Трес (музичний інструмент)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Трес
Класифікація струнний музичний інструмент
Класифікація Горнбостеля-Закса 321.322
(композитний хордофон)
Подібні інструменти гітара
CMNS: Трес у Вікісховищі

Трес (ісп. tres, «три») — різновид гітари, що поширений на Кубі і Пуерто-Рико. Незважаючи на спільне походження й однакову назву, кубинський і пуерто-риканський треси мають значні відмінності. У ранніх версіях трес мав три струни; сучасний же кубинський варіант треса має шість згрупованих попарно струн, а пуерто-ріканський — дев'ять, згрупованих по троє. Трес має характерне, дещо металеве звучання. Грають на ньому за допомогою плектра. Музикантів, що грають на тресі, на Кубі називають «тресеро» (tresero), а у Пуерто-Рико — «тресіста» (tresista).

Походження[ред. | ред. код]

На острови Карибського басейну під час колонізації іспанцями завезені різноманітні іспанські музичні інструменти. Одним з них була гітара, яка стала дуже популярною на островах і дала життя безлічі різновидів. Від іспанської шестиструнної гітари походять чотири карибських інструменти: рекінто, бордонуа, кватро і трес, кожен з яких має своє унікальне звучання завдяки місцевим матеріалам, що застосовувалися при виготовленні гітар, а також у зв'язку з іншим строєм латиноамериканських гітар у порівнянні з класичними.

Кубинський трес[ред. | ред. код]

Гра на тресі

Трес, що вважається національним інструментом Куби, зберіг свою популярність до наших днів. Його легко відрізнити від класичної гітари завдяки трохи меншому розміру і вищому, дещо металевому звучанню. У ранніх версіях трес мав три одинарних струни, які настроювалися у ре мінорі: «D» («ре»), «F» («фа») та «A» («ля»). Сучасний трес має шість струн, настроєних попарно у до мажор: «G» («соль») в октаву, «C» («до») в унісон і «E» («мі») в октаву[1]. Трес вважається одним з ключових інструментів кубинського сона.

На відміну від багатьох різновидів латиноамериканської гітари, що стали в наш час анахронізмами і використовуються лише фольклорними ансамблями, трес зберіг своє місце у сучасній латиноамериканській музиці. Ключова заслуга в цьому належить легендарному кубинському музиканту — Арсеніо Родрігесу, якому приписують, крім іншого, створення сучасного музичного ладу тресів. Саме завдяки йому трес сьогодні входить до складу багатьох ансамблів, які виконують сучасну латиноамериканську музику, зокрема — сальсу[2].

Пуерто-Рико[ред. | ред. код]

Крім Куби трес поширений в Пуерто-Рико, проте там він має дещо іншу форму корпусу та 9 струн. Тим не менш, трес в цій країні не користується такою популярністю, як на Кубі, — через наявність в Пуерто-Рико власного варіанту гітари, який називається кватро.

Відомі музиканти[ред. | ред. код]

Відомі виконавці на тресі:

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Mauleón, Rebeca. Salsa guidebook for piano and ensemble. — Petaluma, California: Sher Music Co., 1993. P. 29.
  2. Figueroa, Frank M. Encyclopedia of Latin Music in New York. — St. Petersburg, Florida: Pillar Publications, 1994. P. 171.

Посилання[ред. | ред. код]