Умєров Рустем Енверович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Умєров Рустем Енверович
Рустем Умеров.jpg
Народився 19 квітня 1982(1982-04-19) (38 років)
Булунгур, Самаркандська область, Узбецька Радянська Соціалістична Республіка, СРСР
Громадянство Україна Україна
Національність Кримський татарин
Діяльність Депутат Верховної Ради України
Посада Народний депутат України
Конфесія Іслам
Батько Енвер Умєров
Мати Мер'єм Умєрова
Родичі Аслан Омер Киримли (брат)
Україна Народний депутат України
9-го скликання
Голос 29 серпня 2019

Картка на сайті Верховної Ради України

Рустем Енверович Умєров (крим. Rustem Enver oğlu Umerov; нар. 19 квітня, 1982, Самарканд, Узбецька РСР) — український політичний діяч, підприємець, інвестор і меценат кримськотатарського походження. Народний депутат України IX скликання. Він також є делегатом Курултаю кримськотатарського народу[1] і радником уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу, народного депутата України Мустафи Джемілєва[2][3][4]. До обрання народним депутатом України був головним виконавчим директором компанії ASTEM і співзасновником Фонду ASTEM Foundation.

Родина[ред. | ред. код]

Народився в 1982 році в місті Булунгур, Самаркандської області Узбецької РСР, в сім'ї вихідців з м. Алушти (Крим, Україна). Етнічний кримський татарин і мусульманин. Батько — Енвер Умєров, інженер-технолог. Мати — Мер'єм Умєрова, інженер-хімік. Старший брат Аслан Омєр Киримли.

18 травня 1944 роки сім'я Умєрових була насильно депортована разом з усім кримськотатарським народом з історичної батьківщини Криму до Сибіру і Центральної Азії. Це виселення було визнано актом геноциду кримськотатарського народу в 2015 році постановою № 792-VIII Верховної Ради України[5]. Після 50 років в депортації у вигнанні і початку репатріації кримських татар в кінці вісімдесятих початку дев'яностих років минулого століття[6] сім'я Умєрових змогла повернутися на історичну батьківщину в український Крим.

Рустем Умєров перебуває у шлюбі, виховує двох дітей.

Освіта[ред. | ред. код]

Рустем Умєров закінчив Кримську гімназію-інтернат для обдарованих дітей Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим[7], Україна. Стипендіат за «Програмою обміну майбутніх лідерів (FLEX), США». Диплом бакалавра за спеціальністю економіка і магістра за спеціальністю фінанси здобув у Національній академії управління. Будучи студентом брав активну участь в різноманітних проєктах і студентських спільнотах:

 1. Канадсько-українська парламентська програма[8];
 2. Американо-українська програма лідерства[9];
 3. Європейський молодіжний парламент;
 4. Європейський студентський форум AEGEE;
 5. Саміт Форум Майбутнього;
 6. Європейська асоціація студентів-юристів.

Продовжує навчання в Інституті прикладного системного аналізу Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут ім. І. Сікорського» за спеціальністю інформатика та інформаційні технології.

Кар'єра[ред. | ред. код]

Рустем Умєров почав свою кар'єру в компанії lifecell (оператор мобільного зв'язку в Україні), займаючи різні керівні посади з 2004 по 2010 р.

 • 2003—2007 — Технічна Дирекція, Департамент розвитку мережі GSM/TDMA — Начальник Відділу управління сайтами та юридичного супроводу
 • 2007—2010 — Фінансова Дирекція — Начальник Департаменту закупівель, логістики, управління контрактами
 • 2010 — Дирекції маркетингу, продажів і відносин з абонентами — Начальник Департаменту трансформації; Дирекція продажів в індивідуальному сегменті — Начальник Департаменту дистрибуції та альтернативних каналів продажів
 • 2010—2011 — Керуючий директор в ICG Investments
 • 2011—2013 — Керуючий директор в iCapital.
 • 2013—2019 — Керуючий директор компанії ASTEM[10]. Компанія ASTEM управляє інвестиціями в сферах комунікацій, інформаційних технологій та інфраструктури[11].

У липні 2019 року на позачергових парламентських виборах до Верховної Ради України був обраний народним депутатом України по загальнодержавному багатомандатному округу від Політичной партії «Голос».

