Битва під Берестечком

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Битва під Берестечком
Хмельниччина
Berest1.jpg
Битва під Берестечком Картина А.Орльонова
Координати: 50°21′00″ пн. ш. 25°07′00″ сх. д. / 50.350000000027776536626334° пн. ш. 25.1166666666947797637021722° сх. д. / 50.350000000027776536626334; 25.1166666666947797637021722
Дата: 18 червня30 червня 1651
Місце: Берестечко, нині Україна Україна, Волинська область
Результат: перемога військ Речі Посполитої
Сторони
Flag of the Cossack Hetmanat.svg Гетьманщина
Flag of the Crimean Tatar people.svg Кримський ханат
Chorągiew królewska króla Zygmunta III Wazy.svg Річ Посполита
Командувачі
Herb Viyska Zaporozkoho.svg Б. Хмельницький
Herb Viyska Zaporozkoho.svg Іван Богун
Herb Viyska Zaporozkoho.svg Матвій Гладкий
Herb Viyska Zaporozkoho.svg Филон Джалалій
Gerae-tamga.png Іслям III Ґерай
Gerae-tamga.png Тугай-Бей
Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodow.svg Ян II Казимир
Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodow.svg Миколай Потоцький
Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodow.svg М. Калиновський
Військові сили
100.000 українських козаків і селян (з яких близько
20.000[1] кінноти)[2][3][4]
від 8.000[5] до 30.000
кримських татар[2];
за польськими джерелами: біля 40 тисяч запорожців, 40-60 тисяч озброєних селян («черні») та 30 тисяч кримських татар[6][7]
200.000[2][4];
за польськими джерелами: близько 34 тис. чол. королівського війська та 30-40 тисяч посполитого рушення[8]
Втрати
не більше 10.000;[9][10][11] 8.000[12]

Би́тва під Бересте́чком (18 червня — 30 червня 1651) — наймасштабніший бій Хмельниччини, який відбувся біля містечка Берестечко між Військом Запорозьким під командуванням Богдана Хмельницького і союзним йому кримсько-єдисанським військом Ісляма III Ґерая з одного боку, та армією Речі Посполитої під командуванням Яна ІІ Казимира з іншого.

У 1651 році Богдан Хмельницький вже отримав переконливу перемогу під Жовтими Водами, Корсунем, Пилявцями. У середині березня він приймає литовських послів від князя Радзивілла й після переговорів розраховує на те, що Литва не братиме участі в подальшій війні. У московському архіві міністерства юстиції збереглися свідчення посла Григорія Унковського, який повідомляв, що до 1651 року «Литва Польщі не допомагала, оскільки був у Литви з гетьманом і Військом Запорізьким договір, що Хмельницький із Військом Запорізьким і кримським військом на їхню землю війною не піде, а за це литовське військо ляхам не допомагатиме». Наприкінці березня в польовий табір Хмельницького під Животовим прибувають посли й від турецького султана з пропозицією надіслати допомогу. Десятитисячне молдавське і таке саме за чисельністю військо мунтянського князя Матвія чекало лише наказу султана виступити в похід. Гетьман, подякувавши послам, відмовляє. Щодо цього існує чимало версій, проте, через століття, можна лише здогадуватися про справжню причину відмови козацького вождя. Хмельницький, який тривалий час перебував у турецькому полоні, добре знав підступництво і мінливу політику блискучої Порти. Він вибирає інших союзників — кримців. Його вибір можна пояснити лише тим, що в усіх попередніх битвах союзниками козаків були кримці, хоча в останні роки вони стали підводити його дедалі частіше й частіше. Так було й 1649 року, коли військо Конецпольського і Вишневецького доїдало в обложеному Збаражському замку останніх собак і кішок, а в битві під Зборовим сам король ледь не потрапив до полону. Ян Казимир поспішав із польським військом на допомогу обложеному Збаражу. Чимало очевидців стверджують, що Хмельницький зупинив козаків у самий розпал битви, оскільки не захотів брати в полон короля — свого сюзерена. Чому, незрозуміло. У «Літописі Самовидця» йдеться про те, що «Хмельницький не хотів, щоб християнський король потрапив у неволю до бусурманів...» Цю ситуацію Ян Казимир негайно використовує. Він пише кримцям примирливого листа й обіцяє грошей. Кримці відразу укладають із поляками мир та йдуть у Крим, розорюючи та грабуючи все на своєму шляху.

