Джон Чарлз Полані

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Джон Чарлз Полані
John Charles Polanyi
Народився 23 січня 1929(1929-01-23) (89 років)
Берлін, Німеччина
Місце проживання Торонто і Берлін
Громадянство Канада Канада
Діяльність хімік, фізик, викладач університету
Alma mater Манчестерський університет
Галузь хімія
Заклад Торонтський університет
Член Лондонське королівське товариство, Папська академія наук, Національна академія наук США, Угорська академія наук, Американська академія мистецтв і наук, Російська академія наук, Royal Society of Canada, Королівське товариство Единбургу[d] і Indian National Science Academy[d]
Батько Майкл Поланьї
У шлюбі з Brenda Bury[d]
Нагороди Nobel prize medal.svg Нобелівська премія з хімії (1986)

Джон Чарлз Полані у Вікісховищі?

Джон Чарлз Полані (нар. 23 січня 1929 року, Берлін, Німеччина) — канадський хімік угорського походження, син відомого британського хіміка і філософа Майкла Полані, лауреат Нобелівської премії з хімії 1986 року «за внесок в розвиток досліджень динаміки елементарних хімічних процесів», яку він розділив з Лі Яном і Дадлі Хершбахом.

Біографія і наукова робота[ред.ред. код]

Джон Полані народився 23 січня 1929 в Берліні. Батько — відомий хімік Майкл Полані, мати — Магда Елізабет Полані. У 1933 році родина переїхала з Німеччини до Англії, в Манчестер, де його батько став професором хімії Манчестерського університету. Джон Полані закінчив Манчестерський університет в 1949 році, а в 1952 році там же захистив дисертацію з хімії. У 1952—1954 роках працював у Державному науково-дослідному раді Канади в Оттаві, в тому числі в лабораторії майбутнього Нобелівського лауреата (1971 року) Герхарда Герцберга, де зібрав спектроскопічну установку для перевірки коливального й обертального збудження в молекулах йоду. У 1954—1956 роках стажувався в Принстонському університеті. У 1956 році став викладачем університету Торонто, а в 1962 — професором.

Полані розробив метод інфрачервоної хемілюмінесценції для вивчення динаміки хімічних процесів. У 1986 році отримав Нобелівську премію з хімії «за внесок в розвиток досліджень динаміки елементарних хімічних процесів».

Посилання[ред.ред. код]