Голос (партія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Голос
логотип
Заснована / зареєстрована 10 лютого 2015
Штаб-квартира Київ
Політична ідеологія лібералізм[1]
електронна демократія[2]
антикорупційність[2]
пан'європеїзм[2]
Членство у міжнародних організаціях Альянс лібералів і демократів за Європу
Очільник партії Кіра Рудик
Кольори      Помаранчевий
Кількість членів
Кількість депутатів у ВР[3]
20 / 424
Обласні ради та рада м. Києва[4]
16 / 1780
Вебсторінка https://goloszmin.org
Політика України
Політичні партії
Вибори

Го́лос — українська політична партія ліберального спрямування, створена у 2019 році за ініціативи фронтмена гурту Океан Ельзи — Святослава Вакарчука[5][6][7]. Взяла участь у позачергових парламентських виборах 2019 року та місцевих виборах 2020 року. У Верховній Раді 9-го скликання партія налічує 20 народних депутатів[8]. Знаходиться в опозиції до чинної влади[9]. Вважається союзником у голосування із президентською партією «Слуга народу».[10][11]

Історія[ред. | ред. код]

10 лютого 2015 року була зареєстрована Політична партія «Платформа ініціатив». Головою партії була Юлія Клименко.[12][13]

Політична партія «Платформа ініціатив» брала участь у місцевих виборах 2015 року, проте тоді набрала лише 0,9 % голосів виборців.

Про створення партії «Голос» було оголошено 16 травня 2019 року, презентація відбулася на Старокиївській горі в Києві[14][15][16]. Її керівником став український рок-музикант, композитор і в минулому народний депутат VI скликання (2007—2008) Святослав Вакарчук[17][18].

Зважаючи на те, що до позачергових парламентських виборів Вакарчук не встигав зареєструвати партію, було вирішено перейменувати й перереєструвати партію «Платформа ініціатив» на партію «Голос».

21 травня 2019 року партія отримала офіційні документи про перереєстрацію.[19]

24 липня 2019 року з'їзд партії обрав Святослава Вакарчука головою партії.[20][21]

29 серпня 2019 року у парламенті була створена фракція «Голос». Лідером фракції «Голос» став Вакарчук.[22]

11 березня 2020 року з'їзд «Голосу» обрав новою керівницею партії Кіру Рудик.[23]

11 червня Вакарчук склав депутатський мандат і заявив про вихід із Верховної Ради.[24]

17 липня партія оголосила про перехід в опозицію до влади[25].

10 жовтня місце Вакарчука в Верховній раді посів військовий Андрій Шараськін, вчений, режисер і актор[26].

Участь у виборах[ред. | ред. код]

Парламентські вибори 2019[ред. | ред. код]

Результати партії на Парламентських виборах 2019 за округами

За попередніми прогнозами та очікуваннями партія могла набрати від 10 % до 24 голосів на виборах 2019 року, забравши частину виборців партії «Слуга народу».[27][28][29]

На позачергових виборах до Верховної ради 2019 року партія «Голос» посіла п'яте місце у пропорційній частині за кількістю голосів виборців (851 722 голосів — 5,82 %), що дозволило їй у Верховній Раді України IX скликання отримати 17 мандатів за партійними списками,[30] а також 3 мандати в одномандатних мажоритарних округах.

У підсумку у ВРУ IX скл. партію представляють депутати: Юлія Клименко, Кіра Рудик, Ярослав Железняк, Олександра Устінова, Олег Макаров, Ярослав Юрчишин, Сергій Рахманін, Соломія Бобровська, Ольга Стефанишина, Володимир Цабаль, Андрій Осадчук, Роман Костенко, Роман Лозинський, Інна Совсун, Леся Василенко, Рустем Умєров, Наталія Піпа, Галина Васильченко, Ярослав Рущишин.

Місцеві вибори 2020[ред. | ред. код]

Ідеологія[ред. | ред. код]

Це правоцентрична, проєвропейська партія[31], яка декларує демократичний підхід до політики, відділення грошей від політики, «поставити людину в центр державної політики»[32]. В економіці передбачається запровадження податку на виведений капітал, ринку землі, приватизація підприємств, боротьба з незаконними схемами на митниці та в податковій[33].

Програма[ред. | ред. код]

На думку Володимира Яворського, програма уникає популістських заяв, тут приділяється увага правам людини чи не найбільше з усіх інших партій, що беруть участь у виборах. Вона пропонує адекватні кроки для реалізації своїх завдань, що переважно відповідають стандартам прав людини[34].