1651 року Хмельницький знову вибирає кримців, які через кілька днів приречуть козацьке військо на загибель. Та поки що нічого не передвіщає поразки. Козацьке військо почуває піднесення, адже кожний бореться і за волю, і за віру.

На початку 1651 року майже вся Україна звільнена від шляхти. Лише окремі армійські гарнізони обороняються в укріплених фортецях і замках. Коронний гетьман Калиновський із сильно пошарпаною армією змушений відступати болотами і лісами на Сокаль. Під містечком Стіна назустріч полякам виходять озброєні городяни і, як пише польський історик С.Освенцим, вони «стріляли в нас, дулі показували і, пробачте, задниці на нас вип’ячували». Калиновський узяв Стіну, потім Ямпіль і пішов на з’єднання з армією короля. Радзивілл теж з’єднав свої полки з королівськими. Армія Речі Посполитої на той час розділялася на військо литовське (Великий литовський гетьман Радзивілл) і коронне (Великий коронний гетьман Калиновський). Великі гетьмани призначали польових, які й керували окремими арміями, полками та загонами. Крім регулярної армії, кожний крупний магнат мав і військо, часто кілька десятків тисяч чоловік, яких утримував на власні гроші. Король вважався головнокомандуючим.

Сам Папа Римський у квітні надіслав Яну Казимиру прапор і меч у золотих ножнах, благословив його на боротьбу за віру.

До Берестечка, де були просторі поля й пасовища, поляки підійшли перші. Точну кількість тих, хто брав участь у цій битві, встановити складно, оскільки воювали й озброєні слуги шляхтичів, і навіть ксьондзи, які взяли в руки шаблі, щоб надихнути наступаючих. Більшість істориків погоджується, що кримських воїнів, якими командував Іслам-Ґерай, було близько 30 тисяч. Щодо чисельності та боєздатності козацького війська теж багато розбіжностей, адже крім запорожців і реєстрових козаків, у битві брало участь чимало повсталих селян, подекуди озброєних одними лише косами. Тому обмежимося тим, що чисельність військ, які безпосередньо брали участь у військових діях, перевищувала сто тисяч чоловік із кожного боку. Крім Лянцкоронського, Калиновського, Конецпольського, Вишневецького і Любомирського, польськими загонами командувало чимало інших досвідчених полководців: воєвода брестський і померанський князь Радзивілл, вітебський воєвода Ян Сапега. Перемишльською і волинською кавалерією командував князь Михайло Чарторийський. Це був колір не лише польської армії, а й всієї Європи. До Конецпольського Хмельницький відчував і особисту ворожість. Олександр Конецпольський був чигиринським старостою, це він дозволив Д.Чаплинському захопити Суботів і вигнати сім’ю Хмельницького з дому, а самого Богдана багато днів протримав у темниці.

Однією зі складових успіху королівських військ у битві під Берестечком була тактика побудови й ведення бою, що сильно відрізнялася від застосовуваної поляками раніше. Річ в тім, що війська були розставлені цього разу незвичним німецьким способом, і козаки не змогли скористатися досвідом, який вони нагромадили за час попередніх війн. Всі атаки зустрічалися і відбивалися з незвичайною ефективністю.


Загальні відомості[ред. | ред. код]

«Іван Богун на переправі.» М. І. Івасюк.

Передумови[ред. | ред. код]

1651 року Річ Посполита після Зборівського миру відновила воєнні дії проти козацької України. Однак через позицію хана Іслам-Гірея, котрий не хотів допустити розгрому Речі Посполитої, Богдан Хмельницький змушений був відмовитися від активних наступальних дій (понад 10—11 місяців[уточнити]) українська армія маневрувала в районі Тернополя — Озерної — Колодного), що дозволило королю Яну Казимиру провести військо (близько 90—100 тисяч жовнірів, шляхтичів і 100 тисяч озброєних слуг) до Берестечка й до 25 червня переправити його через річку Стир. Лише дочекавшись у середині червня прибуття хана з 30—40 тис. воїнів, гетьман негайно вирушив у похід. Не знаючи про це, 27 червня поляки подалися до міста Дубно, і коли їхній авангард уже подолав 7—8 км, стало відомо про наближення українців. Тоді було вирішено повернутися до табору під Берестечком. Ранком наступного дня почалися сутички з кримськими татарами (українських кіннотників було небагато), які й розпочали Берестецьку битву.