Співголова групи з міжпарламентських зв'язків з Королівством Саудівська Аравія, співголова групи з міжпарламентських зв'язків з Турецькою Республікою.

Суспільна діяльність[ред. | ред. код]

Рустем Умєров активно підтримує своїх співвітчизників кримських татар в Україні та за кордоном[12].

З 1999 року бере участь в різних студентських, громадських і благодійних заходах, як індивідуально, так і спільно з громадськими організаціями[13].

У 2007 році був серед засновників громадської організації «Земляцтво кримських татар», яка зосереджена на розвитку регіональних представництв кримських татар на території України, а також посилення соціального, культурного та інформаційного діалогу всередині кримськотатарського співтовариства в Києві і інших містах України[14].

У 2007 році також став співзасновником міжнародної організації «Bizim Qırım», метою якої було зберегти національні інтереси, сприяти відновленню політичних, соціально-економічних, культурних, мовних та релігійних прав кримськотатарського народу[15].

З 2011 по 2013 рік був співзасновником і президентом Фонду розвитку Криму[16], метою якого було сприяння соціальній активності жителів Криму, формування відповідального співтовариства і подолання наслідків однієї з катастроф 20-го століття — геноциду депортацію 1944 року[17].

У 2012 став співзасновником і членом правління Кримської Міжнародної Бізнес Асоціації[18]. Серед цілей організації значилося сприяння в розробці та впровадженні стратегії розвитку економіки Криму, підтримка малого і середнього бізнесу, впровадження перспективних інноваційних технологій, розвиток міжнародного співробітництва та поліпшення інвестиційного клімату Криму[19].

У 2012 році сім'я Умєрових виступила ініціатором реставрації мечеті Орта-Джамі — архітектурної пам'ятки XVI—XVII століть в м. Бахчисарай, Крим, Україна[20]. Фінансування забезпечувалося за рахунок особистих коштів родини Умєрових. Реалізація ініціативи стартувала в рамках національного проєкту відновлення культурної та історичної спадщини Криму. 16 серпня 2013 відбулося урочисте відкриття історично реконструйованої мечеті, яка була недіючої близько 95 років[21].

У 2014 році був серед засновників благодійного фонду «Евкаф», створеного з метою надання допомоги у розвитку мусульманських громад і інституту благодійності, а також сприяння громадянської активності[22].

У 2014 році надав допомогу в створенні «Фонду Культурної Спадщини». Фонд здійснює свою діяльність в інтересах корінних народів Криму, а також займається захистом прав і основних свобод громадян в галузі освіти, культури та мистецтва, охорони культурної спадщини, охорони здоров'я і навколишнього середовища, соціального захисту громадян, розвитку територіальних громад.

У 2013 році був співзасновником фонду ASTEM Foundation[23]. Фонд, ведений місією, орієнтований на поліпшення суспільного життя за допомогою підтримки ініціатив в сферах розвитку соціальних інновацій, регіональних спільнот, освіти, медицини, спорту, культури, прав людини і релігійних свобод в рамках бачення і місії організації, які пов'язані прогнозуванням нових викликів в майбутньому. Фонд є одним із донорів[24] програми Ukrainian Emerging Leaders Стенфордського університету, яка розроблена для підготовки українських політичних діячів, юристів, соціальних підприємців, бізнесменів, а також лідерів громадських організацій. Мета програми: розвиток лідерських навичок і зміцнення наукової бази стипендіатів для участі у вирішенні проблем розвитку в Україні[25].

Рустем Умєров є делегатом Курултаю кримськотатарського народу 5-го (2007) та 6-го (2012 р) скликань, радник Лідера кримськотатарського народу[4], Уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу[2], народного депутата України[3] Мустафи Джемілєва з 2007.

Рустем Умєров активно підтримує загальнонаціональні українські процеси по деокупації Криму[26], забезпеченню дотримання прав і свобод людини в окупованому Криму[27], а також інтеграції і адаптації внутрішньо переміщених осіб, політв'язнів і військовополонених[28][29][30].

