Забужко Оксана Стефанівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Оксана Забужко
Oksana Zabuzhko- ‘Ukrainians are fighting to free Europe from the spectre of totalitarianism’ - 51926056138.jpg
Ім'я при народженні Оксана Стефанівна Забужко
Народилася 19 вересня 1960(1960-09-19) (62 роки)
Луцьк, Волинська область, Українська РСР[1]
Громадянство Україна Україна
Національність українка
Діяльність поетеса, письменниця, літературознавиця, публіцистка
Сфера роботи поезія
Alma mater Філософський факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Мова творів українська
Роки активності з 1985
Напрямок постмодернізм
Жанр поезія і проза
Magnum opus «Музей покинутих секретів» (2009)
«Польові дослідження з українського сексу» (1996)
Партія КПРС
Нагороди
Золотий письменник України
Національна премія України імені Тараса Шевченка — 2019
Орден княгині Ольги ІІІ ступеня
Премія Women In Arts (2020)
Сайт: www.zabuzhko.com

CMNS: Забужко Оксана Стефанівна у Вікісховищі
Q:  Висловлювання у Вікіцитатах

Окса́на Стефа́нівна Забу́жко (нар. 19 вересня 1960, Луцьк, Волинська область, Українська РСР) — українська письменниця, поетеса, есеїстка. Її твори перекладено багатьма мовами. Лауреат багатьох народних та іноземних премії: Національна премія України імені Тараса Шевченка (2019), Премія Міжнародної Фундації Антоновичів (2008), Літературна премія Центральної та Східної Європи «Анґелус» (2013), Всеукраїнська премія «Жінка ІІІ тисячоліття» в номінації «Рейтинг» (2015), «Книга року BBC» (2020). Кавалер Ордена Княгині Ольги III ступеня (2009).

Життєпис[ред. | ред. код]

Оксана Забужко народилася 19 вересня 1960 року в місті Луцьку, у шістдесятницькій родині з давніми історичними традиціями[2].

Оксана Забужко, 11 жовтня 2012 року

Батько письменниці, Стефан (Степан) Іванович Забужко (1926—1983) — педагог, літературний критик і перекладач (вперше переклав українською оповідання чеського композитора і письменника Іллі Гурніка (Ilja Hurník)[3], у сталінські часи був репресований і відбував заслання в Забайкальському краї. Мати, Надія Яківна Обжирко-Забужко (1926—2014) — родом з м. Білилівка Бердичівської округи, вчителька української літератури, авторка методичних розробок і популярних літературознавчих творів для школярів[4]. За словами Євгена Сверстюка, Забужко вихована на «кращих естетичних традиціях». Змалечку складала віршики, які записував і збирав її батько[5].

За словами письменниці, свою філологічну освіту вона отримала вдома. Розпочаті у вересні 1965 р. репресії проти української інтелігенції змусили родину покинути Луцьк[6], і з 1968 р. Оксана Забужко мешкає в Києві.

Закінчила філософський факультет (1977—1982) та аспірантуру з естетики (1985) Київського університету імені Тараса Шевченка.

1987 року прийнята до Спілки письменників СРСР. Вступила до КПРС не пізніше 1988 року[7].

Захистила кандидатську дисертацію на тему «Естетична природа лірики як роду мистецтва» (1987). Викладала естетику й історію культури в Київській державній консерваторії ім. П. Чайковського (1986—1988), з 1989 р. — старший науковий співробітник Інституту філософії НАН України.

1992 року викладала українську культуру в Університеті штату Пенсільванія як запрошена письменниця. У 1994 отримала стипендію Фонду Фулбрайта і викладала українську літературу й культуру у Гарвардському та Піттсбурзькому університетах. 2001 року викладала літературну майстерність у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.

Заміжня. Чоловік — художник Ростислав Лужецький.

Творча діяльність[ред. | ред. код]

Оксана Забужко під час автограф-сесії 22 березня 2015 р.

