Ганс Карл Август Симон фон Ейлер-Хельпін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ганс Карл Август Симон фон Ейлер-Хельпін
Euler-chelpin.jpg
Народився 15 лютого 1873(1873-02-15)
Аугсбург
Помер 6 листопада 1964(1964-11-06) (91 рік)
Стокгольм
Поховання Північний цвинтар (Стокгольм)[1][2]
Громадянство Швеція Швеція
Alma mater Гумбольдтський університет Берліна
Галузь наукових інтересів Хімія
Науковий керівник Герман Еміль Фішер
У шлюбі з Astrid Cleve[d][3] і Beth von Euler-Chelpin[d]
Діти Ульф фон Ейлер[3], Karin Stolpe[d] і Georg von Euler[d][3]
Нагороди Nobel prize medal.svg Нобелівська премія з хімії (1929)
Nobel prize medal.svg

Ганс Карл Август Симон фон Ейлер-Хельпін, швед. Hans Karl August Simon von Euler-Chelpin; (*15 лютого 1873, Аугсбург, Німецька імперія — † 6 листопада 1964, Стокгольм, Швеція) — шведський біохімік, член Королівської шведської АН.

Біографія[ред.ред. код]

Ганс Карл Август Симон фон Ейлер-Хельпін народився в Німеччині і був сином Габріели фон Ейлер-Хельпін (у дівоцтві Фіртнер) і Рігаса фон Ейлер-Хельпіна. Оскільки після народження хлопчика його батька, капітана Королівського баварського полку, перевели до Мюнхена, то Ганса відправили жити до бабусі у Вассербург. Свою початкову освіту він здобув у Мюнхені, Вюрцбурзі і Ульмі, а потім у 1881 р. вступив до Мюнхенської академію живопису. У процесі навчання живопису він став цікавитися проблемами кольору, що призвело згодом до зародження інтересу до дослідницької діяльності.

У 1893 р. Ейлер-Хельпіна взяли до Мюнхенського університету, де він вивчав фізику під керівництвом Еміля Варбурга і Макса Планка і органічну хімію у Еміля Фішера. У 1895 р. у Мюнхені він здобув докторський ступінь. Після короткого періоду пост-докторських досліджень з фізичної хімії він працював з 1896 по 1897 р. разом з Вальтером Нернстом в Геттінгенському університеті. Наступного року він став асистентом в лабораторії Сванте Арреніуса в Стокгольмському університеті, де у 1899 р. був призначений приват-доцентом. Протягом того ж літа він продовжив свої дослідження під керівництвом Якоба Вант-Гоффа і Едуарда Бухнера в Берліні, залишаючись тут до 1900 року.

Після повернення до Стокгольма Ейлер-Хельпін у 1902 р. набув шведського громадянства. Протягом цього періоду його дослідження були зосереджені на дії каталізаторів в реакціях неорганічних сполук, але поступово його інтереси переміщуються в область органічних речовин, особливо після того, як він познайомився з дослідженнями Бухнера з хімії ферментації. У 1906 р. Ейлер-Хельпін став професором загальної та органічної хімії в Стокгольмському університеті, де працював протягом всієї своєї подальшої наукової діяльності.

Коли почалася перша світова війна, він домовився, що прочитає свій річний курс в Стокгольмському університеті протягом шести місяців, а протягом решти шести місяців буде служити вільнонайманим пілотом в німецькій армії. У 1916 і 1917 р. він брав участь в роботі військової місії, створеної з метою збільшення виробництва боєприпасів для Туреччини, яка була союзником Німеччини. Протягом останніх років війни він командував ескадрильєю бомбардувальників.

Ейлер-Хельпін помер 6 листопада 1964 в Стокгольмі.

Нагороди[ред.ред. код]

«За дослідження з ферментації цукру та ферментів бродіння» Ейлер-Хельпін і Гарден були нагороджені в 1929 р. Нобелівською премією з хімії. У своїй промові при презентації член Шведської королівської академії наук Х. Г. Седербаум назвав процес пізнання ферментації «однією з найбільш складних і важких проблем хімії». Вирішивши її, сказав Седербаум, Ейлер-Хельпін, Гарден і їх колеги зробили можливим «отримати важливі висновки, що стосуються основних принципів вуглеводного метаболізму як у рослин, так і в організмів тварин».

Крім Нобелівської премії, Ейлер-Хельпін був нагороджений Великим хрестом Федеральної служби ФРН (1959). Йому були присвоєні почесні вчені ступені університетів Стокгольма, Цюриха, Афін, Кіля, Берна, Турина і Нью-Брансвіка. Він був членом Шведської королівської академії наук. Шведської академії інженерних наук та Фінляндської академії наук, а також іноземним членом багатьох наукових і професійних товариств.

Родина[ред.ред. код]

У 1902 р. Ейлер-Хельпін одружився на Астрід Клеве, яка протягом ряду років виконувала наукову роботу разом з ним. У них було п'ятеро дітей, один з них, Ульф фон Ейлер, став знаменитим фізіологом. Після того, як вони в 1912 р. розлучилися, Ейлер-Хельпін одружився на баронесі Елізабет Уггла, від якої у нього було четверо дітей.

Джерела[ред.ред. код]

  • Лауреаты Нобелевской премии: Энциклопедия. Пер. с англ. — М.: Прогресс, 1992. (рос.)
  1. Norra Begravningsplatsen: Kändisarna Hittagraven.
  2. von Euler-Chelpin, JOHAN KARL AUGUST SIMON SvenskaGravar.
  3. а б в Euler-Chelpin, von, släkt