Бас-гітара

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Бас-гітарист)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бас гітара

Бас-гітара (або скорочено бас) — електричний струнний інструмент. Зовні схожий на електрогітару, але має більшу деку, зазвичай чотири струни і довший гриф. Настроєний на октаву нижче від гітари. Також існують акустичні бас-гітари.

Цей інструмент — варіація контрабаса, використовується для гри низьких нот у різних типах музики. Починаючи з 1950-х, набув широкого використання і замінив свого попередника контрабаса в популярній музиці. Це сталося, без сумніву, тому, що бас легше підсилювати, записувати і транспортувати. Попри це, контрабас досі використовується в таких типах музики, як джаз, рокабілі, традиційний блюз і, звичайно, в класичній музиці.

Бас може бути ладовим або безладовим.

Перший бас мав чотири струни (настроєні E-A-D-G, з найнижчої до найвищої) і сучасну форму. Хоча, в 1980-х і 1990-х стали доступними баси з п'ятьма, шістьма або навіть сімома струнами, бо виконавцям потрібно було розширювати діапазон своїх інструментів. П'ятиструнні баси зазвичай мають низьку «B» струну, а шестиструнні звичайно мають як нижню «B» струну, так і вищу «C» струну. У зв'язку з розвитком рок- та поп- культур, електричний бас набув нового вигляду струнного розряду, зараз навіть існують дванадцятиструнні варіанти баса.

Під час гри бас, на відміну від контрабаса, тримають аналогічно гітарі, горизонтально навхрест з тілом. Звуки зазвичай видобувають за допомогою підчіплювання струни пальцем чи медіатором. У 1970-х і 1980-х набув поширення ще один стиль гри на басі — слеп.

Бас-гітара — це стандартний інструмент в багатьох музичних жанрах. І хоча контрабас залишається стандартним оркестровим інструментом, деякі композитори кінця двадцятого століття замість нього використовують бас-гітару.

Техніки гри на басі[ред. | ред. код]

  • Гра пальцями — найпоширеніша техніка. Характеризується більш м'яким та "щільним" тембром, в якому переважають низькі частоти. Частіше за все використовують для гри вказівний та середній пальці. Іноді, для досягнення більшої швидкості, грають трьома або навіть чотирма пальцями, додаючи підмізинний палець та мізинець відповідно.
  • Гра медіатором — також досить популярна техніка, при якій на басі грають так само як і на звичайній електрогітарі. Цей різновид техніки звуковидобування характеризується більш дзвінким тембром за перевагою в високих та середніх частотах. Зазвичай медіатором грають басисти, що перейшли на бас з електрогітари.
  • Слеп — специфічна техніка звуковидобування, при якому струна починає звучати від удару об ладові поріжки. Засновниками цієї техніки вважаються Луїс Джонсон[en] — віртуоз-самоучка, і інший видатний басист Ларі Грем[en], що почали грати слепом незалежно один від одного. Слеп побудований на комбінації ударів і щипків пальцями правої руки, при цьому струни б'ються об лади грифа, видаючи гучний, дзвінкий звук. Завдяки цій техніці бас частково бере на себе функцію барабанів за рахунок різкої атаки звуку і можливості яскраво акцентувати практично будь-які ритмічні малюнки. Відрізняється дуже різкою атакою звуку, з нетривалим сустейном, яскравим дзвінким тембром з переважанням середніх і високих частот, а також широким динамічним діапазоном, який як правило доводиться звужувати за допомогою компресора. Слеп набув найбільшого поширення в стилі «фанк», де широко застосовується складні синкоповані ритмічні малюнки, для підкреслення і виділення яких він і застосовується.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання та джерела[ред. | ред. код]

  1. Спільнота Басистів
  2. Український гітарний портал