Писати вірші Забужко почала, за її словами, «з дописемного віку»[8]. Дебютувала з віршами в періодиці у 9 років, на 1973 р. у видавництві «Молодь» було заплановано до друку її першу поетичну збірку «Весняна акварель», передмову до якої написав Михайло Стельмах. Але в творчу біографію юної авторки знову втрутилися історичні події: під час репресій 1972 року її батьки потрапили в «чорні списки», і «Весняну акварель», уже підготовлену до друку, було знято з виробництва. Тих своїх ранніх віршів Забужко ніколи потім не публікувала, а першу поетичну книжку, уже іншого змісту («Травневий іній»), змогла видати тільки 1985 року.

Про свій ранній дебют в «Автобіографії» (1997) вона згадує без ентузіазму і до вундеркіндів у літературі закликає ставитись обережно: «якщо я завдячую радянській владі чимось добрим, то це тим, що вона вчасно поклала край моїй „літературній кар'єрі“ — на цілий брежнєвський період, — інакше я вельми швидко навчилась би, як приподоблятися дядям і тьотям з редакцій, і, либонь, так і не докопалась би до власного голосу, як воно зазвичай і відбувається з літературними „вундеркіндами“…»[9].

Ключовими у творчості Оксани Забужко є теми національної ідентичності і гендеру[10]. Перший роман Забужко, «Польові дослідження з українського сексу», один із «засадничих текстів української літератури пострадянського періоду»[11], вийшов 1996 року і викликав бурхливі та суперечливі реакції критиків і читачів. Письмо Забужко — стилістично новаторське й інтелектуально провокативне — викликало нерозуміння з боку деяких вітчизняних критиків, незнайомих із здобутками світової критичної думки і фемінізму зокрема. У той же час читачі сприйняли роман дуже добре, він став першим бестселером незалежної України і дав старт українському книжковому ринку[12].

Марцін Ґачковський, Оксана Забужко, Ольга Токарчук. Фестиваль «Góri Literature», 2018

За соціологічним опитуванням агенції «Еліт-профі» 2006 року цей роман був визнаний «книжкою, що найбільше вплинула на українське суспільство за 15 років незалежності»[13]. Нині це найширше перекладений у світі твір нової української прози (15 мов), включений до багатьох обов'язкових списків та рейтингів сучасної східноєвропейської класики[14].

Фаховий філософ і культуролог Оксана Забужко пише есеї і працює у жанрі нон-фікшн. Вона також звертається до української історії ХХ століття. Її найвидатніший, за оцінками української та зарубіжної критики[15], роман «Музей покинутих секретів» (2009), перекладений шістьма мовами, — це родинна сага, де присутні три ключові для української історії епохи — Друга Світова війна, 70-ті роки, ранні 2000-ні. Зокрема, авторка приділяє багато уваги епосу УПА (Української Повстанської Армії), демонізованої радянською історіографією. Важливою рисою письма Оксани Забужко є його зверненість до світу, спрямованість не лише на внутрішню аудиторію, доступність для західного читача[16].

Дослідники аналізували прозу Забужко за допомогою постколоніальних теорій[17]. У компаративістських студіях «Польові досліження…» порівнюють із творами Джамайки Кінкейд[18], Ассії Джебар[19], Анджели Картер[20], Ніколь Броссар[21] та ін. Письменниця також має надзвичайно виразний стиль, де «поетичний» та «інтелектуальний» голоси переплітаються і витворюють складну структуру[11]. На думку деяких дослідників, у ньому присутнє жіноче письмо, écriture féminine, зокрема, письмо «з тіла» або «про тіло».

Найвідоміша книга Оксани Забужко у жанрі нон-фікшн — «Notre Dame d'Ukraine: Українка в конфлікті міфологій» (2007). У цьому безпрецендентному для України інтелектуальному бестселері, по-перше, українська культурна історія осмислена через Лесю Українку, жіночу постать, як «Іншого», з постколоніальної точки зору. По-друге, Забужко пише про роль і свідомість української шляхти, яку, якщо скористатися образами самої Лесі Українки, можна назвати «великопанською» (на противагу «глибокохамській» радянській) спільнотою.

