Гітаррон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гітаррон
Музика-маріачі у традиційному костюмі грає на гітарроні
Музика-маріачі у традиційному костюмі грає на гітарроні
Музика-маріачі у традиційному костюмі грає на гітарроні
Класифікація струнний щипковий музичний інструмент, Хордофон
Класифікація Горнбостеля-Закса 321.321-5
Подібні інструменти Бас-гітара, Гітара, Контрабас
CMNS: Гітаррон у Вікісховищі

Гітаррон (ісп. guitarrón mexicano, буквально «мексиканська велика гітара» (в іспанській мові суфікс «-ón» вказує на великі розміри)) — мексиканська шестиструнна бас-гітара, яку використовують в оркестрах маріачі. Незважаючи на очевидну подібність із гітарою, гітаррон вважають модифікацією іншого іспанського інструменту bajo de uña. Ймовірно винайдений у XIX столітті. Завдяки великим розмірам, гітаррон не потребує підсилення звуку за допомогою електричної техніки.

Гітаррон — щипковий інструмент з одинарними струнами. Лад гітаррона — A D G C E A (від найтовщої струни до найтоншої).

Тобто найтовщі струни звучать як п'ята, четверта та третя струни класичної гітари стандартного строю, але на октаву нижче. Найтонша струна гітарона дублює найтовшу октавою вище.[1]

Гітаррон надихнув Ерні Болла для створення першої сучасної акустичної бас-гітари, випущеної на ринок у 1972 році.[2]

Традиційне використання[ред. | ред. код]

Хосе Веласко Оліварес "Пелакуас"

Гітаррон використовується в мексиканських оркестрах маріачі, які зазвичай складаються з двох скрипок, двох труб, однієї іспанської гітари, однієї віуели і, власне, гітаррона. Деякі оркестри маріачі складаються з більш, ніж 20 музикантів. Спочатку маріачі були групами мексиканських вуличних музикантів, але в даний час більшість оркестрів зайняті в поп-індустрії.

Спочатку струни для гітаррона виготовлялися з кишок тварин.

Сучасну техніку гри на гітароні, якою послуговуються маріачі, впорядкував та розвинув Хосе Веласко Оліварес «Пелакуас» (ісп. José Velasco Olivares "Pelacuas").

Нетрадиційне використання[ред. | ред. код]

Конструктивні особливості та зовнішній вигляд[ред. | ред. код]

Задня частина гітаррона виконана з двох шматочків дерева, які розташовані під кутом. Вони утворюють задню деку у формі неглибокої літери V. Ця конструктивна особливість збільшує глибину та загальні розміри інструменту. Арочна форма допомагає інструменту створювати сильний, глибокий тон. Боки і спинка зроблені з мексиканського кедра, а верхня частина виготовлена з такоте — дерева, яке є одночасно легким і міцним. Кілки з черв'ячним передаточних механізмом, на кшталт сучасної гітари та бас-гітари служать для збільшення або зменшення натяжіння струн, що дає змогу налаштовувати інструмент.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. | How to Tune The Lucida Guitarron. Архів оригіналу за 27 вересня 2020. Процитовано 22 вересня 2020. 
  2. Ernie Ball Music Man Company History. Music-man.com. Архів оригіналу за 27 березня 2013. Процитовано 23 березня 2013. 
  3. Liner Notes – Hotel California (The Eagles). Glennfreyonline.com. Архів оригіналу за 26 лютого 2021. Процитовано 23 березня 2013.