Джон Фенн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Джон Беннет Фенн
Народився 15 червня 1917(1917-06-15)
Нью-Йорк, Нью-Йорк, США[1][2][…]
Помер 10 грудня 2010(2010-12-10) (93 роки)
Ричмонд, США[4][5]
Поховання Berea Cemeteryd[6]
Місце проживання Гакенсак
Берія
Нью-Йорк
Анністон
Країна США США
Діяльність хімік, викладач університету
Alma mater Бірійській коледж
Єльський університет
Галузь хімія
Заклад Принстонський університет
Єльський університет
Членство Національна академія наук США[7]
Американська академія мистецтв і наук
Відомий завдяки: розробник мас-спектрометричного методу електроспрей
Нагороди Нобелівська премія з хімії (2002)

CMNS: Джон Фенн у Вікісховищі

Джон Беннет Фенн (15 червня 1917 року, Нью-Йорк, США — 10 грудня 2010, Ричмонд, Вірджинія) — американський хімік-аналітик, професор, лауреат Нобелівської премії з хімії 2002 року.

Біографія[ред. | ред. код]

Джон Фенн народився у Нью-Йорку. У 1937 році закінчив Береа коледж в Кентуккі, а потім захистив дисертацію в Єльському університеті в 1940 році.

Наступні 12 років працював у різних компаніях — «Монсанто», «Шарплес», «Експериментс, Інк.», Потім 10 років керував дослідницьким проектом для американського військово-морського флоту в Принстонському університеті. Тут же згодом став професором аерокосмічних наук.

У 1967 повернувся в Єльський університет, щоб викладати і займатися дослідженнями, де і залишався професором до 1984 року, коли вийшов у відставку.

Перед виходом Фенна у відставку в 1983 році у Нью-Хейвені було на його честь влаштовано конференцію, яку назвали «Fennfest» — святом Фенна.

Фенн залишався в Єлі як заслужений професор до 1994 року, після чого став професором Вірджинського федеративного університету.

Читав лекції в Трентському університеті (Італія), Токійському університеті, в дослідницькому інституті в Бангалорі (Індія) та Китайській академії наук у Пекіні.

Джон Фенн помер 10 грудня 2010 року в штаті Вірджинія в віці 93 років.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Метод мас-спектрометрії має безліч модифікацій і широко застосовується в хімічних, біохімічних, технічних, екологічних та інших дослідженнях, однак його не можна було використовувати для аналізу «важких» молекул. Слід було застосувати його для вивчення структури біологічних макромолекул. При мас-спектральному методі м'якої іонізації («електроспрей»), про який Фенн повідомив в 1984 році, вода випаровується із заряджених крапельок розчину білка. Залишаються лише вільні іони частинок білка, маси яких можна визначити, відрегулювавши їх рух і вимірюючи час польоту на відому відстань.

Метод електроспрея виник не на порожньому місці. Його ідея виникла ще в 1917 році у дослідженнях фізика Джона Зелені (John Zeleny), а принцип розвинув М. Доул (M. Dole) у 1968 році. Повідомлення самого Фенна з'явилося одночасно з публікацією про застосування такої ж методики ленінградськими дослідниками М. Л. Александровим, Л. М. Галле, В. М. Красновим, В. І. Ніколаєвим, В. А. Павленко та В. А. Шкуровим.

Образно кажучи, Фенн, перевівши важкі органічні молекули в газову фазу, щоб можна було визначити їх молекулярну масу в мас-спектрометрі, «змусив слона літати».

У результаті використання методу «електроспрея» принципові зміни зазнав аналіз фармацевтичних препаратів — у поєднанні з рідинним очищенням, метод електроспрея дає можливість аналізувати сотні зразків на добу. Технологія дозволяє піддавати контролю та виробництво харчових продуктів на різних стадіях. Тим самим, змінюючи режим, можна уникнути присутності в їжі шкідливих домішок.

Крім того Фенн, написав книгу «Машини та ентропія» — термодинамічний буквар, а також автобіографічний нарис «Дослідження в ретроспективі: біографія мандрівного хіміка».

Нагороди[ред. | ред. код]

У 2002 році Фенн розділив половину Нобелівської премії з К. Танака «за розвиток методів ідентифікації і структурного аналізу біологічних макромолекул, за розвиток методів м'якої десорбційної іонізації для мас-спектрального аналізу біологічних макромолекул». Друга половина премії була присуджена К. Вютріху.

Примітки[ред. | ред. код]