Ця спільнота в різні часи включала братчиків Кирило-Мефодіївського братства, членів Громади, зокрема Олену Пчілку — «матір українського націоналізму», мецената Євгена Чикаленка, саму Лесю Українку та багато інших, нині забутих або недооцінених, визначних постатей. Оксана Забужко доводить, що чимало етичних та естетичних «кодів», вироблених шляхтою, стали неприступними сучасному читачеві. По-третє, Оксана Забужко вважає лицарський («єретичний», гностичний) дискурс у Лесі Українки знаковим і таким, що вписує Україну у систему європейських міфологій.

Громадська діяльність[ред. | ред. код]

Оксана Забужко дає автограф під час Книжкового Арсеналу 2021

Упродовж 1995—2010 рр. була віце-президентом українського відділення ПЕН-клубу (президент — Євген Сверстюк). Восени 2004 року багато зробила для того, щоб привернути міжнародну увагу до президентських виборів в Україні. Напередодні Помаранчевого Майдану опублікувала у WSJ статтю Українська Солідарність[22], у якій передбачила масові протести у Києві, після чого в ЗМІ її стали називати «Помаранчевою Кассандрою». 28 листопада 2005 року виступила на Перших Президентських слуханнях «Виклики, породжені свободою» з доповіддю «Гуманітарна політика і державна незалежність»[23]. Доповідь викликала широкий суспільний резонанс, а також деякий вплив на політику тодішнього «помаранчевого» уряду. За наслідками слухань створено Громадську гуманітарну раду при Президентові України. Письменниці було запропоновано балотуватись у Верховну Раду України на виборах 2006 року від Блоку «Наша Україна» (разом з братами Кличками, Вакарчуком і Русланою)[24], але вона відмовилась — і відтоді незмінно відмовляється від співпраці з будь-якими політичними партіями[25][26].

У червні 2018 року підтримала відкритий лист діячів культури, політиків і правозахисників із закликом до світових лідерів виступити на захист ув'язненого у Росії українського режисера Олега Сенцова й інших політв'язнів[27].

Критика[ред. | ред. код]

Невдовзі після виходу в світ «Шевченкового міфа України» популярна тоді газета «Вечірній Київ» опублікувала брутальний відгук на книжку і її авторку в супроводі непристойної карикатури[28]. На цю публікацію відреагували, з одного боку, Євген Сверстюк, обурений її антикультурним політичним підтекстом[29], а з другого — Олександр Сизоненко, який звинуватив Забужко в службі американському імперіалізму[30].

Спалахнула дискусія, що тривала до початку 2000-х. Питання стояло про ревізію колоніального спадку в погляді вже не тільки на Шевченка, а й ширше — про те, чи можна, як О. Забужко, говорити про українську культуру не лише в локальному (для українців), а й у загальнолюдському значенні. На захист О. Забужко та її концепції виступили Вадим Скуратівський, Василь Лісовий, Вілен Горський, Юрій Барабаш[31], Дмитро Наливайко, Володимир Ричка[32] та ін. вчені.

О. Сизоненко назвав їх «чорноколготочною групою підтримки» та «адептами махрового, волохатого, зниділого ідеалізму» й наполягав на тому, що Шевченко — поет «простий», і «нічого тягнути його у вишукане та снобістське панство» «фрейдів, юнгів, шопенгауерів та шпенглерів». Його позицію підтримали деякі літературознавці, які теж в агресивно-тоталітарному дусі виступили проти західних методологій в україністиці й об'єднали шевченкознавчі праці Забужко й Грабовича під жупелом «демоліберальних»[33], не зважаючи на відмінності та полеміку між ними (за Д. Наливайком, основна відмінність «полягає в тому, що в книжці О. Забужко міфотворчість „Кобзаря“ не закріплюється за моделями архаїчної міфології й не набуває характеру замкнутої структури, вона виходить на історію України і в ній розміщається», «вписується в контекст націо- й державотворчих міфів великих європейських письменників від Данте й Сервантеса до Ібсена та Джойса»[34]).

Одночасно московські євразійці критикували письменницю за нерозуміння «цивілізаційно-творчої ролі православ'я» і «російського месіанізму»[35].

