Голос (партія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Голос
логотип
Заснована / зареєстрована 10 лютого 2015 року
16 травня 2019 року
Штаб-квартира Київ
Політична ідеологія Правоцентризм[1][2]
Проєвропеїзм[3]


Очільник партії Юлія Клименко (10 лютого 201524 липня 2019)
Святослав Вакарчук (24 липня 201911 березня 2020)[4]
Кіра Рудик11 березня 2020)
Кольори      Помаранчевий
     Темно-синій
Кількість членів
Кількість депутатів у ВР[5]
20 / 424
Обласні ради та рада м. Києва[6]
0 / 1820
Веб-сторінка goloszmin.org
Політика України
Політичні партії
Вибори
Результати партії на Парламентських виборах 2019 за округами

Го́лос — українська політична партія, створена у 2019 році за ініціативи фронтмена гурту Океан Ельзи — Святослава Вакарчука[7]. Партія взяла участь у позачергових виборах у Верховну Раду України 21 липня 2019 року під № 18 у виборчому бюлетені.[8][9]

Історія[ред. | ред. код]

10 лютого 2015 року була зареєстрована Політична партія «Платформа ініціатив». Головою партії була Юлія Клименко.[10][11]

Політична партія «Платформа ініціатив» брала участь у місцевих виборах 2015 року, проте тоді набрала лише 0,9 % голосів виборців.

Про створення партії «Голос» було оголошено 16 травня 2019 року, презентація відбулася на Старокиївській горі в Києві[12][13][14] Її керівником став український рок-музикант, композитор і в минулому народний депутат VI скликання (2007—2008) Святослав Вакарчук[15][16].

Зважаючи на те, що до позачергових парламентських виборів Вакарчук не встигав зареєструвати партію, було вирішено перейменувати і перереєструвати партію «Платформа ініціатив» на партію «Голос».

21 травня 2019 року партія отримала офіційні документи про перереєстрацію[17].

24 липня 2019 року з'їзд партії обрав Святослава Вакарчука головою партії.[18][19]

29 серпня 2019 року у парламенті була створена фракція «Голос». Лідером фракції «Голос» став Вакарчук.

11 березня 2020 року з'їзд партії обрав головою депутата Кіру Рудик.

11 червня 2020 року Вакарчук склав свій депутатський мандат і заявив про вихід із Верховної ради.[20]

17 липня 2020 року партія «Голос» оголосила про перехід в опозицію до влади[21].

Участь у виборах[ред. | ред. код]

Парламентські вибори 2019[ред. | ред. код]

За попередніми прогнозами та очікуваннями партія могла набрати від 10 % до 24 голосів на виборах 2019 року, забравши частину виборців партії «Слуга народу».[22][23][24]

На позачергових виборах до Верховної ради 2019 року партія «Голос» посіла п'яте місце у пропорційній частині за кількістю голосів виборців (851 722 голосів — 5,82 %), що дозволило їй у Верховній Раді України IX скликання отримати 17 мандатів за партійними списками,[25] а також 3 мандати в одномандатних мажоритарних округах.

У підсумку у Верховній Раді України IX скликання партію «Голос» представляють такі депутати: Святослав Вакарчук, Юлія Клименко, Кіра Рудик, Ярослав Железняк, Олександра Устінова, Олег Макаров, Ярослав Юрчишин, Сергій Рахманін, Соломія Бобровська, Ольга Стефанишина, Володимир Цабаль, Андрій Осадчук, Роман Костенко, Роман Лозинський, Інна Совсун, Леся Василенко, Рустем Умєров, Наталія Піпа, Галина Васильченко, Ярослав Рущишин.

Ідеологія[ред. | ред. код]

Це правоцентрична, проєвропейська партія[1], яка декларує демократичний підхід до політики, відділення грошей від політики, «поставити людину в центр державної політики»[26]. В економіці передбачається запровадження податку на виведений капітал, ринку землі, приватизація підприємств, боротьба з незаконними схемами на митниці та в податковій[27].

Політична програма[ред. | ред. код]

На думку Володимира Яворського, програма уникає популістських заяв, тут приділяється увага правам людини чи не найбільше з усіх інших партій, що беруть участь у виборах. Вона пропонує адекватні кроки для реалізації своїх завдань, що переважно відповідають стандартам прав людини[28].

