі управлінь 4 західних прикордонних округів були розгорнуті управління Північно-Західного, Західного, Південно-Західного фронтів і 9-ї окремої армії, через 2 дні до них додався Північний фронт, а ще через день — Південний.

До кінця 1941 до існуючих 6 фронтових управлінь додалося ще 7 (управління Карельського, Волховського, Калінінського, Брянського — створювався двічі, Кавказького — надалі Кримського, Закавказького і Забайкальського фронтів), не рахуючи розформованих управлінь Резервного і Центрального фронтів і перейменування Північного фронту в Ленінградський. В 1942 цей процес продовжився, і до листопада 1942 кількість фронтових управлінь досягла 15, навіть враховуючи розформування управлінь Південного, Кримського, Північно-Кавказького фронтів. Причому поділ Сталінградського фронту на 2 (був створений Південно-Східний) виявився, як з'ясувалося згодом, помилковим, і це довелося виправляти через місяць. Те ж саме відбулося з Волховським фронтом, з якого сформували Волховську групу військ Ленінградського фронту, повернувши їй статус фронту 2 місяці по тому. З розформованих Південного і Північно-Кавказького фронтів створили Північну групу військ Закавказького фронту, розділену на 2 групи військ.

Залежно від стратегічної обстановки, що складалася, окремі фронтові об'єднання розформовувалися, інші створювалися знову, деякі перейменовувалися. Так, Брянський фронт формувався та створювався знову 3 рази. 12 липня 1942 було розформовано управління Південно-Західного фронту, а його війська увійшли до складу створеного Сталінградського фронту. 7 серпня 1942 Сталінградський фронт був розділений на два: власне Сталінградський і Південно-Східний, але вже 10 серпня 1942 Сталінградський фронт, залишаючись під своєю назвою, був підпорядкований Південно-Східному фронту. 28 вересня 1942 Сталінградський фронт був перейменований у Донський, а Південно-Східний став Сталінградським.

Восени 1943 процес перейменувань фронтів отримав подальший розвиток, коли з'явилися номерні фронти: 1-4-й Українські, 1-3-й Прибалтійські, весною 1944 — 1-3-й Білоруські. Були ліквідовані Північно-Кавказький та Північно-Західний фронти, в лютому 1944 р — Волховський, а в травні, після вигнання нацистських окупантів з Криму — 4-й Український. Причому ліквідація Волховського фронту знову, як і навесні 1942 року, була помилковою, оскільки через 2 місяці довелося створювати на цьому ж напрямку 3-й Прибалтійський фронт. А 1-й і 2-й Білоруські фронти за зимову кампанію 1943—1944 двічі перейменовували та розформовувалися.

У зв'язку з різким скороченням фронту бойових дій восени 1944 ліквідуються Карельський і 3-й Прибалтійський фронти, але відтворюється у серпні 4-й Український. У лютому — квітні 1945 ліквідуються й Прибалтійські фронти, причому 1-й у лютому став Земландською групою військ 3-го Білоруського фронту.

Загальна чисельність фронтів стала зменшуватися і до кінця війни складала 8 фронтів (Ленінградський, 1-й, 2-й і 3-й Білоруські, 1-й, 2-й, 3-й і 4-й Українські). Це було обумовлено і скороченням протяжності лінії фронту, і набуттям воєначальниками досвіду керівництва більшими за своїм складом фронтовими об'єднаннями.

Всього за час німецько-радянської війни з 22 червня 1941 по 9 травня 1945, не рахуючи управлінь фронтів ППО, було створено 5 управлінь напрямів і 24 управління фронтів (з урахуванням різних перейменувань, включаючи Московську зону оборони), з них лише 3 не взяли участі в боях на німецько-радянському фронті (у тому числі Далекосхідний довоєнного формування), а Закавказький брав участь у боях менше року лише частиною сил.

Фронти, залежно від виконуваних завдань, мали відповідний склад, який сильно розрізнявся. Так, наприклад, Карельський фронт півроку, з осені 1941 мав на всьому своєму 500-км протязі оборони всього одну армію (14-ту), три оперативних групи й оперативно підпорядкований Північний флот. Брянський фронт у листопаді 1941 мав 3-тю, 13-ту армії, Північно-Західний взимку 1942 протягом 2 місяців мав лише 2 армії (11-ту, 34-ту), так само, як 3-й Український восени 1944 57-му і 37-му (не рахуючи 17-ту повітряну), причому 37-ма, яка перебувала в Болгарії, в боях участі не брала.

Рекордсменом за кількістю армій і окремих корпусів, що входили до його складу, був 1-й Білоруський фронт, який напередодні операції «Багратіон» мав 13 армій (включаючи 2 повітряні й 1 танкову), 3 кавалерійських, 4 танкових і 1 механізований корпуси. Таку ж кількість армій, включаючи лише одну повітряну, мав узимку 1942/43 року Західний фронт, так само, як і 1-й Український при проведенні Берлінської операції (10 загальновійськових, 1 повітряна, 2 танкових армії, 1 кавалерійський, 3 танкових, 1 механізований корпуси).

До складу фронтів уходили не тільки загальновійськові армії, окремі корпуси, дивізії й бригади, також зрідка створювалися оперативні групи, склад яких сильно розрізнявся та міг бути прирівняний, як до армії, так і до дивізії. Основу військ усіх фронтів становили стрілецькі з'єднання і, крім того, кожному фронту придавалися на посилення різні з'єднання і частини Резерву ВГК — танкові, кавалерійські, артилерійські, інженерні, зв'язку, дорожні, залізничні та автомобільні.