Скандал привернув увагу європейської преси. Газета Neue Zürcher Zeitung писала: «відкидання книжки Забужко українською критикою <…> показує, що українці ще дуже далекі від вироблення конструктивно-критичного ставлення до своїх національних міфів»[36].

Популярність[ред. | ред. код]

Твори письменниці перекладені понад 20 мовами, окремими книжками виходили в Австрії, Болгарії, Італії, Ірані, Нідерландах, Німеччині, Польщі, Росії, Румунії, Сербії, США, Угорщині, Франції, Хорватії, Чехії, Швеції. Книжка розмов із варшавською публіцисткою Ізою Хруслінською «Український палімпсест» початково вийшла польською мовою і взимку 2013—2014 рр. стала для польських еліт важливим джерелом знань про Україну, допомігши визначитися з політичною підтримкою Майдану.[37]

Вистави за творами письменниці йдуть на багатьох театральних сценах України, Європи і Північної Америки. У лютому 1998 р. у Нью-Йорку відбулася прем'єра драматичної сцени (моноопери) для мецо-сопрано та камерного ансамблю «Клітемнестра» за однойменною поемою Оксани Забужко (композитор: Вірко Балей (Virko Baley), англійський переклад: Ліса Сапінкопф (Lisa Sapinkopf)[38].

2001 року на Київській студії хронікально-документальних фільмів знято експериментальний фільм «Хроніки від Фортінбраса» за мотивами однойменної збірки есеїв (режисер Оксана Чепелик).

Поезії Забужко покладені на музику багатьма українськими та зарубіжними композиторами. З 2012 р. письменниця співпрацює з гуртом «Тельнюк: Сестри», п'ятий концертний альбом якого «Дорога зі скла: LIVE» створено головно на її вірші[39].

2015 року Чеське Радіо Влтава (Прага) підготувало театралізовану аудіоверсію роману «Музей покинутих секретів» (драматичний цикл із 15 передач, чеський переклад: Ріта Кіндлерова, режисер: Петр Манчал)[40].

Нагороди[ред. | ред. код]

Кіно[ред. | ред. код]

Бібліографія[ред. | ред. код]

Поезія[ред. | ред. код]

 • Травневий іній (1985)
 • Дириґент останньої свічки (1990)
 • Автостоп (1994)
 • Новий закон Архімеда (2000)
 • Друга спроба. Вибране (2005)
 • Вибрані вірші 1980—2013 (2013)

Проза[ред. | ред. код]

Есеїстика, публіцистика, мемуари[ред. | ред. код]

 • Найдовша подорож (2022)

Філософські праці[ред. | ред. код]

 • Філософія української ідеї та європейський контекст: Франківський період (1992)
 • Шевченків міф України: Спроба філософського аналізу (1996)
 • Notre Dame d'Ukraine: Українка в конфлікті міфологій (2007)

Проєкти[ред. | ред. код]

 • Літопис самовидців: Дев'ять місяців українського спротиву / [автор проекту О. Забужко; упорядник Т. Терен; передмова С. Алексієвич; ілюстратор О. Клачинська]. — Київ: Комора, 2014. — 310, [23] с., кольор. іл. — ISBN 978-966-97403-2-8

Переклади[ред. | ред. код]

