Адольф Отто Рейнгольд Віндаус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нобелівська премія з хімії (1928) Адольф Отто Рейнгольд Віндаус
нім. Adolf Windaus
Народився 25 грудня 1876(1876-12-25)
Берлін
Помер 9 червня 1959(1959-06-09) (82 роки)
Геттінген
Поховання Геттінгенське міське кладовищеd
Країна  ФРН
Діяльність хімік, викладач університету
Alma mater HU Berlin
університет Фрайбурга
Französisches Gymnasium Berlind
Галузь Хімія
Заклад Геттінгенський університет
Посада професор
Вчителі Герман Еміль Фішер
Відомі учні Адольф Бутенандт
Аспіранти, докторанти Адольф Бутенандт
Erhard Fernholzd
Членство Леопольдина
Баварська академія наук
Геттінгенська академія наук
Прусська академія наук
У шлюбі з Elisabeth Windausd
Нагороди

CMNS: Адольф Отто Рейнгольд Віндаус у Вікісховищі

Адольф Отто Рейнгольд Віндаус (нім. Adolf Otto Reinhold Windaus; 25 грудня 1876, Берлін — 9 червня 1959, Геттінген) — німецький біохімік і хімік-органік.

Біографія[ред. | ред. код]

Адольф Отто Рейнгольд Віндаус народився в Берліні. Його батько, Адольф Віндаус, походив з сім'ї текстильних фабрикантів, а мати, Маргарет (Ельстер) Віндаус, — з родини майстрів художнього промислу. Хлопчик здобув середню освіту у французькій гімназії в Берліні, де в основному вивчалася література, а науці приділялося дуже мало часу. Але Віндаус, натхненний книгами про відкриття в галузі бактеріології, зроблених Робертом Кохом і Луї Пастером, вирішив стати лікарем.

У 1895 р. Віндаус розпочав вивчення медицини в Берлінському університеті. Водночас він відвідував лекції хіміка Еміля Фішера, чий інтерес до застосування хімії у фізіології імпонував Віндаусу. Склавши в 1897 р. вступний іспит з медицини, Віндаус продовжив навчання у Фрайбургському університеті. Він вивчав хімію у відомого німецького науковця Генріха Кіліані й, вирішивши розлучитися з колишніми планами у медичній кар'єрі, написав дисертацію з серцевих отрут дигіталісу. За цю роботу йому в 1899 р. була присвоєна докторський ступінь з хімії.

Відслуживши рік на військовій службі в Берліні, Віндаус повернувся до Фрайбурга, де у 1903 р. став лектором, а три роки потому — асистент-професором. У 1913 р. він був призначений професором прикладної медичної хімії в Інсбрукському університеті в Австрії, а у 1915 р. Віндаус повернувся до Німеччини, зайнявши посаду професора хімії й директора лабораторії загальної хімії (нині Хімічний інститут) Геттінгенського університету, де пропрацював 29 років.

Помер вчений у віці 82 років в Геттінгені в 1959 р.

Родина[ред. | ред. код]

У 1915 р. Віндаус одружився з Елізабет Реса. Від цього шлюбу у них народилися два сини й дочка.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Головним напрямком досліджень, які проводив Віндаус, було встановлення зв'язку між біологічно важливими хімічними речовинами. Кіліані запропонував йому зайнятися вивченням будови холестерину. У той час мало що було відомо про структуру та функції цієї широко розповсюдженої речовини, і Віндаус вважав, що вона має бути тісно пов'язаною з іншими біологічними сполуками, відомими під назвою «стерини». Стерини (складні органічні сполуки, що не містять азоту і складаються з чотирьох плоских кілець з різними бічними ланцюгами) зустрічаються в різних формах клітин тварин, рослин і грибів. Найвідоміший з них, холестерин, був вперше виявлений в жовчному камені людини. Холестерин часто пов'язують з серцевими захворюваннями і артеріосклерозом, він зустрічається у великих кількостях у клітинах мозку й корі надниркових залоз.

На початку XX ст. Генріх Віланд, вивчаючи жовчні кислоти, виділив сполуку, названу холановою кислотою. У 1919 р. Віндаус отримав таку ж кислоту з холестерину, довівши тим самим хімічну спорідненість холестерину і жовчних кислот. Залишалося незрозумілим, чи відповідає встановлена хімічна спорідненість цьому біологічному зв'язку.

У цей період своєї наукової діяльності Віндаус зацікавився вивченням вітамінів — органічних речовин, необхідних організму людини і тварин для нормального росту та забезпечення життєдіяльності.

Нагороди[ред. | ред. код]

У 1928 р. вчений був відзначений Нобелівською премією з хімії «за роботи з вивчення будови стеринів і їхні зв'язки з вітамінною групою». У своїй вступній промові від імені Шведської королівської академії наук X. Г. Седербаум сказав: «У результаті терплячої і висококваліфікованої роботи Віндаусу вдалося отримати у чистому вигляді декілька дигіталіс-глюкозидів і їхніх сполук … Таким чином, було доведено, що ці серцеві отрути рослинного походження безпосередньо пов'язані, з одного боку, з холестерином і жовчними кислотами, а з іншого — з серцевою отрутою тваринного походження, буфотоксином, який з великим успіхом вивчав Генріх Віланд». Далі Седербаум підкреслив важливе значення проведених досліджень Віндаусом вітаміну D.

Віндаус отримав безліч нагород, у тому числі медаль Луї Пастера Французької академії наук (1938), медаль Гете — Інституту Гете (1941) і німецький урядовий великий орден «За заслуги» із зіркою (1956). Був почесним доктором Геттінгенського, Мюнхенського, Фрайбургського і Ганноверського університетів, членом Геттінгенської академії наук.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Лауреаты Нобелевской премии: Энциклопедия. Пер. с англ.- М.: Прогресс, 1992. (рос.)