Дім/Дом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дім/Дом
Дім/Дом
Dim.Dom Logo (2020).png
Країна Україна Україна
Мова мовлення російська[1]
Дата початку
мовлення
1 березня 2020
Замінив UATV
Власник(и) Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України
Слоган «Украина — наш дом»
(укр. «Україна — наш дім»)

Дім/Дом — російськомовний державний інформаційно-розважальний телеканал, створений для жителів тимчасово окупованих територій України — ОРДЛО та Криму[2][3][4]. Хоча телеканал початково створювався нібито як для мовлення виключно для тимчасово окупованих Росією територій України Донеччини та Криму, де-факто на практиці телеканал мовить як на окуповані території України, так і на суміжні з ними неокуповані райони, а також для жителів всієї України на їх Youtube-каналі[5].

Де-факто телеканал «Дом» є майже повністю російськомовним телеканалом. Де-юре творці у березні 2020 року на презентації заявляли,[6] що співвідношення української та російської мов на каналі буде 50/50, але за фактом увесь розважальний контент виходить російською. Єдині випадки, коли на телеканалі з'являється українська мова, — це у випусках новин, де синхрони україномовних коментаторів не дублюють російською. Хоча вже для власних телепередач та розлогих інтерв'ю — оригінальна українська мова співрозмовників дублюється російською.[7]

Канал є одним з двох нових каналів, створених на базі колишнього іномовлення UATV: інформаційно-розважальний «Дім/Дом»[3] та новинний (планується запуск у майбутньому)[8][5][9].

Станом на 2020 рік канал мовить наживо лише антенним розповсюдженням наземного телебачення[en]. Однак вже у близькому майбутньому канал планує розпочати супутникове та інтернет-мовлення наживо, коли він зможе виробляти 100% власного російськомовного контенту і не потребуватиме російськомовного контенту від українських медіагруп. Тоді ж, коли канал вийде на супутникове та інтернет-мовлення наживо, канал також планує стати повноцінним міжнародним українським російськомовним каналом й почати входити в іноземні кабельні мережі в країнах, де є російськомовна аудиторія з колишнього СРСР[6][10][11][12][⇨].

Історія[ред. | ред. код]

Телеканал розпочав мовлення 1 березня 2020 року[2].

19 березня 2020 року Нацрада України з питань телебачення і радіомовлення дала дозвіл на мовлення на окупованих територіях на стандартний термін в один рік (до 19 березня 2021 року)[13][14].

Концепція та ідеологія[ред. | ред. код]

Представники телеканалу заявили, що метою телеканалу є «повернення жителів окупованих територій до культурного, політичного та громадського порядку денного України»[15].

Російський актор та режисер скандального телесеріалу «Слуга народу» Олексій Кірющенко допомагав формувати концепцію каналу й у березні 2020 року в інтерв'ю українським ЗМІ заявив, що головною концепцією каналу є тема примирення та пошук спільних цінностей й зазначив, що «на каналі немає концепції війни. Потрібно припиняти боротьбу то за захід, то за схід. Треба душити добром і шукати спільні цінності, [спільних] героїв»[16].

Президент Зеленський у квітні 2020 року заявив, що його здобутком стало створення телеканалу «Дім/Дом» «з проукраїнським інформаційним і розважальним контентом» за до допомогою якого «на окупованій території Донбасу поширюються українські наративи та правдива інформація про Україну»[17].

Структура[ред. | ред. код]

Бюджет та підпорядкування[ред. | ред. код]

Після створення телеканалу 1 березня 2020 року, на 10 місяців 2020 року бюджет каналу складав 257 млн грн (як і у випадку з попередником UATV, бюджет для каналу надавався урядом України як частина бюджету державного інформагентства «Укрінформ»).

Після створення телеканалу 1 березня 2020 року, він підпорядковувався напряму Міністерству культури України та інформаційної політики. У червні 2020 року стало відомо, що триває процес передачі телеканалу «Дім/Дом» від Мінкульту до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.[18]

Керівництво каналу[ред. | ред. код]

Посада гендиректора вакантна, на неї триває конкурс[19]. Станом на 2020 рік виконувачкою обов'язків генерального директора каналу є Юлія Островська, яка раніше працювала директоркою з виробництва студії «Квартал 95»[6].