Для першого періоду війни характерна часта зміна командування фронтів, причому деякі з командувачів ставали на чолі фронтів не одного разу. Вибуття командувачів відбувалося, як правило, з організаційних причин, хоча 5 з них загинули — генерали армії М. Ф. Ватутін і І. Д. Черняховський, генерал-полковник М. П. Кирпонос і колишній командувач Далекосхідним фронтом генерал армії Й. Р. Апанасенко, що знаходиться на стажуванні в діючій армії, був репресований генерал армії Д. Г. Павлов. Двома фронтами одночасно командували за сумісництвом Маршал Радянського Союзу Л. А. Говоров (Ленінградським і 2-м Прибалтійським) і генерал-полковник А. І. Єрьоменко (Сталінградським і Південно-Східним).

Фронти під час вторгнення до Польщі

[ред. | ред. код]
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Білоруський фронт
Білоруський особливий військовий округ 11 вересня — 14 листопада 1939 Не брав участі Польський похід Загальновійськові формування 3-тя, 4-та, 10-та, 11-та ЗА перетворений
на Білоруський особливий військовий округ
М. П. Ковальов
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Український фронт
Київський особливий військовий округ 11 вересня — 14 листопада 1939 Не брав участі Польський похід Загальновійськові формування Шепетівська АГр, Волочиська АГр, Кам'янець-Подільська АГр, Одеська АГр, Північна АГр, Південна АГр, Східна АГр, Кавалерійська АГр, 5-та, 6-та, 12-та, 13-та ЗА перетворений
на Київський особливий військовий округ
С. К. Тимошенко

Фронти у Радянсько-фінській війні

[ред. | ред. код]
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Північно-Західний фронт
Ленінградський військовий округ 7 січня — 13 березня 1940 Не брав участі Радянсько-фінська війна Загальновійськові формування 7-ма, 8-ма, 9-та, 13-та, 14-та, 15-та ЗА перетворений
на Ленінградський військовий округ
С. К. Тимошенко
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Південний фронт
Київський особливий військовий округ
9-та армія
9 червня — 9 липня 1940 Не брав участі Бессарабсько-буковинський похід Загальновійськові формування 5-та, 9-та, 12-та ЗА перетворений
на Київський особливий військовий округ
Г. К. Жуков

Фронти Сухопутних військ з 1941 до 1945 роки (Німецько-радянська війна)

