Південна Мармарощина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Південна Мармарощина
Зображення
Країна  Румунія
Столиця Сигіт
Мапа розташування
Етнографічний музей у Мармарош-Сигіт

Півде́нна Мармаро́щина (Південний Мармарош) — територія в закарпатській Румунії. Історичний центр — місто Мармарош-Сигіт. В історико-етнографічному плані належить до регіону Закарпаття. До Закарпатської області України належить Північна Мармарощина.

У 1919, після відділення Закарпаття від Угорщини, створено з основної частини Закарпаття окрему автономію в межах Чехословаччини, т. зв. «Підкарпатську Русь» або «Карпатську Україну»; невелику частину Закарпаття, на південь від Тиси і в басейні р. Вишевої (Мармарощина), приділено до Румунії. Станом на 1930-й рік українська Південна Мармарощина у Румунії мала територію в 700 км², а серед 26 тис. місцевого населення українців було 17 тис., або 65,4 %[1].

Попри довгі роки румунізації на території Південної Мармарощини досі зберігається українська мова і в місті Мармарош-Сигіт діє український ліцей, а більшість сучасних українців Румунії живе саме у Південній Мармарощині — 31 234 особи за переписом 2011 р., або 60,4 % від загальної кількості українців Румунії.

Походження назви краю

[ред. | ред. код]
Дерев'яна церква Південної Мармарощини.
Архангельська церква у селі Рогоза.
Південна Мармарощина.

За твердженнями деяких дослідників, назва Мармарощина має слов'янське коріння, і в праслов'янській мові мала значення *mor'e mьrъše (вмерле море), що пов'язане зі значним підтопленням цієї території у старі часи[2].

Адміністративно-державні утворення на теренах Південної Мармарощини

[ред. | ред. код]

Відомі українці, пов'язані з Південною Мармарощиною

[ред. | ред. код]

Народилися в Південній Мармарощині

[ред. | ред. код]
  • Романюк Павло (1953, Вишня Рівня, область Бая-Маре, Румунія) — український поет, прозаїк, автор поетичних збірок «Замок перелітних птахів», «Непорочність мовчання», «Спектри», «Неспокій плинності», роману «Неповернення». Живе у рідному селі.

Пов'язані з Південною Мармарощиною життям та працею

[ред. | ред. код]
  • Пинтя Хоробрий (1670—1703) — ватажок загону опришків румунського походження, «мармароський Робін Гуд». Оспіваний у румунському й українському фольклорі. У старовинній дерев'яній церкві села Будешті досі зберігають сорочку, кольчугу та шолом Пинті Хороброго.

Етнічна карта Румунії за результатами перепису 2011 року

[ред. | ред. код]
Населені українцями райони позначені світло-зеленим кольором.
Населені українцями райони позначені світло-зеленим кольором. 

Література

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]