World of Tanks

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
World of Tanks

WOT Logo metal Wite BG.jpg

Розробник Велика Британія Білорусь Wargaming.net
Видавець Велика Британія Білорусь Wargaming.net
Росія Новий Диск[1]
КНР KongZhong Corp.[2][3]
Дата випуску Росія 12 серпня 2010
США 12 квітня 2011
КНР 15 березня 2011
Європейський Союз 12 квітня 2011
Сінгапур 8 березня 2012
Південна Корея 27 грудня 2012
Версія Росія Російський регіон: 9.16
(4 жовтня 2016; 59 днів тому)
Європейський Союз Європейський регіон: 9.16
(5 жовтня 2016; 58 днів тому)
США Північноамериканський регіон: 9.16
(5 жовтня 2016; 58 днів тому)
КНР Китай: 9.16
(5 жовтня 2016; 58 днів тому)
Сінгапур Азійський регіон: 9.15.2
(8 жовтня 2016; 55 днів тому)
Південна Корея Корея: 9.15.1
(27 липня 2016; 128 днів тому)
Українська локалізація починаючи з версії 9.14 доступна повна офіційна локалізація (звук/текст)[4]
Жанр(и) MMO-екшн, аркадний танковий симулятор
Віковий
рейтинг
ESRB: T — Teens
Платформа ПК (Microsoft Windows, Linux, MacOS), Microsoft Xbox 360, Xbox One, iOS, Android
Рушій гри BigWorld[5]
Режим гри Мультиплеєр
Носій Цифрова дистрибуція, 1 DVD
Системні
вимоги
Мінімальні: CPU: 2.2 ГГц з двома або більше ядрами, що підтримують технологію SSE2, RAM: 1,5 ГБ для Windows XP, 2 ГБ для Windows Vista/7/8/10, Відеокарта: GeForce 6800GT 256 МБ, Аудіокарта: сумісна з DirectX 9.0c, HDD 22 ГБ, швидкість з'єднання: 256 Kbps.

Оптимальні: CPU: Core i5-3330, RAM: 4 ГБ (або більше), Відеокарта: GeForce GTX660 (2ГБ)/Radeon HD 7850 (2ГБ), Аудіокарта: сумісна з DirectX 9.0c, HDD: 30 ГБ, Швидкість з'єднання: 1024 Kbps.[6]

Керування Клавіатура, миша
Сайт http://worldoftanks.com

World of Tanks (скорочено WoT; укр. Світ танків) — відеогра, клієнтська масова багатокористувальницька онлайн-гра в реальному часі в жанрі аркадного танкового симулятора в історичному сеттінгу Другої світової війни, розроблена білоруською студією Wargaming.net. Розробниками гра позиціонується як MMO-екшн з елементами рольової гри, шутера і стратегії.[7] Концепція World of Tanks базується на командних танкових боях в режимі PvP. Онлайн-реліз російської версії гри відбувся 12 серпня 2010 року. Онлайн-реліз World of Tanks на територіях Європи та Північної Америки відбувся 12 квітня 2011 року.[8]

Гра базується на схемі Free-2-Play; самі розробники декларують тільки безкоштовне завантаження клієнта і безкоштовний вхід в гру,[7] проте в червні 2013 року оголошено, що стратегією для всіх діючих та майбутніх ігор є «free-to-win» — повна відсутність будь-яких переваг в бою для гравців, що вкладають гроші в гру.[9]

Розробник[ред.ред. код]

Докладніше у статті Wargaming.net

Віктор Кислий, глава Wargaming.net є білорусом. В лютому 2016 його особисті статки оцінюються в $ 1 млрд, а його бізнес коштує $ 1,5 млрд.[10]

Гра World of Tanks (головний продукт Wargaming.net) поширюється абсолютно безкоштовно, що дозволило наростити призначену для користувача базу до 150 млн осіб у всьому світі.

Однак без облікового запису преміум-просування в кар'єрі є повільним. Вартість передплати — 550 рос. руб. в місяць. Важка модифікація Т-34 обійдеться вже в 3128 руб. Потужні танки і швидке прокачування — основне джерело доходів Wargaming.net.

Кислий контролює 64 % компанії, зареєстрованої на Кіпрі. Ще 25,5 % належить батькові нового білоруського мільярдера. У компанії 4 тис. співробітників на 4 континентах.

Виторг за 2015 рік склав $ 590 млн. Гра World of Tanks увійшла в книгу рекордів Гіннесса за кількістю гравців, одночасно присутніх на одному сервері: понад 190 тис. З 150 млн користувачів тільки третина припадає на СНД і Європу.

Ігровий процес[ред.ред. код]

Знімок екрану із гри World of Tanks мапа «Малинівка», німецький танк 1 рівня Leichttraktor.

Загальна механіка[ред.ред. код]

У «World of Tanks» гравці одразу ж включаються в гру, без попередніх ігор в одиночному режимі, що дозволяє порівнювати гру з Battlefield Heroes. Спочатку гравець отримує в своє розпорядження по одному танку першого рівня кожної нації (СРСР (МС-1), Німеччини (Leichttraktor), Китаю (Renault NC-31), Японії (Renault Otsu), США (T1 Cunningham) і Франції (Renault FT) — легкі танки, Великобританії — середній танк Medium Mark I) із 100 % екіпажами. Беручи участь в боях, гравець заробляє «кредити», тренує екіпаж і накопичує «очки досвіду» для отримання доступу до нових вузлів і бойових машин. Кожна модель бронетехніки має ряд вузлів, — гармату, башню, ходову частину, двигун і радіостанцію — які можна замінити на досконаліші зразки. Оновлення техніки проводиться в «ангарі» в проміжках між боями. «Кредити» витрачаються на ремонт пошкодженого танка, придбання боєприпасів, витратних матеріалів та додаткового обладнання; на них також купуються вдосконалені вузли і нові бойові машини. Непотрібне устаткування, боєприпаси і танки можна «здати», виручивши половину від їх первісної вартості. Надалі планується ввести можливість внутрішньоігрової торгівлі між гравцями.

Початок гри[ред.ред. код]

Ігровий процес у «World of Tanks» базується на битві двох випадково підібраних команд по 15 гравців — при цьому в одній команді можуть поєднуватися танки різних націй і років випуску, реальні танки і експериментальні моделі. Умови перемоги в битві — повне знищення команди супротивника або захоплення його бази, для чого один або кілька танків повинні знаходитися у зазначеній зоні деякий час, не отримуючи при цьому пошкоджень. З оновленням клієнту гри до версії 7.4 були введені режими «Штурм» (одна з команд повинна, відбивши атаку супротивника, утримати задану точку) і «Зустрічний бій» (команди намагаються захопити єдиний на карті контрольний пункт).[11]

Спілкування між гравцями під час боїв і координація дій здійснюються через текстовий чат або голосом (між гравцями у складі взводу, роти, або в тренувальних кімнатах).[12] Гравець, чий танк знищений, вибуває з бою, але може спостерігати за битвою в режимі «вільної камери», або залишити поле бою і повернутися в ангар, звідки негайно почати нову іншу битву на іншому танку, або дочекатися повернення пошкодженого танка з попереднього бою. Також у грі присутня рейтингова система, яка показує статистику перемог і поразок та фіксує досягнення окремого гравця.

У грі реалізований «туман війни»: місцезнаходження бронетехніки противника невідоме, ворожий танк стає видимим для гравця лише в тому випадку, якщо командир його танка здатний «розгледіти» ворожу машину; при цьому виявлений танк стає «видимий» й іншим гравцям команди, якщо вони знаходяться в радіусі дії рації. Ймовірність виявлення супротивника залежить від дальності огляду з танка, досвідченості екіпажу, використання противником маскування, а також цілого ряду інших факторів, і розраховується динамічно; зважаючи на складність та ресурсоємность розрахунок видимості може відбуватися з затримкою. [13]

Розробники не виключають можливості появи в грі засобів підтримки танків, таких як: авіація, артилерія і навіть піхота.[14]

Види камери у грі

Існує декілька основних режимів камери:

 • Вид від третьої особи, коли гравець спостерігає за танком з боку.
 • Вигляд через приціл, який наближає об'єкти для точніших пострілів.
 • Режим камери — гаубичний (при використанні САУ з навісним вогнем). При включенні цього режиму можна спостерігати всю карту зверху, наближаючи або віддаляючи камеру для прицілювання.

Історична достовірність[ред.ред. код]

Велике значення у «World of Tanks» приділяється історичної достовірності бойових машин. Це стосується їх зовнішнього вигляду, близького до реального вигляду, розташування внутрішніх і зовнішніх агрегатів, екіпажу. [15] При створенні моделей танків розробники консультувалися з військовими істориками та експертами в галузі танкобудування, у тому числі з автором відомого броне-сайту Василем Чобітком. [16]

У грі реалізована складна модель пошкоджень, яка враховує тип і товщину броні, швидкість снаряда і кут його зустрічі з бронею, тип боєприпасу і ряд інших чинників. Стан танка не вичерпується єдиним параметром «здоров'я»: в конструкцію кожної машини закладені об'єкти, які відповідають реальним прототипам: двигуна, ходової частини, гармати, боєукладки, бензобаку та іншим найважливішим у функціональному плані вузлам, а також членам екіпажу; при цьому кожен такий об'єкт може бути пошкоджений індивідуально, що відповідним чином позначиться на поведінці танка: пошкодження двигуна може знерухомити танк, пробитий бак може викликати пожежу, а контужений командир не зможе ефективно виявляти замасковані ворожі танки.

