Queen (альбом)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Queen
Студійний альбом
Виконавець Queen
Дата випуску 13 липня 1973
Велика Британія
4 серпня 1973
США
Записаний грудень 1971,
червень-листопад 1972
(«Trident Studios»,
«De Lane Lea Studios»
(Лондон))
Жанр хард-рок[1][2][3]
прогресивний рок[3]
хеві-метал[3]
Тривалість 39:09
Мова англійська
Лейбли EMI
Elektra
Продюсер Джон Ентоні
Рой Томас Бейкер
«Queen»
Хронологія Queen
Попередній
←
Queen II
(1974)
Наступний
→
Сингли з Queen
 1. «Keep Yourself Alive»
  Випущений: 6 червня 1976
 2. «Liar»
  Випущений: 14 лютого 1974 (тільки США)

«Queen» (укр. «Королева») — дебютний студійний альбом британського рок-гурту «Queen», випущений 13 липня 1973 року «EMI Records» у Великій Британії і «Elektra Records» в США. Він був записаний на «Trident Studios» і в музичному центрі «De Lane Lea» в Лондоні, продюсерами були Рой Томас Бейкер, Джон Ентоні і «Queen».

На альбом вплинула сучасна музика у жанрах прогресивний рок і хеві-метал.[4] Тексти пісень засновані на різноманітності тем, включаючи фольклор («My Fairy King») і релігію («Jesus»). Провідний співак Фредді Мерк'юрі написав п'ять з десяти треків, гітарист Браян Мей написав чотири пісні (в тому числі «Doing All Right», яку він написав разом з тодішнім товаришем з гурту «Smile» Тімом Стаффеллом), барабанщик Роджер Тейлор написав і заспівав «Modern Times Rock and Roll». Останньою піснею альбому стала коротка інструментальна версія композиції «Seven Seas of Rhye».

Передумови[ред. | ред. код]

«Queen» грали в клубі і коледжі в Лондоні і навколо нього майже два роки, коли гурт отримав шанс випробувати можливості нового обладнання звукозапису студії «De Lane Lea». Скориставшись можливістю, вони створили «відшліфований» демо-запис з п'яти пісень: «Keep Yourself Alive», «The Night Comes Down», «Great King Rat», «Jesus» і «Liar». Незважаючи на якість матеріалу демо-запису гурт отримав лише одну пропозицію від компанії звукозапису «Chrysalis», яка запропонувала низьку ціну за пісні, що було використано гуртом для того, щоб привернути до них увагу інших компаній.

У 1972 році гурту нарешті вдалося підписати контракт з Баррі та Норманом Шеффілдами, власниками успішної на той час студії «Trident», однак, через популярність студії, у зв'язку з чим вона була постійно зайнята іншими музикантами, «Queen» записувалися здебільшого лише під час простою студії. Вони отримували вільний доступ до всього обладнання студії, до якого входили останні новинки техніки й продюсерська група, лише після того, як інші артисти йшли.[5] Одного разу, чекаючи на звільнення студії для початку запису, продюсер Робін Джеффрі Кейбл, який працював над кавер-версіями пісень «I Can Hear Music» і «Goin' Back», попросив Фредді Мерк'юрі записати до них вокал. Мерк'юрі залучив для запису треків Браяна Мея і Роджера Тейлора. Ці записи були випущені на синглі під ім'ям Ларрі Лурекса.

Запис[ред. | ред. код]

Створення аранжування до запису тільки під час простою студії тривало з червня по листопад 1972 року. Ці обмеження призвели до того, що гурт зосередився на завершенні кожного треку за один раз, що майже одразу створювало проблеми. Гурт високо оцінював демо-записи, створені у студії «De Lane Lea», але продюсер Рой Томас Бейкер попросив їх переписати пісні на кращому обладнанні. «Keep Yourself Alive» була першою піснею, яку потрібно було перезаписати, але «Queen» не сподобався результат. Вони записали її ще раз, але під час сеансів мікшування жоден мікс не відповідав їхнім стандартам до тих пір, поки не втрутився інженер Майк Стоун. Після семи-восьми невдалих спроб перша спроба Стоуна була зустрінута зі схваленням «Queen». Стоун залишився і надалі інженером із запису альбомів гурту, у підсумку, він допоміг випустити п'ять наступних альбомів «Queen». Інший трек, який виявився проблематичним, був «Mad the Swine», його записали для альбому, але потім він був забракований Бейкером і «Queen», їм не сподобалася якість перкусії. Пісня повинна була стати четвертим треком альбому між «Great King Rat» і «My Fairy King». З невирішеною проблемою трек залишився неальбомним. Він знову з'явився у 1991 році як Б-сторона платівки, так і на CD синглу «Headlong» у Великій Британії, а також у перевиданні альбому лейблом «Hollywood Records». Версія пісні «The Night Comes Down», яка присутня в альбомі, фактично є демо-записом зі студії «De Lane Lea», оскільки гурт був незадоволений спробами перезапису.[5]

