Європейська Солідарність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Європейська Солідарність
логотип
Заснована / зареєстрована 5 травня 2000
Штаб-квартира Київ
Політична ідеологія ліберальний консерватизм
пан'європеїзм
християнська демократія
Членство у міжнародних організаціях Європейська народна партія (спостерігач)[1]
Очільник партії Михайло Антонюк
(5 травня 200015 листопада 2001)
Петро Порошенко
15 листопада 2001)
Кольори      Блакитний
     Жовтий
Кількість членів
Кількість депутатів у ВР[2]
25 / 422
Обласні ради та рада м. Києва[3]
433 / 1820
Веб-сторінка eurosolidarity.org
Політика України
Політичні партії
Вибори

Партія «Європейська Солідарність» (стилізоване — ЄС) — українська політична партія, зареєстрована 5 травня 2000 року.[4][5] З 27 серпня 2014 до 24 травня 2019 називалась «Блок Петра Порошенка „Солідарність“». 24 травня 2019 року партія змінила найменування на «Європейська солідарність».

Ідеологія[ред. | ред. код]

Ідеологією партії є християнська демократія, ліберальний консерватизм, пан'європеїзм.[6]

Передвиборча програма акцентувала на оборонній галузі, боротьбі з корупцією, децентралізації.[7] Частину положень детальніше розписали в коаліційній угоді та новій редакції програми БПП.

На відміну від першої версії «Солідарності», яка трималася соціал-демократичної ідеології, програма БПП — правоцентристська.[8]

Історія[ред. | ред. код]

Результат партії «Блок Петра Порошенка» в регіонах України на Парламентських виборах 2014 року.

Солідарність[ред. | ред. код]

Партію Солідарність створено в жовтні 2001.[9] Першим головою партії «Солідарність» був Михайло Антонюк, з 15 листопада 2001 р. ним став Петро Порошенко.[10][11] У грудні 2001 року партія приєдналася до виборчого блоку «Наша Україна», а її лідер, Петро Порошенко, став керівником виборчого штабу блоку. Парламентські вибори 2002 року були останніми, у яких брала участь партія. До парламенту від партії пройшло шестеро кандидатів.[10]

У червні 2013 року партію «Солідарність» очолив Юрій Стець, який увійшов до складу політради Об'єднаної опозиції «Батьківщина». Цього ж місяця партія увійшла до складу ВО «Батьківщина»[12][13].

15 листопада 2013 року набрала законної сили постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 жовтня 2013 року про анулювання реєстраційного свідоцтва партії «Солідарність» від 22 березня 2001 року № 1598[14], а 30 грудня 2013 року партію було викреслено з державного реєстру, оскільки протягом десяти років не висувала кандидатів на парламентських або президентських виборах.

БПП «Солідарність»[ред. | ред. код]

Оскільки партію «Солідарність» було ліквідовано Мін'юстом у 2013 році, для створення БПП «Солідарність» було вирішено використати іншу неактивну партію. Нею стала партія "Національний Альянс свободи та Українського Патріотизму («НАСТУП»). Ця партія була створена Людмилою Янковською у січні 2000 року у Донецьку як "Всеукраїнська партія Миру і Єдності (ВПМЄ) та зареєстрована Міністерством юстиції України під № 1418.[5] Згодом, у 2013 році ВПМЄ перейменувалася на "Національний Альянс свободи та Українського Патріотизму («НАСТУП»)[5] а співголовами партії стали Максим Іваненко, Руслан Секела та Юрій Хорліков.

У 2014 році саме політична партія «Національний альянс свободи та українського патріотизму» («НАСТУП») стала юридичною парасолькою для БПП «Солідарність», коли «НАСТУП» було перейменовано на "Всеукраїнське об'єднання «Солідарність».[9] 6 жовтня 2014 р. Міністерство юстиції України зареєструвало Політичну партію «Солідарність» (реєстраційний номер — 252-п.п.), керівником якої значиться Костецький Станіслав Іванович.[15].

