Джон Корнфорт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Джон Воркап Корнфорт
англ. John Warcup 'Kappa' Cornforth
Народився 7 вересня 1917(1917-09-07)
Сідней, Австралія
Помер 14 грудня 2013(2013-12-14) (96 років)
Брайтон, Брайтон і Гоув, Східний Сассекс, Південно-Східна Англія, Англія, Велика Британія
Місце проживання Брайтон
Країна  Австралія
Національність Австралія Австралія
Діяльність хімік, викладач університету
Alma mater Сіднейський університет
коледж св. Катерини Оксфордський університет
Галузь хімія
Заклад Університет Ворика
Університет Сассексу[1]
Вчителі Роберт Робінсон
Членство Лондонське королівське товариство
Національна академія наук США
Академія наук Австралії
Американська академія мистецтв і наук
Нідерландська королівська академія наук
Європейська академія
Відомий завдяки: стереохімія каталізовани ензимами реакцій
Брати, сестри Roger Cornforthd[2]
У шлюбі з Ріта Гарраденсd[3]
Нагороди Нобелівська премія з хімії (1975)
Кавалер ордена Австралії
Кавалер ордена Австралії

Королівська медаль (1976)
Медаль Коплі (1982)

CMNS: Джон Корнфорт у Вікісховищі

Сер Джон Воркап Корнфорт (англ. Sir John Warcup 'Kappa' Cornforth; 7 вересня 1917, Сідней — 14 грудня 2013) — австралійський хімік-органік. Член Лондонського королівського товариства (1953). Нобелівська премія з хімії (1975) за дослідження стереохімії реакцій ферментативного каталізу (спільно з Володимиром Прелогом).

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 7 вересня 1917 в Сіднеї в сім'ї англійця Дж. В. Корнфорта і уродженки Австралії Гільди Ейпперн. У дитинстві жив в Сіднеї і в сільській місцевості штату Новий Південний Уельс. У 10-річному віці у нього з'явилися перші ознаки втрати слуху від отосклерозу, і через 10 років він втратив слух. Серйозний інтерес до хімії з'явився у Корнфорта ще в роки навчання в середній школі Сіднея для хлопчиків.

У 1933 Корнфорт поступив в університет Сіднея і через 4 роки на відмінно закінчив його, отримавши медаль. Він і інша студентка Ріта Г. Харраденс (Rita Harradence) виграли стипендію, що дозволяє здобути освіту в Оксфордському університеті. У 1939 коли молоді люди відправилися на навчання до Англії, почалася Друга світова війна. У 1941 вони одружилися, і тоді ж їм був присуджений докторський ступінь з хімії.

У роки війни подружжя Корнфорт вивчали синтез стероїдів і хімічну будову Пеніциліну, відкритого Александером Флемінгом (Нобелівський лауреат з фізіології і медицини, 1945). Підсумки цих досліджень були відображені в міжнародному звіті, що вийшов в 1949 році, «Хімія Пеніциліну».

З 1946 по 1962 подружжя Корнфорт працювали в лабораторії Ради з медичних досліджень.

Корнфорт вивчав синтез природних стероїдів, зокрема, холестерину. Молекула холестерину містить 27 атомів вуглецю, 19 з яких складають тетрацикличну кільцеву систему, а 8 — бічний вуглецевий ланцюг.

Ще в 1940-ві Конрад Еміль Блох (Нобелівська премія з фізіології і медицини, 1964) показав, що синтез холестерину в біологічних системах починається з молекули ацетилкофермента А (біохімічно активованої форми оцтової кислоти), з якої походять всі атоми вуглецю холестерину. Три молекули ацетилкофермента А з'єднуються з утворенням молекули 3-гідрокси-3-метилглутарил-кофермента А, основу якої складає фрагмент з 6 атомів вуглецю, який відновлюється до мевалонової кислоти. Мевалонова кислота потім перетворюється на п'ятивуглецевий ізопентенілпірофосфат, який, пройшовши через серію конденсацій, утворює сквален. Цей вуглеводень циклизуєтся до ланостерина і з втратою врешті-решт трьох вуглецевих атомів утворює холестерин.