Оновлення 8.0 додало в гру реалістичну фізику: тепер техніка гравців може виїздити на схили височин, спускатися або навіть падати з них, отримуючи в деяких випадках пошкодження, тонути у водоймах тощо. Крім того, при поворотах на високій швидкості з'являються «заноси».

Проте, незважаючи на детальне опрацювання зовнішнього вигляду танків, наближену до реальності модель пошкоджень, розрахунки балістики і пошкодження броні, розробники знехтували достовірністю поведінки бронетехніки в бою заради ґеймплею, а саме: спрощене управління, збільшено швидкість руху танків та перезарядки гармат, вигляд камери адаптований під гравця. [17][18] Самі розробники також не заперечують аркадних елементів гри:

« Wargaming.net: Ми воліємо називати нашу гру MMO-екшеном. Хоча риси симулятора і аркади в грі присутні. Стовідсотковим танковим симулятором World of Tanks назвати не можна, тому що ставка робиться не на абсолютну достовірність в управлінні танками, а на динаміку боїв. Ми не ставили перед собою мети створити складний симулятор, оскільки це могло б зашкодити інтенсивному і захоплюючому ґеймплею. Тому World of Tanks - це скоріше мережевий екшен з елементами симулятора, аркади і навіть стратегічної гри.[19]  »

— Wargaming.net, Сайт «Gameplanet.by», 12 січня 2010 року.

Клани та Світова війна[ред.ред. код]

Глобальна карта

Патч 6.2.8 ввів у гру клани і міжкланові бої за території на глобальній карті, які в грі називаються «Світова війна».

Клани являють собою постійні воєнні з'єднання гравців, призначені для спільного виконання бойових задач, геополітичної гри та просто для приємного проводження часу. Тільки клани можуть володіти провінціями на карті Світової війни та отримувати з них регулярний дохід, вести дипломатичні переговори та утворювати союзи, брати участь в кланових турнірах та рейтингових боях. Бійці клану — це брати по зброї, які воюють пліч-о-пліч, порівну ділять гіркоту поразок і разом ідуть до бажаної перемоги.

Гравець, який входить до клану, отримує приписку (теґ) клану в кінці нікнейму і доступ до окремого внутрішньоігрового каналу текстового спілкування між членами клану. Для режиму «Світова війна» створена глобальна карта розділену на невеликі зони впливу, за контроль над якими і відбуваються битви між кланами. Чим більше територій знаходитиметься під контролем клану, тим більше ігрових переваг він отримує. За володінням територією в казну клану надходить внутрішньоігрова валюта — «золото», зазвичай купується за реальні гроші. Кількість «золота», отримуваного з території, зростає з її віддаленням від зони десантування і доходить до 4560 одиниць на добу, тоді як у зоні десанту на добу лише 240 одиниць. «Золотом» розпоряджається командир, заступник командира і скарбник клану. Новий клан, який бажає вступити в бої за територію, повинен подати заявку на десантування в одній з безлічі доступних для цього зон, після чого йому потрібно пройти турнір на вибування від 1/32 до фіналу, в якому клан, який напав на цю територію повинен битися з її теперішніми господарями. [20]

Укріпрайони[ред.ред. код]

Укріпрайон

«Укріпрайони» — ігровий режим для кланових гравців. Він доступний в клієнті гри і ніяк не пов'язаний з боями та компаніями на Глобальній карті. Укріпрайон — це власність клану, яка складається з командного центру, напрямків, що ведуть до нього, і додаткових будівель. Укріпрайон може бути створений командиром клану безкоштовно, за бажанням.

Для розвитку Укріпрайону та отримання бонусів (резервів) потрібний промресурс, який заробляється в боях трьох типів:

 • Вилазки.
 • Напад на ворожі Укріпрайони.
 • Захист власного Укріпрайону.

Режими гри[ред.ред. код]

На даний момент у грі представлено 5 типів боїв: випадкові, тренувальні, командні, ротні та кланові бої. Бої проводяться в одному з трьох режимів: стандартний бій, штурм та зустрічний бій. Стандартний бій є основним, в той час як штурм та зустрічний бій — додаткові. Вони не доступні для всіх карт і типів боїв, окрім того, їх можна відключити в налаштуваннях гри.

Випадкові бої[ред.ред. код]

Склади двох протиборчих команд підбираються випадковим чином за допомогою спеціального програмного механізму — балансувальника. Для випадкових боїв доступні всі три режими: стандартний бій, штурм та зустрічний бій.

Взводи

У грі існує можливість для гравців гарантовано попасти в один бій за одну команду. Можна зібрати взвод з двох чи трьох гравців. В грі реалізовано вбудований голосовий зв'язок для членів одного взводу, роти чи команди (в режимі «Командний бій»). Завдяки злагодженим діям учасників, взвод здатен суттєво вплинути на результат бою. У випадку неможливості одного з учасників взводу вступити в бій, командир взводу може прийняти рішення воювати без нього.

Стандартний бій[ред.ред. код]

Стандартний бій — перший ігровий режим в World of Tanks. До версії 7.4, коли в гру були додані два нових режими «Штурм» та «Зустрічний бій», «Стандартний бій» був єдиним ігровим режимом у випадкових боях. Суть гри полягає у наступному: балансувальник збирає дві команди по 15 гравців на випадковій карті. У кожної команди є база, яка зазвичай розташована в добре захищеному місці. Ціль гри полягає у захопленні ворожої бази чи знищенні всієї техніки супротивника. При одночасному (чи майже одночасному) захопленні двох баз, знищенні двох команд чи вичерпанні часу бою, який рівний 15 хвилинам, оголошується нічия. При одночасному захопленні та знищенні команди, зараховується знищення.

Стандартний режим реалізований на всіх картах, в той час як «Штурм» та «Зустрічний бій» представлені лише на деяких.

Штурм[ред.ред. код]

В режимі «Штурм» одна команда захищає базу, інша ж намагається її захопити. Команда, що захищає базу має явні переваги: зазвичай більш вигідна позиція на височині; «Перемога», якщо закінчився час бою, та хоча б один гравець з команди, що обороняється вижив (за умови, що не захоплена база); 10 хвилин бою. У атакуючої команди, як правило, є лише перевага раптовості та вибору місця нанесення основного удару. Крім того, їм не треба обороняти власну базу, так як у них її немає.

Зустрічний бій[ред.ред. код]

Ціль режиму «Зустрічний бій» схожа з звичайним випадковим боєм: знищення усієї техніки супротивника або ж захоплення бази. Однак є невелика відмінність, на карті присутня лише одна база на дві команди. Команди з'являються на протилежних краях карти, і на однаковий відстані від точок респавну знаходиться одна нейтральна база.

Швидкість захоплення в порівнянні з стандартним боєм зменшена. При знаходженні в зоні захоплення техніки двох команд одночасно (кількість та численна перевага ролі не грають) захоплення зупиняється, заповнена частина смуги захоплення при цьому мигає. Час бою стандартний: 15 хвилин.

Командний бій[ред.ред. код]

В цьому режимі зустрічаються дві рівні по майстерності команди з 7 гравців. Цей формат є основним для більшості кіберспортивних змагань.

Правила та особливості
 • Максимальна тривалість бою складає 7 хвилин.
 • Тип бою — «Атака/Оборона»: одна з команд повинна захищати дві свої бази, а друга — захоплювати хоча б одну з них чи знищити всю техніку захисників.
 • Бої проводяться на наступних картах: Ласвілль, Монастир, Прохоровка, Руїнберг, Степи, Хіммельсдорф (Зимовий Хіммельсдорф), Скеля, Мурованка, Лінія Зігфріда, Заполяр'я, Тундра, Харків, Приховане селище.
 • Можливі склади команд:
  1. шість танків VIII рівня + один танк VI рівня;
  2. п'ять танків VIII рівня + два танки VII рівня.
 • Техніка I—V та IX—X рівнів до боїв не допускається.
 • Чесний підбір супротивника на основі розробленого для цього режиму особистого рейтингу майстерності.

Ротні бої[ред.ред. код]

Ротні бої — особливий вид бою, який відрізняється від решти тим, що рота створюється командиром, а всі гравці з'єднані внутрішньо-ігровим голосовим зв'язком. Набір бійців в команду здійснюється за допомогою системи балів.

Після готовності всіх бійців в роті, рота відправляється в лобі, де їй підбираєтеся команда для бою. Алгоритм підбору вимагає наявності не менш як чотирьох команд в лобі не дивлячись на те, що в ротних боях ніяк не враховується балансна вага команд.

