Валіха

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Валіха
Валіха
Класифікація струнний музичний інструмент, хордофон

Валіха (малаг. valiha) — мадагаскарський традиційний струнний музичний інструмент. Вважається національним інструментом Мадагаскару[1].

Опис[ред. | ред. код]

Виготовляється з порожнистого стовбура бамбука Valiha diffusa завдовжки 90-120 см і діаметром 7-10 см. Інколи використовують види бамбука з великим міжвузлям. До нього зовні прикріплені 21-24 струни. Може виготовлятися також з сосни або металу[1][2]. Струни для валіха спочатку виготовлявся з волокон бамбука, які закріплені за допомогою трісок. У XXI столітті при відсутності професійних струн використовуються металеві жили з кабелів типу боуден-трос[3][4]. На східному березі Мадагаскару, в околицях Туамасіни, валіха виготовлялася з металевої бляхи, при цьому її згинають в паралелепіпед, а не в циліндр, а струни натягують тільки на одній з граней, причому струни для лівої і правої руки виконавця розташовують окремо[4]. Етнічна група антандрой та інші південні народності використовують власних різновид валіхи — «маровані» (дослівно «багато струн»), яку роблять із соснових планок. Маровані має прямокутний перетин і товстіші, ніж зазвичай, струни з жил промислових кабелів[4].

Фіксованого ладу у валіхи немає, використовується кілька місцевих, а також європейський рівномірно темперований[4].

Історія[ред. | ред. код]

Валіха з'явилася на Мадагаскарі після міграцій малайців. Вона споріднена кільком малайсько-індонезійським музичним інструментам, інструментам гірських народів В'єтнаму і індійського округу Бастар (бхуябаджа)[5].

Валіха використовувалася у релігійних ритуалах для залучення добрих духів[2]. Вважається, що тільки інструменти певного тембру можуть допомогти викликати необхідних духів, так як вони розрізняють висоту музичного звуку[4].

Виконавці[ред. | ред. код]

Одним з найвідоміших гравців на валісі ХХ століття є Ракотозафі (народився у 1938 році)[6]. Більшість з небагатьох записів у виконанні Ракотозафі, були зробленні у центральній студії Малагасійського радіо. Сильвестр Рендафісон є ще одним відомим музикантом на валісі[7].

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]