Лад (струнний інструмент)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Конструкція гітари
Acoustic guitar numbered.svg
Акустична гітара

I гриф II корпус
III голова грифа IV накладка на гриф
1. кілки | 2. поріжок | 3. лади | 4. основа грифа і ґудзик
5. нижня дека | 6. резонаторний отвір з розеткою
7. струни | 8. обичайка | 9. гнізда
10. струнотримач | 11. верхня дека
Анкерний стрижень
Мензура

Електрогітара
Звукознімачі: сингл, хамбакер
тремоло, сустейн
Інше
Каподастр | Медіатор
Логотип Вікісховища Файли на вікісховищі
Лади на грифі гітари

Лад — вузька поперечина на грифі або шийці частини струнних інструментів (домри, балалайки, мандоліни , кобзи та інших), до яких під час гри виконавці притискають струни, змінюючи висоту звуків.

На більшості західних інструментів лади являють собою металеві смужки, вставлені в гриф. На історичних і на деяких неєвропейських інструментах ладами служать шматочки струн, обмотані навколо грифа.

Відношення довжин між будь-якою наступною парою ладів і попередньою завжди однакове і становить , або 1,059463. Таким чином, дванадцятий лад ділить струну навпіл. Тобто струна, притиснута на дванадцятому ладу, звучить на октаву вище відкритої.

Використання ладів[ред. | ред. код]

На практиці, музиканти під терміном лад фактично мають на увазі простір між двома сусідніми смужками металу, оскільки палець музиканта притискає струну до поверхні грифа між ладами, а не до самої смужки. Притискаючи струну до ладу, музикант скорочує її довжину, в результаті чого підвищується її тон — звучить лише відрізок струни від нижнього поріжка до затиснутого ладу.

Наявність ладів дає інструменту певні переваги і недоліки. Металевий лад підсилює і подовжує коливання струни — звук струни, опертої з одного кінця на м'яку подушечку пальця затухає швидше. Іншою перевагою ладів є те, що вони полегшують видобування звуків стандартної звуковисотності, що особливо полегшує гру акордів. З іншого боку прив'язка до фіксованого звукоряду обмежують музиканта у можливості варіювати звуковисотність. На інструментах з тонкими ладами висота звуку може змінюватися в залежності від тиску пальця на струну за ладом. Однак такі прийоми більше підходять для безладових інструментів. Іншим прийомом, що використовують джазові і рок-гітаристи — є відтягування струни в сторону.

Деякі інструменти мають різновиди з ладами і без ладів. Наприклад, існують безладові бас-гітари (fretless), які в цьому відношенні нагадують контрабас. Зрідка зустрічаються і безладові гітари.

Джерела[ред. | ред. код]