Сили сторін[ред. | ред. код]

Українське військо на початку битви було зведене у 13 козацьких полків:[13].

А також понад 2000 донських козаків[14].

Річ Посполита:

Хронологія битви[ред. | ред. код]

Початкова фаза битви
Удар королівських сил і втеча татар
Кінцева фаза битви

Протягом 27 — 28 червня кримські татари пограбували і спалили сусіднє село й намагалися втягнути супротивника в бій. Легка кримська кіннота застосовувала традиційну наступально-відступальну тактику, відому ще від часів Бату-хана. А. Конецпольський із Любомирським не витримали і самі атакували кримську кінноту. Чим закінчилася ця атака — невідомо.

28 червня почалися бої герцівників (невеликі сутички), на нерівному терені, що відділяв табори польських і українських військ.

29 червня Іслам-Ґерай III займає панівні висоти перед Берестечком і битва відновлюється. Поляки значною силою виступили на козацький табір, який не був ще остаточно розгорнутий. Але Хмельницький ударив на них з флангу і відрізав військо Речі Посполитої від його табору; тоді полягло близько 7 000 вояків РП, козаки добули 28 хоругов (прапорів), між іншим і прапор гетьмана Потоцького. Це незвичайно підняло настрій українського війська.

30 червня. Вранці король, який молився всю ніч, вишиковує свою армію в такому порядку: праве крило — гетьман Потоцький — «ведмежа лапа», ліве — гетьман М. Калиновський. У центрі, де перебуває переважно польська та німецька піхота, — сам король. Поляки застосували військову хитрість — гусари здають свої списи з червоними прапорцями, які встановлюють за позиціями піхоти, імітуючи величезну чисельність армії. Король віддав наказ розібрати мости через Стир, щоб унеможливити відступ своїх військ у разі паніки.

Отримавши дозвіл короля, Ярема Вишневецький, у війську якого було шість хоругв реєстрових козаків, атакував український табір. Під прикриттям артилерії кіннота Речі Посполитої зім'яла козацькі лави й дійшла аж до таборових возів. Хмельницький вдався до відступу, а потім контратакував. Проте, контратаку козаків зупинили полки німецької піхоти. Козаки знову відійшли у табір, і тоді поляки почали масований артилерійський обстріл позицій кримських татар, які розташувалися на пагорбі. Дні боїв збіглися з мусульманським святом Курбан-Байрам. Військові дії були заборонені. Незабаром одне з ядер розірвалося біля ніг хана, вбило Тугай-бея, який командував облогою Збаража. Ядром був убитий кінь Іслам Гірея. За однією з версій військо сприйняло це за поганий знак. Почалася паніка. Воїни тікали, залишаючи загиблих — нехарактерно для мусульманських звичаїв. Лівий фланг козацько-селянського війська залишився оголеним.

За однією із версій, щоб заспокоїти кримських татар, Хмельницький із писарем І. Виговським подалися до ханського табору і наздогнали хана поблизу містечка Ямпіль, до якого від поля битви майже 90 км. При цьому хан затримує і забирає Хмельницького із собою. Козаки залишилися в таборі без проводу. Досі достеменно невідома причина втечі кримських татар. Згідно власних здогадок, Грушевського не підтверджених документально[джерело?], Хмельницького кримські татари не силували, він полишив поле битви за власного бажання[15],[16]. Подібну оцінку дій гетьмана не розглядає як прийнятну І. К. Свєшніков. Польські, козацькі і кримські джерела повідомляють, що затримання ханом Б.Хмельницького, які ні М.Грушевському, ні іншим вченим не вдалося спростувати.

Козаки, які залишилися без гетьмана, застосовують традиційну військову тактику — пересувають уночі табір ближче до болота, огороджують його возами, насипають земляний вал і навіть намагаються атакувати.

1 липня обидві армії відпочивають. Воєнні дії обмежуються лише перестрілкою. Супротивники збирають трупи вбитих, король посилає за гарматами до Бродів, а козаки збільшують висоту земляного вала.

