Змій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Змій — істота з казок та переказів народів світу. Це змієподібна істота великих розмірів, котра, у деяких розповідях, харчується людьми, має кілька голів, може літати та вміє видихати полум'я зі своєї пащі, володіє чарівними здібностями. Інша назва цієї істоти, що здобула поширення в сучасній українській мові — Дракон (грецьк. δράκων).

Розповіді й легенди про драконів відомі практично всім народам світу. Характеристики драконів і ставлення до них у різних культурах різні. В традиції країн Далекого Сходу дракони здебільшого зображаються із приязню, добрими, покровителями людей. Західній традиції властиве зображення драконів злими істотами, з якими вступають в бій шляхетні лицарі.

Динозаври[ред.ред. код]

Слово «динозавр» з'явилося лише в XIX ст. До XIX ст. люди в усьому світі, відкопуючи кістки цих істот називали їх кістками драконів (великих зміїв). Таким чином, драконами, великими зміями можуть бути відомі всім динозаври. З точки зору людей минулого, кістки динозаврів — кістки істот, з якими вели боротьбу за існування їхні предки.

Мотив боротьби зі Змієм[ред.ред. код]

В казках Сходу Змій виступає доброю і мудрою істотою, в той час як в казках народів Європи присутній мотив боротьби зі Змієм (Святий Георгій і Змій, Святий Юрій і Змій, Котигорошко і Змій і т. д.). На думку вчених[Джерело?] це є відголоском існування давнього культу Змія, який був поширений серед одних народів, і з яким вели боротьбу інші народи. Зокрема дуже ймовірно, що в рамках цього культу приносились людські жертви.

Змій у народній творчості[ред.ред. код]

Здебільшого в українських казках дракона називають Змієм. Іноді Змієм Гориничем.

Теорія драконів у Станіслава Лема[ред.ред. код]

Станіслав Лем коротко виклав математичну теорію драконів у «Киберіаді». Її основні положення

  • Дракони не існують. Тут є три школи думки.
    • Дракони не існують у сенсі від'ємності
    • Дракони не існують у сенсі уявності
    • Дракони не існують в статистичному сенсі. Насправді вони існують, але ймовірність зустріти їх дорівнює нулю.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]