Національний корпус (партія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Національний корпус
логотип
Заснована / зареєстрована 21 грудня 2015 (зареєстрована)
14 жовтня 2016 (зміна назви)
Штаб-квартира Київ
Політична ідеологія український націоналізм
націократія
економічний націоналізм
євроскептицизм


Очільник партії Андрій Білецький
Кольори      Синій
     Жовтий
Кількість членів 10000-15000
Кількість депутатів у ВР[1]
0 / 422
Вебсторінка nationalcorps.org
Політика України
Політичні партії
Вибори

Національний корпус (також вживають термін «Нацкорпус») — українська націоналістична політична партія, створена шляхом об'єднання громадського руху «Чесні справи» і Громадської організації «Патріот України» 14 жовтня 2016 року. Основою партії стали активісти ГО Цивільний Корпус «Азов», колишні військовослужбовці полку «Азов», громадські активісти та члени українських ультрас-угруповань. Керівником партії є Андрій Білецький.

Повне найменування: Політична партія «Національний корпус».

Передумови[ред. | ред. код]

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg Перший з’їзд політичної партії «Національний корпус»

Одразу ж після звільнення з в'язниці[2], Андрій Білецький з побратимами створює «Чорний корпус» — партизанський загін, який отримав назву «чорні чоловічки» та діяв із березня 2014 року[3] переважно в Харкові та Харківській області. На базі цього загону, в травні 2014 було створено батальйон, який восени того ж року був переформований на полк «Азов». У 2015 році, під час Широкінської операції стало зрозуміло про необхідність громадської та волонтерської структури в тилу[4]. Такою структурою став Цивільний корпус «Азов», на базі якого згодом було створено політичну партію Національний корпус.

Історія[ред. | ред. код]

Установчий з'їзд партії відбувся 14 жовтня 2016 в Києві, на якому вже зареєстрована у Міністерстві юстиції політична партія «Патріот України» була перейменована на «Національний корпус». Також були прийняті новий статут та програма. Лідером новоутвореної партії делегати одноголосно обрали провідника Азовського руху Андрія Білецького, його першим заступником став керівник штабу ЦК «Азов» Назарій Миколайович Кравченко.[5] Разом з цим, згідно з указом Центрального штабу Азовського руху, Цивільний корпус «Азов» припинив існування 1 січня 2017 року, офіційно перетворившись у «Національний корпус».

У лавах партії багато тих, хто пройшов російсько-українську війну (зокрема у складі полку Нацгвардії «Азов») чи допомагав війську у якості волонтерів, проте членами партії можуть бути лише колишні бійці після закінчення контракту[6].

Логотип «Національного корпусу» — стилізований Герб України

Частина членів «Національного корпусу» увійшли до організації «Гонор».[7]

Ідеологія[ред. | ред. код]

Ідеологія Національного корпусу ґрунтується на праці Миколи Сціборського під назвою «Націократія», а також на ідеях Дмитра Донцова, Ярослава Стецька та Юрія Липи. Основними ідеями «націократії» є надкласовість та антипартійність (вважають, що усі суспільні верстви населення мусять об'єднуватися навколо спільної ідеї і праці заради майбутнього, а не конфліктувати на підґрунті статусу чи класу), особиста відповідальність керівників всіх рівнів, якісна суспільна ієрархія та децентралізація і самоврядність населення на місцях. Держава представниками Національного корпусу трактується як найоптимальніша форма існування нації. Таким чином, можна сказати, що окрім основних постулатів націократії, Національний корпус опирається і на принципи меритократизму.

Були заявлені альтернативні шляхи розвитку міжнародних відносин, зокрема орієнтація на співробітництво з країнами Балто-Чорноморської осі (та створення Інтермаріуму (Балто-Чорноморського союзу), який мусить стати альтернативою як Митному Союзу, так і ЄС. З цією метою Національний корпус налагоджує відносини з усіма державами Східної Європи та Балтії, займається організацією конференцій з питань створення нового альтернативного союзу. Зокрема, на III Конференції Інтермаріуму[8][9], яка проходила в Києві 13 жовтня 2018 року, було представлено перші результати спільної діяльності в цьому напрямі.