2 липня поляки продовжують обстріл. Козаки відповідають артилерійським вогнем і роблять успішну вилазку.

3 липня дві тисячі козаків виходять із табору і вибивають поляків з пагорбів, де трьома днями раніше розташовувалися кримські татари. Надвечір Конецпольському вдається вибити їх із висот і відтіснити назад до табору.

4 липня-5 липня продовжується обстріл укріпленого табору з гармат Речі Посполитої.

6 липня козаки відправляють до польського короля послів — полковників миргородського Гладкого, чигиринського Михайла Крису й писаря військового Переяславця.

7 липня король, залишивши в заручниках полковника Крису (польські й чимало українських істориків стверджують, що Криса добровільно залишився у короля і сам давно шукав нагоди, щоб перейти до поляків), посилає до взятого в облогу табору листа, де пропонує козакам попросити вибачення, видати 17 козацьких полковників, булаву Хмельницького, гармати й скласти зброю.

8 липня замість кропивенського полковника Филона Джеджалія (Джалалія, Джеджалика) козаки обирають нового гетьмана — Матвія Гладкого. Вони відмовляються від умов Речі Посполитої і вимагають дотримання Зборівського договору. Король наказує припинити переговори, готуватися до штурму й посилює артилерійський обстріл.

9 липня козаки дізнаються, що польський гетьман Лянцкоронський переправився через Пляшеву. Це загрожує повним оточенням табору, оскільки до цього в козаків було кілька загат через болото, які зв'язували їх із незайнятою супротивником землею. Через них вони поповнювали припаси й доставляли корм коням. Старшини знову відправляють до Яна Казимира нове посольство, але гетьман Потоцький розриває вимоги козаків на очах у короля. Полковник Криса пропонує затопити козацький табір, зробивши на Пляшевій земляну греблю.

10 липня вінницький полковник Богун, обраний новим гетьманом, приймає рішення відігнати гетьмана Лянцкоронського з правого берега річки. Вночі, навівши з підручних засобів мости через річку Пляшеву, дві тисячі запорожців виходять із табору. Козаки побудували мости на річках, — не шкодуючи ні возів ні усіляких воєнних знарядь, щоб загатити болота. Деякі джерела стверджують, що запорожці поклали на болота списи і перекочувались по них. Чому Богун не попередив інших — невідомо. Польські джерела стверджують: у козацькому таборі починається паніка, багато хто кричать, що Богун кинув усіх напризволяще й утік. Козацькі полки, що залишилися, починають відходити до переправ.

Конецпольський, бачачи, що суперник іде, залишає свою армію на відступаючих і особисто кидається в бій. За свідченнями польських істориків, на переправі починається хаос, мости не витримують, сотні козаків падають у Пляшовець та Ікву, чимало тоне, частина робить спроби прорватися, кинувшись на поляків. Більшість козаків намагаються врятуватися вплав через річку й болото, кинувши перед цим у воду золото й срібло, щоб воно не дісталося ворогу.

За польськими джерелами, близько тридцяти тисяч козаків гине в цій битві, але кілька тисяч на чолі з Богуном і усього лише з двома гарматами відходять уночі за Пляшеву. В останні десятиріччя в історичному заповіднику «Поле Берестецької битви» археологи проводять масштабні розкопки, і, судячи з багатьох знахідок, кількість загиблих українців значно перебільшена. Так, у районі переправи через Пляшеву знайдено лише близько сотні останків тих, хто переправлявся. Та найвагоміший факт, що вже через шістдесят днів під Білою Церквою знову зібралася потужна армія. Навряд чи Хмельницький зміг би зібрати велике військо лише за два місяці.

Барельєф на саркофазі Яна Казимира із сценами битви під Берестечком (абатство Сен-Жермен, Париж)

Наслідки битви[ред. | ред. код]

Поляки не зважилися продовжити війну й розпочали переговори. Внаслідок битви Хмельницький був змушений прийняти дискримінуючий мир (Білоцерківський мирний договір), підписаний під Білою Церквою 28 вересня 1651 р. За цим договором число реєстрового війська зменшувалось до 20 000, козацьку територію обмежено тільки до Київського воєводства, шляхті повернуто її давні володіння, а селяни мали повернутися на панщину.