Інші записи цього періоду, такі як два треки гурту «Smile» («Silver Salmon» і «Polar Bear»), «Rock and Roll Medley» (жива біс-копія цього періоду) і невдалий знаменитий трек «Hangman» (чиє існування довгий час заперечувалося офіційно, крім живих концертних записів), з'явилися у формі студійного ацетатного диска.

Композиції[ред. | ред. код]

А-сторона[ред. | ред. код]

Keep Yourself Alive

Докладніше: Keep Yourself Alive

Браян Мей написав «Keep Yourself Alive» після того, як гурт був сформований, але до того, як до нього приєднався Джон Дікон, як підтвердив колишній басист Баррі Мітчелл (на неофіційній сесії «питання — відповідь», проведеної на онлайн-форумі). За словами Мея на спеціальному випуску радіопередачі про альбом «News of the World» 1977 року, він написав тексти пісень, вважаючи їх іронічними і глузливими, але їх зміст повністю змінився, коли Фредді Мерк'юрі заспівав їх. Роджер Тейлор і Мей співали під час вокального переходу пісні.

Можливо, що Мерк'юрі допомагав із музичним аранжуванням, з огляду на той факт що (як про це згадують колишні басисти й сам гурт) вони в ті достудійні часи співпрацювали більше, і зазвичай саме він брав гору в обговореннях щодо структури пісні. Попри те, що цілком можливо, що він вніс у пісню свої ідеї (типи модуляції та розширена форма ближча за стилем до нього, ніж до Мея), головне те, що навіть у цьому разі Мерк'юрі можна вважати радше співаранжувальником, ніж співавтором як таким (як Джордж Мартін у піснях «The Beatles»).[6]

Doing All Right

«Doing All Right» була написано Меєм і Тімом Стаффеллом, коли вони були в гурті «Smile». Це одна з небагатьох пісень «Queen», у якій Мей грає на фортепіано. Він також грав на своїй старій акустичній гітарі «Hairfred» у цій пісні та у пізніших композиціях, таких як «White Queen (As It Began)» та «Jealousy». Гурт грав цю пісню уже у 1970 році, й примітно те, що це перша пісня гурту, яку Мерк'юрі грав на фортепіано. Стаффелл співав її, коли вона була піснею «Smile», а Мерк'юрі співав її у тій же манері, коли вона стала піснею «Queen».

Great King Rat

«Great King Rat» була написана Мерк'юрі. Ця пісня є прикладом найпершого звучання «Queen», з тривалими, «важкими» композиціями з довгими гітарними соло та раптовими змінами темпу. Незважаючи на те, що пісня не була випущена як сингл, вона залишається надзвичайно популярною серед фан-бази «Queen».

My Fairy King

«My Fairy King», написана Мерк'юрі, стосується «Раю», вигаданого ним фентезійного світу, який також був особливістю інших пісень «Queen», в першу чергу «Seven Seas of Rhye». Це перша пісня альбому, в якій представлені фортепіанні навички Мерк'юрі. У пісні «Doing All Right» на фортепіано грав Мей, який був дуже вражений грою Мерк'юрі, що грав у цій пісні, і з цього моменту Мерк'юрі обробляв більшість фортепіанних частин пісень «Queen».

Мерк'юрі народився під ім'ям Фаррох «Фредді» Балсара, але ліричний рядок «Мати Меркурія, подивися, що вони зі мною зробили» надихнув його змінити своє прізвище. Мей сказав, що після того, як був написаний рядок, Фредді стверджував, що він співав про свою матір. Згодом Фредді Балсара прийняв сценічне ім'я «Фредді Мерк'юрі». Це була ще одна спроба відокремити сценічний персонаж («екстравертований монстр», як Мерк'юрі вказував на це), від свого приватного (інтровертованного).