Експерти Центру економічної стратегії Дмитро Яблоновський і Дарія Михайлишина вважають, що в економічних питаннях «конкретні пропозиції [авторів програми] містяться у напрямках боротьби із корупцією, умовах ведення бізнесу, бюджетної політики, стимулювання зростання доходів, міграційної політики, політики розвитку конкуренції, соціальної підтримки, розвитку технологій»[29].

Рейтинг партії[ред. | ред. код]

16 травня 2019 року Вакарчук оголосив про створення партії «Голос». Того ж дня, 16 травня 2019 року соціологічна група «Рейтинг» повідомила, що рейтинг партії склав 0,9 % голосів виборців[30].

21 травня 2019 року партія «Голос» отримала офіційну перереєстрацію.

22 травня 2019 року рейтинг партії склав 4,6 % голосів виборців[31].

10 червня 2019 року Київський міжнародний інститут соціології повідомив, що що рейтинг партії «Голос» зріс до 5,6 % голосів виборців та долає прохідний бар'єр на парламентських виборах 2019 року[32].

12 червня 2019 року рейтинг партії склав до 6,4 % голосів виборців[33].

Станом на 19 червня 2019 року партію «Голос» були готові підтримати 8,1 % голосів тих виборців, які мають намір голосувати і визначилися із симпатіями на парламентських виборах[34].

26 червня 2019 року рейтинг партії склав 8,4 % голосів виборців[35].

3 липня 2019 року рейтинг партії склав 7,2 % голосів виборців,[36] 4-го — 7.5 %[37].

На позачергових виборах до Верховної ради 2019 року партія «Голос» посіла п'яте місце у пропорційній частині за кількістю голосів виборців (851 722 голосів — 5,82 %), що дозволило їй у Верховній Раді України IX скликання отримати 17 мандатів за партійними списками,[38] а також 3 мандати в одномандатних мажоритарних округах.

Команда[ред. | ред. код]