Однак битва під Берестечком не стала завершенням війни. Білоцерківський договір, який так і не був затверджений сеймом, не тривав і року, а 2 червня 1652 року відбулась нищівна для війська Речі Посполитої Битва під Батогом.

Чисельність сторін та втрати[ред. | ред. код]

Згідно з польськими історичними джерелами XVII-XVIII століть кількість армії Речі Посполитої була до 300 000 вояків[17]. Також є свідчення про те, що поляки мобілізували на війну кожного сьомого підданого державиливим свідченням кількості українського козацького війська є твердження одного з учасників битви з боку РП про стотисячне українсько-козацьке військо[18]. Сучасні українські академічні дослідження в середньому подають чисельність козацької армії у 100000, кримської у 30000 (тобто у максимальну її можливу кількість за умови коли в поході бере участь сам хан; хоча в радянській історіографії побутувала думка про те, що чисельність кримського війська, навіть на чолі з ханом ніколи не перевищувала 10000-15000 вояків, а за повідомленнями османського мандрівника Евлії Челебі, свідчення якого, певно, є найбільш об'єктивними та неупередженими, кількість кримського війська на чолі з ханом не могла бути більшою за 8000-10000 чоловік[5]). Чисельність армії Речі Посполитої оцінюється більшістю сучасних українських істориків у 200000 військових. Ці данні скоріше за всього завищені, бо не мають ніяких уточнень (кількість кавалерії, кількість пікінерів та аркебузирів). З іншого боку за польськими джерелами сили королівської армії були такими:

Крім того 30-40 тисяч посполитого рушення. Ця чисельність в 74-80 тис. чоловік дуже добре корелює з польськими втратами до 8 тис. чоловік, які виснажили військо короля Яна Казимира і останнього спонукали до переговорів (див. вище). А для 200 тисячного війська втрати у 8 тисяч загиблих та поранених навпаки не є критичними і в цілому не впливають на боєздатність всього війська.

Битва закінчилась перемогою війська РП, однак козацька армія не була розгромлена. Загальноприйнятою є думка, що основних своїх втрат козаки зазнали на переправі через Пляшівку, під час виходу з битви. Однак останні наукові дослідження показують, що кількість загиблих козаків в польських історичних джерелах (до 30000 убитими) є значно перебільшеною. Археологічні розкопки, що проводяться в останні десятиліття на місці битви, віднайшли рештки лише близько сотні загиблих під час переправи козаків[10][19][9]. Іншим свідченням на користь незначних втрат української армії було те, що Богдан Хмельницький вже через два місяці зумів зібрати майже стотисячне військо під Білою Церквою, блокувавши там війська Речі Посполитої і змусивши їх укласти мир, що було б неможливим за умов важких втрат українсько-козацької армії під Берестечком. У радянській історіографії (до початку розкопок на місці битви) була поширена цифра у 10000 загиблих в ході битви козаків.

У радянській/українській історіографії за загальнозручну версію причини поразки козацького війська вважають відступ кримських татар з поля бою, котрі нібито при цьому захопили з собою Богдана Хмельницького.

Битва під Берестечком була найбільшою за усю Хмельниччину. Однією зі складових успіху королівських військ у битві під Берестечком була тактика побудови й ведення бою, що сильно відрізнялася від застосовуваної поляками раніше. Війська були розставлені цього разу незвичним німецьким способом, і козаки не змогли скористатися досвідом, який вони нагромадили за час попередніх війн. Всі атаки зустрічалися і відбивалися з незвичайною ефективністю[джерело?].

Таємниці битви[ред. | ред. код]

Досі багато нюансів битви залишаються невідомими та незрозумілими. Наприклад, не до кінця відомою є причина того що хан Іслам Ґерай III залишив битву. Однак історики в основному погоджуються, що хан був просто не зацікавлений в посиленні козацької держави, і можливо навіть мав домовленості з польським королем. Слід врахувати, що така ситуація вже була у битві під Зборовом, та пізніше (1653) склалася під Жванцем.