Про Оксану Забужко[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Deutsche Nationalbibliothek, Staatsbibliothek zu Berlin, Bayerische Staatsbibliothek et al. Record #128349832 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
 2. Надія Забужко: Доньку захищала на рівні ЦК. Архів оригіналу за 21 квітня 2016. Процитовано 11 квітня 2016. 
 3. Оксана Забужко: Дідівських чи прадідівських бібліотек у цілісному вигляді в Україні, либонь, і не вціліло, тут добре, якщо люди вціліли. Архів оригіналу за 27 серпня 2016. Процитовано 11 квітня 2016. 
 4. Надія Обжирко. Про казки і казкарів. Архів оригіналу за 3 квітня 2016. Процитовано 11 квітня 2016. 
 5. Лідія Маркович, Віктор Демидик. Інопланетянка — УТ-1, 1993.
 6. Оксана Забужко. З незнищенного // На полі чести. Кн. ІІ. Наш сучасник Євген Сверстюк / Упор. Василь Овсієнко. — К., 2015. — С.140-158
 7. Оксана ЗАБУЖКО, поетеса // Письменники Радянської України. 1917—1987: Біобібліографічний довідник / Авт.-упоряд.: В. К. Коваль, В. П. Павловська. — Київ: Радянський письменник, 1988. — 719 с. — С. 693.
 8. Оксана Забужко змалку порівнювала себе з Вінні-Пухом / Новини на Gazeta.ua від 14.09.2012. Архів оригіналу за 5 серпня 2016. Процитовано 22 травня 2016. 
 9. Офіційна сторінка Оксани Забужко — фотогалерея. Архів оригіналу за 19 квітня 2016. Процитовано 22 травня 2016. 
 10. Uilleam Blacker. Nation, Body, Home: Gender and National Identity in the Work of Oksana Zabuzhko. [Архівовано 1 червня 2016 у Wayback Machine.] The Modern Language Review 105.2 (2010): 487—501(англ.)
 11. а б Oleksandra Shchur (Wallo). Post-Soviet Women Writers and the National Imaginary, 1989—2009. Ph.D. Dissertation. University of Illinois, Urbana-Champaign, 2013 [Архівовано 13 липня 2018 у Wayback Machine.](англ.)
 12. «Дольки помаранч»: Оксана Забужко та Віктор Неборак. Архів оригіналу за 1 липня 2016. Процитовано 22 травня 2016. 
 13. Чесне віддзеркалення Оксани Забужко. Архів оригіналу за 17 червня 2016. Процитовано 22 травня 2016. 
 14. The Ten Coolest Eastern-European Books You've Never Heard Of / airshipdaily.com / blog. Архів оригіналу за 18 травня 2015. Процитовано 22 травня 2016. 
 15. Оксана Забужко. Музей покинутих секретів / Видавничий Дім «Комора». Архів оригіналу за 1 травня 2016. Процитовано 22 травня 2016. 
 16. Тамара Гундорова. Післячорнобильська бібліотека: український літературний постмодернізм. Київ: Критика, 2013
 17. Vitaly Chernetsky. Mapping Postcommunist Cultures: Russia and Ukraine in the Context of Globalization. Montreal: McGill-Queen's University Press, 2007(англ.)
 18. Natalia Monakhova. National Identity in the Postcolonial Situation: A Comparative Study of the Caribbean and Ukrainian Cases―Jamaica Kincaid and Oksana Zabuzhko. The Atlantic Literary Review Quarterly (Special Issue on Postcolonial Feminist Writing) 4.4 (2003): 173-98(англ.)
 19. Oksana Lutsyshyna. Postcolonial Herstory: the Novels of Assia Djebar (Algeria) and Oksana Zabuzhko (Ukraine): a Comparative Analysis. Master's Thesis, University of South Florida, Tampa, FL, 2006 [Архівовано 23 серпня 2017 у Wayback Machine.].
 20. Інна Стешин. Художнє втілення феміністичної ідеї в найновіший британській і українській прозі (А. Картер, О. Забужко). Кандидатська дисертація. Тернопільський державний педагогічний університет. Тернопіль: 2002
 21. Amy Elizabeth Moore. Feminism and Nationalism in the Works of Nicole Brossard and Oksana Zabuzhko. Ph.D. Dissertation. University of California, Berkeley, 2009.
 22. Oksana Zabuzhko. Ukraine's Solidarity. Архів оригіналу за 8 березня 2017. Процитовано 8 березня 2017. 
