Умєров Рустем Енверович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Умєров Рустем Енверович
Рустем Умеров.jpg
Народився 19 квітня 1982(1982-04-19) (37 років)
Громадянство Україна Україна
Національність Кримський татарин
Діяльність Депутат Верховної Ради України
Конфесія Іслам
Батько Енвер Умєров
Мати Мер'єм Умєрова
Родичі Аслан Омер Киримли (брат)
Україна Народний депутат України
9-го скликання
Голос 29 серпня 2019

Рустем Енверович Умєров (крим. Rustem Enver oğlu Umerov; нар. 19 квітня, 1982, Самарканд, Узбецька РСР) — український політичний діяч, підприємець, інвестор і меценат кримськотатарського походження. Народний депутат України IX скликання. Він також є делегатом Курултаю кримськотатарського народу[1] і радником уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу, народного депутата України Мустафи Джемілєва[2][3][4]. До обрання народним депутатом України був головним виконавчим директором компанії ASTEM і співзасновником Фонду ASTEM Foundation.

Родина[ред. | ред. код]

Рустем Умєров народився в 1982 році в місті Булунгур, Самаркандської області Узбецької РСР, в сім'ї вихідців з м. Алушти (Крим, Україна). Етнічний кримський татарин і мусульманин-суніт. Батько — Енвер Умєров, інженер-технолог. Мати — Мер'єм Умєрова, інженер-хімік. Старший брат Аслан Омер Киримли.

18 травня 1944 роки сім'я Умєрових була насильно депортована разом з усім кримськотатарським народом з історичної батьківщини Криму до Сибіру і Центральної Азії. Це виселення було визнано актом геноциду кримськотатарського народу в 2015 році постановою № 792-VIII Верховної Ради України[5]. Після 50 років в депортації у вигнанні і початку репатріації кримських татар в кінці вісімдесятих початку дев'яностих років минулого століття[6] сім'я Умєрових змогла повернутися на історичну батьківщину в український Крим.

Рустем Умєров перебуває у шлюбі, виховує двох дітей.

Освіта[ред. | ред. код]

Рустем Умєров закінчив Кримську гімназію-інтернат для обдарованих дітей Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим[7], Україна. Стипендіат за «Програмою обміну майбутніх лідерів (FLEX), США». Диплом бакалавра за спеціальністю економіка і магістра за спеціальністю фінанси здобув у Національній Академії Управління. Будучи студентом брав активну участь в різноманітних проектах і студентських спільнотах:

 1. Канадсько-українська парламентська програма[8];
 2. Американо-українська програма лідерства[9];
 3. Європейський молодіжний парламент;
 4. Європейський студентський форум AEGEE;
 5. Саміт Форум Майбутнього;
 6. Європейська асоціація студентів-юристів.

Продовжує навчання в Інституті прикладного системного аналізу Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут ім. І. Сікорського» за спеціальністю інформатика та інформаційні технології.

Кар'єра[ред. | ред. код]

Рустем Умєров почав свою кар'єру в компанії lifecell (оператор мобільного зв'язку в Україні), займаючи різні керівні посади з 2004 по 2010 р.

 • 2003-2007 — Технічна Дирекція, Департамент розвитку мережі GSM/TDMA — Начальник Відділу управління сайтами та юридичного супроводу
 • 2007-2010 — Фінансова Дирекція — Начальник Департаменту закупівель, логістики, управління контрактами
 • 2010 — Дирекції маркетингу, продажів і відносин з абонентами — Начальник Департаменту трансформації; Дирекція продажів в індивідуальному сегменті — Начальник Департаменту дистрибуції та альтернативних каналів продажів
 • 2010-2011 — Керуючий директор в ICG Investments
 • 2011-2013 — Керуючий директор в iCapital.
 • 2013-2019 — Керуючий директор компанії ASTEM[10]. Компанія ASTEM управляє інвестиціями в сферах комунікацій, інформаційних технологій та інфраструктури[11].

У липні 2019 року на позачергових парламентських виборах до Верховної Ради України був обраний народним депутатом України по загальнодержавному багатомандатному округу від Політичной партії «Голос».

