Октобас

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Октобас
Октобас
Інші назви Октобас, субконтрабас
Класифікація струнні музичні інструменти, струнні щипкові інструменти, хордофон
Діапазон Range octobass 16Hz.png
Подібні інструменти

Октоба́с (іноді субконтрабас) — найбільший та найнижчий за тоном музичний інструмент серед струнно-смичкових, поєднує у собі риси інструментів сімейства скрипкових та сімейства віол. Октобаси завжди були рідкісними інструментами і ніколи не виготовялися массово, а тільки по спеціальних замовленнях. Тому історичні октобаси були різного розміру, могли дещо відрізнятися за будовою та технікою гри, і сама назва «октобас» є скоріше загальною назвою для усіх струнно-смичкових інструментів, що були більші та нижчі за тоном ніж контрабас.

Опис[ред. | ред. код]

Історично існували октобаси різного розміру: від 2,5 до 5,5 метрів у висоту. На грифі розташовуються лади та натягуються три струни. Через великий розмір інструменту музикант має стояти на спеціальній підставці під час гри, а струни затискаються не пальцями, а за допомогою системи важелів. На найбільших октобасах грають удвох: одна людина водить смичком по струнах, а друга — затискає струни на грифі.

Стрій[ред. | ред. код]

Октобас, що зберігається в музеї у Феніксі (Аризона), має три струни, які настроєні на до субконтроктави, соль субконтроктави і ре контроктави: C0 (16.4 Гц), G0 (24.5 Гц) і D1 (36.7 Гц). Таким чином, найнижча нота відповідає межі діапазону слуху людини.[1] Натомість октобас у Монреальському симфонічному оркестрі настроєний на ля субконтроктави 0) і мі контроктави (E1) і сі контроктави H1[2]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Admin. Октобас (ru-RU). Архів оригіналу за 7 лютого 2018. Процитовано 5 вересня 2020. 
  2. The octobasses. Orchestre symphonique de Montréal (амер.). Архів оригіналу за 21 жовтня 2020. Процитовано 5 вересня 2020. 

Посилання[ред. | ред. код]

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg Октобас в музеї музичних інструментів у Феніксі, Арізона, США