Операція «Везерюбунг»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дансько-Норвезька операція
(Операція «Везерюбунг»)
Друга світова війна
HMS Warspite, Norway 1940.jpg
Лінійний корабель HMS «Ворспайт» веде морський бій біля берегів Норвегії. 10 квітня 1940 року
Дата: 9 квітня 1940 — 10 червня 1940
Місце: Данія, Норвегія, Північне море
Результат: Окупація Німеччиною території Данії і Норвегії.
Сторони
Норвегія Норвегія
Данія Данія
Велика Британія Велика Британія
Франція Франція
Польща Польща
Flag of the German Reich (1935–1945).svg Третій Рейх

Операція «Везерюбунг» (нім. Fall Weserübung — Навчання на Везері) — вторгнення німецьких військ у Данію і Норвегію у квітні 1940 року.

Планування операції[ред. | ред. код]

Плануючи вторгнення до Франції, німецький генеральний штаб турбувався, що у цьому випадку англо-французькі війська можуть зайняти Данію і Норвегію. 10 жовтня 1939 року головнокомандувач військово-морськими силами грос-адмірал Редер вперше вказав Гітлерові на значення Норвегії у війні на морі. Скандинавія була вигідним плацдармом для атаки на Німеччину. Окупація Норвегії Великою Британією і Францією для Німеччини означала б фактичну блокаду її військово-морського флоту. Втім, унаслідок кризи довіри до офіцерів штабу з боку фюрера, ГШ щодо планування було значно усунуто. Розробкою операції займався спецвідділ при ОКВ без участі ОКГ[1].

14 грудня 1939 року Гітлером був даний наказ щодо підготовки операції у Норвегії. 1 березня 1940 року виходить спеціальна директива. У пункті 1-му директиви зазначалося:

«Розвиток подій у Скандинавії вимагає здійснити всі приготування до того, щоб частиною збройних сил окупувати Данію і Норвегію. Це повинно перешкодити англійцям закріпитись у Скандинавії і на Балтійському морі, забезпечити нашу базу руди у Швеції та розширити для військово-морського флоту і авіації вихідні позиції проти Англії»[2]

7 березня 1940 року Гітлер схвалив остаточний план операції «Везерюбунг».

Початок операції[ред. | ред. код]

Вранці 9 квітня 1940 року німецькі посли в Осло і Копенгагені вручили урядам Норвегії і Данії однакові за змістом ноти, у яких збройний наступ Німеччини був обґрунтований вимушеною необхідністю захистити обидві нейтральні країни від нібито можливого найближчим часом нападу англійців і французів. Метою німецького уряду, говорилося в ноті, є мирна окупація обох країн.

Окупація Данії[ред. | ред. код]

Данія підкорилася вимозі Німеччини майже без опору. Через годину після вторгнення Німеччини уряд цієї країни й данський король капітулювали, не чинячи протидії німецьким військам.

Окупація Норвегії[ред. | ред. код]

Німецький важкий крейсер «Блюхер» тоне внаслідок пошкоджень, завданих норвезькою береговою артилерією та торпедними атаками. 9 квітня 1940

В Норвегії німці 9-10 квітня захоплюють головні норвезькі порти: Осло, Тронхейм, Берген, Нарвік. 14 квітня англо-французький десант висаджується під Нарвіком, 16 квітня — у Намсусі, 17 квітня — в Ондальснесі. 19 квітня союзники розгортають наступ на Тронхейм, але зазнають поразки і на початку травня змушені вивести свої війська із центральної Норвегії. Після ряду боїв за Нарвік союзники на початку червня евакуюються з північної частини країни. Пізніше, 10 червня 1940 року, капітулюють останні частини норвезької армії. Норвегія опиняється під управлінням німецької окупаційної адміністрації.

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Фест Іоахим Адольф Гітлер. Том III Алетейя 1993
  2. Оперативная директива на операцию «Везерюбунг» (рос.)