Співголова групи з міжпарламентських зв'язків з Королівством Саудівська Аравія, співголова групи з міжпарламентських зв'язків з Турецькою Республікою.

Суспільна діяльність[ред. | ред. код]

Рустем Умєров активно підтримує своїх співвітчизників кримських татар в Україні та за кордоном[12].

З 1999 року бере участь в різних студентських, громадських і благодійних заходах, як індивідуально, так і спільно з громадськими організаціями[13].

У 2007 році був серед засновників громадської організації «Земляцтво кримських татар», яка зосереджена на розвитку регіональних представництв кримських татар на території України, а також посилення соціального, культурного та інформаційного діалогу всередині кримськотатарського співтовариства в Києві і інших містах України[14].

У 2007 році також став співзасновником міжнародної організації «Bizim Qırım», метою якої було зберегти національні інтереси, сприяти відновленню політичних, соціально-економічних, культурних, мовних та релігійних прав кримськотатарського народу[15].

З 2011 по 2013 рік був співзасновником і президентом Фонду розвитку Криму[16], метою якого було сприяння соціальній активності жителів Криму, формування відповідального співтовариства і подолання наслідків однієї з катастроф 20-го століття — геноциду депортацію 1944 року[17].

У 2012 став співзасновником і членом правління Кримської Міжнародної Бізнес Асоціації[18]. Серед цілей організації значилося сприяння в розробці та впровадженні стратегії розвитку економіки Криму, підтримка малого і середнього бізнесу, впровадження перспективних інноваційних технологій, розвиток міжнародного співробітництва та поліпшення інвестиційного клімату Криму[19].

У 2012 році сім'я Умєрових виступила ініціатором реставрації мечеті Орта-Джамі — архітектурної пам'ятки XVI—XVII століть в м. Бахчисарай, Крим, Україна[20]. Фінансування забезпечувалося за рахунок особистих коштів родини Умєрових. Реалізація ініціативи стартувала в рамках національного проекту відновлення культурної та історичної спадщини Криму. 16 серпня 2013 відбулося урочисте відкриття історично реконструйованої мечеті, яка була недіючої близько 95 років[21].

У 2014 році був серед засновників благодійного фонду «Евкаф», створеного з метою надання допомоги у розвитку мусульманських громад і інституту благодійності, а також сприяння громадянської активності[22].

У 2014 році надав допомогу в створенні «Фонду Культурної Спадщини». Фонд здійснює свою діяльність в інтересах корінних народів Криму, а також займається захистом прав і основних свобод громадян в галузі освіти, культури та мистецтва, охорони культурної спадщини, охорони здоров'я і навколишнього середовища, соціального захисту громадян, розвитку територіальних громад.

У 2013 року був співзасновником фонду ASTEM Foundation[23]. Фонд, ведений місією, орієнтований на поліпшення суспільного життя за допомогою підтримки ініціатив в сферах розвитку соціальних інновацій, регіональних спільнот, освіти, медицини, спорту, культури, прав людини і релігійних свобод в рамках бачення і місії організації, які пов'язані прогнозуванням нових викликів в майбутньому. Фонд є одним із донорів[24] програми Ukrainian Emerging Leaders Стенфордського університету, яка розроблена для підготовки українських політичних діячів, юристів, соціальних підприємців, бізнесменів, а також лідерів громадських організацій. Мета програми: розвиток лідерських навичок і зміцнення наукової бази стипендіатів для участі у вирішенні проблем розвитку в Україні[25].

Рустем Умєров є делегатом Курултаю кримськотатарського народу 5-го (2007) та 6-го (2012 р) скликань, радник Лідера кримськотатарського народу[4], Уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу[2], народного депутата України[3] Мустафи Джемілєва з 2007.

Рустем Умєров активно підтримує загальнонаціональні українські процеси по деокупації Криму[26], забезпеченню дотримання прав і свобод людини в окупованому Криму[27], а також інтеграції і адаптації внутрішньо переміщених осіб, політв'язнів і військовополонених[28][29][30].