Ведучі новин та телепрограм[ред. | ред. код]

У березні 2020 року на канал «Дім/Дом» перевели ведучих із проросійських каналів Віктора Медведчука «ZIK» та «112 Україна» — Миколу Сирокваша та Анну Нитченко[20]. Окрім цього, у березні 2020 року ще одним ведучим новин телеканалу став Андрій Джеджула[20]. До червня 2020 року до каналу приєдналися ще два ведучих новин — Світлана Леонтьева та Дар'я Вершиленко.[21]

Згодом у травні-червні 2020 року для ведення телепрограм на канал запросили низку інших ведучих-тележурналістів: Мілену Амеді (телепрограма «А как дома? Крым» (укр. А що там вдома? Крим))[21], Ірину Твердовську (телепрограма «Официальный разговор» (укр. Офіційна розмова))[21], Олексія Мацуки (телепрограми «А как дома? Донбасс» (укр. А що там вдома? Донбас) та «На самом деле. Донбасс» (укр. Насправді. Донбас))[21][22], Олега Борисова (телепрограми «На самом деле. Крым» (укр. Насправді. Крим) та «5 вопросов на злобу дня» (укр. 5 питань на тему дня))[23], Тетяну Попову (телепрограма «На самом деле. Мир» (укр. Насправді: Світ))[24] та Дмитра Сіманського (телепрограма «На самом деле. Крым» (укр. Насправді: Крым))[24].

Ведучі новин
 • Микола Сирокваш — до цього ведучий ранкової програми «112 хвилин» на телеканалі «112 Україна»
 • Анна Нитченко — до цього ведуча на каналах «Obozrevatel TV», «TVi» та «4 каналі», «ZIK».
 • Андрій Джеджула — шоумен, актор й радіо- та телеведучий
 • Світлана Леонтьева — до цього ведуча на каналі «Інтер»
 • Дар'я Вершиленко — до цього ведуча російської редакції UATV.
Ведучі телепрограм
 • Олег Борисов — до цього ведучий телеканалу ATR
 • Дмитро Сіманський (псевдо Дмитро Крикун) — до цього член Інформаційної ради при Главі УГКЦ, ведучий на каналах «Ера»/«Радіо Ера» та ТОНІС, на радіо «Континент»; екс-член політради партії «УКРОП»
 • Мілена Амеді — до цього ведуча телеканалу ATR
 • Ірина Твердовська — до цього прессекретарка партії «Самопоміч», працівниця офісу комунікацій КМУ, журналістка СТБ, засновниця та генеральний продюсер телеканалу Перший автомобільний, авторка та ведуча програми «Екіпаж» на телеканалі K1/Перший автомобільний
 • Олексій Мацука — до цього журналіст та засновник інтернет-видання «Новости Донбасса» (укр. Новини Донбасу)
 • Тетяна Попова — до цього ведуча на каналі «Obozrevatel TV» та колишня заступниця Міністра інформаційної політики України (2015—2016)

Контент[ред. | ред. код]

«Дом» є розважально-інформаційним каналом: 23 години на добу йде мовлення розважального національного контенту, 1 годину на добу — інформаційно-аналітичних програм власного виробництва[3]. Розважальний контент надають «1+1 Media» (включно з контентом студії «Квартал 95», який займає приблизно 15 % від усього контенту каналу), «StarLightMedia», «Inter Media Group» та «Медіа Група Україна»[25].

Крім випусків новин власного виробництва, на каналі виходять кілька телепередач-проектів:

 • А как там дома …? (укр. А як там вдома ...)
  • А как там дома Донбасс? (укр. А як там вдома Донбас)
  • А как там дома Крым? (укр. А як там вдома Крим)
 • На самом деле …? (укр. Насправді ...)
  • На самом деле. Донбасс? (укр. Насправді. Донбас)
  • На самом деле. Крым? (укр. Насправді. Крим)
  • На самом деле. Мир? (укр. Насправді. Світ)
  • На самом деле. Россия? (укр. Насправді. Росія)
  • На самом деле. Украина? (укр. Насправді. Україна)
 • 5 вопросов на злобу дня (укр. 5 питань па тему дня)
 • Официальный разговор (укр. Офіційна розмова)
 • Утро дома (укр. Ранок дому)

Телеканал планує повністю вийти на власне виробництво до 2022 року[25].

Мова каналу[ред. | ред. код]

Канал мовить російською та епізодично українською (одночасно, а не окремими аудіодоріжками); під час презентації телеканалу у березні 2020 року творці каналу не пояснювали, яким буде співвідношення мов[6]. Під час презентації телеканалу у березні 2020 року заступник голови комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв заявив, що у команди «не стоїть питання, якою мовою буде мовити канал, ведучі й гості будуть спілкуватися як російською, так і українською»[25].

Де-факто телеканал «Дом» є майже повністю російськомовним телеканалом. Де-юре творці у березні 2020 року на презентації заявляли, що співвідношення української та російської мов на каналі буде 50/50, але за фактом увесь розважальний контент виходить російською[6]. Єдині випадки, коли на телеканалі з'являється українська мова — це у випусках новин, де синхрони україномовних коментаторів не дублюють російською. Хоча вже для власних телепередач та розлогих інтерв'ю — оригінальна українська мова співрозмовників дублюється російською.[7].

