Хотинщина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Хоти́нщина (Північна Бессарабія) — земля, що лежить на схід від Буковини, і разом із Північною Буковиною утворює Чернівецьку область. Майже точно охоплює сучасні Хотинський, Кельменецький та Сокирянський райони, а також північну частину Новоселицького району, та північні землі Бричанського району Молдови. Назва походить від древньослов'янського міста Хотин, центру хотинської землі.

Історія[ред. | ред. код]

У ранньому середньовіччі землі заселялися слов'янськими племенами тиверців. За часів Київської Русі Хотинщина входила до складу Шипинської землі. Після занепаду Русі вона перейшла до Галицько-Волинської держави, а після падіння тої була загарбана Молдовським князівством. Користуючись прикриттям корони Шипинську землю почали активно заселяти волохи, що спричинило добрий відсоток романського населення у сучасній Чернівецькій області.

Із посиленням Османської імперії і включенням туди у 1456 році Молдовського князівства утворилася Хотинська райя, яка стала важливим стратегічним пунктом Туреччини.

У 1621 році під Хотином відбулася відома хотинська битва між турками та об'єднаним українсько-польським військом, яка закінчилася повною поразкою турків і похитнула репутацію Османської імперії як непереможної і надмогутньої держави. У Хотині навколо замку, збудованого ще Данилом Галицьким турки з часом звели потужні фортечні укріплення, які збереглися і донині.

У 1812 році землі між Прутом та Дністром за Бухарестським миром відійшли до Російської імперії, туди потрапила і Хотинщина. На базі цих земель утворили Бессарабську область. Хотинщина стає повністю відокремленою від Буковини через перебування тієї в Австро-Угорській імперії, тепер Хотинську землю починають називати Північною Бессарабією.

В лютому 1947 року СРСР та Королівство Румунія підписали мирний договір, який закріпив входження до УРСР Північної Буковини, Хотинщини та Буджаку.

Населення Хотинщини та її національний склад[ред. | ред. код]

Інші національності-2 %.

Загальна чисельність населення близько 200 тис. люду. Загалом 95 сіл, 4 міста і одне смт. Основна маса населення проживає в селах, а саме 70 %. Українською мовою спілкується 90 % населення.