Пісня була написана в той час, коли гурт був у студії і містила багато вокальних переповнених гармоній, які любив Мерк'юрі. Тейлор також демонстрував свої вокальні навички, виконуючи деякі з найвищих нот в композиції. Технологія вокальних надбудов пізніше буде використовуватися в багатьох піснях «Queen», в першу чергу в «Bohemian Rhapsody». Мерк'юрі запозичив деякі рядки з вірша Роберта Браунінга «The Pied Piper of Hamelin».[7]

Б-сторона[ред. | ред. код]

Liar

Докладніше: Liar

«Liar» була написана Мерк'юрі у 1970 році, коли він все ще був відомий як Фаррох (Фредді) Булсара, і до того, як Дікон приєднався до гурт в наступному році. Це одна з найважчих пісень гурту. Як згадувалося в транскрипції на музичній публікації «EMI Music Publishing's» «Off The Record», це один з небагатьох треків гурту 70-х років, в яких є орган Гаммонда. «Liar» була однією з основних пісень ранніх концертів гурту, але її включення до виступів було переривчастим в наступні роки, перш ніж вона знову з'явилася в скороченій формі під час «The Works Tour». Під час «The Magic Tour» пісня була скорочена до тільки вступної з гітарним соло, будучи переходом до пісні «Tear It Up».

The Night Comes Down

Докладніше: The Night Comes Down

Мей написав цю пісню незабаром після розпаду «Smile» та сформування «Queen» у 1970 році. Вона була вперше записана в «De Lane Lea Studios» в грудні 1971 року, коли гурт був найнятий для тестування нового обладнання студії в обмін на те, що йому дозволили записувати якісні демо-версії для спроби знайти звукозаписну компанію. Угода була взаємовигідною, «Queen» по-повній скористалася найсучаснішим обладнанням, в результаті була записана касета з п'ятьма піснями.

У 1972 році «Trident» підписали з «Queen» контракт, що давав гурту в розпорядження тільки час для запису під час простою студії (коли інші артисти не записували), у цей же час вони почали працювати з Роєм Томасом Бейкером. Він і власники/менеджери студії Норман і Баррі Шеффілди наполягали на повторному запису п'яти демо-версій зі студії «De Lane Lea». Була записана нова студійна версія «The Night Comes Down», але у підсумку було вирішено, що версія «De Lane Lea» як і раніше краще, тому ця версія увійшла до дебютного альбому. Невикористана версія Роя Томаса Бейкера залишається невипущеною і не з'явилася навіть на бутлеґах.

З випуском оригінальних демо-версій «De Lane Lea» як бонусних треків у 2011 році, різниця в мікшуванні «The Night Comes Down» досить помітна в порівнянні з оригінальними LP і цифровими ремастерами. Демо-версія являє собою приблизно той же мікс, який з'явився в альбомі, за винятком того, що в барабанному звучанні є чітке розходження.

Пісня торкається тем, що стануть фірмовими для Браяна Мея — дорослішання, ностальгія за втраченим дитинством, складність дорослого життя. Є також те, що може бути двозначним посиланням на пісню «The Beatles» «Lucy in the Sky with Diamonds», в ліриці: «Коли я був молодий, воно явилося мені; І я міг милуватися сходом сонця; Ми з Люсі були у блискучій височині; В моїй душі був цілий світ».[8] Мей, за загальним визнанням, є шанувальником «The Beatles» і прокоментував у численних інтерв'ю їх вплив на нього.

Modern Times Rock 'n' Roll

Пісня була написана і виконана Тейлором, вона була двічі перезаписана для «BBC». У перших датах грудня 1973 року пісня транслювалися на радіошоу Джона Піла. Ця версія була зрештою випущена на альбомі «At the Beeb» 1989 року, за звучанням вона схожа на альбомну версію. Другий перезапис датується квітнем 1974 року, він вперше транслювалася на радіошоу Боба Харріса. Більш пізня версія, доступна тільки на бутлеґ-записах до виходу збірки «On Air», вона відрізняється від оригінальної альбомної версії більш повільним темпом і додатковим вокалом від Мерк'юрі.

На концертних версіях, включених до альбому «Live at the Rainbow '74», головний вокал виконував Мерк'юрі.