Кожна команда після бою отримує досвід та кредити в залежності від нанесених ним пошкоджень, засвітів та ін. Однак команда, що перемогла окрім власного заробленого досвіду та кредитів отримує досить значний процент від того, що заробив супротивник, через те виплати за перемогу досить значні, команда, що програла виходить в великий «мінус».

В ротних боях є чотири рівня боїв: юніорська рота, середня рота, чемпіонська рота та абсолютна рота. В кожному з них допускається техніка тільки певного рівня та мінімальну/максимальну кількість пунктів техніки.

Спеціальні бої[ред.ред. код]

«Глобальна карта» — це особливий режим в грі World of Tanks. Він являє собою глобальну стратегічну боротьбу між ігровими кланами за території.

Тренувальний бій[ред.ред. код]

Тренувальний режим вибирається в ангарі, в закладках під кнопкою «В бій!». Багато параметрів в цьому режимі піддаються редагуванню: вибір режиму, карти, складу команд, тривалості бою, приватність кімнати, опису. Обмеження по кількості гравців стандартне: 15 на 15 гравців, плюс додаткові місця в «резерві».

Ніякого досвіду чи кредитів за тренувальні бої не видається, також прийдеться заплатити за витрачені снаряди та спорядження. Ремонт після тренувального бою безкоштовний. Також, результати тренувального бою в статистику гравця не записуються.

Економіка[ред.ред. код]

В World of Tanks є три основних ресурси: Кредити, Досвід та Ігрове золото. Перші два заробляються в боях, в той час як основним (але не єдиним) способом отримання золота є покупка даного ресурсу за реальні гроші.[21]

Кредити

Кредити — ігровий ресурс, який заробляється в боях. Використовується для покупки техніки, обладнання, спорядження, поповнення боєкомплекту, навчання екіпажу та інше.[22] «Золото» може бути придбане за реальні гроші. [23]

Досвід

Досвід — ігровий ресурс, зароблений в боях. Ділиться на:

 • Досвід на певному танку — використовується для вивчення нових модулів для даного танку та нових зразків техніки.
 • Досвід певного члена екіпажу — використовується для вдосконалення володіння технікою (основна спеціальність) та додаткові вміння та навички.
 • Вільний досвід — може бути використаний для вивчення будь-яких модулів та видів техніки.
Ігрове золото

Золото поряд з кредитами та досвідом є одним з основних ресурсів в World of Tanks. Важливо знати, що золото і все, що ним зв'язано, не дає особої переваги в бою, але значно підвищує комфорт від гри. З золотом зв'язаний ще один важливий аспект: розвиватись в грі, воюючи та досліджуючи нову техніку без застосування золота (а відповідно, і реальних фінансових засобів) — можна, хоча це вимагає додаткового часу та зусиль, але досягнути висот просто вклавши гроші в гру певну суму грошей — неможливо. Для розвитку в грі потрібен досвід, а цей ресурс неможливо придбати за гроші.

Преміум-елементи гри

Певні можливості гри становляться доступними тільки за умови оплати «золотом»:

 • Купівля преміум-аккаунта із збільшеним отриманням ігрових грошей і досвіду;
 • Створення клану;
 • Купівля преміум-танків;
 • Купівля додаткового місця для техніки в ангарі;
 • Купівля додаткового місця для екіпажу в казармі;
 • Купівля деяких видів витратних матеріалів;
 • Негайна «прокачка» члена екіпажу до максимального рівня основного вміння, а також скидання додаткових навичок без втрати досвіду;
 • Переміщення очок досвіду конкретного танка в очки «вільного» досвіду, які можуть використовуватися для розвитку будь-якого танка;
 • Можливість нанесення на танк камуфляжної розмальовки на необмежений термін;
 • Можливість демонтажу незнімного устаткування. [24]
 • Зміна імені користувача;

Придбання преміум-аккаунту забезпечує 50 % надбавку до отримання ігрових грошей (кредитів) і досвіду в кожному бою, що дозволяє заощадити час і швидше досягти високих рівнів в будь-якій гілці розвитку; в майбутньому розробники планують вводити й інші, поки не оголошені додаткові можливості.

За «золото» можна придбати ряд «преміум-танків», які приносять більшу кількість «кредитів» за бій, і як правило, дешевші в ремонті, аніж аналогічні «безкоштовні» танки. Розробники гри заявляють, що преміум-танки не є непереможними «машинами смерті» на полі бою, [25] «За реальні гроші не можна отримати які-небудь надважливі бонуси», і «платні послуги не дають серйозних переваг в битвах; найважливіше „прямі руки“ і тактичне мислення».

Мапи[ред.ред. код]

Мапи у грі квадратні, розмір стандартної карти — кілометр на кілометр. Деякі мапи, наприклад «Енськ», мають менший розмір. Розробники також планують ввести і більші мапи розмірами 2×2 кілометри. [18] На мапах присутні об'єкти які можна зруйнувати. У оновленнях до гри планується введення різних погодних умов (дощ, туман щодо), які будуть впливати на характер і перебіг бою. [26]

У версії 9.1 станом на (10 червня 2014), в грі налічується 42 мапи + мапа для навчання.

Бронетехніка у грі[ред.ред. код]

У грі представлено понад 380[27] видів танків і самохідних гармат, що експлуатувалися або розроблялися в СРСР, Третьому рейху, США, Франції, Японії, Чехословаччині, Великобританії, Китаї та Швеції; в майбутньому планується також представити техніку інших країн.

Загалом гра охоплює історію танкобудування з 30-х по 70-ті роки XX століття. Слід зазначити, що в грі присутні танки, які реально брали участь у бойових діях, так і експериментальні моделі, що існували лише на кресленнях або в прототипах (приміром надважкий танк «Маус»,[28] який був випущений всього в 2-х екземплярах); крім того, допускаються неавтентичні модифікації бойової техніки — гармати, башти, двигуни і тощо; що в реальності ніколи на даний танк не встановлювалися.[29]

Представлена в грі бронетехніка умовно ділиться на п'ять класів та на 10 рівнів:

 • Легкі танки
 • Середні танки
 • Важкі танки
 • Протитанкові САУ
 • Гаубичні САУ

На основі зібраної ігрової статистики розробники час від часу змінюють тактико-технічні характеристики окремих бойових машин[17][53] для підтримки ігрового балансу.

Кіберспортивна складова[ред.ред. код]

Wargaming.net League — власна кіберспортивна ліга компанії Wargaming, створена з метою проведення ряду турнірів для кіберспортсменів на кожному ігровому кластері World of Tanks. Wargaming.net League RU-кластери поділені на чотири складові: Gold, Silver та Bronze Series, а також регулярні турніри Weekly Cups.

Найпрестижнішою є Gold Series, в ній грають 16 команд — професіоналів World of Tanks.

В кінці першого сезону буде здійснено перехід з 8 на 4 команди, які отримають можливість поборотись за звання чемпіона на LAN-фіналі. З другого сезону в Gold Series будуть грати 8, а не 16 команд.

Для новачків Wargaming.net League починається з регулярних турнірів Weekly Cups. По результатам кожного сезону команди піднімаються або ж опускаються по сходинках Wargaming.net League. Всі сходинки Wargaming.net League, окрім Gold Series, поділені на дві конференції: Західну (UTC+4) та Східну (UTC+8). В свою чергу конференції діляться на дивізіони, а дивізіони на групи.

Поєдинки проходять в онлайн-форматі. Команди, що показали найкращі результати Wargaming.net League протягом всього сезону, зустрічаються на ігровій сцені на LAN-фіналі.

Змагання Wargaming.net League проходять протягом всього року. На даний момент ігровий рік поділено на три сезони. Всі поєдинки проходять по спеціальній автоматичній системі проведення боїв.

Новачки Wargaming.net League починають свій шлях з Weekly Cups. Це регулярні турніри, які проходять двічі на тиждень. Реєстрація закривається за декілька днів до початку ігор або ж при досягненні необхідної кількості команд. В Bronze Series (третій по значущості) команда може попасти, набираючи очки в регулярних турнірах Weekly Cups. Участь в даних турнірах може приймати будь-яка команда за винятком команд, що беруть участь в Gold, Silver та Bronze Series. З Weekly Cups за результатами рейтингу відбираються команди в Bronze Series. Так само і проходить відбір команд з Bronze Series в Silver та із Silver Series в Gold.

До участі допускається будь-яка техніка (легкі, важкі, середні танки, ПТ-САУ і САУ) не вище 8 рівня. Сума рівнів техніки не повинна перевищувати 42.

Для турнірів правила такі ж, як і в грі, — ви встановлюєте моди на свій страх і ризик. На LAN-турнирах використання модів заборонено.

Зміни в складі команд допускаються тільки в міжсезонний період. При цьому максимальна кількість міжсезонних замін в кожної команди не повинна превищувати 50 % від кількості гравців в команді на момент закінчення сезону. Вихід гравця з складу без входу іншого гравця в команду, а також додавання гравця на вільний слот в команді також вважається заміною.