[ред. | ред. код]
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Білоруський фронт 1-го формування
Центральний фронт (2ф) 20 жовтня 1943 — 24 лютого 1944 Не брав участі Гомельсько-Речицька; Калинковицько-Мозирська Загальновійськові армії 3-тя, 10-та, 11-та, 48-ма, 50-та, 61-ша, 63-тя, 65-та ЗА
Повітряні армії 16-та ПА
перейменований
на 1-й Білоруський фронт (1ф)
К. К. Рокоссовський
Білоруський фронт 2-го формування
1-й Білоруський фронт (1ф) 5 — 16 квітня 1944 Не брав участі Рогачевсько-Жлобинська Загальновійськові армії 3-тя, 47-ма, 48-ма, 61-ша, 69-та, 70-та ЗА
Повітряні армії 16-та ПА
Флотилії Дніпровська флотилія
перейменований
на 1-й Білоруський фронт (1ф)
К. К. Рокоссовський
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
1-й Білоруський фронт 1-го формування
Білоруський фронт 1-го формування 24 лютого — 5 квітня 1944 Не брав участі Рогачевсько-Жлобинська Загальновійськові армії 3-тя, 10-та, 48-ма, 50-та, 61-ша, 65-та ЗА
Повітряні армії 16-та ПА
перейменований
на Білоруський фронт 2-го формування
К. К. Рокоссовський
1-й Білоруський фронт 2-го формування
Білоруський фронт 2-го формування 16 квітня 1944 — 10 червня 1945 Не брав участі «Багратіон»БобруйськаЛюблін-Берестейська; Вісло-ОдерськаВаршавсько-Познанська; Східно-Померанська; БерлінськаЗеєловсько-БерлінськаКотбус-ПотсдамськаШтремберг-Торгауська Загальновійськові армії 8-ма гв. А, 3-тя УдА, 5-та УдА, 3-тя, 10-та, 28-ма, 33-тя, 47-ма, 48-ма, 50-та, 61-ша, 65-та, 69-та, 70-та ЗА
Армії Польщі 1-ша А (ВП)
Танкові армії 1-ша гв. ТА, 2-га гв. ТА, 2-га ТА
Повітряні армії 6-та ПА, 16-та ПА
Флотилії Дніпровська флотилія
переформований
на Група радянських окупаційних військ у Німеччині
К. К. Рокоссовський
Г. К. Жуков
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
2-й Білоруський фронт 1-го формування
військ лівого крила Білоруського фронту 24 лютого — 5 квітня 1944 Не брав участі Поліська Загальновійськові армії 47-ма, 61-ша, 69-та, 70-та ЗА
Повітряні армії 6-та ПА
Флотилії Дніпровська флотилія
Розформований П. О. Курочкін
2-й Білоруський фронт 2-го формування
військ лівого крила Західного фронту[1] 16 квітня 1944 — 10 червня 1945 Не брав участі «Багратіон»МогильовськаМінськаБілостоцька; Східно-ПрусськаІнстербурзько-КенігсберзькаМлавсько-Ельбінзька; Східно-Померанська; БерлінськаШтеттінсько-РостоцькаКотбус-ПотсдамськаШтремберг-Торгауська Загальновійськові армії 2-га УдА, 3-тя, 19-та, 33-тя, 43-тя, 48-ма, 49-та, 50-та, 65-та, 70-та ЗА
Танкові армії 1-ша гв. ТА, 5-та гв. ТА
Повітряні армії 4-та ПА
Флотилії Дніпровська флотилія
переформований
на Північну групу військ
І. Ю. Петров
Г. Ф. Захаров
К. К. Рокоссовський
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
3-й Білоруський фронт
Західний фронт 24 квітня 1944 — 15 серпня 1945 Не брав участі «Багратіон»Вітебсько-ОршанськаМінськаВільнюськаКаунаська; ПрибалтійськаМемельська; Гумбіннен-Гольдапська; Східно-ПрусськаІнстербурзько-КенігсберзькаМлавсько-ЕльбінзькаРастенбурзько-ХейльсберзькаГайлігенбайлський мішокКенігсберзькаЗемландська Загальновійськові армії 2-га гв. А, 11-та гв. А, 3-тя, 5-та, 21-ша, 28-ма, 31-ша, 33-тя, 39-та, 43-тя, 48-ма, 50-та ЗА
Танкові армії 5-та гв. ТА
Повітряні армії 1-ша ПА, 3-тя ПА
переформований
на Барановицький військовий округ
І. Д. Черняховський
О. М. Василевський
І. Х. Баграмян
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Брянський фронт 1-го формування
20-й ск
25-й мк
16 серпня — 10 листопада 1941 Смоленська → Гомельско-Трубчевська оборонна операція; Битва за МосквуБрянська1-ша Тульська СмоленськаРославль-Новозибківська Загальновійськові армії 3-тя, 13-та, 21-ша, 50-та ЗА Розформований А. І. Єрьоменко
М. П. Петров
Г. Ф. Захаров
Брянський фронт 2-го формування
КМГ ген-л-та Костенко 24 грудня 1941 — 12 березня 1943 Битва за МосквуЄлецька; Воронезько-Ворошиловградська; Воронезько-Харківська3-тя Харківська Битва за Москву; Воронезько-ХарківськаВоронезько-Касторненська → Мало-Архангельска операція Загальновійськові армії 3-тя, 13-та, 38-ма, 40-ва, 48-ма, 61-ша ЗА, КМГ ген.л-та Костенко
Танкові армії 2-га, 5-та ТА
Саперні армії 6-та СпА
Повітряні армії 2-га, 15-та ПА
Резервний фронт 2-го формування Я. Т. Черевиченко
П. І. Голиков
Н. Є. Чибісов
К. К. Рокоссовський
М. А. Рейтер
Брянський фронт 3-го формування
Орловський фронт 28 березня — 10 жовтня 1943 Курська дугаКурська оборонна Курська дугаОрловська → Болховсько-Орловська операція; 2-га Брянська Загальновійськові армії 11-та гв. А, 3-тя, 11-та, 50-та, 61-ша, 63-тя ЗА
Танкові армії 3-тя гв. ТА, 4-та ТА
Повітряні армії 15-та ПА
Прибалтійський фронт М. А. Рейтер
М. М. Попов
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Волховський фронт 1-го формування
Ленінградський фронт 17 грудня 1941 — 23 квітня 1942 ЛенінградТихвінська оборонна ЛенінградТихвінська наступальнаЛюбанська Загальновійськові армії 2-га УдА, 4-та, 26-та, 29-та, 52-га, 59-та ЗА, Новгородська АОГ Волховська оперативна група К. П. Мерецков
Волховський фронт 2-го формування
Волховська оперативна група 9 червня 1942 — 15 лютого 1944 Не брав участі Ленінград«Іскра»«Полярна Зірка»3-тя СинявінськаМгінська; Ленінградсько-НовгородськаНовгородсько-Лузька Загальновійськові армії 2-га УдА, 4-та, 8-ма, 52-га, 54-та, 59-та ЗА
