Слайд-гітара

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Приклад слайд гітари із плектрами на пальцях[en] і резонатор-гітарою[en] виготовленою із металу.

Слайд-гіта́ра — техніка гри на гітарі, що часто використовується у музиці стилю блюз. У цій техніці перед струнами розміщується об'єкт, що під час гри дозволяє створити ефект глісандо і глибоке вібрато, що робить цю музику більш емоційно виразною. Зазвичай він передбачає гру на гітарі в традиційній позиції (flat against the body) із застосуванням трубчастого «слайду», що вдягається на один із пальців гітариста. Слайд може бути металевою або скляною трубкою, подібною до шийки пляшки. Історично, термін «шийка пляшки» і описував цей стиль гри. Струни відіграються типовим способом в той час як слайд рухається здовж струн для зміни висоти звуку. Гітара також може знаходитися на коліні музиканта, і гратиме він за допомогою ручного пересувного предмета, і така гітара називається «наколінна слайд гітара» або «наколінна сталева гітара[en]».

Винайдення музики за допомогою слайда або чогось подібного до цього пов'язують із запозиченням технік давніх струнних інструментів з африканської культури, а також із гавайською сталевою гітарою. Майже на початку двадцятого століття, музиканти блюзу в дельті Міссісіпі[en] популяризували стиль слайд гітари, а перший запис слайд гітари зробив Сильветр Вівер[en] в 1923. Починаючи з 1930-их, виконавці, до яких відносяться Роберт Найтхок[en], Ерл Хукер[en], Елмор Джеймс і Мадді Вотерс популяризували слайд гітару у електричному блюз жанрі і мали вплив на слайд гітаристів рок жанру, до яких належать Rolling Stones, Дуейн Оллмен і Рі Кудер. До піонерів наколінної слайд гітари належать Oscar "Buddy" Woods[en], Black Ace[en] і Freddie Roulette[en].

Техніка[ред. | ред. код]

Слайд гітару, як порівнює музичний викладач Кіт Вайт (Keith Wyatt), можна розглядати як «гітару без ладів для одного пальця».[1] Слайд функціонує як палець, і є порожнистою трубкою, що зазвичай надівається на безіменний палець чи мізинець. Слайд лише злегка притискається до струн, аби не задіти лади і тримається паралельно до них. Лади використовуються лише як візуальна підказка, а гра мелодії без них потребує додаткових навичок. Інші вільні пальці теж мають доступ до ладів, і відповідно до цієї техніки можуть використовувати для відігравання ритмічного акомпанементу або для програвання додаткових нот.[2] Сама гітара може налаштовуватися традиційним способом або мати відкрите налаштування. Більшість ранніх гравців блюзу використовувати відкрите налаштування, але сучасні слайд виконавці можуть використовувати обидва.[3] Основним обмеженням відкритого налаштування є те, що лише як правило один акорд легко відігравати, і він визначається тим як налаштована гітара. Інтервали в дві ноти можна відігравати нахиляючи слайд на певних нотах (див. фото).[4]

В шістнадцятому столітті, загальноприйнятими для налаштування гітари і подібних інструментів були ноти A–D–G–B–E, а нижня E була додана згодом, після чого послідовність E–A–D–G–B–E стала стандартним налаштуванням гітари[en].[5] При відкритому налаштуванні гітари, струни налаштовані на так, щоб обраний акорд відігравався на відкритих струнах без затискання ладів.[6] Для слайд гітари як правило використовується налаштування із відкритим D або Вестапол, що налаштовує струни як: D–A–D–F–A–D; і з відкритим G або іспанське налаштування: D–G–D–G–B–D. Останнє було використане Кейт Річардсом із гурту Ry Cooder.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Wyatt, 1997, eBook
  2. James, Steve (March 25, 2016). How to Play Slide Guitar: Bottleneck Basics. acousticguitar.com. Процитовано October 18, 2017. 
  3. Sokolow, 1996, с. 3
  4. A Lap Slide Lesson with Jerry Douglas. guitarplayer.com. April 19, 2005. Процитовано October 29, 2017. 
  5. Owen, Jeff. Standard Tuning: How EADGBE Came to Be. fender.com. Процитовано October 18, 2017. 
  6. Chapell, Jon. Tuning for Slide Guitar: Standard or Open?. dummies.com. John Wiley & Sons. Процитовано October 18, 2017. 

Посилання[ред. | ред. код]