Зміни в складі команд допускаються тільки в міжсезонний період. При цьому максимальна кількість міжсезонних замін в кожної команди не повинна превищувати 50 % від кількості гравців в команді на момент закінчення сезону. Вихід гравця з складу без входу іншого гравця в команду, а також додавання гравця на вільний слот в команді також вважається заміною.[54]

Ютубери (VoD-и)[ред.ред. код]

Абревіатура VoD – «Video on Demand», що в перекладі на українську означає «відео по запиту». Цим займаються люди, які ті самі відео роблять, а потім розміщають на YouTube, щоб усі бажаючі могли оцінити їх старання.

Найпопулярніші ютубери WoT, не всі випускають гайди, в класичному розумінні (відео, які покликані саму навчати чого-небудь в грі). Також спостерігається схожі тенденції в веденні каналів різними ютюберами, такий підхід, коли спочатку автор працює на канал, до тих пір поки канал не почне працювати на автора. У другій фазі зазвичай спостерігається падіння якості пропонованого контенту. Саме по цій причині існує думка, що найбільш-інформативними є гайди тих ютуберів у яких не так багато підписників.

Найбільш популярний ютубер по танках – Jove, вже давно мало чому навчає своїх глядачів: гайдів практично немає, вміст каналу зводиться до малоінформативних стрім-шоу, оглядах, let's play. Більшість відео Джова це розповідь про те «як я нагібаю на імбі на голді». Інформаційне навантаження несе лише регулярна публікація добірки ионную нагрузку несёт лишь регулярная публикация подборки відповідей розробників і т.п. Лише оглядає, перш за все, популярну імбалансну техніку, переваги топових рівнів. Здебільшого канал Jove суто більш розважальний, ніж «інформаційний», але цільовій аудиторій такий підхід подобається.

Amway921 в свій час досить непогано зробив гайди на практично всю техніку в грі. «Академічний» стиль коментування відео, забезпечив Амвею репутацію серйозного, авторитетного ютубера. Проте після досягнення популярності також перейшов в режим конвеєрного штампування відео і тут на перший план вийшла і без того замітна комерційна мотивація – також грішить «заказними» оглядами від розробників. Не дивлячись на це, його канал корисніший ніж у Джова, особливо якщо говорити про рані відео. Великого «фану» від Amway921, правда, очікувати не варто.

Один з перших ютуберів по WoT – Vspishka, також є великим «авторитетом» не тільки у глядачів, але й безпосереднь в професійному середовищі гайдоробів. Сергій Карапетян є одним з небагатьох авторів відео по «Світу танків» якому вдається тримати співвідношення кількості до якості на достойному рівні. Виною цьому можу бути тому неупереджене ставлення до всіх класів техніки в грі, приділення уваги не тільки можливостям танку, але й тактичним прийомам на різних картах.

«Німцефіл» Murazor міг би позмагатись з Вспишкою за звання найбільш інформативного каналу, якби не відсутність гайдів як таких, по-друге випробування популярністю також не пройшло безслідно: поступове скорочення довжини відео та поширення no comment відео «нагібу під музичку». Недивлячись на це у Муразора є свої фішки – профільне «ниття-глибока аналітика» по реаліях гри та висвітлення історичної складової WoT, екскурси в історію розвитку танків в реальному житті. Все це дозволяє каналу Murazor`а зберігати звання більш інформативного, чим розважального. На початку 2016 року Murazor став консультантом Wargaming[55], а в вересні того ж року Даниїл Паращін (Murazor) призначений на посаду керівника відділу гейм балансу, прес-служба WG поки ніяких коментарів не давала.[56]

Ютубер Desertod, який своєю стрімко зростаючою популярністю завдячує не тільки дружбою з Jove, але й «фановому» наповненні каналу. На відміну від інших ютуберів, Кірілу Тєряєву перехід віт «гайдів» до «танкошоу» пішол тільки на користь. Чорний гумор, наявність команди друзів-співавторів які створюють несерйозну атмосферу навколо гри, зачитування анекдотів в прямому ефірі – все це забирає пальму першості по розважальному вмісту від того ж Джова. Хочеш чисто посміятись, навіть не обов'язково на танкову тематику? – Включай канал Desertod-а та отримуй заряд хорошого настрою.

Також можна згадати про не менш популярні канали AnTiNooB, Arti25, IsoPanzer, Marakasi, AlexMayhem, а навчання грі на артилерії від 40_tonn, як не дивно, можна назвати прикладом того як повинні виглядати гайди як мінімум «по формі».[57]

Хронологія[ред.ред. код]

Створення[ред.ред. код]

Ідея гри, за словами розробників, виникла 29 або 30 грудня 2008 року. Офіційний анонс гри був зроблений студією Wargaming.net 24 квітня 2009 року. За заявою розробників, для створення гри «Світ танків» був запланований найбільший бюджет в історії ігрової індустрії країн СНД,[58] проте точних даних про бюджет гри немає. Альфа-тестування гри почалося у вересні того ж року, на той момент було створено всього п'ять моделей танків і одна незавершена мапа. До початку закритого бета-тестування 30 січня 2010 року були готові вже кілька десятків моделей бронетехніки і три повністю закінчені мапи.[59] За чотири місяці на участь в бета-тесті було подано близько 40 000 заявок, в ході тестування проведено більше 400 000 боїв. [60] У березні 2010 року розробники оголосили, що припускають розвивати проект ще як мінімум 5-7 років.

2010 рік[ред.ред. код]

 • 24 червня 2010 року почалося відкрите бета-тестування російської версії гри 4.5 в якій були представлені школи СРСР та Німецького танкобудування, загалом 60 танків і 7 мап.[61]
 • 8 липня стартував закритий бета-тест англомовної версії «Світу танків». [62]
 • 12 серпня відбувся офіційний онлайн-реліз «Світу Танків»,[63] проте з технічних причин ігрові сервери запрацювали лише 13 серпня 2010 року.
 • 27 вересня був випущений патч який додав до гри польську та німецьку мови.
 • 22 жовтня випущена версія 5.5.1, у якій було додано нові мапи.
 • 9 листопада випущена версія 6.1.5, у якій було додано танки США, дві нові мапи.[64]
 • 23 грудня випущена версія 6.2.7, у якій був доданий новий режим гри, «Міжкланові бої», голосовий чат, дві нові мапи, нові нагороди, підтримку динамічних тіней, нові середні танки та артилерію, покращено баланс.[65].

2011 рік[ред.ред. код]

 • 27 січня 2011 європейська версія гри перейшла в режим відкритої бета-версії.[66], а 12 квітня відбувся офіційний реліз європейської весрії гри.[67]

Протягом 2011 року будо випущено оновлення з 6.3.7 по 7.1 в яких було додано: французьку, португальську, італійську та іспанську, латвійську, хорватську, угорську і сербську, голландською, данською, румунською, турецькою, фінською, шведською, естонською і литовською мови в європейську версію гри. Також суттєво підвищили продуктивність, додали новий інтерфейс мапам для кланових битв, системи автобану[68], нові преміум-танки,[69][70] нові мапи[71] та додано американську гілку танків[72]

 • 19 грудня у версії 7.0, було додано тестову систему для запису і відтворення битв.[73]

2012 рік[ред.ред. код]

У 2012 році було випущено оновлення гри з 7.1 по 8.2 де у гру додано дерево французьких танків[74][75], дерево радянських танків, гілка американських ПТ-САУ з башнями, що обертаються, гілку ПТ-САУ та САУ Франції, другу гілку ПТ-САУ СРСР[76], гілка легких американських танків.[77] Також здійснені зміни в гілці радянських та американських важких танків. Додано карти: «Провінція» (невелика італійська карта), «Лайв Окс» (перша американська карта),[78] «Хребет дракона» (перша азійська карта), «Південний берег» (курорт у Криму),[79] «Аеродром» (Південна Африка), «Уайдпарк» (європейське місто), «Порт», «Хайвей», «Тихий берег».[80] Додана преміум-техніка французькі ПТ-САУ FCM 36 Pak 40 (3 рівень) та САУ 10.5 сm leFH18 B2 (рівень), радянські ІС-6 та ПТ-САУ 7 рівня СУ-122-44, німецькі ПТ-САУ JagdTiger 8.8cm KwK43 L/71 та середній танк 7 рівня Panther M-10, середний танк 6 уровня Pz IV Schmalturm, британський середній танк Matilda Black Prince. Додано два нових режими випадкових боїв: «Штурм» та «Зустрічний бій».

Реорганізувало внутрішню систему гри та додано у корінь папки з грою спеціальну теку для встановлення модів «res mods».[81] Додано відображення кланових емблем на танках, а також 22 нових вміння екіпажу. Змінено фізичну модель гри: Тепер можна впасти з пагорбу чи впасти в воду та затонути, штовхнути ворожий танк, підскочити на нерівності при високій швидкості руху тощо

Також у 2012 році гра включена до складу дисциплін фінальних ігор найбільшої кіберспортивної події світу World Cyber Games[82][83].

