Веганство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Деякі рослинні продукти харчування

Веганізм (веганство, англ. veganism) — спосіб життя, що характеризується, зокрема, суворим вегетаріанством. Вегани (англ. vegans) — прихильники веганізму — споживають в їжу винятково рослинні та мікробні продукти, повністю виключаючи компоненти тваринного походження. Вегани відрізняються від вегетаріанців насамперед тим, що окрім м'ясо-, рибо-, море- і яйцепродуктів також не вживають молочні продукти. Також вегани більш суворо ставляться до того, що можна носити, а що ні. Переважна більшість веганів також не вживає мед. Є кілька причин того, чому люди стають веганами, але найпопулярніша — зоозахисна. Тому переважна більшість веганів, так само як і вегетаріанців є зоозахисниками і тому вони не купують нічого, що було виготовлено з тварин (наприклад хутро, чи шкіра).

Термін[ред.ред. код]

Термін «веганізм» з'явився як одна з класифікацій вегетаріанства у 1944-у. Його запровадив Дональд Вотсон. Під вегетаріанством з початку виникнення цього поняття малася на увазі відмова від м'ясних продуктів або більшості видів м'ясних продуктів таких як риба, молоко і яйця. Перша класифікація виникла після того, як серед вегетаріанців виникла тенденція включати у раціон яйця та молочні продукти, що відрізнялося від попередньої практики. У результаті з'вилися терміни «старовегетаріанство» та «молодовегетаріанство» (у сучасних термінах це — веганство та оволактовегетаріанство/лактовегетаріанство).

Етика і права тварин[ред.ред. код]

Роздуми про етику тварин складають сьогодні значну частину філософічних дебатів на рахунок веганства. До класики належить книга Пітера Сінгера «Визволення тварин» 1975 року. В своїй книзі Сінгер наводить докази про те, що немає жодних моральних виправдань тому, щоб не розглядати страждання істоти, не має значення, якого походження вона є. Особливо виключати «нелюдські тварини» з принципу рівноправ’я настільки довільно, як і виключати з цього принципу людей іншого кольору шкіри, іншої культури, релігії, орієнтації або статі.

Продукти та вживання[ред.ред. код]

Серед продуктів, які вегани не вживають, не тільки м'ясо, птиця, риба та тваринні морепродукти, як у всіх вегетаріанців, але також яйця та молочні продукти.

1 листопадаМіжнародний день вегана.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Веганські дієти
Загальне
Фільми
На початку веганські/вегетаріанські тексти (хронологія)