Son and Daughter

«Son and Daughter» була написана Меєм, вона стала Б-стороною синглу «Keep Yourself Alive». Пісня була виконана на самому першому концерті під назвою новоствореного гурту «Queen» у 1970 році. Вона була звичайною деталлю списку пісень під час живих виступів «Queen» аж до 1976 року, у пісні спочатку було присутнє її знамените гітарне соло. У альбомній версії пісні немає гітарного соло. Соло не могли записати як слід до 1974 року, коли було також записано соло до пісні «Brighton Rock» з альбому «Sheer Heart Attack». До цього часу, а іноді й пізніше, гітарне соло з «Brighton Rock» виконувалося у середній частині пісні «Son and Daughter» під час концертів, що дозволяло решті гурту трохи відпочити і змінити костюми.

На відміну від інших пісень раннього періоду «Queen», які потрапили до списку пісень гурту під час турів 1984—86 років, на кшталт «Liar», «Keep Yourself Alive», «Seven Seas of Rhye» та «In the Lap of the Gods… Revisited», «Son and Daughter» випала зі списків після того, як хітові сингли «Queen» почали домінувати на концертах. Пісня має характерне для дуже раннього періоду гурту звучання, в якому відчувається блюз-рок і хеві-метал.

Jesus

Лірика розповідає частину історії Ісуса з Назарета. Мерк'юрі, якому приписували створення пісні, був парським зороастрійцем. Трек має секцію ритму з двома акордами під час куплетів з довгою інструментальною перервою до кінця пісні. Через ефекти, створені гітарою Мея «Red Special», серед іншого, багато ранніх прихільників «Queen» розглядали гурт як щось на кшталт психоделічного рок-гурту.

Seven Seas of Rhye…

Докладніше: Seven Seas of Rhye

«Seven Seas of Rhye …» була наполовину написана Мерк'юрі, вона стала першим хітом «Queen». У цьому альбомі вона являла собою всього лише короткий інструментал для завершення альбому. Повна версія пісні була доповнена Мерк'юрі в наступному альбомі «Queen II».

Реліз[ред. | ред. код]

Хоча альбом був закінчений і повністю змікшований до листопада 1972 року, «Trident Studios» витратила місяці, намагаючись змусити компанію звукозапису випустити його. Після восьми місяців невдачі вони взяли ініціативу на себе і випустили її в рамках ліцензійної угоди з «EMI» 13 липня 1973 року. В цей час «Queen» почали писати матеріал для свого наступного альбому, будучи розчарованими затримкою альбому, відчуваючи, що вони вийшли за межі цієї стадії, навіть незважаючи на те, що публіка, яка купувала платівки, тільки що дізналася про них. За цей час вони записали дві сесії для «BBC». Перший сингл «Keep Yourself Alive» (мікс Майка Стоуна, тепер вважається стандартною альбомною версією) був випущений за тиждень до альбому (дати випуску у Великій Британії, 6 і 13 липня відповідно).[5] Довжина треку була відредагована для випуску в США з 3:47 до 3:30. В США сингл був випущений в жовтні. У всіх країнах Б-сторона синглу містила пісню «Son and Daughter». Альбом був випущений в США 4 вересня.

«Elektra Records» випустив сингл «Liar» у сильно відредагованій формі 14 лютого 1974 року, Б-сторона містила пісню «Doing All Right». Пізніше «Elektra» перевидав відредаговану версію «Keep Yourself Alive» в липні 1975 року, на цей раз з рідкісною подвійною Б-стороною (рідкістю для 7-дюймового синглу), яка містила пісні «Lily of the Valley» та «God Save the Queen». Обидві версії унікальні в порівнянні з альбомними версіями.

«Hollywood Records» випустив CD-сингл з п'ятьма версіями «Keep Yourself Alive», щоб просунути майбутній бок-сет «Crown Jewels» (1998). Версії на CD включали: «Long Lost Re-take», «BBC Session No. 1 Version», «Live Killers Version», «Album Version (Unremastered)», і «Album Version (1998 Remastered Version)».