Покриття та розповсюдження каналу[ред. | ред. код]

Канал створювався як «телеканал для окупованих територій», але став загальнонаціональним телеканалом. Його мовлення ведеться як на тимчасово окуповані Росією території України, так і на суміжні з ними райони, райони вздовж кордону з Росією чи іншими країнами, з яких мовлять в ефірі російські телеканали і радіостанції (такими територіями, наприклад, є Білорусь, Молдова тощо), тобто у більш як половині областей України[5].

Канал «Дом/Дім» поки що не здійснює мовлення наживо через інтернеті (це умова медіагруп), але творці каналу викладатимуть в інтернеті власні новини та програми мовника, коли вони з'являться. Також канал «Дім/Дом» поки що не здійснює супутникове мовлення (це умова медіагруп); супутникове та інтернет-мовлення канал розпочне, коли матиме достатньо власного контенту і не порушуватиме авторські права медіагруп. Тоді ж (коли канал вийде на супутникове мовлення) канал планує почати входити в зарубіжні кабельні мережі в країнах, де є російськомовна аудиторія (Німеччина, Ізраїль тощо)[6].

Виконувач обов'язків директора телеканалу Юлія Островська повідомила у квітні 2020 року, що сигнал телеканалу вже транслюється з 10 передавачів (6 цифрових і 4 аналогових)[26]. Станом на березень 2020 року канал транслювався в кабельних мережах на окупованих територіях ОРДЛО з наступних областей:[3][6].

Аналогове мовлення[ред. | ред. код]

Цифрове мовлення[ред. | ред. код]

 • Донецька область: Волноваха (22 ТВК), Гірник (57 ТВК), Волноваха (5 ТВК), Гірник (6 ТВК), Краматорськ (8 ТВК), Маріуполь (5 ТВК)
 • Луганська область: Бахмутівка (40 ТВК, заміна на 41 ТВК), Підгорівка (Старобільськ) (12 ТВК), Попасна (Комишуваха) (41 ТВК), Широкий (5 ТВК)
 • Херсонська область: Скадовськ (51 ТВК), Чаплинка (51 ТВК), Чонгар (50 ТВК, заміна на 51 ТВК)

Youtube-мовлення[ред. | ред. код]

З 16 березня 2020 року мовить Youtube-канал Телеканал ДОМ, де творці викладають всі випуски новин телеканалу російською мовою. Youtube-канал створено 16 березня 2020 року шляхом перейменування Youtube-каналу UATV по-русски.[27][7]

Плани на майбутнє[ред. | ред. код]

У близькому майбутньому канал «Дом/Дім» планує розпочати супутникове та інтернет-мовлення наживо, коли він зможе виробляти 100% власного російськомовного контенту і не потребуватиме російськомовного контенту від українських медіагруп (чий контент станом на 2020 рік становить більшість ефіру каналу). Тоді ж, коли канал вийде на супутникове мовлення інтернет-мовлення наживо, канал також планує почати входити в іноземні кабельні мережі в країнах, де є російськомовна аудиторія (Німеччина, Ізраїль тощо).[6] Зокрема, виконувач обов'язків директора телеканалу Юлія Островська повідомила у червні 2020 року, що "Перед [каналом Дім/Дом] стоїть завдання розмовляти не тільки з непідконтрольними територіями [України], а й з усіма [російськомовними] жителями колишнього СРСР, де б вони не жили. [...] Ми хочемо стати міжнародним українським російськомовним каналом, який формує об'єктивний образ України".[10][11][12]

Контроверсійності[ред. | ред. код]

Консультанти з телеканалу 112 та Квартал-95[ред. | ред. код]

Консультантами телеканалу стали російський режисер телесеріалу «Слуга народу» Олексій Кірющенко та ведучі політичного шоу «Пульс» на проросійському телеканалі 112-Україна (належить кумові Путіна Медведчуку) Володимир Полуєв і Ганна Степанець.[6] Такі призначення викликали невдоволення серед колективу UATV, на базі якого створювався телеканал. UATV — український телеканал іномовлення, створений на базі державного агентства Укрінформ, через співпрацю з «112-Україна», з каналу звільнилось дві третини працівників[28].

Відсутність заявлених ~50 % україномовного контенту[ред. | ред. код]

16 березня 2020 року Youtube-канал UATV по-русски, що мав 95 тис. підписників, було перейменовано на Телеканал ДОМ, де творці почали викладати випуски новин телеканалу.[27][29] Незважаючи на заяви про двомовність, весь контент на Youtube — російськомовний.[30][7]

Свої соцмережі, зокрема сторінку у Facebook, телеканал теж веде виключно російською мовою, канал не розміщує жодних постів українською[31].