Не зовсім зрозумілим є те, що Богдан Хмельницький покинув поле бою, забравши з собою Івана Виговського, другу після нього людину за посадою у козацькому війську, який міг прийняти керівництво. Одні джерела стверджують, що кримські татари прив'язали Хмельницького до коня і пізніше відпустили за великий викуп. Інші говорять що Хмельницький кинувся наздоганяти кримських татар і був просто затриманий ними. Згідно третьої версії, котру першим — обґрунтувавши фактами — наважився офіційно викласти М.Грушевський, Хмельницький просто покинув поле бою. Однак це видається дуже малоймовірним, оскільки він залишив у таборі символи влади — булаву, печатку та ін. Це означало, що він планував повернутись. Окрім того становище українських військ ще не було катастрофічним.

Існує версія, що кримські татари просто не витримали прямої атаки на них кінноти Речі Посполитої, бо вже багато десятиліть не наважувалися «ставити чоло» важкій кавалерії Речі Посполитої. Можливо, план поляків власне і полягав в тому, щоби вдарити по кримським татарам і в такий спосіб змусивши їх відступити, потім таки блокувати козацьке військо.

Тяжко оцінити втрати обох військ після битви. З одного боку битву вважають катастрофічною для українського війська. З іншого боку, одразу ж після битви Хмельницький зібрав нове військо. Очевидно становище поляків теж не було найкращим, тому обидві сторони згодились на перемир'я.

Кількасот відважних[ред. | ред. код]

«Пам'ятник загиблим козакам». А. В. Кущ. НІМЗ «Поле Берестецької битви»

Легендарним став епізод, записаний Освєнцімом, та популяризований Пасторієм, а новішими часами, з його слів, Костомаровим:

«Одна ватага козацька, зложена з двох або трьох сот козаків, — оповідає Освєнцім — зробивши засіку на однім острівці, ставила мужній опір так відважно що Потоцкий велів їм обіцяти життя коли піддадуться. Але вони не схотіли того прийняти. На знак повного відречення викинули з чересів своїх гроші у воду, і так сильно почали відбиватися від наших, що кінець кінцем піхота мусила на них гуртом наступати. А хоч розірвала (їх укріпленнє) і розігнала з острову (з великими власними втратами, як видко з дальше поданої замітки) — але вони уступилися на болота, не хотячи піддатись, так що там їх кожного доводилось добивати. А оден з них, добившися до човна, на очах короля і всього війська дав докази мужності не хлопської! Кілька годин відбивався він з того човна косою, зовсім не зважаючи на стрільбу — котра чи то припадком його не трапляла — чи такий твердий був, що кулі його не брали. Аж оден Мазур з Ціхановецького повіту, розібравшися на голо і по шию бредучи, насамперед косою вдарив, а потім оден салдат пробив посередині пікою або списом і добив його таким чином — на велику потіху і вдоволеннє короля, що довго дивився на сю траґедію»[20]

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

У літературі[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Берестецька битва. Устами… С. 17
 2. а б в Згідно з більшістю українських академічних досліджень
 3. Берестецька битва. Устами…
 4. а б Верстюк В. Ф., Гарань О. В., Гуржій О. І., Даниленко В. М., Євтух В. Б. Історія України: Навч. посібник / В. А. Смолій (ред.). — К. : Альтернативи, 1997. — 416 с.
 5. а б Челеби Э. Книга путешествий. — Москва, 1961. — Вып. 1. — С. 215—216.
 6. Zbigniew Wójcik: Wojny kozackie w dawnej Polsce. T. 27. Kraków: KAW, 1994, s. 69-73, seria: DNiPP. ISBN 83-03-02744-1
 7. Romuald Romański: Beresteczko 1651. Warszawa: Bellona, 2007, s. 87-206, seria: HB. ISBN 83-11-08285-5
 8. а б Tadeusz Korzon: Dzieje wojen i wojskowości w Polsce. T. 2. Lwów: Ossolineum, 1923, s. 334.
 9. а б Свєшніков І. К. Битва під Берестечком.— Львів, 1993
 10. а б Загадки битви під Берестечком до 350-річчя великого бою. Микола Метьолкін
 11. Свято-Георгіївський чоловічий монастир на козацьких могилах
 12. Оцінки втрат польського та українського військ значно відрізняються в польській та українській історіографії та публіцистиці.
  Типовий польський путівник Ронковський Гжегож, «Волинь. Путівник по Західній Україні, ч.1» («Wołyń. Przewodnik po Ukrainie Zachodniej. Część 1») — 2005. ISBN 83-89188-32-5 на с. 211. згадує не більше 1000 загиблих зі сторони Речі Посполитої та порівнює з 30 000 (!) загиблими козаками. Юрій Тис-Крохмалюк у праці «Бої Хмельницького (військово-історична студія)» зазначає про 8000 загиблих вояків Речі Посполитої. На міжнародній конференції 2011 року історики підкреслили, що оцінити точно втрати обох військ після битви надзвичайно важко — Берестечко в історії Польщі і України / ред. Тадеуш Кшонстек / Вид-во «Vipart», 2013.— 293 с.
 13. Берестецька битва в історії України: Наук. збірник матер. 8-ї Всеукр. наук. краєзн. конфер., присвяченої 350-річчю битви під Берестечком, 16—17 червня 2001 р. — Рівне: Ліста, 2001. — 103 с.
 14. «Про местечко Берестечко», varandej (рос.)
 15. М. Грушевський. Історія України-Руси. Том IX. Розділ III. Стор. 7.
 16. Стороженко, І. С. «Богдан Хмельницький і воєнне мистецтво у визвольній війні українського народу середини XVII століття» [Текст] / Вид-во ДДУ, 1996 — Кн. 1 : Воєнні дії 1648—1652 рр. — 1996. — 320 с. (252 ст.) ISBN 966-551-004-5
 17. Берестецька битва. Устами… С. 6
 18. Берестецька битва. Устами… — С. 21.
 19. Загадки битвы под Берестечком к 350-летию великого сражения Архівовано 18 червень 2009 у Wayback Machine. (рос.)
 20. М. Грушевський. Історія України-Руси. Том IX. Розділ III. — С. 5.