27 серпня 2014 партія «Всеукраїнське об'єднання „Солідарність“» була перейменована в «Блок Петра Порошенка „Солідарність“»[16][17].

На позачергових виборах до Верховної ради 2014 року партія «Блок Петра Порошенка „Солідарність“» посіла друге місце у пропорційній частині за кількістю голосів виборців (3 437 521 голосів — 21,82 %), що дозволило їй у Верховній Раді України VIII скликання отримати 63 мандати за партійними списками[18].

Водночас, з урахуванням мажоритарних виборів, партія «Блок Петра Порошенка „Солідарність“» здобула найбільшу фракцію у Верховній Раді, що зробило її абсолютним переможцем парламентських виборів 2014 року.

28 серпня 2015 року політичні партії «Блок Петра Порошенка „Солідарність“» і «Український демократичний альянс за реформи (УДАР) Віталія Кличка» об'єдналися в єдину партію для участі у місцевих виборах 2015 року.[19] Крім того, партія «Блок Петра Порошенка „Солідарність“» вирішила змінити назву у зв'язку з об'єднанням з партією «Український демократичний альянс за реформи (УДАР) Віталія Кличка». Відповідне рішення було прийнято на другому етапі 12-го позачергового з'їзду БПП, який проходив спільно з УДАРом. Депутати з'їзду проголосували за пропозицією голови фракції БПП у Верховній Раді Юрія Луценка щодо можливого перейменування партії в «БПП-УДАР-Солідарність», «УДАР-Солідарність» або третій варіант.[20] Рішення про перейменування партії прийняте не було.

Європейська солідарність[ред. | ред. код]

Результати партії на Парламентських виборах 2019 за округами

Після Виборів Президента України 2019 й розпуску Верховної Ради України новообраним Володимиром Зеленським під час своєї інавгураційної промови 20 травня[21] та призначені позачергові Парламентські вибори на 21 липня на з'їзді партії 24 травня 2019 року делегати з'їзду підтримали пропозицію громадських активістів, озвучену під час Форуму ГО «Солідарна Справа Громад», який відбувся за участі Петра Порошенка щодо зміни найменування на «Європейська солідарність».[22] Зміни у партії відбуваються з акцентом на участі в оновлення політичної сили місццевих лідерів, волонтерів і молодих політиків.[23] Партнером партії стало громадське об'єднання «Солідарна справа громад», яка згідно з підписаним меморандумом буде відповідати за праймеріз в ході висунення кандидатів в депутати.[24]

31 травня у «Мистецькому арсеналі» відбувся з'їзд, на якому більшістю голосів «за» лідером партії було обрано Петра Порошенка, який замінив на посаді Віталія Кличка. Також було обрано нове керівництво політсили[25][26]:

На позачергових виборах до Верховної ради 2019 року партія «Європейська Солідарність» посіла четверте місце у пропорційній частині за кількістю голосів виборців (1 184 620 голосів — 8,10 %), що дозволило їй у Верховній Раді України IX скликання отримати 23 мандати за партійними списками.[27]

Молодіжне крило партії[ред. | ред. код]

Докладніше: Солідарна молодь

ВГО «Солідарна молодь» - молодіжне крило партії. Від 2015 року активно бере участь у роботі EDS (European Democrat Students - офіційна студентська організація Європейської народної партії, в якій представлені організації з 33-х країн Європи).

2 лютого 2018 року ВГО «Солідарна Молодь» започаткувала співпрацю з Союзом азербайджанської молоді України.[28]

7 червня 2018 року голова Громадської організації «Солідарна молодь» Оксана Гома та Президент Громадської організації «Українська асоціація студентів» Лідія Фесенко у «Відкритому офісі» БПП «Солідарність» підписали меморандум про співпрацю.[29]

4 серпня 2019 року Представницю "Солідарної молоді" Ірину Шатохіну обрали співголовою робочої групи European Democrat Students з прав людини, під час закриття Літнього університету EDS у місті Бухарест.