2013 рік[ред.ред. код]

Протягом 2013 року було випущено оновлення гри з 8.3 по 8.10 у яких до гри було додано гілку китайських танків,[84] гілки британських ПТ-САУ[85] та САУ,[86] гілку німецьких ПТ-САУ, дерево японських танків та декілька німецьких та радянських танків. Додано преміум танки: японський Type 3 Chi-Nu Kai та китайські Type 64, 112 і T-34-3, британська САУ Sexton I, німецька ПТ-САУ Е-25, ПТ-САУ СССР 6-го рівня СУ-100Y. З гри усунуто легкий радянський танк 6-рівня Т-50-2. Також додано карти «Священна долина» (Корея, весна),[87] «Перлинна ріка», «Північногірськ» (зима)[88], «Приховане селище»[89] та «Північний-захід».[90] Окрім того додано навчальну карту для освоєння основ гри, за проходження видається разова винагорода.[91] З режиму випадкових боїв усунена карта «Порт».[92] Також змінені характеристики багатьох танків. Гілки САУ всіх націй були продовжені до 10 рівня (до цього були до 8).[93] Було додано новий ігровий режим «Командний бій»: поєдинки командами до 7 гравців з балансуванням команд по рівню ігрової майстерності учасників.[94]

2014 рік[ред.ред. код]

Протягом 2014 року було випущено оновлення з 8.11 по 9.5 в яких було додано новий режим «Укріпрайони» для кланових гравців.[95] Він доступний в клієнті гри і ніяк не пов'язаний з боями на Глобальній карті, низку нових карт та танків та перебаласовані існуючі. Перероблена механіка снаряду після рикошету від корпусу танку: тепер він не зникає, а продовжує рух. Також було введено новий режим «Протистояння», в якому команди збираються за націями. Він являє собою один із видів випадкового бою, однак на відміну від нього, в «Протистоянні» кожна команда складається з танків тільки однієї нації. Режим був введений на експериментальній основі, та згодом виведений через проблеми з балансом команд.[96] Було введено новий режим «Історичні бої» який згодом було відключено та відправлено на доопрацювання. При цьому отримані медалі залишаться у гравців, а прогрес по медалях не зникне. Додано відмітки на стволах танків (для кожної нації інші).[97]

2015 рік[ред.ред. код]

Протягом 2015 року було випущено оновлення з 9.6 по 9.13 в яких було змінено формат командних боїв (7/54 замість 7/42, змінено умови перемоги), здійснено перехід на нову версію рушія гри BigWorld 2.8.1, зменшений огляд у САУ, додано особисті бойові задачі, за виконання яких можна отримати унікальну техніку, додана можливість створити взвод та запросити до нього гравця прямо в бою. Для віх низько-каліберних автоматичних пушок та кулеметів встановлена дальність польоту снаряду в 400 метрів. Змінено принцип відображення «підсвічених» ворожих танків: раніше вони відображались в квадраті 1000×1000 м., в центрі якого знаходився танк гравця, тепер квадрат 1000×1000 м. замінено на круг радіусом 564 м. Сумарна площа відображення «підсічення» не змінилась і становить приблизно 1 км². Додана гілка середніх танків Чехословаччини (I–X рівні); В інсталятор клієнту та ігровий лоунчер додана можливість вибрати SD- чи HD-версію клієнту. SD-версія відрізняється пониженою якістю текстур та меншим розміром клієнта. Додані особисті резерви. Після активації особистий резерв на деякий час збільшує отримуваних за бій вільного досвіду, досвіду танку чи екіпажу в залежності від вибраного типу. Отримати особисті резерви можна за виконання бойових задач та в преміум магазині. Додано нові ігрові події «Перевага» та «Сталеве полювання», новий ігровий режим для високорівневих танків «Бій до останнього».[98]

2016 рік[ред.ред. код]

у 2016 році, станом на жовтень, було випущено оновлення з 9.14 до 9.16 в яких було покращена фізика руху — це розрахунки які проводились виключано на сервері та не впливають на клієнтську частину гри World of Tanks. Завдяки їх поведінка техніки в грі: рух, взаємодія з іншими танками та об'єктами на картах — робиться більш реалістичною та різноманітною. Покращено звук у грі — завдяки переходу на звукову платформу Audiokinetic Wwise звуки стали більш атмосферними, інформативними та реалістичними, також звук тепер оброблюється на окремому ядрі процесора, що підвищило продуктивність на багатоядерних системах. У російському регіоні гри додані білоруська, українська та казахська локалізації ігрового клієнту (тексти, шрифти, озвучення бойового навчання і т.п.). Численні доопрацювання інтерфейсу гри на основі популярних модифікацій. Відключено режим «Бій до останнього». Зменшена затримка системи видимості та відображення танку. Додано перший шведський танк Strv m/42-57 Alt A.2. Оновлена версія графічного рушія (CoreEngine 3.0): підвищився середній FPS, додана підтримка DirectX 11. Інтерфейс гри переведено на нову версію мови програмування ActionScript 3.0. Оновлено Scaleform SDK до версії 4.5.31, додана багатопотоковість та зменшено використання пам'яті в графічному користувацькому інтерфейсі.[99]

Кількість користувачів гри[ред.ред. код]

Дані з сайту розробників виділені курсивом.

Дата Число акаунтів, за кластерами Максимальний online, за кластерами примітка
RU US EU Усього RU US EU Усього
30.10.2010 11 000 Через велике навантаження почалися проблеми з хостингом. [100]
16.11.2010 500000 200000 700000 43000 10000 350000 користувачів RU сервера та 150000 користувачів US&EU сервера є активними гравцями. В середньому гравці проводили в грі близько 3 годин 20 хвилин на день. З вересня 2010 року відбулося більше 10000000 боїв [101] [102] [103]
04.01.2011 1 млн Менш ніж через рік після запуску бета-тесту[104]
05.01.2011 74536 Новий світовий рекорд серед MMO-ігор з одночасного перебування гравців на одному сервері[105]
18.01.2011 1 млн[106]
23.01.2011 91311 Рекорд офіційно зафіксований Книгою рекордів Гіннеса[107][108][109]
17.04.2011 1400000 120000 Менш ніж через рік з дня офіційного релізу гри [17]
24.05.2011 2 млн 1 млн Менш ніж через рік з дня офіційного релізу гри[110]
11.08.2011 5 млн[111][112]
25.09.2011 212000 Викликало перевантаження ігрового кластера[113]
21.12.2011 18 млн[114]
19.03.2012 20 млн 423000 25000-30000 85000 Щомісячний дохід компанії від гри, за словами її президента Віктора Кислого, становить не менше десяти мільйонів доларів, при цьому частка гравців-донаторів становить 25-30% [115] [116] [117]
13.04.2012 24 млн За один рік з 12 квітня 2011 було проведено понад 350 мільйонів битв, знищено 8 млрд броньованих машин[118][119]
01.07.2012 30 млн[120]
08.08.2012 35 млн У 2012 році компанія планує заробити 200 млн доларів[121]
30.09.2012 40 млн 500 000[122][123]
21.12.2012 45 млн 617 000[124]
12.03.2013 50 млн 815 000 21 січня на одному з серверів російського кластера гри World of Tanks у баталіях одночасно брав участь 190 541 користувач[125]
07.06.2013 60 млн[126]
28.12.2013 75 млн 930 641 28 грудня одночасно вийшли в онлайн понад 930 000 користувачів[127]
19.01.2014 1 114 337 19 січня одночасно вийшли в онлайн понад 1 114 000 користувачів[128][129]
29.06.2015 3 933 566[130] 29 червня одночасно вийшли в онлайн понад 3 933 500 користувачів

Модифікації[ред.ред. код]

Компанія Wargaming.net не забороняє використання «шкурок» та інших модифікацій, але й не радить всяко вмішуватись в роботу клієнта гри. Wargaming.net не несе відповідальності за стабільну роботу гри з модифікованими файлами.[131]

У грі World of Tanks використовується рушій BigWorld з закритим вихідним кодом. Але кожен охочий зможе внести в гру невеликі зміни (які стосуються тільки зовнішнього виду гри та видні тільки гравцю).

Гравці розділили можливі модифікації на декілька груп:

 • Заміна «шкурок» — текстур самого танку.
 • Заміна моделі.
 • Заміна ангара — та ж «шкурка», тільки на ангар.
 • Заміна інтерфейсу — різні приціли, іконки тощо
 • Заміна заставок — зображення під час завантаження гри та карт.
 • Заміна озвучки гри.
 • Глобальні модифікації — зачіпають одночасно кілька аспектів гри.
 • Інші — різного роду петекстуровання, але інших аспектів гри.

