Балалайка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Балалайка
Балалайка
Балалайка
Класифікація струнний щипковий музичний інструмент, Хордофон
Діапазон
\new Staff \with {\remove "Time_signature_engraver"} {\time 2/1
<e' e' a'>1 \glissando
\set Staff.ottavation = #"8"
a'' }
Подібні інструменти

Балала́йка, балабайка — російський народний щипковий музичний інструмент, що походить, ймовірно, від старовинної домри[1].

Історія[ред. | ред. код]

Перша письмова згадка про балалайку міститься в документі від 23 (13) червня 1688 року «Память із Стрілецького приказа в Малоросійський приказ»[2], в якому, серед іншого, повідомляється, що в Москві: «В Стрілецький приказ наведені арзамасец посадський чоловік Савка Фьодоров син Селезньов та Шенкурського повіту дворцової Важеської волості селянин Івашко Дмітрієв, а з ними принесена балалайка для того, щоб вони їхали на візницькому коню у телізі в Яузькі ворота, співали пісні і в ту балалайку грали і караульних стрільців, які стояли коло Яузьких воріт на варті, лаяли»

« в Стрелецкий приказ приведены арзамасец посадский человек Савка Фёдоров сын Селезнев да Шенкурского уезду дворцовой Важеской волости крестьянин Ивашко Дмитриев, а с ними принесена балалайка для того, что они ехали на извозничье лошади в телеге в Яуские ворота, пели песни и в тое балалайку играли и караульных стрельцов, которые стояли у Яуских ворот на карауле, бранили «

Відома з початку 18 століття, має три струни, походить від старовинного тюркського музичного інструмента домри. Деякі дослідники вважають, що балабайка виникла у побуті скоморохів після монгольського завоювання, була відроджена й модернізована В. Андрєєвим у кінці 19 ст., набула поширення й в Україні. На балалайці грають, ударяючи пальцями правої руки по струнах. Наприкінці 19 століття В. В. Андрєєв удосконалив Балалайку, створив її різновиди.

Застосовуються:

  1. Балалайка-прима,
  2. Балалайка-секунда,
  3. Балалайка-альт,
  4. Балалайка-бас,
  5. Балалайка-контрабас.

Основні прийоми звуковидобування — брязкання пальцями правої руки (без великого пальця), тремоло, pizzicato, glissando, флажолети тощо. Балалайка використовується як оркестровий, ансамбльовий і сольний інструмент.

В українській мові вперше назва засвідчена як «Балабайка» у записах щоденника XVIII століття[3], у якому розповідається про людей, що заїхали до татарина, який грав у балабайку. Спочатку являла собою довгий інструмент з двома струнами та була вдосконалена у XIX столітті російськими музикантами до сучасного вигляду.

Інша згадка балалайки відноситься до жовтня 1700 року в зв'язку із бійкою, яка сталася у Верхотурському повіті. За свідченням ямщиків Проньки і Олексія Баянова, дворовий чоловік стольника воєводи К. П. Козлова І. Пашков ганявся за ними і «бив їх балалайкою».

Наступне письмове джерело, в якому згадується балалайка, — підписаний Петром I «Реєстр», що відноситься до 1714 році: в Санкт-Петербурзі, під час святкування весілля блазня, «князя-папи» Н. М. Зотова, крім інших інструментів, які несли ряжені, було названо чотири балалайки.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Модр, Антонин (1959). Музыкальные инструменты (Російська). Москва: Музгиз. с. 267. 
  2. РГАДА, ф. 229, oп. 1, ед. хр. 189, л. 159
  3. Історичний словник українського язика Під ред. Є. Тимченка; укл.: Є. Тимченко, Є. Волошин, К. Лазаревська, Г. Петренко. — К.-Х., 1930-32. — Т. 1. — XXIV + 948 с. Зошит 1: А — Глу. — С. 52.

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Використання балалайки у виконавській діяльності дитячого музично-інструментального колективу: навч.-метод. посіб. / Ю. А. Шевченко. — Херсон: ФОП Грінь Д. С., 2013. — 126 с. — ISBN 966-2660-45-6.
  • Давидов М. Київська академічна школа народно-інструментального мистецтва. — К., 1998.

Посилання[ред. | ред. код]