Експерти Центру економічної стратегії Дмитро Яблоновський і Дарія Михайлишина вважають, що в економічних питаннях «конкретні пропозиції [авторів програми] містяться у напрямках боротьби із корупцією, умовах ведення бізнесу, бюджетної політики, стимулювання зростання доходів, міграційної політики, політики розвитку конкуренції, соціальної підтримки, розвитку технологій»[35].

Рейтинг партії[ред. | ред. код]

16 травня 2019 року Вакарчук оголосив про створення партії «Голос». Того ж дня, 16 травня 2019 року соціологічна група «Рейтинг» повідомила, що рейтинг партії склав 0,9 % голосів виборців[36].

21 травня 2019 року партія отримала офіційну перереєстрацію.

22 травня 2019 року рейтинг партії склав 4,6 % голосів виборців[37].

10 червня 2019 року Київський міжнародний інститут соціології повідомив, що рейтинг партії «Голос» зріс до 5,6 % голосів виборців та долає прохідний бар'єр на парламентських виборах 2019 року[38].

12 червня 2019 року рейтинг партії склав до 6,4 % голосів виборців[39].

Станом на 19 червня 2019 року партію «Голос» були готові підтримати 8,1 % голосів тих виборців, які мають намір голосувати і визначилися із симпатіями на парламентських виборах[40].

26 червня 2019 року рейтинг партії склав 8,4 % голосів виборців[41].

3 липня 2019 року рейтинг партії склав 7,2 % голосів виборців,[42] 4-го — 7.5 %[43].

На позачергових виборах до Верховної ради 2019 року партія «Голос» посіла п'яте місце у пропорційній частині за кількістю голосів виборців (851 722 голосів — 5,82 %), що дозволило їй у Верховній Раді України IX скликання отримати 17 мандатів за партійними списками,[44] а також 3 мандати в одномандатних мажоритарних округах.

Команда[ред. | ред. код]

 • Кіра Рудик — голова партії. IT-підприємниця, операційна директорка IT-компанії Ring Ukraine, член ради директорів Американської торговельної палати в Україні.
 • Святослав Вакарчук — громадський діяч, музикант, кандидат фізико-математичних наук, лідер та засновник гурту «Океан Ельзи».
 • Юлія Клименко — має значний практичний досвід в управлінні великими організаціями у державному та приватному секторах. Працювала заступником Міністра економіки — керівника апарату, радниця президента Київської школи економіки, була членом правління Центру економічної стратегії, Transparency International Україна та ДП «АМПУ».
 • Ярослав Железняк — один з кращих професіоналів зі зв'язків з Верховною Радою. З 2015 року змінював підхід до роботи з парламентом спочатку для Мінекономрозвитку, а потім — і всього уряду. З 2016 р. — радник у складі стратегічної консультативної групи з підтримки реформ в Україні (SAGSUR), а з 2017-го — радник прем'єр-міністра з парламентських відносин.
 • Олександра Устінова — антикорупційна активістка, член правління Центру протидії корупції. Була секретарем Ради громадського контролю НАБУ. Є членкинею наглядової ради благодійного фонду «Пацієнти України». З 2014 р. розпочала антикорупційну діяльність у складі правління ЦПК.
 • Олег Макаров — судовий юрист, спеціалізується на міжнародному і національному судовому процесі, податковому праві, інвестиціях, праві власності та банкрутстві. Керівний партнер ЮФ «Василь Кісіль і Партнери»[45], заступник голови Дисциплінарної палати Київської міської кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури та член правління громадської організації «Асоціація правників України».
 • Ярослав Юрчишин — антикорупціонер, екскерівник Transparency International, громадський активіст; України, член Ради громадського контролю при НАБУ (2016—2017), у 2014 р. — радник секретаря РНБО
 • Сергій Рахманін — політичний журналіст, перший заступник головного редактора газети «Дзеркало тижня»
 • Юрій Соколов — заслужений лікар України, доктор медичних наук, завідувач відділення Інтервенційної кардіології Інституту кардіології у Києві.
 • Соломія Бобровська — громадська активістка, екскерівниця Одеської ОДА
 • Ольга Стефанишина — реформаторка закупівель медичної галузі та антикорупційна активістка, колишня заступниця міністра МОЗ
 • Володимир Цабаль — економіст, партнер McKinsey & Company
 • Роман Лозинський — ексголова Української Галицької партії, член ГО «Пласт» та «Бігова Україна»
 • Андрій Шараськін — військовик АТО, актор і режисер, командир роти, яка захищала Донецький аеропорт
 • Леся Василенко — юристка, правозахисниця, громадська діячка, засновниця ГО «Юридична сотня»
 • Іван Примаченко — засновник платформи Prometheus[46]. Закінчив КНУ ім. Шевченка, магістр історії
 • Інна Совсун — віце-президент Київської школи економіки, екс-заступниця міністра освіти та науки України
 • Рустем Умєров — представник Курултаю кримськотатарського народу, засновник і керівник фонду Astem Foundation
 • Андрій Осадчук — юрист, директор служби міжнародного і комерційного права, гендиректор «Кернел Груп», 2005 — начальник одного з департаментів Київстару. Депутат Київської міськради VIII скл.
 • Микола Давидюк — політичний експерт. Очільник аналітичного центру «Політика», співзасновник громадсько-політичного руху «Дій з нами». Національний тренер та викладач IRI (International Republican Institute), NIMD (The Netherlands Institute for Multiparty Democracy) та УАЛ (Українська академія лідерства)
 • Таміла Ташева — співзасновниця ГО «КримSOS»[47], яка надає гуманітарну та юридичну допомогу внутрішньо переміщеним особам, інформує про події в Криму, займається програмами соціальної адаптації для переселенців, а також адвокаційними проектами. Народилась в Узбекистані в родині депортованих кримських татар
 • Сергій Притула — шоумен, комік, волонтер, блогер.
 • Павло Кухта — програмний директор партії.
 • Ігор Шолтис — політолог, ветеран російсько-української війни, журналіст «Сихів. Медіа», депутат VIII-го скликання Львівської міської ради.