Українська локалізація[ред.ред. код]

Починаючи з перших версій гри, українські гравці прохали розробників додати у гру повноцінну українську локалізацію. Проте, незважаючи на численні звернення українських гравців World of Tanks до розробників щодо включення офіційної української локалізації, у лютому 2013 розробники їм у цьому офіційно відмовили, не давши зрозумілого пояснення своєму рішенню.[132]

Починаючи з лютого 2012 року українська неофіційна локалізація тексту (без озвучки) гри доступна у виді модифікації від гравця WoT під ніком RedMor.[133]

У квітні 2012 року з'явилася також українська неофіційна локалізація звуків гри (без тексту), де українське озвучення виконав Євгена Малухи за сприянні гравців neviglas та SinnerInMe.[134]

У грудні 2015 року український онлайн ґейм-журнал PlayUA повідомили, що на великому брифінґу компанії Wargaming в Києві у грудні 2015, РЕ-менеджер компанії в українському регіоні заявив, що в наступному році гра World of Tanks нарешті отримає офіційну українську локалізацію.[135] Офіційна українська локалізація врешті з'явилася 10 березня 2016 року, разом з оновленням гри до версії 9.14. У цій версії розробники додали офіційну українську локалізацію (а також білоруську та казахську локалізації).[136][4]

Слід зазначити, що україномовна локалізація у грі доступна лише на серверах російського регіону. Аби мати україномовний інтерфейс граючи у європейському чи інших регіонах, необхідно встановити неофіційно зібраний патч з українською локалізацією.

Відгуки та рецензії[ред.ред. код]

Огляди
Світові
Видання Оцінка
Eurogamer 8/10[141]
GameSpot 8.0/10[139]
IGN 7.5/10[140]
PC Gamer (UK) 85/100[142]
Browsergamez 75/100[143]
Агрегатори
Агрегатор Оцінка
GameRankings 82.32%[137]
Metacritic 80/100[138]
Нагороди
Видання Нагорода
Golden Joysticks Award 2013 «Best Online Game»[144]
Golden Joysticks Award 2012 «Best MMO»
MMOSITE's Reader's Choice Awards 2010 «Most Anticipated MMO in 2010»
KRI 2010 «Best Online Client Game»[145]
E3 2010 «Best New Concept»[146]

На думку оглядача журналу «Игромания» Андрія Александрова, «World of Tanks» — дуже динамічна, захоплююча та продумана онлайнова командна гра, хоча на сьогодні вона недостатньо видовищна та досить аскетична. Він також відмітив дивовижно високу стабільність клієнта гри. Однак оглядач того ж журналу Ілья Янович критикує гру за необхідність досить довгої «прокачки» малопотужних танків низьких рівнів, загальну однотипність боїв при відсутності зрежисованих розробниками сценарних поворотів та використання застарілого грального рушія з обмеженими можливостями руйнування об'єктів навколишнього світу, при цьому відмітив високу якість бронетехніки в грі: «Моделі — дивовижні, фізика танків — практично ідеальна».

Сайт IGN.com нарікає, що обчислення, які стоять за ігровою механікою, включають в себе значний фактор випадковості та часто не очевидні, але тим не менше називає гру веселою та легкою для початкового освоєння, вдало поєднує в собі елементи шутера і танкового симулятора[147] Огляд сайту Gamers Daily News відмічає, що гру легко освоїти, але важко добитись в ній ідеалу, а також той факт, що низька результативність «Рембо»-одинаків підштовхує гравців до взаємодії в складі команди. Сайт критикує низьку реалістичність прицілювання — виявлені ворожі танки «просвічують» через кущі, — слабке руйнування ігрового світу, а також недостатнє заохочення агресивних тактик гри.[148]

Нагороди[ред.ред. код]

 • Найкраща клієнтська онлайн-гра КРИ-2010[149][150]
 • Приз за найкращу ігрову концепцію («Best New Concept») від порталу Massively.com на E3 2010[151]
 • Нагорода «Корона» від журналу «Лучшие Компьютерные Игры»[152]
 • «Вибір Редакції» від видання «Домашний ПК»[153]
 • «Вибір Редакції» від ігрового порталу Gameguru[154]
 • Найкраща безкоштовна MMORPG гра («Best Free MMORPG») на думку співтовариства MMO порталу MMORPG CENTER[155]
 • Найочікуваніша безплатна MMORPG гра («Most Anticipated Free MMORPG») на думку співтовариства MMO порталу MMORPG CENTER[155]
 • Найочікуваніша MMO гра 2010 року («Most Anticipated MMO in 2010») по результатам користувацького голосування на MMO порталі MMOSITE[156]
 • Найкраща стратегічна MMO гра 2010-го року («Favorite Strategy MMO in 2010») по результатам користувацького голосування на MMO порталі MMOSITE[156]
 • Найкраща MMO гра 2010 року на думку читачів та редакції порталу Stopgame.ru[157]
 • Рекорд по одночасному перебуванню гравців на одному ігровому ММО-сервері по версії Книги рекордів Гіннесса[107][108] (91311 гравців)
 • Найкраща MMO-гра 2010 року на думку редакції та читачів газети «Виртуальные радости»[158]
 • «Gold Award» від ігрового порталу Gamers Daily News[159]
 • Найкраща гра КРИ-2011[160]
 • Приз глядацьких симпатій КРИ-2011[160]
 • «Best „Game that Needed the Award“ Award» по версії журналу Gamepro по результатам E3 2011[161]
 • «Rising Star Award for E3 2011» по версії mmorpg.com[162]
 • Звання «Народного лидера» в ході Всеросійської онлайн-акції «Народное голосование Премии Рунета — 2011»[163]
 • «Best MMO Shooter 2011» по версії MMOCrunch[164]
 • «Best Use of Online» Develop Award 2012[165]
 • «Golden Joystick Awards 2012» Best MMO[166]
 • «Golden Joystick Awards 2013» Найкраща онлайн-гра[167]
 • D.I.C.E. Awards 2014: «Онлайн-гра року»[168].
 • Народна гра по версії журналу «Игромания»[169].

Посилання[ред.ред. код]

Офіційні сайти

Примітки[ред.ред. код]