Застосувавши метод мічених атомів, Корнфорт і його колега Джордж Поп'як (англ. George Popjak) визначили структурне положення кожної молекули оцтової кислоти в холестерині і, крім того, ідентифікували 24 проміжних стадії переходу від мевалонової кислоти до сквалену. Дружина Корнфорта синтезувала мічені попередники мевалонової кислоти.

Корнфорт і Поп'як зосередили увагу на стереохімії взаємодії між ферментами і їхніми субстратами при синтезі сквалена з мевалонової кислоти. Вони систематично мітили кожний з 6 метиленових воднів в мевалонової кислоті дейтерієм або тритієм. Поєднуючи введення радіоізотопів, ензимологію, методи синтезу і хімічної деструкції і точні фізико-хімічні методи, Корнфорт і Поп'як довели, що всі взаємодії «фермент — субстрат» між мевалонової кислотою і скваленом є стереоспецифичними, тобто в результаті їхньої взаємодій утворюється певний стереоізомер.

Далі, починаючи з 1967 Корнфорт в співпраці з німецьким хіміком Германом Еггерером (нім. Hermann Eggerer) працював з асиметричною метильной групою — з нормальним, дейтерієвим і тритієвим атомами водню (–CHDT). Вони використовували асиметричну оцтову кислоту (CHDT–СООН) для подальшого вивчення стереохімії реакцій фермент — субстрат. Вони встановили не тільки те, який саме атом водню переноситься при конденсації молекул ізопентенілпірофосфата (проміжна стадія в біосинтезі холестерину), але і походження всіх 30 атомів водню в сквалені.

Вони показали, що стереоспецифічність має вирішальне значення для активності ферменту, що вона може бути прихованою або неявною і виявлятися тільки в результаті стереохімічного аналізу і, нарешті, що стереоспецифічність взаємодії «фермент — субстрат» не залежить від структурного зв'язку субстрата з продуктом. Крім того, вони виявили, що проміжні стадії взаємодії «фермент — субстрат» в біосинтезі терпенових з'єднань також є стереоспецифічними.

За словами Корнфорта, мета роботи, що проводиться ним, полягала в тому, щоб «виявити приховану асиметрію, стереоспецифічність в життєвих процесах шляхом дослідження асиметрії, яка доступна для вивчення».

У 1962 Корнфорт і його колега Поп'як були призначені співдиректорами лабораторії ензимології компанії «Шелл рісерч лімітед» в Ситтінгборні (графство Кент), недалеко від Лондона. З 1965 по 1971 рік Корнфорт одночасно працював ад'юнкт-профессором в школі молекулярної науки Ворикського університету.

Корнфорт і Поп'як, окрім своєї основної роботи по стероїдному синтезу, ідентифікували також атом водню кофермента НАДН (відновленого никотінамідаденіндінуклеотіда), який переноситься молекулярним киснем в біологічних окислювально-відновних реакціях.

У 1975 році Корнфорту присуджена Нобелівська премія (спільно з В. Прелогом) «за роботи по стереохімії ферментативних реакцій». На церемонії нагородження Корнфорт дав наступну характеристику процесу наукового пошуку: «У світі, де так легко ігнорувати, заперечувати, спотворювати і замовчувати правду, учений нерідко приходить до висновку, що він звалив на себе дуже важку ношу. Істина для нього — рідкісний гість. Вона, подібно променю світла, що несподівано виблискує, осяває, вихоплюючи з темноти новий порядок і красу. Набагато ж частіше вона нагадує не відмічений на карті риф, який топить корабель в темряві. Тому гідний пошани той, хто готовий прийняти таку умову пошуку істини… і полегшити ношу учених, розділивши її з ними».

Пішовши в 1975 у відставку з лабораторії хімічної ензимології, Корнфорт став професором Сассекського університету. Цю посаду вчений займав протягом семи років.

Подружжя Корнфорт багато років разом працювали в хімічній лабораторії. Жили в Саксон-Дауні (графство Східний Сассекс).

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Изотопы в органической химии / Перспективы развития органической химии / Под ред. А. Тодда. Пер. с англ. и нем. М., 1959; Absolute configuration of cholesterol // Nature. 1954. V. 173. № 4403 (with I. Youhotsky), Absolute stereochemistry of some enzymic processes // Biochem. J. 1963. V. 86.

Посилання[ред. | ред. код]