Відгуки[ред. | ред. код]

Професійні огляди
Оцінки оглядів
Джерело Рейтинг
AllMusic 3/5 зірок[9]
Chicago Tribune 2.5/4 зірки[10]
Encyclopedia of Popular Music 3/5 зірок[11]
Pitchfork Media 6.7/10[12]
PopMatters 7/10[13]
Q Magazine 3/5 зірок[14]
Record Collector 3/5 зірок[14]
Rolling Stone Magazine 4/5 зірок[14]
The Rolling Stone Album Guide 2/5 зірок[15]

Журнал «Rolling Stone» писав: «Немає жодного сумніву, що цей фанковий, енергійний англійський квартет має усі знаряддя, потрібні для заявки на покинутий „Zep“ трон важкого металу, й понад те, щоб стати по-справжньому впливовою силою у світі року. Їхній дебютний альбом — супер».[16] «The Winnipeg Free Press» виразила думку, що «Queen» дещо запозичили у інших, утім порівняла їх схвально з «Led Zeppelin»: "гурту вдається впорскнути такий свіжий енергійний струмінь у більшість того всього, що я ніскілечки не заперечую… Своїм першим альбомом „Queen“ видали драйвовий, високоенергійний набір, на який згодом можливо дивитимуться з такою ж шанобливістю, яку отримує тепер „Led Zep 1“».[17] Іллінойська «Daily Herald» теж похвалила запис: «Добре прослуховування гарантовано в піснях на зразок „Keep Yourself Alive“, „Great King Rat“ та „Doing All Right“».[18]

Пізніше, через роки, «AllMusic» дав альбому три з п'яти зірочок, назвавши його «уривчастий але обіцяючий дебют класичного рок-гурту».[19] 1994 року журнал «Guitarist» назвав «Queen» 19-им найвпливовішим гітарним альбомом усіх часів.[20] «NME» поставила альбом під 54 номером в списку «100 найвизначніших альбомів, які ви ніколи не слухали» у 2011 році.[21] 2008 року журнал «Rolling Stone» поставив «Keep Yourself Alive» на 31 місце в списку «100 найвизначніших гітарних пісень усіх часів», описуючи: «в одну пісню напхано стільки рифів, що вистачило б на цілий альбом».[22] Пісня також згадувалася як улюблений запис усіх часів журналіста важкого металу Мартіна Попоффа.[23]

У 2016 році Малколм Дом написав у «Classic Rock», що альбом «Queen» став другим за величиною альбомом гурту. Він назвав його «чудовим хард-рок-марафоном, несхожим на все інше в той час», і прокоментував «безумовно унікальне звучання саморобної гітари Браяна Мея», «панорамну постановку Роя Томаса Бейкера» і «ширяючий голос Фредді Меркьюрі», додавши, що «платівка була занадто потужною, занадто багатовимірною і занадто приголомшуючою, щоб сидіти щасливо і задоволено в канавках. Всі виступи були віртуозними».[2]

Оцінка альбому гуртом[ред. | ред. код]

«Нам подобаються деякі речі на ньому, але ми іноді потрапляємо на гачок переаранжування. Знаєте, пісні змінилися за ці роки, і деякі, ймовірно, дуже сильно. Можна забути, яка пісня була спочатку. Для мене особисто було дуже сумно дійти до цього. Я хотів записувати пісні зі стрічковими відлуння і декількома гітарами відразу п'ять років тому. Зараз я нарешті домігся цього, але це зробив вже хтось! Це трохи розчаровує. Але ви повинні піти від переконань, що грати — це конкуренція. Просто продовжуйте робити те, що вам цікаво робити» — Браян Мей[24]
«На першому альбомі мені не дуже подобається, наприклад, звук барабана. Є частини, які можуть звучати надумано, але він дуже різноманітний, і у нього багато енергії… але тоді я думаю, що одним з кращих альбомів в минулому році був альбом „Mott“, який мав безліч невідповідностей і грубих бітів…» — Роджер Тейлор[25]
«Доволі багато пісень на нашому першому альбомі були у нас і раніше, пісні, які ми раніше грали разом на концертах, такі як „Keep Yourself Alive“, „Liar“, „Great King Rat“ і так далі. Ми всього лише їх грали. І ми просто пішли в студію і записали їх. І там була одна або дві пісні, які були створені прямо в студії. Наприклад, „My Fairy King“ Фредді склав під час запису альбому. У той же час, як я вже сказав, були і такі композиції, які представляли собою концертні записи… з накладеним бек-вокалом і гітарними соло поверх» — Джон Дікон[26]

Список композицій[ред. | ред. код]