 1. Онлайн гра «Світ Танків» вже у продажу (російською). Новий Диск. Архів оригіналу за 2012-04-11. Процитовано 2011-03-07. 
 2. World of Tanks Announced in China (англійською). WorldOfTanks.com. 2010-10-08. Процитовано 2011-03-07. 
 3. wot.kongzhong.com (китайською). Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2011-03-07. 
 4. а б Вийшло довгоочікуване оновлення 9.14 для World of Tanks — PlayUA, 10 березня 2016
 5. Games powered by BigWorld Technology. 
 6. Системные требования (російською). WorldOfTanks.ru. Архів оригіналу за 2012-10-25. 
 7. а б Описание игры (російською). WorldOfTanks.ru. Процитовано 2011-03-08. 
 8. World of Tanks released (англійською). Архів оригіналу за 2012-06-16. 
 9. By Kris Graft (2013-6-3). Wargaming kicks 'pay-to-win' monetization to the curb. Архів оригіналу за 2013-06-04. 
 10. World of Tanks Video Game Mints a New Billionaire From Belarus (англ.)
 11. Докладний перелік змін та нововведень оновлення 7.4.1 відносно версії 7.3. WorldOfTanks.ru. Архів оригіналу за 2012-08-08. Процитовано 2012-07-25. 
 12. Vivox, Inc. надасть можливість спілкування у грі World of Tanks. gamer.ru із посиланням на WorldOfTanks.ru. 2010-11-19. Архів оригіналу за 2012-08-08. Процитовано 2012-07-25. 
 13. Storm: розрахунок видимості в грі. Офіційний форум WorldOfTanks.ru. 2009-04-25. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2011-03-09. 
 14. Питання та відповіді. Ґеймплей. WordOfTanks.ru. Процитовано 2011-03-12. 
 15. Рецензія для гри World of Tanks. bestgamer.ru. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2011-03-07. 
 16. Wargaming.net на Кубинке в День танкиста. 12 сентября Вячеслав Макаров и Василий Чобиток назначают встречу игрокам «Мира танков» в военно-историческом музее под Москвой. WorldOfTanks.ru. 2010-09-09. Процитовано 2011-03-09. 
 17. а б в Константин 'Бобик' Фомин (2010-03-17). World Of Tanks. Інтерв'ю. ag.ru. Процитовано 2011-04-06. 
 18. а б Інтерв'ю по грі Світ танків. Stopgame.ru. 2010-01-31. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2011-03-09. 
 19. Gameplanet.by інтерв'ю із Wargaming.net. World Of Tanks. Gameplanet.by. 2010-01-12. Процитовано 2011-03-09. 
 20. Світова війна. Керівництво. WordOfTanks.ru. Процитовано 2011-03-11. 
 21. http://wiki.wargaming.net/ru/%D0%AD%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D0%BA%D0%B0_%28WoT%29 Экономика (WoT)
 22. Нарахування кредитів в грі. Відповіді розробників. офіційний форум WordOfTanks.ru. 2010-11-24. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2011-03-27. 
 23. Питання та відповіді. Фінанси. WordOfTanks.ru. Процитовано 2011-03-12. 
 24. 11 травня випущений новий патч і розширена Глобальна карта. Оновлення. WordOfTanks.ru. 2011-05-10. Архів оригіналу за 2012-08-08. Процитовано 2011-05-15. 
 25. Інтерв'ю. Питання та Відповіді, частина 2. Преміум предмети. GoHa.ru. 2010-08-29. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2011-03-10. 
 26. Maxigame.by: інтерв'ю з Олександром Шиляєвим - менеджером проекту WORLD OF TANKS. Maxigame.bu. 2010-01-18. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2011-03-10. 
 27. http://worldoftanks.ru/encyclopedia/vehicles/ список танків
 28. Важкий танк Maus. Ігрові характеристики. WorldOfTanks.ru. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2011-03-07. 
 29. Прев'ю гри World of Tanks. Stopgame.ru. 2009-05-23. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2011-03-09. 
 30. СССР. WorldOfTanks.ru. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2012-04-09. 
 31. Wargaming.net поздравляет всех с Рождеством и наступающим Новым годом! Апдейт. WorldOfTanks.ru. 2011-12-31. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2011-12-31. 
 32. Т-127. Легкий танк сопровождения пехоты. 
 33. В Новом Году с новым танком. Реализован еще один новогодний подарок для наших танкистов. WorldOfTanks.ru. 2011-01-05. Архів оригіналу за 2012-08-08. Процитовано 2011-03-10. 
 34. Бумажная и несуществующая бронетехника - Вот она, советская "Меркава"!. Архів оригіналу за 2012-06-16. 
 35. Самоходная установка СУ-26. Архів оригіналу за 2012-06-16. 
 36. СУ-8. 76-мм зенитная самоходная артиллерийская установка. 
 37. Экспериментальный тяжелый танк «Объект 260». Архів оригіналу за 2012-06-16. 
 38. Самоходная артиллерийская установка СУ-85А \ СУ-85Б. Архів оригіналу за 2012-06-16. 
 39. Німеччина. WorldOfTanks.ru. Архів оригіналу за 2012-10-25. Процитовано 2012-09-08. 
 40. Škoda T-15. Легкий розвідувальний танк. 
 41. VK3001(P) Leopard (середній танк). Achtung Panzer. Архів оригіналу за 2012-05-17. 
 42. США. WorldOfTanks.ru. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2012-04-09. 
 43. Новогодний марафон. WorldOfTanks.ru. 2012-12-21. Архів оригіналу за 2013-02-08. Процитовано 2013-02-08. 
 44. Команда разработчиков World of Tanks объявляет о старте новой акции, приуроченной к исторической встрече на Эльбе. WorldOfTanks.ru. 2011-04-25. Процитовано 2011-04-26. 
 45. Франція. WorldOfTanks.eu. Архів оригіналу за 2012-09-09. Процитовано 2012-04-09. 
 46. Великобританія. WorldOfTanks.ru. Архів оригіналу за 2012-06-30. Процитовано 2012-05-29. 
 47. Вопросы разработчикам — 7. SerB. Архів оригіналу за 2012-10-25. Процитовано 2012-09-04. 
 48. Китай. pcgamer.com. Архів оригіналу за 2012-11-21. 
 49. Зміни в ігровому магазині World of Tanks. WorldOftanks.ru. Архів оригіналу за 2012-06-16. 
 50. Первый Японский танк. WorldOfTanks.ru. Архів оригіналу за 2013-08-24. 
 51. "КТТС" №16. WorldOfTanks.ru. 
 52. Чехословакия. WorldOfTanks.ru. Процитовано 2016-01-31. 
 53. 22 лютого випущений новий патч версії 6.3.8. Апдейт. 23 лютого. WorldOfTanks.ru. 2011-02-21. Процитовано 2011-03-14. 
 54. http://worldoftanks.ru/ru/content/guide/wgleague_guide/faq/#a1 Киберспорт| Вопросы и ответы
 55. http://mirtankov.su/novosti/kuda-prodalsya-murazor-otvety Куда продался Муразор - ответы
 56. http://mirtankov.su/novosti/murazor-stal-rukovoditelem-otdela-balansa-wot Муразор стал руководителем Отдела баланса WoT
 57. http://wot-planet.com/articles/5774-gaydy-kakogo-vododela-samye-informativnye-a-kakogo-samye-zabavnye.html Гайды какого «вододела» самые информативные, а какого самые забавные?
 58. World of Tanks — танкова MMOG від Wargaming.net. Maxigame. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2011-03-07. 
 59. Итоги альфа-теста «Мира Танков». World of Tanks. Блог разработчиков. 2010-01-25. Процитовано 2011-03-08. 
 60. Подведены итоги закрытого бета-теста World of Tanks. WorldOfTanks.ru. 2010-06-18. Процитовано 2011-03-08. 
 61. Начался открытый бета-тест игры World of Tanks. WorldOfTanks.ru. 2010-06-24. Процитовано 2011-03-08. 
 62. World of Tanks Closed Beta Begins (англійською). WorldOfTanks.com. 2010-06-08. Процитовано 2011-03-08. 
 63. 12 августа — день официального онлайн-релиза. WorldOfTanks.ru. 2010-08-13. Процитовано 2011-03-08. 
 64. Informacja z serwisu gry {{{2}}}
 65. Informacja o patchu w głównym serwisie gry {{{2}}}
 66. Official Open Beta Begins! World of Tanks Open Beta Launched for Europe and North America (англійською). WorldOfTanks.com. 2011-01-27. Процитовано 2011-03-08. 
 67. Informacje o wersji 6.3.11 na stronie gry {{{2}}}
 68. «Release of v.6.3.9 Special Patch on March, 23. UPDATE» — {{{2}}}
 69. Informacja ze strony głównej gry {{{2}}}
 70. «Release of v.6.3.10 Patch on April 7. UPDATE» — informacja ze strony głównej gry {{{2}}}
 71. V.6.4 Update Takes Place Tomorrow. UPDATE. 17/5/2011 (en). Процитовано 2011-05-18. 
 72. Maintenance Works to Implement 6.5 Update. UPDATE (en). Процитовано 2011-07-03. 
 73. Aktualizacja v.7.0 dostępna do pobrania. UPDATE (pl). World of Tanks. 2011-12-19. Архів оригіналу за 2013-07-21. Процитовано 2011-12-20. 
 74. Aktualizacja 7.1 wprowadzona (pl). World of Tanks. 2012-01-05. Архів оригіналу за 2013-07-21. Процитовано 2012-01-05. 
 75. http://worldoftanks.ru/ru/content/archive_release_notes/071_new/ Обновление 7.1
 76. http://worldoftanks.ru/ru/content/archive_release_notes/080_release_new/ Обновление 8.0
 77. http://worldoftanks.ru/ru/content/archive_release_notes/082_release/ Обновление 8.2
 78. http://worldoftanks.ru/ru/content/archive_release_notes/072_new/ Обновление 7.2
 79. http://worldoftanks.ru/ru/content/archive_release_notes/073_072_changes/ Обновление 7.3
 80. http://worldoftanks.ru/ru/content/archive_release_notes/075_new/ Обновление 7.5
 81. Aktualizacja 7.1.1 wchodzi w życie 13go marca UPDATED (pl). World of Tanks. 2012-03-13. Архів оригіналу за 2013-07-21. Процитовано 2012-03-13. 
 82. Новость: World of Tanks стала одной из дисциплин World Cyber Games — Игры@Mail.Ru
 83. Wargaming.com — World of Tanks будет представлен на финальных играх World Cyber Games
 84. http://worldoftanks.ru/news/1888-update_083_15_01/ Оновлення 8.3