 • Кіра Рудик — голова партії. IT-підприємниця, операційна директорка IT-компанії Ring Ukraine, членкиня ради директорів Американської торговельної палати в Україні. Працювала тестувальницею програмного забезпечення з 2005 р. у Software MacKiev, а з 2007 р. — у TAIN Ukraine.
 • Святослав Вакарчук — громадський діяч, музикант, кандидат фізико-математичних наук, лідер та засновник найвідомішого та найпопулярнішого українського гурту «Океан Ельзи». У 2015 році Святослав Вакарчук виборов стипендію Yale World Fellow та впродовж року навчався в одному з найпрестижніших вишів світу — Єльському університеті (США). Восени 2017 року Стенфордський центр демократії, розвитку та верховенства права (CDDRL) прийняв Святослава Вакарчука у якості запрошеного вченого.
 • Юлія Клименко — має значний практичний досвід в управлінні великими організаціями у державному та приватному секторах. Працювала заступником Міністра економіки — керівника апарату, радниця президента Київської школи економіки, була членом правління Центру економічної стратегії, Transparency International Україна та ДП «АМПУ».
 • Ярослав Железняк — один з найкращих професіоналів зі зв'язків з Верховною Радою. З 2015 року змінював підхід до роботи з парламентом спочатку для Мінекономрозвитку, а потім — і всього уряду. З 2016 р. — радник у складі стратегічної консультативної групи з підтримки реформ в Україні (SAGSUR), а з 2017-го — радник прем'єр-міністра з парламентських відносин.
 • Олександра Устінова — антикорупційна активістка, членкиня правління Центру протидії корупції. Була секретарем Ради громадського контролю НАБУ. Є членкинею наглядової ради благодійного фонду «Пацієнти України». Боролася за права важкохворих пацієнтів. З 2014 р. розпочала антикорупційну діяльність у складі правління ЦПК.
 • Олег Макаров — судовий юрист, спеціалізується на міжнародному і національному судовому процесі, податковому праві, інвестиціях, праві власності та банкрутстві. Керівний партнер ЮФ «Василь Кісіль і Партнери»[39], заступник голови Дисциплінарної палати Київської міської кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури та член правління громадської організації «Асоціація правників України».
 • Ярослав Юрчишин — один із провідних антикорупціонерів України, екс-керівник Transparency International, громадський активіст; України, член Ради громадського контролю при НАБУ (2016—2017), у 2014 р. — радник секретаря Ради національної безпеки та оборони України, був менеджером з адвокації коаліції громадських організацій Реанімаційний пакет реформ.
 • Сергій Рахманін — політичний журналіст, перший заступник головного редактора газети «Дзеркало тижня». Він був свідком багатьох ключових для незалежної України подій: від конституційної ночі у 1996 році до артилерійських обстрілів на Сході.
 • Юрій Соколов — заслужений лікар України, доктор медичних наук, інтервенційний кардіолог, провідний український вчений. Професор кафедри кардіології Національної академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика, завідувач відділення Інтервенційної кардіології Національного наукового центру «Інститут кардіології ім. академіка М. Д. Стражеска» у Києві.
 • Соломія Бобровська — громадська активістка. У 2016 році стала наймолодшим очільником області в Україні, очоливши Одеську ОДА у двадцять шість років. У 2017 році увійшла у «Топ-30 до 30» за версією видання Kyiv Post. Нагороджена медаллю УПЦ КП «За жертовність і любов до України» (2015). Співзасновниця громадських ініціатив «Євромайдан SOS» та «Допомога ДПСУ», активістка руху «Чесно. Фільтруй Раду!».
 • Ольга Стефанишина — реформаторка закупівель медичної галузі та антикорупційна активістка. З 2018 р. була заступницею міністра охорони здоров'я України. Координувала такі напрямки роботи: виконання євроінтеграційних зобов'язань України у сфері охорони здоров'я, державні закупівлі ліків і медвиробів, вакцинація та громадське здоров'я.
 • Володимир Цабаль — провідний український економіст, партнер McKinsey & Company. Працював у міжнародних компаніях спеціалістом з аналізу даних, бізнес-аналітиком. Вищу освіту отримав у Національному університеті «Києво-Могилянська академія», бакалавр за спеціальністю «економічна теорія». Згодом у Сінгапурі закінчив одну з найкращих бізнес-шкіл у світі INSEAD (Institut Européen d'Administration des Affaires).
