Цимбали (концертні)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цимбали
Струнний музичний інструмент
Інші назви нім. Hackbrett
італ. Salterio
перс. Santoor, Santur
фр. Tympanon
кит. Yangqin
Класифікація ударні музичні інструменти (хордофон), струнні музичні інструменти
Класифікація Горнбостеля-Закса 314.122-4
Подібні інструменти цитра, дульцимер, автоарфа, псалтерій
CMNS: Цимбали у Вікісховищі

Концертні цимбали — струнний музичний інструмент, різновид народного інструмента цимбалів. Складається з дерев'яного корпусу, прямокутної, частіше трапецієподібної форми з натягнутими над ним струнами. Верхня дека виробляється із ялини або смереки, нижня із явора.

Перші концертні цимбали зробив Й. Шунда[hu], який працював музичним майстром при угорському королівському дворі. В 1874 р. він сконструював концертні цимбали, що зайняли повноправне місце серед професійних інструментів світу. Концертні цимбали мали 35 бунтів, вистроєних у хроматичний звукоряд, діапазон — від мі великої октави до мі третьої октави. У них вперше було застосовано демпферний пристрій.

Цимбали Й. Шунди та його винахід засвідчив Ф. Ліст. Одним з найдавніших нотних збірників для цимбалів строю Шунди було видання члена Угорського королівського оперного театру — Г. Аллаги. Про популярність цієї праці говорить те, що в 1889 р. в Будапешті було здійснене її четверте видання.

Найвизначнішим цимбалістом першої половини XX ст. був Аладар Рац (1886—1956), під впливом майстерності якого І. Стравінський переклав свої фортепіанні п'єси і використав інструмент у «Байці про лисицю, кота, півня і барана».

Концертні цимбали в Україні[ред. | ред. код]

У системі педагогічний та в професійній концертної діяльності почали використовуватися цимбали Й. Шунди в 60-их роках. З того часу почали створювати твори для концертних цимбалів композитори Євген Станкович, Володимир Шумейко, Володимир Зубицький, Л. Донник та інші. Яскраві концертні твори «Карпатський концерт» Мирослава Скорика, «Цвіт папороті» Є. Станковича, «Рапсодія Н 1» Богдан Котюка.

Останнім часом концертні цимбали майже повністю витіснили з педагогічної системи народні цимбали.

Відомі українські цимбалісти[ред. | ред. код]

Світлини[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Черкаський Л. М. Українські народні музичні інструменти. — К. Техніка, 2003.