У 2019 був обраний у народні депутати від партії «Голос» на парламентських виборах 2019 року, № 18 у списку. Безпартійний[31]. Секретар Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин. Заступник члена Постійної делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. В Киеве состоялась встреча Президента Турции с лидерами крымских татар. qtmm.org. Процитовано 2019-02-16. 
 2. а б Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua). Процитовано 2019-02-16. 
 3. а б Офіційний портал Верховної Ради України. itd.rada.gov.ua. Процитовано 2019-02-16. 
 4. а б «Задача Меджлиса – не допустить хаоса на юге Украины». Крым.Реалии (ru). Процитовано 2019-02-16. 
 5. ПОСТАНОВА Верховної Ради України. zakon.rada.gov.ua. Процитовано 2019-02-16. 
 6. Етапи репатріації кримських татар в Крим. vmv.kymu.edu.ua. Процитовано 2019-02-16. 
 7. РНЗ "Кримська гімназія-інтернат дод МОНМС АРК" - ДІСО. diso.gov.ua. Процитовано 2019-02-16. 
 8. CUPP 2003 Digest. 
 9. Youth Leadership Program - Washington. www.archive.usukraine.org. Процитовано 2019-02-16. 
 10. Rustem Umerov. Crunchbase (en). Процитовано 2019-02-16. 
 11. ASTEM. ASTEM (en-US). Процитовано 2019-02-16. 
 12. Кримська Свiтлиця :: Текст статти "КРИМ У СВІТЛІ БЛАГОДІЙНИЦТВА". svitlytsia.crimea.ua. Процитовано 2019-02-16. 
 13. Благотворительная организация "Фонд развития Крыма": "Будущее – за сообществом, способным на генерацию внутренних смыслов и интегральных идей". Интервью c президентом Фонда Рустемом Умеровым. www.sobytiya.info (ru). Процитовано 2019-02-16. 
 14. Про організацію. Земляцтво кримських татар (en). Процитовано 2019-02-16. 
 15. У Криму відкрився XIV молодіжний Курултай. www.unian.ua (uk). Процитовано 2019-02-16. 
 16. О фонде. cdf.org.ua. Процитовано 2019-02-16. 
 17. Рустем УМЕРОВ: «Я знаю, как воспитывать своих детей». avdet.org (ru-RU). Процитовано 2019-02-16. 
 18. Рустем Умеров: Крымская Международная Бизнес Ассоциация при содействии Меджлиса и дипмиссий предлагает начать открытый диалог об экономическом развитии Крыма. qtmm.org. Процитовано 2019-02-16. 
 19. Про нас / Про нас / CIBA - Кримська Міжнародна Бізнес Асоціація. ciba.org.ua. Процитовано 2019-02-16. 
 20. В Бахчисарае открыли после реставрации одну из главных мечетей Крымского ханства. ZN.ua. Процитовано 2019-02-16. 
 21. Открытие мечети Орта Джами. avdet.org (ru-RU). Процитовано 2019-02-16. 
 22. Evkaf Foundation. ASTEM Foundation (en-US). Процитовано 2019-02-16. 
 23. Home. ASTEM Foundation (en-US). Процитовано 2019-02-16. 
 24. FSI | CDDRL — Ukrainian Emerging Leaders Program. cddrl.fsi.stanford.edu. Процитовано 2019-02-16. 
 25. Стэнфорд запускает стипендиальную программу для украинцев: заявки принимают до 15 февраля. AIN.UA (ru-RU). Процитовано 2019-02-16. 
 26. Деоккупация Крыма: Джемилев объяснил, что даст Украине нашумевшая резолюция. Политика (ru). Процитовано 2019-02-16. 
 27. Международная деятельность в сфере прав крымтатарского народа в 2017 году. avdet.org (ru-RU). Процитовано 2019-02-16. 
 28. Киев активно продвигает новую резолюцию по Крыму. korrespondent.net (ru). Процитовано 2019-02-16. 
 29. Глава МИД Великобритании встретился с Джемилевым, Умеровым и Чийгозом. ru.espreso.tv. Процитовано 2019-02-16. 
 30. «Резолюция ООН – база для деоккупации Крыма» – Джемилев. Крым.Реалии (ru). Процитовано 2019-02-16. 
 31. Центральна виборча комісія