Филон Джалалій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Джалалій Филон)
Перейти до: навігація, пошук
Филон Джалалій
Dzhulaibek.jpg
Інші імена Джулай, Джупай, Джелалій, Джеджалій
Народився
Вереміївка
Помер 11 червня 1658(1658-06-11)
Полтава, Полтавський полк, Гетьманщина, Московське царство
Титул шляхтич
Звання полковник
Конфесія православ'я
Батько Прокіп Джулай

Джалалій Филон Прокопович (у різних джерелах Джупай, Жежель, Джулай, Джелалій, Джеджалій) (імовірно Вереміївка, Київське воєводство, Річ Посполита — бл. 1659) — український військовий діяч, полковник прилуцький, черкаський, кропивнянський, дипломат, один з видатних полководців Визвольної війни, сподвижник Б. Хмельницького.

Життєпис[ред.ред. код]

Згідно з літературною версією Івана Ле народився на Черкащині у Вереміївці. В. Кривошея, за дослідженнями козацьких родоводів, виключав імовірність його татарського походження.

Служив сотником Переяславського полку.

24 квітня 1648 очолив повстання козаків у Кам'яному Затоні. За творами Кащенка та Рігельмана він особисто усунув одного з очільників, надісланих Потоцьким, Івана Барабаша, що поклало край сумнівам і остаточно спонукало реєстрових до знищення супроводжувального рейтарського загону та переходу на бік Хмельницького.

Один з найближчих сподвижників Богдана Хмельницького, учасник багатьох битв, починаючи з 1648 р. У битві під Берестечком — наказний гетьман. Виконував важливі дипломатичні доручення, очолював перше посольство України в Османській імперії до Стамбула в жовтні — листопаді 1648, де було укладено союз із Османською імперією.

У вересні 1650 очолював українське посольство до молдовського господаря Василя Лупула.

У 1654 посварився з гетьманом через відмову присягати Московії після Переяславської ради. З Б. Хмельницьким мав також збройний конфлікт[1], опісля влітку заявляючи:

«Ти, гетьмане, не довго нап'єшся води Дніпрової.»[2]

Наприкінці травня 1659 під Полтавою стояв табір гетьмана Івана Виговського, який розпочав перемовини з Мартином Пушкарем. Однієї ночі з відома Джалалія, полк якого охороняв табір, було вчинено заколот: вирішили заарештувати Виговського та видати М. Пушкареві. Виговського врятували охоронці, який розбуджений серед уночі врятувався втечею[3].

Загинув, імовірно, під час Конотопської битви 1659 на посаді полковника Черкаського полку. За іншими даними убитий Мартином Пушкарем після невдалого замаху на І. Виговського[4].

Примітки[ред.ред. код]

  1. Юрій Мицик. Іван Виговський… — С. 203.
  2. Кривошея В. В. Родоводи козацької старшини (доба козацько-гетьманської держави) 263 с.// «Гілея (науковий вісник)»: Збірник наукових праць.- К., 2007. Випуск 8 — 2007
  3. Юрій Мицик. Іван Виговський… — С. 221.
  4. Филон Джалалій

Джерела та література[ред.ред. код]

  • Сергій Коваленко. Джалалий Филон // Україна під булавою Богдана Хмельницького. Енциклопедія у 3-х томах. Том 2. — Київ: Стікс, 2008
  • В. І. Сергійчук. Джеджалій Филон // Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т. /Редкол.:Л. В. Губерський (голова) та ін. — К: Знання України, 2004 — Т.1 — 760с. ISBN 966-316-039-X
  • Б. І. Сушинський "Козацька Україна: «Хмельниччина». — Одеса: «ВМВ», 2004. — 560 с.
  • Микола Щудря. Богданович-Зарудний Самійло / Лицарі булави. — Київ: Велес, 2008
  • Юрій Мицик. Іван Виговський // Володарі гетьманської булави: Історичні портрети / Автор передмови В. А. Смолій. — К.: Варта, 1994. — 560 с. — С. 191—236. — ISBN 5-203-01639-9.