Література[ред. | ред. код]

 • Берестецька битва в історії України: Наук. збірник матер. 8-ї Всеукр. наук. краєзн. конфер., присвяченої 350-річчю битви під Берестечком, 16—17 червня 2001 р. — Рівне: Ліста, 2001. — 103 с.
 • Берестецька битва. Устами літописців, учасників та очевидців. — Броди: Просвіта, 1999
 • Верстюк В. Ф., Гарань О. В., Гуржій О. І., Даниленко В. М., Євтух В. Б. Історія України: Навч. посібник / В. А. Смолій (ред.). — К. : Альтернативи, 1997. — 416 с.
 • Радослав Сікора: З історії польських крилатих гусарів. Київ: Дух і літера, 2012. ISBN 978-966-378-260-7. Інформація про книгу в інтернет-магазині українського видавця.
 • Малий словник історії України / відпов. ред. В. А. Смолій. — К. : Либідь, 1997. — 464 с. — ISBN 5-325-00781-5.
 • Свєшніков І. К. Битва під Берестечком. — Львів. — 1992.
 • Ящук В. І. Радивилів. Краєзнавчі матеріали. — Рівне. — 2004.
 • Антонович В. Б. Коротка історія Козаччини. — К.: Україна, 2004. — С. 84-85.
 • Берестецька битва в історії, літературі та мистецтві: (Наук. збірник). — Рівне, 2001. — 220 с.
 • Бойко О. Д. Історія України: Посібник.— К.: Академвидав, 2003. — С. 159.
 • Виткалов В. Г., Пономарьова Т. О. Берестецька битва 1651 року мовою документів: За матеріалами наукової спадщини І. К. Свєшнікова: Хрестоматія. — Рівне: РДГУ, 2005. — 404 с.
 • Рожко В., Пришляк В., Лотоцький П. та ін. Національний пантеон «Козацькі могили»: Історико-краєзнавчий нарис. — Луцьк: Медіа, 2003. — 544 с.
 • Чуприна В. Хмельниччина. 1648—1657 рр. — Львів: Світ, 2003. — С. 42-46.
 • Метьолкін М. Загадки битви під Берестечком: До 352-річчя великого бою // Волинь. — 2003. — № 26. — С.1,7.
 • Мицик Ю. Берестецька битва 1651 року очима її учасників // Пам'ять століть. — 2001. — № 2. — С. 28-36.
 • Роль кавалерії у битві під Берестечком // Берестецька битва в історії, літературі та мистецтві: Наук. зб. — Рівне, 2001. — С. 104—111.
 • Йоахим Пасторій. Війна скіфсько-козацька або Про змову татарів, козаків і простолюду руського проти Польського королівства.

Посилання[ред. | ред. код]