Гурт включив до конверту альбому коментар «І ніхто не грав на синтезаторі», пуристський принцип Мея, тому що деякі слухачі помилково сприйняли складний багатоканальний супровід і ефекти, оброблені гітарою і вокальними звуками як синтезатори.[27] Бас-гітарист Джон Дікон був вказаний як «Диякон Джон», але після релізу альбому він попросив, щоб його називали справжнім ім'ям.[28] Аналогічним чином, Роджер Тейлор був вказаний як «Роджер Меддоуз-Тейлор», що тривало ще один альбом, перш ніж він відмовився від цього імені.[28]

Сторона «А»
# НазваАвторВокал Тривалість
1. «Keep Yourself Alive»  Браян МейФредді Мерк'юрі, Роджер Тейлор, Браян Мей 3:46
2. «Doing All Right»  Браян Мей і Тім СтаффеллФредді Мерк'юрі 4:10
3. «Great King Rat»  Фредді Мерк'юріФредді Мерк'юрі 5:41
4. «My Fairy King»  Фредді Мерк'юріФредді Мерк'юрі 4:07
Сторона «Б»
# НазваАвторВокал Тривалість
5. «Liar»  Фредді Мерк'юріФредді Мерк'юрі 6:26
6. «The Night Comes Down»  Браян МейФредді Мерк'юрі 4:24
7. «Modern Times Rock 'n' Roll»  Роджер ТейлорРоджер Тейлор 1:48
8. «Son and Daughter»  Браян МейФредді Мерк'юрі 3:19
9. «Jesus»  Фредді Мерк'юріФредді Мерк'юрі 3:45
10. «Seven Seas of Rhye...»  Фредді Мерк'юріінструментал 1:10

Учасники запису[ред. | ред. код]

Дані, взяті з конверту платівки:[28]

Queen
 • Фредді Мерк'юрі — головний вокал (1-6, 8, 9), бек-вокал (всі, крім 10), піаніно (4, 7, 9, 10), орган (5)
 • Браян Мей — електрогітара (всі треки), бек-вокал (1-3, 5, 6, 8, 9), акустична гітара (2-6, 9), головний вокал (1), піаніно (2)
 • Роджер Тейлор — ударні (всі треки), бек-вокал (всі, крім 10), тамбурин (1, 3, 5), головний вокал (1, 7)
 • Джон Дікон — бас-гітара (всі треки)
Додатковий персонал
 • Джон Ентоні — продюсер, бек-вокал (7)
 • Рой Томас Бейкер (вказаний як «Рой Бейкер») — продюсер, інженер звукозапису
 • Майк «Клей» Стоун — інженерінг
 • Тед Шарп — інженерінг
 • Девід Хеншель — інженерінг
 • Луїс Остін — інженерінг
 • Даглас Паддіфут — фотографування
 • Даглас Паддіфут, Фредді Мерк'юрі, Браян Мей — обкладинка

«… і ніхто не грав на синтезаторі»

Чарти[ред. | ред. код]

Чарт (1973) Позиція
US Billboard 200[29] 83
Чарт (1974) Позиція
UK Albums Chart[30] 47
Чарт (1975) Позиція
UK Albums Chart[30] 24

Сертифікації[ред. | ред. код]

Країна Сертифікація Продажі
Польща (ZPAV) Платина 20.000
Велика Британія (BPI) Золото 100.000
США (RIAA) Золото 500.000

Джерела[ред. | ред. код]