Повітряні армії 14-та ПА
Розформований К. П. Мерецков
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Воронезький фронт
Брянський фронт 2-го формування 9 липня 1942 — 20 жовтня 1943 Воронезько-Ворошиловградська; Воронезько-Харківська3-тя ХарківськаРильсько-Сумська; Курська дугаКурська оборонна СталінградськаСередньодонська; Воронезько-ХарківськаОстрогозько-РозсошанськаВоронезько-Касторненська«Зірка»; Курська дугаБєлгородсько-Харківська; Битва за ДніпроЧернігівсько-ПолтавськаСумсько-ПрилуцькаКиївськаЛютізька Загальновійськові армії 4-та гв. А, 5-та гв. А, 6-та гв. А, 7-ма гв. А, 6-та, 13-та, 21-ша, 27-ма, 38-ма, 40-ва, 47-ма, 52-га, 60-та, 64-та, 69-та ЗА
Танкові армії 3-тя гв. ТА, 5-та гв. ТА, 1-ша ТА, 3-тя ТА
Повітряні армії 2-га ПА
1-й Український фронт П. І. Голиков
М. Ф. Ватутін
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Донський фронт
Сталінградський фронт 30 вересня 1942 — 15 лютого 1943 Сталінградська«Фішрайер» Сталінградська«Уран»«Кільце» Загальновійськові армії 1-ша гв. А, 21-ша, 24-та, 57-ма, 62-га, 63-тя, 64-та, 65-та, 66-та ЗА
Танкові армії 4-та ТА
Повітряні армії 16-та ПА
Центральний фронт К. К. Рокоссовський
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Закавказький фронт 1-го формування
Закавказький військовий округ
Севастопольський оборонний район
23 серпня — 30 грудня 1941 Не брав участі Іранська; Битва за КримКерченсько-Феодосійська десантна Загальновійськові армії 44-та, 45-та, 46-та, 47-ма, 51-ша ЗА
СОР
Флотилії Чорноморський флот, Азовська флотилія
Кавказький фронт Д. Т. Козлов
Закавказький фронт 2-го формування
Закавказький військовий округ 15 травня 1942 — 25 травня 1945 Кавказ«Едельвейс»НоворосійськаМоздок-МалгобецькаТуапсинськаНальчицько-Орджонікідзевська Північно-КавказькаМоздок-СтавропольськаНоворосійсько-Майкопська Загальновійськові армії ПГВ, ЧГВ
4-та, 9-та, 12-та, 18-та, 24-та, 37-ма, 44-та, 45-та, 46-та, 47-ма, 56-та, 58-ма ЗА
Повітряні армії 4-та ПА, 5-та ПА
Саперні армії 8-ма СпА
Тбіліський військовий округ І. В. Тюленєв
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Західний фронт
Західний Особливий військовий округ 22 червня 1941 — 24 квітня 1944 «Барбаросса»Прикордонні1-ша БілоруськаБілостоцько-МінськаВітебськаСмоленська; «Тайфун»ВяземськаМожайсько-МалоярославецькаТульська обороннаНаро-ФомінськаКалінінська обороннаКлинсько-Сонячногірська оборонна 1-ша БілоруськаЛепельський контрнаступСмоленськаРогачевсько-ЖлобинськаДуховщинська; МосковськаКалінінська наступальнаКлинсько-Сонячногірська наступальнаТульська наступальнаКалузькаВяземська десантна; Ржевська1-ша Ржевсько-ВяземськаМожайсько-Вяземська1-ша Ржевсько-Сичовська2-га Ржевсько-Сичовська2-га Ржевсько-Вяземська; Курська дугаОрловська; СмоленськаСпас-ДеменськаЄльнинсько-ДорогобузькаСмоленсько-Рославльська; Оршанська; Вітебська Загальновійськові армії 10-та гв. А, 11-та гв. А, 3-тя, 4-та, 5-та, 10-та, 11-та, 13-та, 16-та, 19-та, 20-та, 21-ша, 22-га, 28-ма, 29-та, 30-та, 31-ша, 32-га, 33-тя, 39-та, 43-тя, 49-та, 50-та, 61-ша, 68-ма ЗА
Танкові армії 3-тя ТА, 4-та ТА
Повітряні армії 1-ша ПА
Саперні армії 1-ша СпА
3-й Білоруський фронт Д. Г. Павлов
А. І. Єрьоменко
С. К. Тимошенко
І. С. Конєв
Г. К. Жуков
В. Д. Соколовський
І. Д. Черняховський
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Кавказький фронт
Закавказький фронт 1-го формування 30 грудня 1941 — 28 січня 1942 КримОборона КримуСевастополь Керченсько-Феодосійська десантна Загальновійськові армії 44-та, 45-та, 46-та, 47-ма, 51-ша ЗА
СОР, ПримА
Флотилії Чорноморський флот, Азовська флотилія
Кримський фронт
Закавказький військовий округ
Д. Т. Козлов
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Калінінський фронт
Західний фронт 19 жовтня 1941 — 20 жовтня 1943 «Тайфун»Калінінська обороннаКлинсько-Сонячногірська оборонна; Ржевська«Зейдліц» МосковськаКалінінська наступальнаКлинсько-Сонячногірська наступальнаТоропецько-Холмська; Ржевська1-ша Ржевсько-Вяземська1-ша Ржевсько-СичовськаОперація «Марс»2-га Ржевсько-Вяземська; Великолуцька; СмоленськаДуховщинсько-Демидівська; Невельська Загальновійськові армії 3-тя УдА, 4-та УдА, 20-та, 22-га, 29-та, 30-та, 31-ша, 41-ша, 43-тя, 58-ма ЗА
Повітряні армії 3-тя ПА
1-й Прибалтійський фронт І. С. Конєв
М. О. Пуркаєв
А. І. Єрьоменко
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Карельський фронт
Північний фронт 19 жовтня 1941 — 15 листопада 1944 Заполяр'я«Зільберфукс»«Полярфукс» Заполяр'яМурманськаКестеньгаКандалакшська; Петсамо-Кіркенеська; Виборзько-ПетрозаводськаСвірсько-Петрозаводська Загальновійськові армії 7-ма, 14-та, 19-та, 26-та, 32-га ЗА
Кемська ОГ, Медвеж'єгорська ОГ, Масельська ОГ
Повітряні армії 7-ма ПА
Розформований В. О. Фролов
К. П. Мерецков
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Кримський фронт
Кавказький фронт 28 січня — 19 травня 1942 КримОборона КримуСевастополь«Штерфанг»«Полювання на дрохв» Не брав участі Загальновійськові армії 44-та, 47-ма, 51-ша, ПримА
СОР
Флотилії Чорноморський флот, Азовська флотилія
Розформований Д. Т. Козлов