Скандали[ред. | ред. код]

В липні половина депутатів «Голосу» публічно оголосили про вихід з партії та опублікували відповідні заяви.[48] У Комітеті виборців України повідомили, що частина депутатів фракції «Голос» голосує разом з президентською фракцією «Слуга народу».[11]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Хто йде на місцеві вибори від «Голосу»? Презентація команд наживо (11 серпня 2020)
 2. а б в Програма партії Голос
 3. Депутатські фракції і групи IX скликання. rada.gov.ua. Процитовано 2020-11-26. 
 4. Кандидати, яких обрано депутатами рад на поточну дату. cvk.gov.ua. Процитовано 2020-11-26. 
 5. Вакарчук створив свою партію для наступних парламентських виборів. Хто вже у списку?. ТЕКСТИ. Процитовано 2019-05-16. 
 6. Святослав Вакарчук оголосив про створення партії «Голос». Радіо Свобода (uk). Процитовано 2019-05-16. 
 7. Вакарчук створює партію “Голос” і йде на парламентські вибори. Новинарня (uk). 2019-05-16. Процитовано 2019-05-16. 
 8. Офіційний портал Верховної Ради України. itd.rada.gov.ua. Процитовано 2020-11-17. 
 9. “Голос” перейшов в опозицію. Українська правда. Процитовано 2020-11-08. 
 10. Верховна Рада ухвалила закон про олігархів у другому читанні, Радіо Свобода
 11. а б У КВУ назвали «Голос» і «Довіру» основними союзниками «Слуги народу» у Раді, Інтерфакс
 12. ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ «ГОЛОС» — #39651598 — Clarity Project. clarity-project.info. Процитовано 2019-05-27. 
 13. ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ «ГОЛОС» — #39651598 — Clarity Project. archive.is. 2019-05-27. Процитовано 2019-05-27. 
 14. Вакарчук 16 травня презентує свою партію. Прямий Онлайн (en). 2019-05-15. Процитовано 2019-05-16. 
 15. Святослав Вакарчук. www.facebook.com (uk). Процитовано 2019-05-16. 
 16. Вакарчук у четвер оголосить про створення партії Голос – ЗМІ. DT.ua. Процитовано 2019-05-16. 
 17. skrypin.ua (2019-05-15). ІНАВГУРАЦІЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО. ЧИ ВИЗНАЧАТЬ ДЕПУТАТИ ДАТУ? СПРОБА 2 | ВЕРХОВНА РАДА ОНЛАЙН. Процитовано 2019-05-16. 
 18. Welle (www.dw.com), Deutsche. Святослав Вакарчук поведе партію "Голос" на вибори до Верховної Ради | DW | 16.05.2019. DW.COM (uk-UA). Процитовано 2019-05-16. 
 19. Партія Вакарчука отримала документи від Мін’юсту – штаб. Радіо Свобода. Процитовано 2020-11-08. 
 20. Святослав Вакарчук став головою Політичної Партії "Голос". goloszmin.org (uk). Процитовано 2019-07-24. 
 21. Вакарчук став головою партії "Голос". Громадське радіо. Процитовано 2020-11-08. 
 22. Офіційний портал Верховної Ради України. itd.rada.gov.ua. Процитовано 2020-11-08. 
 23. Вакарчук залишає посаду голови партії «Голос». Радіо Свобода. Процитовано 2020-11-08. 
 24. Вакарчук оголосив про складання депутатського мандата. nv.ua. Процитовано 2020-11-08. 
 25. Партія "Голос" у Раді оголосила про перехід в опозицію до влади (відео). www.unian.ua (uk). Процитовано 2020-07-17. 