 1. Erlewine, Stephen Thomas. [http://www.allmusic.com/album/queen-r2218690/review(англ.) AllMusic review]. 23 листопада 2011
 2. а б Dome, Malcolm (29 серпня 2016). Queen albums ranked from worst to best. Louder. Архів оригіналу за 18 червня 2018. Процитовано 6 січня 2019. 
 3. а б в McPadden, Mike (14 грудня 2014). Was Hard Rock’s Class of 1973 The Greatest Of All Time?. VH1. Архів оригіналу за 13 жовтня 2015. Процитовано 10 листопада 2015. «Queen’s first is a burly, brawling cauldron of prog rock and heavy metal» 
 4. Furniss, Matters (2011). Queen: Uncensored On the Record. Coda Books. ASIN B006LKR6XW. Архів оригіналу за 6 січня 2019. Процитовано 6 січня 2019. 
 5. а б в Queen – Queen. QueenOnline.com. Архів оригіналу за 30 вересня 2007. Процитовано 23 листопада 2006. 
 6. Queen – Keep Yourself Alive. QueenOnline.com. Архів оригіналу за 13 липня 2007. Процитовано 23 листопада 2006. 
 7. Robert Browning. "The Pied Piper of Hamelin" [Архівовано 22 березня 2018 у Wayback Machine.] London: Frederick Warne and Co., 1888, lines 246–248 (website of Indiana University).
 8. George Purvis (2007). "Queen: Complete Works". p. 220. Reynolds & Hearn, 2007
 9. AllMusic Review by Stephen Thomas Erlewine. allmusic.com. Архів оригіналу за 18 вересня 2016. Процитовано 20 вересня 2016.  (англ.)
 10. Kot, Greg (19 квітня 1992). An 18-record, 80 Million-copy Odyssey. Chicago Tribune. Архів оригіналу за 4 травня 2016. Процитовано 19 квітня 2016. 
 11. Larkin, Colin (2011). Encyclopedia of Popular Music (вид. 5th). Omnibus Press. с. 2248. ISBN 0857125958. 
 12. Queen: Reissues Album Review - Pitchfork. pitchfork.com. Архів оригіналу за 10 вересня 2017. Процитовано 20 вересня 2016.  (англ.)
 13. Ramirez, AJ (8 червня 2011). In the Lap of the Gods: The First Five Queen Albums. PopMatters. Архів оригіналу за 26 листопада 2013. Процитовано 19 квітня 2016. 
 14. а б в Queen CD Album at CD Universe Super-High. CD Universe. Архів оригіналу за 24 липня 2012. Процитовано 19 квітня 2016. 
 15. Queen: Album Guide. Rolling Stone. Архів оригіналу за 9 квітня 2014. Процитовано 9 червня 2012. 
 16. Fletcher, Gordon (6 грудня 1973). Rolling Stone review [Архівовано 9 квітня 2018 у Wayback Machine.]
 17. Winnipeg Free Press review [Архівовано 14 червня 2018 у Wayback Machine.]. Archived at queenarchives.com
 18. Chicago Herald review [Архівовано 14 червня 2018 у Wayback Machine.]. Archived at queenarchives.com
 19. Erlewine, Stephen Thomas. AllMusic review. [Архівовано 14 червня 2018 у Wayback Machine.] 23 листопада 2011
 20. "The Top 50 Most Influential Guitar Albums Of All Time Ever!" [Архівовано 18 липня 2011 у Wayback Machine.]. Guitarist. Грудень, 1994. Archived at rocklistmusic.co.uk
 21. Rocklist.net....Movies, Soundtracks, Lost Albums...& More. Архів оригіналу за 14 червня 2018. Процитовано 14 червня 2018. 
 22. "100 Greatest Guitar Songs Of All Time" [Архівовано 2011-07-18 у Wayback Machine.]. Rolling Stone. Червень, 2008. Archived at rocklistmusic.co.uk
 23. Popoff, Martin. The Collector's Guide To Heavy Metal Volume I: The Seventies. Toronto: Collector's Guide Publishing, 2003. p.221.
 24. Queen Interviews - Brian May - 08-XX-1973 - Guitar Magazine - Queen Archives: Freddie Mercury, Brian May, Roger Taylor, John Deacon, Interviews, Articles, Reviews. Архів оригіналу за 14 червня 2018. Процитовано 14 червня 2018. 
 25. Queen Interviews - Roger Taylor - 12-XX-1974 - Sounds - Queen Archives: Freddie Mercury, Brian May, Roger Taylor, John Deacon, Interviews, Articles, Reviews. Архів оригіналу за 14 червня 2018. Процитовано 14 червня 2018. 
 26. Queen Interviews - John Deacon - XX-XX-1977 - Innerview - Queen Archives: Freddie Mercury, Brian May, Roger Taylor, John Deacon, Interviews, Articles, Reviews. Архів оригіналу за 14 червня 2018. Процитовано 14 червня 2018. 
 27. Sutcliffe, Phil; Hince, Peter; Mack, Reinhold (2009). Queen: The Ultimate Illustrated History of the Crown Kings of Rock. Voyageur Press. с. 27. 
 28. а б в (1973) Album notes for Queen. EMI Records.
 29. Artist Search for "queen". Архів оригіналу за 14 червня 2018. Процитовано 14 червня 2018. 
 30. а б Queen [Архівовано 25 лютого 2015 у Wayback Machine.] officialcharts.com 14 червня 2018

Посилання[ред. | ред. код]