У 2019 був обраний у народні депутати від партії «Голос» на парламентських виборах 2019 року, № 18 у списку. Безпартійний[31]. Секретар Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин. Заступник члена Постійної делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. В Киеве состоялась встреча Президента Турции с лидерами крымских татар. qtmm.org. Процитовано 2019-02-16. 
 2. а б Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua). Процитовано 2019-02-16. 
 3. а б Офіційний портал Верховної Ради України. itd.rada.gov.ua. Процитовано 2019-02-16. 
 4. а б «Задача Меджлиса – не допустить хаоса на юге Украины». Крым.Реалии (ru). Процитовано 2019-02-16. 
 5. ПОСТАНОВА Верховної Ради України. zakon.rada.gov.ua. Процитовано 2019-02-16. 
 6. Етапи репатріації кримських татар в Крим. vmv.kymu.edu.ua. Процитовано 2019-02-16. 
 7. РНЗ "Кримська гімназія-інтернат дод МОНМС АРК" - ДІСО. diso.gov.ua. Процитовано 2019-02-16. 
 8. CUPP 2003 Digest. 
 9. Youth Leadership Program - Washington. www.archive.usukraine.org. Процитовано 2019-02-16. 
 10. Rustem Umerov. Crunchbase (en). Процитовано 2019-02-16. 
 11. ASTEM. ASTEM (en-US). Процитовано 2019-02-16. 
 12. Кримська Свiтлиця :: Текст статти "КРИМ У СВІТЛІ БЛАГОДІЙНИЦТВА". svitlytsia.crimea.ua. Процитовано 2019-02-16. 
 13. Благотворительная организация "Фонд развития Крыма": "Будущее – за сообществом, способным на генерацию внутренних смыслов и интегральных идей". Интервью c президентом Фонда Рустемом Умеровым. www.sobytiya.info (ru). Процитовано 2019-02-16. 
 14. Про організацію. Земляцтво кримських татар (en). Процитовано 2019-02-16. 
 15. У Криму відкрився XIV молодіжний Курултай. www.unian.ua (uk). Процитовано 2019-02-16. 
 16. О фонде. cdf.org.ua. Процитовано 2019-02-16. 
 17. Рустем УМЕРОВ: «Я знаю, как воспитывать своих детей». avdet.org (ru-RU). Процитовано 2019-02-16. 
 18. Рустем Умеров: Крымская Международная Бизнес Ассоциация при содействии Меджлиса и дипмиссий предлагает начать открытый диалог об экономическом развитии Крыма. qtmm.org. Процитовано 2019-02-16. 
 19. Про нас / Про нас / CIBA - Кримська Міжнародна Бізнес Асоціація. ciba.org.ua. Процитовано 2019-02-16. 
 20. В Бахчисарае открыли после реставрации одну из главных мечетей Крымского ханства. ZN.ua. Процитовано 2019-02-16. 
 21. Открытие мечети Орта Джами. avdet.org (ru-RU). Процитовано 2019-02-16. 
 22. Evkaf Foundation. ASTEM Foundation (en-US). Процитовано 2019-02-16. 
 23. Home. ASTEM Foundation (en-US). Процитовано 2019-02-16. 
 24. FSI | CDDRL — Ukrainian Emerging Leaders Program. cddrl.fsi.stanford.edu. Процитовано 2019-02-16. 
 25. Стэнфорд запускает стипендиальную программу для украинцев: заявки принимают до 15 февраля. AIN.UA (ru-RU). Процитовано 2019-02-16. 
 26. Деоккупация Крыма: Джемилев объяснил, что даст Украине нашумевшая резолюция. Политика (ru). Процитовано 2019-02-16. 
 27. Международная деятельность в сфере прав крымтатарского народа в 2017 году. avdet.org (ru-RU). Процитовано 2019-02-16. 
 28. Киев активно продвигает новую резолюцию по Крыму. korrespondent.net (ru). Процитовано 2019-02-16. 
 29. Глава МИД Великобритании встретился с Джемилевым, Умеровым и Чийгозом. ru.espreso.tv. Процитовано 2019-02-16. 
 30. «Резолюция ООН – база для деоккупации Крыма» – Джемилев. Крым.Реалии (ru). Процитовано 2019-02-16. 
 31. Центральна виборча комісія