Курський фронт

[ред. | ред. код]
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Курський фронт
Резервний фронт (2ф) 23 — 27 березня 1943 Не брав участі Не брав участі Загальновійськові армії 38-ма, 60-та ЗА
Повітряні армії 15-та ПА
Орловський фронт М. А. Рейтер

Ленінградський фронт

[ред. | ред. код]
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Ленінградський фронт
Північний фронт 27 серпня 1941 — 24 липня 1945 ЛенінградЛенінградська обороннаВиборзсько-КексгольмськаКінгісеппсько-ЛузькаТихвінська оборонна Ленінград1-ша Синявінська2-га СинявінськаТихвінська наступальнаЛюбанська«Іскра»«Полярна Зірка»3-тя СинявінськаМгінська; Псковська; НарваПлацдарм Нарва«Танненберг»; Ленінградсько-НовгородськаКрасносільсько-РопшинськаНовгородсько-ЛузькаКінгісеппсько-Гдовська; Виборзько-ПетрозаводськаВиборзька; ПрибалтійськаТалліннськаМоонзундська; Курляндський мішок Загальновійськові армії 6-та гв. А, 10-та гв. А, 1-ша УдА, 2-га УдА, 4-та УдА, 4-та, 8-ма, 20-та, 21-ша, 22-га, 23-тя, 42-га, 48-ма, 51-ша, 52-га, 54-та, 55-та, 59-та, 67-ма ЗА
Курляндська ГВ, Копорська ОГ, Невська ОГ, Приморська ОГ, Слуцько-Колпинська ОГ, Південна ОГ
Повітряні армії 3-тя ПА, 13-та ПА, 15-та ПА, Ленінград. А ППО
Ленінградський військовий округ М. М. Попов
К. Є. Ворошилов
Г. К. Жуков
І. І. Федюнінський
М. С. Хозін
Л. О. Говоров