 26. ЦВК зареєструвала нового нардепа замість Вакарчука. РБК-Украина (ru). Процитовано 2020-10-10. 
 27. Телеканал Прямий (2019-05-15). Петров:Партія Вакарчука відкусить великий шматок рейтингу «Слуги народу». Процитовано 2019-05-16. 
 28. Партія Вакарчука «відкусить» значний шматок електорату «Слуги народу» — Петров. Прямий Онлайн (en). 2019-05-15. Процитовано 2019-05-16. 
 29. Голова партії “Голос” Юлія Клименко: Ми всім пояснили, що ви будете працювати на 30 тисяч гривень. Українська правда (uk). Процитовано 2019-12-12. 
 30. ЦВК затвердила результати виборів у багатомандатному окрузі. https://novynarnia.com/. Новинарня. 2019-08-03. Процитовано 4 серпня 2019. 
 31. Голос Вакарчука: кого співак запросив до партії та їх політичні перспективи / Лілія Ященко // Факти ICTV. — 2019. — 16 травня. — Дата звернення: 30.06.2019.
 32. Святослав Вакарчук презентував нову партію «Голос»: основні цілі та політична програма // Прямий Онлайн. — 2019. — 16 травня. — Дата звернення: 19.05.2019.
 33. Як топ-5 найрейтинговіших партій обіцяють змінити ситуацію в Україні : [арх. 16.06.2019] / Леся Виговська // Телеканал 24. — 2019. — 15 червня. — Дата звернення: 19.06.2019.
 34. Аналіз виборчих програм через призму прав людини: партія «Голос» / Володимир Яворський // Humanrights — центр інформації про права людини. — 2019. — 10 липня. — Дата звернення: 12.07.2019.
 35. Що пропонує Голос. Економічні орієнтири партії Вакарчука / Дмитро Яблоновський // НВ Бізнес. — 2019. — 30 листопада. — Дата звернення: 20.07.2019.
 36. Прохідний бар’єр в Раду долають 4 партії – соцопитування. Українська правда. Процитовано 2020-11-08. 
 37. З’явився новий рейтинг партій: соціологи показали, хто проходить в Раду. Українська правда. Процитовано 2020-11-08. 
 38. Вибори Ради: з’явився новий рейтинг партій. Українська правда. Процитовано 2020-11-08. 
 39. Вибори Ради: “Голос” стає популярнішим, рейтинг партії Гриценка падає. Українська правда. Процитовано 2020-11-08. 
 40. Моніторинг електоральних настроїв українців (8-12 червня 2019 року). ratinggroup.ua (en). Процитовано 2019-06-19. 
 41. Рейтинг партій: “Голос” і “Батьківщина” помінялись позиціями. Українська правда. Процитовано 2020-11-08. 
 42. «Слуга» і «Голос» втрачають підтримку, партія Вакарчука пропустила "ЄС" на третє місце — опитування. ТСН.ua (uk). 2019-07-04. Процитовано 2019-07-05. 
 43. У Раду на виборах можуть пройти п'ять партій. РБК-Украина (ru). Процитовано 2019-07-09. 
 44. ЦВК затвердила результати виборів у багатомандатному окрузі. Новинарня. 2019-08-03. Процитовано 4 серпня 2019. 
 45. Вакарчук представив список своєї партії. РБК-Украина (ru). Процитовано 2019-06-11. 
 46. Команду «Голосу» посилили освітяни-реформатори (uk). 2019-06-05. Процитовано 2019-06-08. 
 47. Стало відомо, кого партія Вакарчука «Голос» підтримає на мажоритарних округах Прикарпаття
 48. Половина депутатів «Голосу» покидають партію. Що відбувається, ВВС