Консервативна партія (Велика Британія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Консервативна партія
англ. Conservative Party
Консервативна партія (Велика Британія).svg
Голова партії:Борис Джонсон
Дата заснування:1834
Членство у міжнародних організаціях Міжнародний демократичний союз
Альянс консерваторів та реформістів у Європі
Ідеологія:консерватизм
м'який євроскептицизм
британський націоналізм британський юніонізм
Кількість членів:149800 (12.2013)
Інтернет-сторінка:http://www.conservatives.com/

Консервати́вна па́ртія (англ. Conservative Party, офіційна назва: Консервати́вна та юніоні́стська па́ртія англ. Conservative and Unionist Party; неофіційна історична назва — «торі», англ. tory) — британська політична партія, заснована в 1834 році в результаті перетворення партії Торі. Одна з двох (нарівні з Лейбористською партією) основних партій у Великій Британії.

Історія[ред. | ред. код]

Першу програму Консервативної партії (Tamworth Manifesto[en]) розробив Роберт Піль і опубліковував її у 1834 році. Маніфест містив традиційні консервативні тези, підтримував елітизм. Пізніше Бенджамін Дізраелі у 18681874 роках дещо реформував програму, відкривши Консервативну партію для більш широкої групи виборців.

На початку XX століття Консервативна партія, у тому числі під впливом зростаючої впливовості Лейбористської партії, стала більш «близькою до народу». Консерватори продовжили зміцнювати позиції і після Другої світової війни.

Значне зрушення в програмі партії пройшло у 1976, під час керівництва Маргарет Тетчер. З 1979 Тетчер, як прем'єр-міністр послідовно проводить політику економічного лібералізму та монетаризму, приватизацію багатьох галузей промисловості, небажання поглиблення європейської інтеграції. Після відставки Тетчер в 1990 році, ця політика була дещо згладжена за рахунок нового лідера партії і прем'єр-міністра Джона Мейджора, зокрема підписання Великою Британією Маастрихтський договір.

Консерватори залишили владу тільки в 1997 році, після програшу лейбористам на чергових виборах. Новим лідером був обраний Вільям Хейг, противник тіснішої європейської інтеграції. Після послідовної поразки на виборах в 2001 році, Хейг був замінений на Ієна Дункана Сміт, ще більшого євроскептика. Зміна керівництва не поліпшила рейтинг партії, які були гіршими за багато років. У 20032005 головою партії був Майкл Говард, у 2005-2016 р. консерваторів очолював Девід Камерон, який з 11 травня 2010 був прем'єр-міністром. З 11 липня 2016 партію очолювана Тереза Мей по 24 липня 2019 року. Теперішнім головою британських консерваторів є Борис Джонсон.

Посилання[ред. | ред. код]