Московська зона оборони

[ред. | ред. код]
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Московська зона оборони
Московський військовий округ 2 грудня 1941 — 15 жовтня 1943 «Тайфун» Московська Загальновійськові армії 24-та, 60-та ЗА
Саперні армії 3-тя СпА
Розформована П. А. Артем'єв
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Московський резервний фронт
Фронт Можайської лінії оборони 9 — 12 жовтня 1941 «Тайфун» Не брав участі Загальновійськові армії 5-та ЗА
Укріплені райони Волоколамський УР, Калузький УР, Малоярославецький УР, Можайський УР
Західний фронт П. А. Артем'єв
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Орловський фронт
Курський фронт 27 — 28 березня 1943 Не брав участі Не брав участі Загальновійськові армії 3-тя, 61-ша ЗА
Повітряні армії 15-та ПА
Брянський фронт (3ф) М. А. Рейтер
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Південний фронт 1-го формування
Немає 22 червня 1941 — 12 липня 1942 «Барбаросса»ПрикордонніЛьвівсько-ЧернівецькаСтаніславсько-Проскурівська«Мюнхен»Тирасполь-МелітопольськаУманськаДніпропетровська1-ша Донбаська1-ша Ростовська1-ша Ростовська оборонна; Воронезько-ВорошиловградськаВорошиловградсько-Шахтинська 1-ша Ростовська1-ша Ростовська наступальна; Барвінково-Лозовська; 2-га Харківська Загальновійськові армії 6-та, 9-та, 12-та, 18-та, 24-та, 37-ма, 51-ша, 56-та, 57-ма ЗА
ПримА
Повітряні армії 4-та ПА
Північно-Кавказький фронт І. В. Тюленєв
Д. І. Рябишев
Я. Т. Черевиченко
Р. Я. Малиновський
Південний фронт 2-го формування
Сталінградський фронт 1 січня — 20 жовтня 1943 Не брав участі Північно-Кавказька; 3-тя Ростовська; 3-тя ДонбаськаМіуська; НижньодніпровськаМелітопольська Загальновійськові армії 2-га гв. А, 3-тя гв. А, 28-ма, 44-та, 51-ша ЗА
Повітряні армії 8-ма ПА
Флотилії Азовська флотилія
4-й Український фронт А. І. Єрьоменко
Р. Я. Малиновський
Ф. І. Толбухін
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Південно-Західний фронт 1-го формування
Київський Особливий військовий округ 22 червня 1941 — 12 липня 1942 «Барбаросса»ПрикордонніДубноЛьвівсько-ЧернівецькаЛьвівсько-ЛуцькаСтаніславсько-ПроскурівськаКиївськаУманськаСумсько-Харківська1-ша Харківська1-ша Донбаська1-ша Ростовська1-ша Ростовська оборонна; Воронезько-ВорошиловградськаВалуйсько-Россошанська Битва за МосквуЄлецькаКурсько-Обояньська; Барвінково-Лозовська; 2-га Харківська Загальновійськові армії 3-тя, 5-та, 6-та, 9-та, 12-та, 13-та, 21-ша, 26-та, 28-ма, 37-ма, 38-ма, 40-ва, 57-ма, 61-ша ЗА
Укріплені райони Київський УР, Летичівський УР, Коростенський УР, Новоград-Волинський УР, Шепетівський УР, Остропольський УР, Ізяславський УР
Саперні армії 7-ма СпА
Повітряні армії 8-ма ПА
Південний фронт
Сталінградський фронт
М. П. Кирпонос
С. К. Тимошенко
Ф. Я. Костенко
Південно-Західний фронт 2-го формування
Немає 25 жовтня 1942 — 20 жовтня 1943 Воронезько-Харківська3-тя Харківська Сталінградська«Уран»Середньодонська; Воронезько-ХарківськаОстрогозько-Розсошанська«Зірка»Міллерово-Ворошиловградська; Ізюм-Барвінківська; Ворошиловградська; 3-тя Донбаська; Барвінково-Павлоградська; НижньодніпровськаЗапорізька Загальновійськові армії 1-ша гв. А, 3-тя гв. А, 8-ма гв. А, 5-та УдА, 6-та, 12-та, 21-ша, 46-та, 57-ма, 62-га, 63-тя ЗА
Танкові армії 3-тя ТА, 5-та ТА
Повітряні армії 2-га ПА, 17-та ПА
3-й Український фронт М. Ф. Ватутін
Р. Я. Малиновський
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Південно-Східний фронт
Сталінградський фронт 7 серпня — 30 вересня 1942 Сталінградська«Фішрайер» Не брав участі Загальновійськові армії Сталінградський фронт[2]
1-ша гв. А, 28-ма, 51-ша, 57-ма, 62-га, 64-та ЗА
Повітряні армії 8-ма ПА
Флотилії Волзька флотилія
Сталінградський фронт А. І. Єрьоменко
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Північний фронт
Ленінградський військовий округ 24 червня — 26 серпня 1941 Заполяр'я; Талліннська; ЛенінградЛенінградська обороннаВиборзсько-КексгольмськаКінгісеппсько-Лузька Не брав участі Загальновійськові армії 7-ма, 8-ма, 14-та, 23-тя, 48-ма ЗА
Лузька ОГ
Флотилії Балтійський флот
Ленінградський фронт
Карельський фронт
М. М. Попов
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Північно-Західний фронт
Прибалтійський Особливий військовий округ 22 червня 1941 — 20 жовтня 1943 «Барбаросса»Прикордонні1-ша ПрибалтійськаЛенінградЛенінградська оборонна1-ша Дем'янська 1-ша ПрибалтійськаРасейняйська; ЛенінградСольциСтара РуссаТихвінська наступальнаТоропецько-Холмська2-га Дем'янськаСтароруська Загальновійськові армії 1-ша УдА, 3-тя УдА, 4-та УдА, 8-ма, 11-та, 22-га, 27-ма, 34-та, 48-ма, 53-тя, 68-ма ЗА
Новгородська АГр
Особлива група військ генерала Хозіна
Танкові армії 1-ша ТА
Повітряні армії 6-та ПА
Немає Ф. І. Кузнецов
П. П. Собенников
П. О. Курочкін
С. К. Тимошенко
І. С. Конєв
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Північно-Кавказький фронт 1-го формування
Кримський фронт
Південний фронт
20 травня — 4 вересня 1942 Кавказ«Едельвейс»Тихорєцько-СтавропольськаАрмавіро-МайкопськаНоворосійська Не брав участі Загальновійськові армії 9-та, 12-та, 18-та, 24-та, 37-ма, 44-та, 47-ма, 51-ша, 56-та ЗА, ПримАрм
Севастопольський ОР, Новоросійський ОР, Туапсинський ОР
Флотилії Чорноморський флот, Азовська флотилія
Повітряні армії 4-та ПА, 5-та ПА
Чорноморська група військ С. М. Будьонний
Північно-Кавказький фронт 2-го формування
Північна група військ 24 січня — 20 листопада 1943 Не брав участі КавказПівнічно-КавказькаКраснодарськаНоворосійсько-ТаманськаНоворосійська десантнаКерченсько-Ельтигенська десантна Загальновійськові армії 9-та, 18-та, 37-ма, 44-та, 46-та, 47-ма, 56-та, 58-ма ЗА
Флотилії Чорноморський флот, Азовська флотилія
Повітряні армії 4-та ПА, 5-та ПА
Приморська армія І. І. Масленников
І. Ю. Петров
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Прибалтійський фронт
Брянський фронт (3ф) 10 — 20 жовтня 1943 Не брав участі Не брав участі Загальновійськові армії 6-та гв. А, 11-та гв. А, 3-тя УдА, 11-та, 20-та, 22-га ЗА
Повітряні армії 15-та ПА
2-й Прибалтійський фронт М. М. Попов
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
1-й Прибалтійський фронт
Калінінський фронт 20 жовтня 1943 — 21 лютого 1945 Не брав участі Городоцька; Вітебська; «Багратіон»МінськаПолоцькаШяуляйська; ПрибалтійськаРизькаМемельська; Східно-ПрусськаІнстербурзько-Кенігсберзька Загальновійськові армії 2-га гв. А, 6-та гв. А, 11-та гв. А, 4-та УдА, 39-та, 43-тя, 51-ша, 61-ша ЗА