 23. Оксана Забужко. На порозі гуманітарної катастрофи. Культурна політика і державна незалежність. Архів оригіналу за 8 березня 2017. Процитовано 8 березня 2017. 
 24. Віктор Чивокуня. Ющенко іде на вибори зі старим обличчям. І своєю старостою?. Архів оригіналу за 8 березня 2017. Процитовано 8 березня 2017. 
 25. Оксана Забужко. Нескромна чарівність номенклатури. Архів оригіналу за 8 березня 2017. Процитовано 8 березня 2017. 
 26. Радіо Свобода Україна. Гість: Оксана Забужко. Архів оригіналу за 6 квітня 2017. Процитовано 8 березня 2017. 
 27. An appeal to the representatives of countries who are expected to travel to the World Cup football games in Russia [Архівовано 22 червня 2018 у Wayback Machine.] Open Democracy, 06.06.2018
 28. Шелест Ю. Сто гривень і Оксана Забужко у колі Тараса Шевченка // Вечірній Київ, 7.03.1998
 29. Євген Сверстюк. Під плащем патріотизму // День, 18.04.1998. Архів оригіналу за 23 квітня 2016. Процитовано 13 квітня 2016. 
 30. Олександр Сизоненко. І на сторожі коло нього поставимо свою любов… // Вечірній Київ, 20.03.1998
 31. Барабаш Ю. «Коли забуду тебе, Єрусалиме…» Гоголь і Шевченко. Порівняльно-типологічні студії / Ю.Барабаш. — Харків: Акта, 2001. — 375 с. Архів оригіналу за 6 травня 2016. Процитовано 13 квітня 2016. 
 32. В.Ричка. «Оксана Забужко. Шевченків міф України. Спроба філософського аналізу» // Критика та бібліографія / Укр. іст. журн. — 1998. — № 5. — с.123-125. Архів оригіналу за 9 травня 2016. Процитовано 13 квітня 2016. 
 33. Іванишин, Петро. Вульгарний «неоміфологізм»: від інтерпретації до фальсифікації Т.Шевченка. — Дрогобич, 2001
 34. Дмитро Наливайко. Шевченко, романтизм, націоналізм // Слово і Час. — 2006. — № 3. — с.3-21. Архів оригіналу за 1 червня 2016. Процитовано 13 квітня 2016. 
 35. Андрей Окара. Прогулки с Шевченко // «Ex Libris НГ» (книжное обозрение «Независимой газеты»), № 31, 13.08.1998 [Архівовано 08.10.2015, у Wayback Machine.](рос.)
 36. Ulrich M. Schmid. Arbeit am Mythos // NZZ, 27.04.1998 [Архівовано 23 січня 2022 у Wayback Machine.](нім.)
 37. Przegląd Polityczny. W stronę nowej Ukrainy [Архівовано 12 березня 2016 у Wayback Machine.] (пол.)
 38. «Клітемнестра» на youtube.com. Архів оригіналу за 13 жовтня 2021. Процитовано 11 березня 2016. 
 39. ТЕЛЬНЮК: Сестри — Дорога зі скла I (live at the Glenn Gould Studio). Архів оригіналу за 28 грудня 2020. Процитовано 11 березня 2016. 
 40. V muzeu opuštěných tajemství [Архівовано 12 березня 2016 у Wayback Machine.] (чеськ.)
 41. Ігор Гулявий У Вашингтоні вручили премії Фундації Антоновичів // Офіційний сайт Голос Америки, неділя, 20 жовтня 2013. Архів оригіналу за 21 жовтня 2013. Процитовано 20 жовтня 2013. 
 42. Указ Президента України від 16 січня 2009 року № 26/2009 «Про відзначення державними нагородами України»
 43. Золоті письменники України. Нагороджені. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 25 листопада 2012. 
 44. [Angelus-2013 для Оксани Забужко // Офіційний сайт Літературної центральноєвропейської премії Angelus, 19.10.2013(пол.). Архів оригіналу за 24 жовтня 2013. Процитовано 19 жовтня 2013.  Angelus-2013 для Оксани Забужко // Офіційний сайт Літературної центральноєвропейської премії Angelus, 19.10.2013(пол.)]
 45. ЛАУРЕАТИ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПРЕМІЇ УКРАЇНИ імені ТАРАСА ШЕВЧЕНКА 1962—2013 років [Архівовано 27 листопада 2020 у Wayback Machine.], Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка

Джерела інформації[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Виступи, інтерв'ю О.Забужко[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]