Джерела та примітки[ред. | ред. код]

 1. станом на 2020 рік канал повністю російськомовний; єдині випадки коли з'являється українська мова це випуски новин, де (поки що) україномовні репліки не дублюються російською
 2. а б В Україні запустили канал для окупованих територій. РБК-Украина. Процитовано 2020-03-02. 
 3. а б в г Закусило, Мар'яна (2020-03-02). UATV офіційно змінив назву на «Дом». detector.media (uk). Процитовано 2020-06-04. 
 4. Російськомовний телеканал для окупованих територій почнуть запускати з 13 січня на базі UATV. hromadske.ua (uk). Процитовано 2020-03-02. 
 5. а б в Малинка, Володимир (2020-01-17). Що відбувається з державним каналом іномовлення UATV?. ms.detector.media (uk). Процитовано 2020-06-04. 
 6. а б в г д е ж и к «Дім», який побудував Зе: яким буде новий канал для тимчасово окупованих територій - Детектор медіа.. web.archive.org. 2020-03-02. Процитовано 2020-06-04. 
 7. а б в г Довженко, Отар (2020-03-20). Телеканал «Дом»: переозвучити Україну російською мовою. detector.media (uk). Процитовано 2020-06-04. 
 8. Бородянський назвав дату запуску телеканалу для тимчасово окупованих територій. detector.media (uk). 2020-02-07. Процитовано 2020-06-04. 
 9. Телеканал для тимчасово окупованих територій називатиметься «Дім» / «Дом». detector.media (uk). 2020-02-27. Процитовано 2020-02-27. 
 10. а б Чи перетвориться «ДОМ» у дім для окупованих територій?. Голос Криму. 7 жовтня 2020
 11. а б Юлія Островська: «інформатаки на «Дім» показали, що ми все робимо правильно». telekritika.ua/uk/. 26 червня 2020
 12. а б Інформатаки на нас з боку російських ЗМІ показують, що канал “Дом” знають і дивляться, – Юлія Островська. uatv.ua. 17 червня 2020
 13. ТРК «Україна» і «Мультимедійна платформа іномовлення України» продовжать мовити за тимчасовими дозволами у Покровську Донецької області - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення. web.archive.org. 2020-03-20. Процитовано 2020-06-04. 
 14. Новий державний телеканал «Дом» отримав дозвіл на мовлення на окупованих територіях / Україна / Media Business Reports. web.archive.org. 2020-03-20. Процитовано 2020-06-04. 
 15. "Деокупація свідомості": в Україні презентували телеканал для тимчасово окупованих територій (ВІДЕО). UATV. 2020-03-02. Процитовано 2020-03-02. 
 16. Олексій Кирющенко повідомив, що головною концепцією каналу «Дом» буде примирення та пошук спільних цінностей. detector.media (uk). 2020-03-17. Процитовано 2020-06-04. 
 17. Володимир Зеленський: Що вдалося за рік. web.archive.org. 2020-04-23. Процитовано 2020-06-04. 
 18. Телеканал «Дім» передають Мінреінтеграції. ukrinform.ua, 11.06.2020
 19. В Україні запустили канал для окупованих територій «Дом». Радіо Свобода (uk). Процитовано 2020-03-02. 
 20. а б Микола Сирокваш, Анна Нитченко й Андрій Джеджула стали ведучими на каналі «Дом». detector.media (uk). 2020-03-18. Процитовано 2020-06-04. 
 21. а б в г «Дом» запустив лінійку програм. detector.media, 3 червня 2020
 22. На телеканалі «Дом» стартував блог Олексія Мацуки про життя на окупованих територіях. detector.media, 23 квітня 2020
 23. Олег Борисов перейшов з ATR на канал «Дом». detector.media, 12 червня 2020
 24. а б На каналі «Дом» запустили нову програму. Її ведуть Мацука, Попова, Сіманський і Сирокваш. detector.media, 2 червня 2020
 25. а б в Дім/Дом. Мінкульт запустив канал для окупованих територій. suspilne.media. Процитовано 2020-06-04. 
 26. Для кого мовить телеканал "Дім": ОРДЛО та прифронтовий Донбас не можуть знайти – останні новини Донбасу. web.archive.org. 2020-04-23. Процитовано 2020-06-04. 
 27. а б Канал «Дом» почав публікувати випуски новин у YouTube. ДМ, 18 березня 2020
 28. Ведучі "112 Україна" консультують канал для тимчасово окупованих територій. imi.org.ua (uk-UA). Процитовано 2020-03-02. 
 29. Телеканал ДОМ (про канал). Youtube-канал Дім/Дому, 1 березня 2020 (рос.)
 30. Телеканал ДОМ (завантаження). Youtube-канал Дім/Дому, 17 березня 2020 (рос.)
 31. Телеканал ДОМ (пости). Facebook-сторінка Дім/Дому, 17 березня 2020 (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]