Танкові армії 5-та гв. ТА
Повітряні армії 3-тя ПА
Земландська група військ А. І. Єрьоменко
І. Х. Баграмян
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
2-й Прибалтійський фронт
Прибалтійський фронт 20 жовтня 1943 — 1 квітня 1945 Не брав участі Ленінградсько-НовгородськаСтарорусько-Новоржевська; Режицько-Двінська; Мадонська; ПрибалтійськаРизька; Курляндський мішок Загальновійськові армії 6-та гв. А, 10-та гв. А, 11-та гв. А, 1-ша УдА, 3-тя УдА, 4-та УдА, 11-та, 20-та, 22-га, 42-га, 51-ша ЗА
Повітряні армії 14-та ПА, 15-та ПА
Курляндська група військ М. М. Попов
А. І. Єрьоменко
Л. О. Говоров
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
3-й Прибалтійський фронт
військ лівого крила Ленінградського фронту 21 квітня — 16 жовтня 1944 Не брав участі Псковсько-Островська; Тартуська; ПрибалтійськаРизька Загальновійськові армії 1-ша УдА, 42-га, 54-та, 61-ша, 67-ма ЗА
Повітряні армії 14-та ПА
Розформований І. І. Масленников
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Резервний фронт 1-го формування
Немає 30 липня — 10 жовтня 1941 «Тайфун»Вяземська СмоленськаЄльнінська Загальновійськові армії 24-та, 31-ша, 32-га, 33-тя, 34-та, 43-тя, 49-та ЗА
Укріплені райони Ржевсько-Вяземський УР, Спасько-Деменський УР
Західний фронт Г. К. Жуков
С. М. Будьонний
Резервний фронт 2-го формування
Брянський фронт 2-го формування 12 — 23 березня 1943 Не брав участі Не брав участі Загальновійськові армії 2-га резервна, 24-та, 66-та ЗА Курський фронт М. А. Рейтер
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Сталінградський фронт 1-го формування
Південно-Західний фронт 12 липня — 30 вересня 1942 Сталінградська«Фішрайер» Не брав участі Загальновійськові армії 1-ша гв. А, 8-ма, 21-ша, 24-та, 28-ма, 38-ма, 51-ша, 57-ма, 62-га, 63-тя, 64-та, 66-та ЗА
Танкові армії 1-ша ТА, 4-та ТА
Повітряні армії 16-та ПА
Флотилії Волзька флотилія
Донський фронт С. К. Тимошенко
В. М. Гордов
А. І. Єрьоменко
Сталінградський фронт 2-го формування
Південно-Східний фронт 30 жовтня — 31 грудня 1942 Сталінградська«Фішрайер» Сталінградська«Уран»Котельниковська Загальновійськові армії 2-га гв. А, 5-та УдА, 28-ма, 51-ша, 57-ма, 62-га, 64-та ЗА
Повітряні армії 8-ма ПА
Південний фронт А. І. Єрьоменко
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Степовий фронт
Степовий військовий округ 9 липня — 20 жовтня 1943 Курська дугаКурська оборонна Курська дугаБєлгородсько-Харківська; ДніпроЧернігівсько-ПолтавськаПолтавсько-КременчуцькаНижньодніпровськаП'ятихатська Загальновійськові армії 4-та гв. А, 5-та гв. А, 7-ма гв. А, 27-ма, 37-ма, 46-та, 47-ма, 53-тя, 57-ма, 69-та ЗА
Танкові армії 5-та гв. ТА
Повітряні армії 5-та ПА
2-й Український фронт І. С. Конєв
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
1-й Український фронт
Воронезький фронт 20 жовтня 1943 — 10 червня 1945 КиївськаКиївська оборонна КиївськаЛютізькаБукринська; Дніпровсько-КарпатськаЖитомирсько-БердичівськаКорсунь-ШевченківськаРівненсько-ЛуцькаПроскурівсько-ЧернівецькаКам'янець-Подільський; Львівсько-Сандомирська; Східно-КарпатськаКарпатсько-ДуклінськаКарпатсько-Ужгородська; Вісло-ОдерськаСандомирсько-Сілезька; Нижньо-Сілезька; Верхньо-Сілезька; БерлінськаКотбус-ПотсдамськаШтремберг-Торгауська; Празька Загальновійськові армії 1-ша гв. А, 3-тя гв. А, 5-та гв. А, 6-та, 13-та, 18-та, 21-ша, 27-ма, 28-ма, 31-ша, 38-ма, 40-ва, 47-ма, 52-га, 59-та, 60-та ЗА
Армії Польщі 2-га А (ВП)
Танкові армії 1-ша гв. ТА, 3-тя гв. ТА, 4-та гв. ТА, 1-ша ТА, 2-га ТА, 4-та ТА, 6-та ТА
Повітряні армії 2-га ПА, 8-ма ПА
Центральна група військ М. Ф. Ватутін
Г. К. Жуков
І. С. Конєв
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
2-й Український фронт
Степовий фронт 20 жовтня 1943 — 10 червня 1945 Не брав участі ДніпроНижньодніпровськаП'ятихатська; Дніпровсько-КарпатськаКіровоградськаКорсунь-ШевченківськаРівненсько-ЛуцькаПроскурівсько-ЧернівецькаУмансько-БотошанськаОдеська; 1-ша Яссько-Кишинівська1-й Тиргу-Фрумос2-й Тиргу-Фрумос; 2-га Яссько-Кишинівська; Румунська; БелградськаЗахідно-Карпатська; Банська-Бистрицька; Дебреценська; БудапештськаКечкемет-БудапештськаСольнок-БудапештськаНьїредьхаза-МішкольцькаБудапештЕстергом-Комарновська; Нижньо-Сілезька; Верхньо-Сілезька; ВіденськаШтурм Відня; Братиславсько-Брновська; Празька Загальновійськові армії 4-та гв. А, 5-та гв. А, 7-ма гв. А, 9-та гв. А, 27-ма, 37-ма, 40-ва, 46-та, 52-га, 53-тя, 57-ма ЗА
Армії Румунії 1-ша румунська А, 4-та румунська А
Кавалерійські формування КМГ
Танкові армії 5-та гв. ТА, 6-та гв. ТА, 2-га ТА, 6-та ТА
Повітряні армії 5-та ПА
Флотилії Дунайська флотилія
Одеський військовий округ І. С. Конєв
Р. Я. Малиновський
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
3-й Український фронт
Південно-Східний фронт (2ф) 20 жовтня 1943 — 15 червня 1945 Балатонська«Фрюлінгсервахен» ДніпроНижньодніпровськаДніпропетровська; Дніпровсько-КарпатськаБерезнегувато-СнігурівськаНікопольсько—КриворізькаОдеська; 1-ша Яссько-Кишинівська1-й Тиргу-Фрумос2-й Тиргу-Фрумос; 2-га Яссько-Кишинівська; Болгарська; Белградська; Апатін-Капошварська; БудапештськаСекешфехервар-ЕстергомськаБудапештБалатонська; ВіденськаГрацько-АмштеттенськаШтурм Відня Загальновійськові армії 1-ша гв. А, 4-та гв. А, 8-ма гв. А, 9-та гв. А, 5-та УдА, 6-та, 12-та, 26-та, 27-ма, 28-ма, 37-ма, 46-та, 57-ма ЗА
Армії Болгарії 1-ша болгарська А, 2-га болгарська А, 4-та болгарська А,
Танкові армії 6-та гв. ТА
Повітряні армії 17-та ПА
Флотилії Дунайська флотилія
Південна група військ Р. Я. Малиновський
Ф. І. Толбухін
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
4-й Український фронт 1-го формування
Південний фронт 20 жовтня 1943 — 31 травня 1944 Не брав участі ДніпроНижньодніпровськаМелітопольська; Дніпровсько-КарпатськаНікопольський плацдармНікопольсько—Криворізька; КримКримська Загальновійськові армії 2-га гв. А, 3-тя гв. А, 5-та УдА, 28-ма, 44-та, 51-ша ЗА
ПримА
Повітряні армії 4-та ПА, 8-ма ПА
Розформований Ф. І. Толбухін
4-й Український фронт 2-го формування
військ лівого крила 1-го Українського фронту 5 серпня 1944 — 25 серпня 1945 Не брав участі Східно-КарпатськаКарпатсько-ДуклінськаКарпатсько-Ужгородська; Західно-Карпатська; Моравсько-Остравська; ПразькаОломоуцька; Загальновійськові армії 1-ша гв. А, 18-та, 38-ма, 60-та ЗА
Повітряні армії 8-ма ПА
Прикарпатський військовий округ І. Ю. Петров
А. І. Єрьоменко