Окрім цього, редактором офіційного журналу EDS "Bullseye" було обрано координатора запорізького осередку "Солідарної молоді" Прохора Казбекова. Видання є найбільшим європейським студентським журналом, що охоплює всі сфери міжнародної політики.[30]

Керівництво[ред. | ред. код]

Почесним головою партії є 5-й Президент України Петро Порошенко. На з'їзді партії 27 серпня 2014 року лідером партії було обрано Юрія Луценка[17]. Згодом лідером партії було обрано Віталія Кличка.

Станом на червень 2019 року керівництво партії є наступним:[31]

Голова центральної ради партії
Керівник Секретаріату Партії
Міжнародний Секретар Партії
Члени Центральної ради Партії

Участь у голосуванні за Виборчий кодекс за відкритими партійними списками[ред. | ред. код]

Представниками «Європейської солідарності» є більшість депутатів від фракцій «Блок Петра Порошенка» та «Народний фронт». Лише 54% від загального складу «НФ» (43 особи з 78) та 53% складу «БПП» (67 осіб з 127) були присутніми та підтримали новий виборчий кодекс. Приміром, «Самопоміч» дала 100 відсотків голосів (25 з 25), Радикальна партія — 81% (17 з 21), ВО «Батьківщина»— 67% (14 з 21)[32]

Участь у виборах до ВРУ[ред. | ред. код]

ВПМЄ/НАСТУП

Партія мала брати участь у парламентських виборах 2002 року у складі Блоку політичних партій «Райдуга», однак в останній момент блок відкликав свою заяву і відповідно не брав участь у виборах.[33][34]

Партія брала участь у парламентських виборах 2006 року у складі виборчого блоку Юрія Кармазіна, однак до Парламенту не потрапила — Блок набрав близько 0,65 % голосів.

Партія брала участь у дострокових парламентських виборах 2007 року у складі виборчого блоку «Всеукраїнська громада», однак до Парламенту не потрапила — Блок набрав близько 0,05 % голосів.

Солідарність/БПП Солідарність

Партія брала участь у парламентських виборах 2002 року у складі виборчого блоку Наша Україна, до Парламенту потрапили пройшло шестеро кандидатів від партії. З них п'ятеро — за списком «Нашої України», а один — сам Порошенко — за одномандатним округом № 112 у Вінницькій області.

Партія брала участь у парламентських виборах 2014 року як окрема партія, до Парламенту пройшло 135 кандидатів від партії.

Партія брала участь у позачергових парламентських виборах 2019 року, як окрема партія, до Парламенту пройшло 25 кандидатів (23 за списком, 2 за одномандатними округами).[35]

Міжнародна діяльність[ред. | ред. код]

Європейська народна партія (консерватори, християнські демократи) — найбільше міжпартійне об'єднання в ЄС — запросило партію «Блок Петра Порошенка» увійти до складу цієї політсили як спостерігача.[36][37]

10 вересня 2019 року бело завершене юредичне оформлення статусу спостерігача.[38]

Джерела та примітки[ред. | ред. код]