 85. http://worldoftanks.ru/ru/content/archive_release_notes/8_4_release_wot/ Обновление 8.4
 86. http://worldoftanks.ru/ru/content/archive_release_notes/8_7_release_wot/ Обновление 8.7
 87. http://worldoftanks.ru/ru/content/archive_release_notes/8_5_release_wot/ Обновление 8.5
 88. http://worldoftanks.ru/ru/content/archive_release_notes/8_7_release_wot/ Обновление 8.7
 89. http://worldoftanks.ru/ru/content/archive_release_notes/8_10_release_wot_archive/ Обновление 8.10
 90. http://worldoftanks.ru/ru/content/archive_release_notes/8_9_release_wot/#2 Обновление 8.9
 91. http://worldoftanks.ru/ru/content/archive_release_notes/8_8_release_wot/#tech Обновление 8.8
 92. http://worldoftanks.ru/ru/content/archive_release_notes/8_10_release_wot_archive/ Обновление 8.10
 93. http://worldoftanks.ru/ru/content/archive_release_notes/8_6_release_wot/#1 Обновление 8.6
 94. http://worldoftanks.ru/ru/content/archive_release_notes/8_9_release_wot/#2 Обновление 8.9
 95. http://worldoftanks.ru/ru/content/docs/release_notes/ Список изменений версии 9.2
 96. http://worldoftanks.ru/ru/content/archive_release_notes/8_11_release_wot_archive/ Обновление 8.11
 97. http://worldoftanks.ru/ru/content/archive_release_notes/9_1_release_wot_archive/ Обновление 9.1
 98. http://worldoftanks.ru/ru/content/archive_release_notes/ Архив обновлений | 9.6 - 9.13 | World of Tanks
 99. http://worldoftanks.ru/ru/content/archive_release_notes/ Архив обновлений | 9.14 - 9.16 | World of Tanks
 100. Проблеми з функціонування гри після релізу патча 6.1.5 пов'язані з проблемами хостингу. mmorpg.su. 2010-11-2. Архів оригіналу за 2012-10-25. 
 101. World of Tanks Reaches Half Million Active Players (англійською). Wargaming.net. 2010-11-16. Архів оригіналу за 2012-10-25. Процитовано 2011-03-08. 
 102. Танкова мобілізація. dtf.ru. 2010-11-17. Архів оригіналу за 2012-10-25. 
 103. World of Tanks – танки набирають обертів. http://mgnews.ru. 2010-11-17. Архів оригіналу за 2012-10-25. 
 104. Кількість зареєстрованих користувачів у World of Tanks перевищило позначку в 1 млн. по усьому світу. WorldOfTanks.ru. 2011-01-04. Архів оригіналу за 2012-08-08. Процитовано 2011-03-08. 
 105. «Світ Танків» встановив новий світовий рекорд. WorldOfTanks.ru. 2011-01-04. Архів оригіналу за 2012-08-08. Процитовано 2011-03-08. 
 106. Мільйонний онлайн-танкіст на російському сервері. У «Світі танків» на російськомовному ігровому сервері зареєструвався мільйонний користувач. WorldOfTanks.ru. 2011-01-18. Архів оригіналу за 2012-08-08. Процитовано 2011-03-08. 
 107. а б Most players online simultaneously on one MMO server (англійською). GuinnessWorldRecords.com. 2011-01-23. Архів оригіналу за 2013-07-21. Процитовано 2011-03-08. [недоступне посилання]
 108. а б Most players online simultaneously on one MMO server (англійською). Guinness World Records Gamers Edition. 2011-02-09. Архів оригіналу за 2011-05-21. Процитовано 2011-04-12. 
 109. http://stopgame.ru/newsdata/12186. 2011-01-25. Архів оригіналу за 2012-10-25. 
 110. Нас — два мільйони! Новий успіх World of Tanks. WorldOfTanks.ru. 2011-05-24. Архів оригіналу за 2012-08-08. Процитовано 2011-05-24. 
 111. World Of Tanks Passes 5 Million Registered Users. gamasutra.com. 2011-08-11. Архів оригіналу за 2012-10-25. 
 112. World of Tanks Celebrates First Anniversary. 2011-08-11. Архів оригіналу за 2012-10-25. 
 113. «Битва» за функціонування сервера World of Tanks. Минулого тижня, 25 вересня, спостерігалися перебої в роботі ігрового сервера. WorldOfTanks.ru. 2011-09-26. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2012-01-10. 
 114. 18 млн танкістів. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2012-02-12. 
 115. Matt Martin (2012-03-19). World of Tanks monthly profits hitting "double digit" millions (англійською). Games Industry International. Архів оригіналу за 2012-06-16. «We probably have one of the highest payment ratios in the industry, it's around 25-30 per cent» 
 116. Олександр Литвинов (2012-03-20). Танкісти люблять шоппінґ. dft.ru. Архів оригіналу за 2012-10-25. 
 117. Report: World of Tanks making 'double-digit' millions each month. gamasutra.com. 2012-03-19. Архів оригіналу за 2012-10-25. 
 118. Річна статистика World of Tanks. 2012-04-13. Архів оригіналу за 2012-10-25. 
 119. World of Tanks виповнився рік. 2012-04-16. 
 120. Гра World of Tanks на сайті «Військовий Огляд». Військовий Огляд. 2012-7-1. Архів оригіналу за 2012-08-08. Процитовано 2012-7-16. 
 121. «Великі ігри» і «Великий світ» на dft.ru. dft.ru. 2012-8-8. Архів оригіналу за 2012-10-25. 
 122. http://www.mcvuk.com/news/read/world-of-tanks-surges-past-40m-registered-players/0103889 World of Tanks surges past 40m registered players
 123. World of Tanks — нові рекорди!. WorldOfTanks.ru. 2012-10-02. Архів оригіналу за 2012-10-25. Процитовано 2012-10-04. 
 124. Итоги года для Wargaming.net. MGnews.ru. 2012-12-21. Архів оригіналу за 2013-06-07. Процитовано 2013-06-07. 
 125. World of Tanks sets new Guinness world record. Gamesbeat. 2013-03-12. Архів оригіналу за 2013-06-07. Процитовано 2013-06-07. 
 126. Нас — 60 миллионов!. WorldOfTanks.ru. 2013-06-07. Архів оригіналу за 2013-06-07. Процитовано 2013-06-07. 
 127. World of Tanks похвастались новым рекордом
 128. Новый рекорд: более 1.1 млн пользователей онлайн
 129. В World of Tanks играют одновременно более 1,1 миллиона пользователей
 130. http://www.wotanks.com/wikitanks/403-digits-game-wot.html#hcq=zwJRoZp World of Tanks в цифрах
 131. Модифікації (WoT) (рос.)
 132. Открытое обращение игроков Беларуси и Украины к разработчикам — http://forum.worldoftanks.ru, 02.02.2013 (рос.)
 133. Українізація World of Tanks — Мир Танков на украинском (9.13) — http://forum.worldoftanks.ru, створено 14.02.2012
 134. Українська озвучка — http://forum.worldoftanks.ru, створено 01.04.2012
 135. World of Tanks отримає офіційну українську локалізацію — PlayUA, 18 грудня 2015
 136. World of Tanks: 9.14 Update Notes — Wargaming.net, 3.10.2016 (англ.)
 137. World of Tanks for PC. GameRankings. Процитовано 24 April 2014. 
 138. World of Tanks for PC Reviews. Metacritic. Процитовано 24 April 2014. 
 139. World of Tanks Reviewed. GameSpot. Процитовано 24 April 2014. 
 140. World of Tanks Review on IGN. Pc.ign.com. 
 141. Dean, Paul (29 November 2011). World of Tanks Review on Eurogamer. Eurogamer.net. 
 142. PC Gamer UK, June 2011, p.96
 143. name=browsergamez.com
 144. goldenjoy
 145. best-online-client name=best-online-client
 146. name=bestnewconcept
 147. name="ign2011"
 148. name="gdn"
 149. КРИ 2010. День третий. Playground.ru. 2010-05-18. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2011-03-11. 
 150. Wargaming.net Wins Best KRI 2010 Game Developer Award from Critics in Russia. IGN.com. 2010-05-18. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2011-03-11. 
 151. Massively’s Best of E3 2010. Massively.com. 2010-06-19. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2011-03-11. 
 152. Кристобаль Хунта World of Tanks // Лучшие Компьютерные Игры. — 2010. — № 10. — С. 59.
 153. Максим Капинус Броня крепка // Домашний ПК. — 2010. — № 8. — С. 92-93.
 154. Профиль World of Tanks на игровом портале Gameguru. GameGuru. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2011-03-11. 
 155. а б MMORPG Center’s 2010 Player’s Choice Awards. MMORPG CENTER. 2010-12-08. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2011-03-11. 
 156. а б MMOsite Reader's Choice Award 2010 Winners Announced. MMOsite.com. 2010-01-19. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2011-03-11. 
 157. Итоги 2010 года /// Первая полоса. StopGame.ru. 2011-02-23. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2011-03-10. 
 158. Лучшая MMO-игра. Виртуальные радости. Архів оригіналу за 2012-06-30. Процитовано 2012-06-22. 
 159. name="gdn" ,
 160. а б Награды КРИ 2011. DTF.ru. 2011-05-14. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2011-05-16. 
 161. E3 2011 Best of E3 Awards. 2011-06-13. Процитовано 2011-06-16. 
 162. E3 2011 Awards. 2011-06-13. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2011-06-16. 
 163. Премия Рунета. 2011-11-25. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2011-11-25. 
 164. MMOCrunch’s 2011 MMO Awards. 2011-12-01. Архів оригіналу за 2012-06-16. Процитовано 2011-12-03. 
 165. BigWorld-Powered World of Tanks Wins «Best Use of Online» Develop Award
 166. Golden Joystick Awards 2012 live stream
 167. Игра World of Tanks выиграла Golden Joystick Awards 2013. Kanobu.ru. 2013-10-25. 
 168. D.I.C.E. Awards 2014: World of Tanks - «Онлайн-игра года». Процитовано 2014-03-12. 
 169. Лучшие игры 2013 > Игры поколения. Процитовано 2014-01-25. 

Див. також[ред.ред. код]