Фронт Можайської лінії оборони

[ред. | ред. код]
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Фронт Можайської лінії оборони
Військ резерву Ставки ВГК 18 — 30 липня 1941 Не брав участі Не брав участі Загальновійськові армії 32-га, 33-тя, 34-та ЗА Резервний фронт П. А. Артем'єв

Фронт резервних армій

[ред. | ред. код]
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Фронт резервних армій
Група армій резерву Ставки ВГК 14 — 25 липня 1941 Не брав участі Не брав участі Загальновійськові армії 24-та, 28-ма, 29-та, 30-та, 31-ша, 32-га ЗА Резервний фронт І. О. Богданов

Центральний фронт

[ред. | ред. код]
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Центральний фронт 1-го формування
4-та армія 24 липня — 25 серпня 1941 Київська; Смоленська Не брав участі Загальновійськові армії 3-тя, 13-та, 21-ша ЗА Брянський фронт Ф. І. Кузнецов
М. Г. Єфремов
Центральний фронт 2-го формування
Донський фронт] 15 лютого — 20 жовтня 1943 Курська дугаКурська оборонна Курська дугаОрловська; Битва за ДніпроЧернігівсько-ПолтавськаЧернігівсько-Прип'ятська Загальновійськові армії 3-тя, 13-та, 21-ша, 48-ма, 50-та, 60-та, 61-ша, 63-тя, 70-та ЗА
Танкові армії 3-тя гв. ТА, 2-га ТА
Повітряні армії 16-та ПА
Білоруський фронт К. К. Рокоссовський

Фронти Сухопутних військ у 1945 році (радянсько-японська війна)

[ред. | ред. код]

1-й Далекосхідний фронт

[ред. | ред. код]
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
1-й Далекосхідний фронт
Приморська група військ 5 серпня — 1 жовтня 1945 Не брала участі Радянсько-японська війнаХарбіно-Гіринська Загальновійськові армії 1-ша, 5-та, 25-та, 35-та ЗА
Чугуївська ОГ
Повітряні сили Прим. А ППО
9-та ПА
Приморський військовий округ К. П. Мерецков

2-й Далекосхідний фронт

[ред. | ред. код]
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
2-й Далекосхідний фронт
Далекосхідний фронт 5 серпня — 1 жовтня 1945 Не брав участі Радянсько-японська війнаСунгарійськаПівденно-СахалінськаКурильска Загальновійськові армії 1-ша, 15-та, 16-та ЗА
Камчатський ОР
Повітряні сили 10-та ПА, Приамур. А ППО
Флотилії Амурська військова флотилія, Північна Тихоокеанська військова флотилія
перетворений на
на Далекосхідний військовий округ
М. О. Пуркаєв

Забайкальський фронт

[ред. | ред. код]
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Забайкальський фронт
Забайкальський військовий округ 15 вересня 1941 — 1 жовтня 1945 Не брав участі Радянсько-японська війнаМаньчжурськаХінгано-Мукденська Загальновійськові армії 17-та, 36-та, 39-та, 53-тя ЗА
Танкові армії 6-та гв. ТА
Кавалерійські формування КМГ
Повітряні армії 12-та ПА, Забайкал. А ППО
перетворений
на Забайкальсько-Амурський військовий округ
М. П. Ковальов
Р. Я. Малиновський

Часові показники

[ред. | ред. код]

Фронти військ ППО з 1941 до 1945 роки

[ред. | ред. код]

Закавказький фронт ППО

[ред. | ред. код]
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Закавказький фронт ППО
Закавказька зона ППО 29 березня 1944 — серпень 1945 Не брала участі Не брала участі Повітряні армії Бак. А ППО Розформована П. О. Гудименко
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Західний фронт ППО 1-го формування
29 червня 1943 — 29 березня 1944 Не брав участі Не брав участі Повітряні армії Москов. А ППО Переформований
на Північний фронт ППО
Громадін М. С.
Західний фронт ППО 2-го формування
Північний фронт ППО 24 грудня 1944 — травень 1945 Не брав участі Вісло-Одерська операція; Битва за Берлін Повітряні армії 1-ша винищувальна ПА ППО Розформований Журавльов Д. А.
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Московський фронт ППО
На базі Західного та
Східного фронтів ППО
5 квітня 1942 — 29 червня 1943 Не брав участі Не брав участі Повітряні армії 1-ша винищувальна ПА ППО Переформований
на Москов. А ППО
Журавльов Д. А.
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Південний фронт ППО
На базі Західного та
Східного фронтів ППО
29 березня — 24 грудня 1944 Не брав участі Не брав участі Переформований
на Південно-Західний фронт ППО
Зашихін Г. С.
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Південно-Західний фронт ППО
На базі Південного фронту ППО 24 грудня 1944 — 10 травня 1945 Не брав участі Не брав участі Розформований Зашихін Г. С.
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Північний фронт ППО
На базі Західного та
Східного фронтів ППО
29 березня — 24 грудня 1944 Не брав участі Не брав участі Повітряні армії Москов. А ППО, 1-ша винищувальна ПА ППО Переформований
на Західний фронт ППО 2-го формування
Громадін М. С.
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Східний фронт ППО
червень 1943 — 29 березня 1944 Не брав участі Не брав участі Повітряні армії Закавказька зона ППО Переформований
на Південний та Закавказький фронти ППО
Зашихін Г. С.
Сформований
з
Час
існування
Бойовий шлях
(битви та операції)
Склад Подальша
доля
Командувачі
Оборонні Наступальні
Центральний фронт ППО
Москов. Особл. А ППО 24 грудня 1944 — 10 травня 1945 Не брав участі Не брав участі Розформований Громадін М. С.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
Виноски
Джерела
  1. Польове управління фронту створене на базі управління 10-ї армії (3-го формування).
  2. перебував у оперативному підпорядкуванні Південно-Східного фронту з 9 серпня до 30 вересня 1942

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]
  • Фронты. на velikvoy.ru. Архів оригіналу за 12 вересня 2014. Процитовано 14 вересня 2014.(рос.)
  • ФРОНТЫ 1941-1945ГГ И ПОДРАЗДЕЛЕНИЯ ВХОДИВШИЕ В ИХ СОСТАВ. на bdsa.ru.(рос.)
  • Фронты Советских Вооружённых Сил во время Великой Отечественной войны 1941—45
  • БОЕВОЙ СОСТАВ СОВЕТСКОЙ АРМИИ
  • Операции РККА 1941–1945 гг. на soldat.ru.(рос.)