 • Роман Лозинський — екс-голова Української галицької партії. Член громадських організацій «Пласт» та «Бігова Україна». Реалізував низку різних соціально-молодіжних проектів, був координатором Школи молодої еліти. За освітою — політолог.
 • Андрій Шараскін — військовик АТО, позивний «Богема», актор і режисер, командир роти, яка захищала Донецький аеропорт; За участь у захисті Донецького аеропорту нагороджений орденом «За мужність» III ступеня та відзнакою Президента України — медаль «Учасник антитерористичної операції». Має відзнаку міністра оборони «Знак пошани». З початку серпня 2014 до січня 2016 рр. — учасник російсько-української війни.
 • Леся Василенко — юрист, правозахисниця, громадська діячка. Засновниця та голова правління громадської організації «Юридична сотня», чию допомогу щомісяця отримують понад 1200 військовослужбовців та ветеранів. Завдяки Лесі організована мережа регіональних координаторів, забезпечена робота гарячої лінії та широка правопросвітницька роботу для учасників АТО (ООС) по всій Україні.
 • Іван Примаченко — засновник платформи безкоштовних онлайн-курсів Prometheus[40], де навчається вже майже мільйон українців. Закінчив Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, отримавши наукову ступень магістра історії. Останній рік Іван навчався в Стенфордському університеті за програмою Ukrainian Emerging Leaders. Активно займається громадською діяльністю: член наглядової ради аналітичного центру CEDOS, експерт групи «Реформа освіти та науки» Реанімаційного пакету реформ.
 • Інна Совсун — віце-президент Київської школи економіки, екс-заступниця міністра освіти та науки України. Інна консультує Міністерство охорони здоров'я, Світовий банк, проекти Європейського Союзу, USAID, Всесвітню організацію охорони здоров'я. З 2011 р. — викладає на кафедрі політології у Києво-Могилянській академії та в Київській школі економіки.
 • Рустем Умєров — представник Курултаю кримськотатарського народу. Засновник і керівник фонду Astem Foundation. Активно підтримує загальнонаціональні українські процеси з деокупації Криму, забезпеченню дотримання прав і свобод людини в окупованому Криму, а також інтеграції і адаптації внутрішньо переміщених осіб, політв'язнів і військовополонених.
 • Андрій Осадчук — юрист. З 1994 р. працював заступником директора та юристом в компанії «Картаж», юридичній фірмі «Василь Кісіль і Партнери». З 2003 р. — директор служби міжнародного і комерційного права, генеральний директор «Кернел Груп». З 2005-го — начальник департаменту регуляторно-правового забезпечення «Київстар Дж. Ес. Ем.». Депутат Київської міської ради VIII скликання.
 • Микола Давидюк — політичний експерт. Очільник аналітичного центру «Політика», співзасновник громадсько-політичного руху «Дій з нами». Національний тренер та викладач IRI (International Republican Institute), NIMD (The Netherlands Institute for Multiparty Democracy) та УАЛ (Українська академія лідерства). Закінчив Національний педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова за спеціальністю «Іспанська мова та зарубіжна література», а у 2015 р. отримав тут науковий ступінь кандидата політичних наук. У 2018 році проходив стажування у Harvard Kennedy School, The Emerging Leaders та Leadership for the 21st Century: Chaos, Conflict and Courage.
 • Таміла Ташева — співзасновниця ГО «КримSOS»[41], яка надає гуманітарну та юридичну допомогу внутрішньо переміщеним особам, інформує про події в Криму, займається програмами соціальної адаптаціїдля переселенців, а також адвокаційними проектами. Народилась в Узбекистані в родині депортованих кримських татар. 1990 року разом з родиною повернулась до Автономної республіки Крим. Починала свою діяльність, як редактор інтернет-видання «Медіа-Крим». Членкиня молодіжної громадської організації «Фундація регіональних ініціатив», членкиня правління Міжнародного фонду «Відродження».
 • Сергій Притула — відомий шоумен з активною громадянською позицією, волонтер, популяризатор української мови і книги.  Від початку війни у 2014 році Притула допомагає українським військовим. Координує волонтерське забезпечення українських бійців усім: від їжі та одягу — до автомобілів, ліків, приладів нічного бачення та іншої військової оптики. В Тернополі утримує реабілітаційний центр для постраждалих від війни. Закінчив Тернопільський державний економічний університет, Інститут фінансів, спеціальність «Фінанси і Кредит».