Діяльність[ред. | ред. код]

Агітаційний намет Національного корпусу

З 14 жовтня 2016 року партія розпочала активну діяльність, зокрема створення осередків не лише в обласних, але і в районних центрах. Активісти партії активно долучилися до створення ряду громадських проєктів та ініціатив:

 • «Юнацький корпус», яким було створено цілу мережу дитячих таборів — «Азовець», «Джура», «Північний Корпус», «Буковинець», «Дніпрянин», «Карпатія», «Січовик», «Слобожанин»);
 • Спортивний корпус з розгалуженою системою власних спортзалів у містах України;
 • літературний клуб «Пломінь» та цілий ряд інших.

Крім цього членами партії було створено видавництво «Орієнтир»[10], яке видає книги націоналістичного та філософського спрямування, з метою популяризації правих ідей серед широких верств населення.[11]

Окремі активісти Національного Корпусу були і серед засновників Національних дружин.[12]

Також було створено донорський проєкт «Одна кров», який активно розвивається у багатьох містах України. Кожен охочий може стати донором крові у найближчому медичному центрі, порятувавши чиєсь життя.[13]

Велика увага приділяється також притаманній зеленим ліберальній зоозахисній діяльності, як-то «Цирк без тварин». З цією метою партія створила окремий підрозділ в своїй структурі, під назвою «Екологічний корпус».[14]

Також спільно з партією діє об'єднання ветеранів: «Ветеранське братерство», яке займається реабілітацією та боротьбою за гідні права ветеранів АТО.[15]

З 23 травня 2017 року «Національний корпус» розпочав всеукраїнську кампанію «Пам'ять нації» з метою вшанування загиблих героїв російсько-української війни. По всій Україні розпочали встановлювати пам'ятні хрести. Начальник штабу осередку партії в Дніпропетровській області Денис Котенко пояснив символізм пам'ятника тим, що «козацький хрест і рунічний тризуб на честь полеглих бійців — символ нерозривного зв'язку між минулими і сучасними поколіннями борців за Україну»[16].

Контакти з американськими неонацистами[ред. | ред. код]

2019 року дослідницька мережа «Bellingcat» оприлюднила результати своїх розслідувань, які вказують на регулярні контакти представників «Національного корпусу» та «Азову» з американськими ультраправими, серед яких представник неонацистської «Atomwaffen Division» і колишні військові США для участі американців у конфлікті в Донбасі для отримання практичного бойового досвіду. У звукових файлах, які має в розпорядженні дослідницька мережа, міжнародний секретар «Національного корпусу», відповідальний за стратегію «Азову», узагальнив мету співпраці з американцями як «світову консервативну революцію», спрямовану на «захист білої раси»[17].

Протести перед виборами президента України 2019 року[ред. | ред. код]

У березні 2019 після журналістського розслідування Bihus.info про розкрадання в Укроборонпромі Гладковським та іншими, Нацкорпус із Національними дружинами почали акцію «Свинарчуків за ґрати» (за колишнім прізвищем Гладковського). За словами речника нацкорпусу Алфьорова «Свинарчуки — це не конкретна особистість, а загальна назва подібних чиновників».

9 березня 2019 р. НК спробував пройти до Адміністрації Президента, але поліція, що стояла там кордоном, почала бити людей та використовувати сльозогінний газ. Того ж дня, активісти прийшли на мітинг Порошенка у Черкасах, щоб поставити питання про дії щодо Свинарчуків, але почалось заворушення і сутички з поліціянтами. Наступного дня було заарештовано голову Черкаського осередку НК Дмитра Кухарчука та голову НК в Черкасах Антона Братка, а також ще п'ятьох активістів, яких згодом випустили. Активісти стверджують, що їх били і забрали особисті речі, а арешт було проведено з порушеннями. Так, під час арешту Кухарчуку вибили вікно в машині та вивихнули плече, того ж дня в нього без слідчих та понятих було проведено обшук вдома. Згодом суд призначив Кухарчуку цілодобовий домашній арешт на 60 діб, а Братку — нічний домашній арешт на два тижні. Після цього активісти НК постійно почали з'являтися на мітингах Порошенка з тією самою метою — запитати про його дії відносно Свинарчуків[18].

