Північна Мармарощина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Північна Мармарощина
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Адміністративна одиниця Закарпатська область
У межах природно-географічного об'єкта Мармарощина
Розташування на мапі
Комітат Мармарош у 1910 році (мапа угорською мовою)

Північна Мармаро́щина (Північний Мармарош) — історико-географічний регіон, на північ від горишньої частини річки Тиса, який включає східну частину українського Закарпаття. До грудня 1918 року це була частина комітату Мармарош у складі Угорського королівства.

Історія[ред. | ред. код]

У 19181919 на території Північної Мармарощини існувала Гуцульська Республіка.

За рішенням Тріанонського договіру 1920 року історичний край Мармарощина був розділений між Чехословаччиною (60 % території) і Румунією (південніше річки Тиса; 40 % території).

З 1920 по 1945 регіон належав Чехословаччині як частина Підкарпатської Русі, 15 березня 1939 року був проголошений частиною незалежної Карпатської України, потім до 1944 року окупований хортиською Угорщиною, в 1945 році переданий Союзу РСР (включений до складу Української РСР), з 1991 року — частина Закарпатської області України.

Мармарош був розділений на північний, який увійшов до складу Української РСР, і південний, який увійшов до складу Румунії, по річці Тиса.

Зараз більшість населення Північної Мармарощини українці. Протягом майже всього XX століття комунікації між Північною та Південною Марморощиною були обмежені. Після падіння комунізму в Європі, і завдяки дружнім відносинам між урядами України та Румунії, розпочато відновлення мостів через Тису, і контактів між жителями двох регіонів.

Мармарощина — майже повністю закрита горами долина. Єдиний спосіб потрапити до Мармарощини не через гори — слідувати долиною річки Тиса. Географія регіону визначила його історичний розвиток. Мармарощина значну частину своєї історії була мало пов'язана з іншими регіонами Європи і жила дуже відособленим життям.

Площа Закарпатської області України становить 12 880 км². Населення — 1 287 400 осіб (на 1999 рік). Закарпаття розділене на 13 районів і 5 міст обласного значення. З них до Північної Мармарощини відносяться 4 райони та 1 місто обласного значення, а також частина Іршавського району (Довге, Кушниця, Лисичово, Суха, Бронька) і два села Свалявського району (Керецьки і Березники). Площа області становить 6 148 км² і 470 000 осіб.

Населення[ред. | ред. код]

Населення Північної Мармарощини становить приблизно 470 000 осіб.

Північна Мармарощина належить Україні й більшість населення становлять українці. В чотирьох районах сходу Закарпатської області та місті Хусті українців близько 90 %, румунів — близько 6 %, до 3 % угорців та близько 1 % інших (головним чином циган та прибулих після Другої світової війни, росіян).

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]