 1. Європейська народна партія прийняла партію Садового; Народний фронт та Солідарність - на паузі Європейська правда
 2. Депутатські фракції і групи VIII скликання
 3. Кандидати, яких обрано депутатами рад на поточну дату
 4. Політичні партії. minjust.gov.ua. Процитовано 2018-11-25. 
 5. а б в Марія Кармазіна. Регіональні політичні партії в Україні (1991 — початок 2018 рр.) // Наукові записки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. № 1 (93) від 2018 року. 311 стор.: С. 16-17
 6. Блок Петра Порошенка Солідарність | Дивись.info. golos.dyvys.info (uk). Процитовано 2018-11-25. 
 7. Програма партії від 28.08.2015. Архів оригіналу за 22.12.2018. 
 8. "Солідарність" еліт: крихкий союз навколо президента. vybory.pravda.com.ua. Процитовано 2018-11-25. 
 9. а б Петро Порошенко виходить на роботу. УП. Процитовано 2018-11-25. 
 10. а б Партія (для) влади: БПП від виборів до виборів. vybory.pravda.com.ua. Процитовано 2018-11-25. 
 11. "Блок Петра Порошенка" змінює назву. espreso.tv. Процитовано 2018-11-25. 
 12. Порошенко подарував своєму продюсеру партію, щоб той зайняв крісло у політраді — Express-online (17 червня 2013)
 13. Партія, яка створив Порошенко, влилася в оновлену «Батьківщину» — Стик (17 червня 2013)
 14. Постанова Окружного адміністративного суду міста Києва[недоступне посилання]
 15. Історія БПП
 16. Україна, Віталій Червоненко ВВС. Хто долучиться до Блоку Петра Порошенка. BBC News Україна (uk). Процитовано 2018-11-25. 
 17. а б Партія Солідарність стала Блоком Петра Порошенка — 27 серпня 2014 Кореспондент.нет
 18. Позачергові вибори народних депутатів україни 26 жовтня 2014 року. Протокол Центральної виборчої комісії про результати виборів народних депутатів україни у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі. «10» листопада 2014 року
 19. Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» і «Удар» об’єднались (uk). Процитовано 2018-11-25. 
 20. БПП змінить назву у зв'язку з об'єднанням з УДАРом. http://ukranews.com. Українські Новини. 28.08.2015. 
 21. Зеленський розпустив Раду. Коли вибори і хто лідирує в рейтингах?. https://www.bbc.com/. BBC. 2019-05-21. Процитовано 22 червня 2019. 
 22. Партія Порошенка змінила назву. https://www.pravda.com.ua/. Українська правда. 2019-05-24. Процитовано 22 червня 2019. 
 23. Партия Порошенко провела ребрендинг: убрала из названия президента и переименовалась в "ЕС". Настоящее время. 2019-05-24. 
 24. Дорош, Світлана (2019-05-28). Вибори 2019: хто йде в Раду і на кого "ставить" Коломойський?. BBC Украина. Процитовано 2019-05-31. 
 25. Партия Порошенко утвердила новое руководство. Список. LIGA.net. 2019-05-31. 
 26. Партия Порошенко проведёт съезд в "Мистецькому арсеналi". Укринформ. 2019-05-30. 
 27. ЦВК затвердила результати виборів у багатомандатному окрузі. https://novynarnia.com/. Новинарня. 2019-08-03. Процитовано 4 серпня 2019. 
 28. ВГО «Солідарна Молодь» започатковує співпрацю з Союзом азербайджанської молоді України. http://open.solidarnist.ua/. 2018-02-05. Процитовано 4 серпня 2019. 
 29. «Солідарна молодь» та «Українська асоціація студентів» підписали меморандум про співпрацю. http://open.solidarnist.ua/. 2018-06-07. Процитовано 4 серпня 2019. 
 30. Лідери "Солідарної молоді" очолили офіційне видання студентської організації Європейської народної партії 04.08.19 Прямий. https://prm.ua/. Прямий. 2019-08-04. Процитовано 4 серпня 2019. 
 31. Керівництво // solydarnist.org, 2019
 32. Хто з нардепів голосував проти нового Виборчого кодексу: список імен. 24 канал. 11 липня 2019. Архів оригіналу за 15 липня 2019. Процитовано 26 липня 2019. 
 33. Виборчий блок політичних партій «Райдуга» // ЦВК, 2001
 34. ЦВК Постанова від 4 березня 2002 року № 424 // ЦВК, 2002
 35. ЦВК опрацювала 100% протоколів. https://www.pravda.com.ua/. Українська правда. 2019-07-26. Процитовано 28 липня 2019. 
 36. Блок Петра Порошенка запросили до групи ЄНП
 37. Європейська Народна Партія прийняла "Європейську Солідарність" в статусі спостерігача. https://prm.ua/. Прямий. 2019-07-04. Процитовано 4 серпня 2019. 
 38. Європейська народна партія прийняла партію Порошенка. https://www.eurointegration.com.ua/. Європейська правда. 2019-09-10. Процитовано 10 вересня 2019. 

Посилання[ред. | ред. код]