16 березня 2019 року Національний Корпус провів так званий «День Гніву» на Майдані Незалежності, який згодом перейшов на Банкову, де активісти НК кидали в поліцейських іграшковими свинями. Кількість учасників акції сягнула 10 тис. осіб. Того ж дня в Полтаві, під час виступу Порошенка, спецпідрозділом «ТОР» було побито й затримано активістів нацдружин, які отримали ушкодження. Увечері активісти прийшли під Полтавське обласне управління поліції і поставили запитання начальнику Управління щодо цих подій. Той, своєю чергою, вибачився за дії своїх співробітників і розповів, що ініціював службове розслідування відносно їх дій.[19]

19 березня 2019 р. подібні події сталися в Івано-Франківську, де під час мітингу Петра Порошенка на активістів Національного Корпусу було здійснено напад представників поліції та невідомих осіб, так званих «тітушок».

Протести проти Зеленського[ред. | ред. код]

«Національний корпус» взяв участь в акціях протесту «Ні капітуляції!» 2019 року[20][21].

Наприкінці 2019 року партія разом із аграріями почала протестувати проти відкриття ринку землі та земельної реформи.[22][23] Під час однієї з акцій 17 грудня почалась бійка між протестувальниками та поліцією; протестувальники кидали каміння, поліція застосувала кийки та сльозогінний газ.[24][25] Андрій Білецький оголосив акції безстроковими[23].

12 березня 2020 року активісти «Національного корпусу» та ветерани «Азову» зірвали прес-конференцію «Національної платформи примирення та єднання» та вигнали її організатора Сергія Сивохо із зали[26][27][28]. Внаслідок цього відкрилась судова справа проти декількох діячів організації[28][29][30].

Сутички[ред. | ред. код]

Наприкінці червня 2020 року у представників «Нацкорпусу» відбулось декілька сутичок з прихильниками проросійської Партії Шарія[31][32].

Скандали[ред. | ред. код]

10 травня 2020 року Назарій Кравченко — колишній перший заступник голови партії — у своєму Facebook розпочав повідомляти про «злочини, які він робив в Національному корпусі за наказом лідера партії Андрія Білецького», зокрема розкрив схему фінансування партії, повідомивши, що гроші на рахунки вносили активісти партії, отримавши їх,перед цим, у касі партії[33].

Представники Вищої Ради партії[ред. | ред. код]

Андрій Білецький (керівник);

