Крезь (інструмент)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Крезь
Простий крезь (пукыч крезь)
Простий крезь (пукыч крезь)
Інші назви быдзым крезь, пукыч крезь, пыж крезь
Класифікація хордофон
Подібні інструменти гуслі, кантеле

Крезьудмуртської мови — спів, наспів) — удмуртський народний струнний щипковий музичний інструмент, який нагадує гуслі та кантеле.

Крезь має корпус з ялинових дощечок у вигляді півкола довжиною біля основи до 83 см, з невеликими виступами на кінцях та виїмкою в середині. Має від 14 до 24-32-38 жильних струн, які натягнуті між фігурними дерев'яними струнотримачами та кілками. У деяких є внутрішні резонуючі струни, натягнуті всередині корпусу для покращення якості звуку.

Так слід тримати крезь

Характер звучання — світлий, чистий. При грі інструмент тримають на колінах півколом до себе, правою рукою грають мелодію, лівою — баси.

Крезь існував в Удмуртії як побутовий та культовий інструмент. Як побутовий звучав на весіллі, під час календарних свят (після офіційної частини, коли водили хороводи), пізніше повсякденно. Як культовий — звучав під час загальних молитов, ритуальних танців, молебних наспівів.

Гусляр (крезьчи) брав участь у виборі стражів Великого святилища, жерців та інших служителів язичного культу. Древня історія інструменту вивчена недосконало, археологічних знахідок не існує, але в той же час інструменти даного типу відомі також для багатьох фіно-угорських народів, оспівані у піснях, епосі, традиції їхнього використання в релігійній обрядності починаються від періоду древньоуральської язичного суспільства.

Різновиди[ред. | ред. код]

  • быдзым крезь — культовий крезь. За переказами виготовлявся з відміченого блискавкою дерева. Низка струн натягувались всередині корпусу, що посилювало його звуки. Був жрецьким інструментом. Виконавець брав участь в родинних моліннях, обрядах, культах. Має діатонічний лад, від 15 до 30 струн. За удмуртською міфологією ніс в собі магічні знаки, які посилювали його роль в обряді та визначали його значення в житті народу;
  • пукыч крезь — побутовий інструмент для повсякденного грання. На відміну від культового відмічався активнішим функціюванням, не мав резонуючих струн;
  • пыж крезь — був реконструйований за підставкою, знайденою в удмуртському городищі Іднакар в прошарку X століття. Мав 5 струн з варіантом бурдонної струни, що натягувались уздовж деки за допомогою дерев'яних кілків. Відігравав як культову, так і побутову роль. Форма нагадувала човен без нижньої деки (кришки). На крезі виконувались магічні наспіви, награвання та акомпанемент пісням і танцям. Грали сидячи, поклавши крезь на коліна з нахилом, граючи за допомогою пальців обох рук, защипуючи струни почергово або разом. На сьогодні виготовляється з нижньою декою, має металічні струни.

Посилання[ред. | ред. код]