 • Павло Кухта — програмний директор партії.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Голос Вакарчука: кого співак запросив до партії та їх політичні перспективи / Лілія Ященко // Факти ICTV. — 2019. — 16 травня. — Дата звернення: 30.06.2019.
 2. Партія Голос. 24tv.ua. Процитовано 2019-06-16. 
 3. Програма партії
 4. Сайт партії Голос. goloszmin.org (uk). Процитовано 2019-07-11. 
 5. Депутатські фракції і групи IX скликання
 6. Кандидати, яких обрано депутатами рад на поточну дату
 7. Вакарчук створив свою партію для наступних парламентських виборів. Хто вже у списку?. ТЕКСТИ. Процитовано 2019-05-16. 
 8. Святослав Вакарчук оголосив про створення партії «Голос». Радіо Свобода (uk). Процитовано 2019-05-16. 
 9. Вакарчук створює партію “Голос” і йде на парламентські вибори. Новинарня (uk). 2019-05-16. Процитовано 2019-05-16. 
 10. ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ «ГОЛОС» — #39651598 — Clarity Project. clarity-project.info. Процитовано 2019-05-27. 
 11. ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ «ГОЛОС» — #39651598 — Clarity Project. archive.is. 2019-05-27. Процитовано 2019-05-27. 
 12. Вакарчук 16 травня презентує свою партію. Прямий Онлайн (en). 2019-05-15. Процитовано 2019-05-16. 
 13. Святослав Вакарчук. www.facebook.com (uk). Процитовано 2019-05-16. 
 14. Вакарчук у четвер оголосить про створення партії Голос – ЗМІ. DT.ua. Процитовано 2019-05-16. 
 15. skrypin.ua (2019-05-15). ІНАВГУРАЦІЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО. ЧИ ВИЗНАЧАТЬ ДЕПУТАТИ ДАТУ? СПРОБА 2 | ВЕРХОВНА РАДА ОНЛАЙН. Процитовано 2019-05-16. 
 16. Welle (www.dw.com), Deutsche. Святослав Вакарчук поведе партію "Голос" на вибори до Верховної Ради | DW | 16.05.2019. DW.COM (uk-UA). Процитовано 2019-05-16. 
 17. Партія Вакарчука отримала документи від Мін'юсту — штаб
 18. Goloszmin. Святослав Вакарчук став головою Політичної Партії "Голос". goloszmin.org (uk). Процитовано 2019-07-24. 
 19. Вакарчука обрали головою партії "Голос". РБК-Украина (ru). Процитовано 2019-07-24. 
 20. Вакарчук вдруге йде з Ради: написав заяву про складання повноважень нардепа. Інформаційне агентство Українські Національні Новини (УНН). Всі онлайн новини дня в Україні за сьогодні - найсвіжіші, останні, головні. (uk). Процитовано 2020-06-12. 
 21. Партія "Голос" у Раді оголосила про перехід в опозицію до влади (відео). www.unian.ua (uk). Процитовано 2020-07-17. 
 22. Телеканал Прямий (2019-05-15). Петров:Партія Вакарчука відкусить великий шматок рейтингу «Слуги народу». Процитовано 2019-05-16. 
 23. Партія Вакарчука «відкусить» значний шматок електорату «Слуги народу» — Петров. Прямий Онлайн (en). 2019-05-15. Процитовано 2019-05-16. 
 24. Голова партії “Голос” Юлія Клименко: Ми всім пояснили, що ви будете працювати на 30 тисяч гривень. Українська правда (uk). Процитовано 2019-12-12. 
 25. ЦВК затвердила результати виборів у багатомандатному окрузі. https://novynarnia.com/. Новинарня. 2019-08-03. Процитовано 4 серпня 2019. 
 26. Святослав Вакарчук презентував нову партію «Голос»: основні цілі та політична програма // Прямий Онлайн. — 2019. — 16 травня. — Дата звернення: 19.05.2019.
 27. Як топ-5 найрейтинговіших партій обіцяють змінити ситуацію в Україні : [арх. 16.06.2019] / Леся Виговська // Телеканал 24. — 2019. — 15 червня. — Дата звернення: 19.06.2019.
 28. Аналіз виборчих програм через призму прав людини: партія «Голос» / Володимир Яворський // Humanrights — центр інформації про права людини. — 2019. — 10 липня. — Дата звернення: 12.07.2019.
 29. Що пропонує Голос. Економічні орієнтири партії Вакарчука / Дмитро Яблоновський // НВ Бізнес. — 2019. — 13 серпня. — Дата звернення: 20.07.2019.
 30. [1]
 31. [2]
 32. [3]
 33. [4]
 34. Моніторинг електоральних настроїв українців (8-12 червня 2019 року). ratinggroup.ua (en). Процитовано 2019-06-19. 
 35. [5]
 36. «Слуга» і «Голос» втрачають підтримку, партія Вакарчука пропустила "ЄС" на третє місце — опитування. ТСН.ua (uk). 2019-07-04. Процитовано 2019-07-05. 
 37. У Раду на виборах можуть пройти п'ять партій. РБК-Украина (ru). Процитовано 2019-07-09. 
 38. ЦВК затвердила результати виборів у багатомандатному окрузі. https://novynarnia.com/. Новинарня. 2019-08-03. Процитовано 4 серпня 2019. 
 39. Вакарчук представив список своєї партії. РБК-Украина (ru). Процитовано 2019-06-11. 
 40. Команду «Голосу» посилили освітяни-реформатори (uk). 2019-06-05. Процитовано 2019-06-08. 
 41. Стало відомо, кого партія Вакарчука «Голос» підтримає на мажоритарних округах Прикарпаття