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Депутатські фракції і групи IX скликання. rada.gov.ua. Процитовано 26 листопада 2020. 
 2. Національний корпус в обличчях: хто ці люди і звідки (en-GB). 11 березня 2019. Процитовано 12 січня 2020. 
 3. Командир полку «Азов» Андрій Білецький: Ті, хто проливає кров за Україну, повинні мати свій голос у владі. www.unian.ua (укр.). Процитовано 12 січня 2020. 
 4. Азовський рух на Буковині відсвяткув міні ювілей. Українська газета Час (укр.). 30 листопада 0001. Процитовано 12 січня 2020. 
 5. Члени ЦК «Азов» та ветерани однойменного полку створили політичну партію «Національний корпус», Інтерфакс-Україна.
 6. ​У партії є лише колишні «азовці» – представниця «Національного корпусу» Коцкович. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 5 травня 2020. 
 7. Азовський Рух. Marker. Процитовано 2 грудня 2021. 
 8. Анна Клокун: Націоналісти за Інтермаріум — Огонь Прометея / Προμηθέας φωτιά / Prometheo ignis. www.mesoeurasia.org (ru-RU). Архів оригіналу за 23 жовтня 2018. Процитовано 22 жовтня 2018. 
 9. Intermarium Support Group. www.facebook.com (укр.). Процитовано 22 жовтня 2018. 
 10. Вид-во «Орієнтир»
 11. Ідеологія і політологія. Orientirbooks (ua). Процитовано 12 січня 2020. 
 12. Головна. Національні Дружини (укр.). Процитовано 12 січня 2020. 
 13. Проект Нацкорпусу "Одна Кров" продовжує допомагати людям. Національний Корпус (укр.). 25 вересня 2018. Процитовано 12 січня 2020. 
 14. ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ ЕКОЛОГІЧНИЙ КОРПУС. opendatabot.ua. Процитовано 12 січня 2020. 
 15. Ветеранське Братерство. www.facebook.com (укр.). Процитовано 12 січня 2020. 
 16. "Символ героїзму хлопців із сусідньої вулиці": активіст розповів про ідею кампанії "Пам'ять нації". molotoff.info (uk-ua). Процитовано 20 вересня 2017. 
 17. "Азов" співпрацює з екстремістами США, щоб просувати власну міжнародну програму – Bellingcat. Українська правда. 15 лютого 2019. Архів оригіналу за 12 червня 2019. Процитовано 4 червня 2021. 
 18. Нацкорпус спробував прорватись на сцену до Порошенка у Черкасах, все закінчилось сутичками. 24 Канал. Процитовано 9 березня 2019. 
 19. Полтава: Нацкорпус кидав у поліцію свинок, є затримані й постраждалі. Українська правда (укр.). Процитовано 12 січня 2020. 
 20. Національний Корпус приєднався до всеукраїнської акції протесту проти капітуляції країни. Національний Корпус (укр.). 7 жовтня 2019. Процитовано 12 січня 2020. 
 21. "Ні капітуляції": у Києві пройшов багатотисячний марш (en-GB). 14 жовтня 2019. Процитовано 12 січня 2020. 
 22. Ні розпродажу української землі: заява Національного Корпусу. Національний Корпус (укр.). 11 листопада 2019. Процитовано 12 січня 2020. 
 23. а б Акція проти ринку землі тепер 100% буде безстроковою — Білецький. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 12 січня 2020. 
 24. Zaxid.net. У бійці «Нацкорпусу» з поліцією біля Верховної Ради постраждали журналісти. ZAXID.NET (укр.). Процитовано 12 січня 2020. 
 25. Welle (www.dw.com), Deutsche. Поліція розігнала протестувальників біля Верховної Ради України | DW | 17.12.2019. DW.COM (uk-UA). Процитовано 12 січня 2020. 
 26. Активісти Нацкорпусу зірвали презентацію «платформи примирення» Сивохо і штовхали його. nv.ua. Процитовано 13 березня 2020. 
 27. Zaxid.net. Члени «Національного корпусу» напали на радника секретаря РНБО Сергія Сивохо. ZAXID.NET (укр.). Процитовано 13 березня 2020. 
 28. а б Зрив презентації Сивохо: суд посадив під домашній арешт члена “Нацкорпусу”. Українська правда (укр.). Процитовано 13 березня 2020. 
 29. Зрив презентації Платформи єдності: суд відправив під домашній арешт одного з підозрюваних. УНН (укр.). Процитовано 13 березня 2020. 
 30. Конфлікт активістів і Сивохо: 13 березня відбудеться суд над затриманими, - Рух опору капітуляції - новини Еспресо TV | Україна. espreso.tv. Процитовано 13 березня 2020. 
 31. У Харкові напали на представника партії Шарія, поліція порушила справу. hromadske.ua (укр.). Процитовано 3 липня 2020. 
 32. Жорстока бійка у метро Києва: активісти Шарія проти "азовців". BBC News Україна (укр.). 17 червня 2020. Процитовано 3 липня 2020. 
 33. Гроші «Нацкорпусу»: схема чи тисячі відданих партійців?. www.chesno.org (укр.). Процитовано 18 травня 2020. 
 34. Зигзаги національної політики: як працює та за що виступає "Національний корпус". Вибори вибори. Процитовано 5 травня 2020.