Запорізька операція (1943)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Запорізька операція
Дата: 10 жовтня - 14 жовтня 1943
Місце: Лівобережна Україна
Результат: Перемога Червоної Армії
Військові сили
невідомо до початку операції близько 35 000 людей,

600 гармат і мінометів
200 танків і штурмових знарядь

Втрати
невідомо 23 000 солдатів

160 танків і штурмових знарядь
430 гармат і мінометів

Запорізька наступальна операція (10 - 14 жовтня 1943) — стратегічна наступальна операція радянських військ в ході Радянсько-німецької війни, що проводилася силами двох фронтів в ході Битви за Дніпро з метою ліквідації запорізького плацдарму німців і визволення міста Запоріжжя. Плацдарм охороняла 1-а танкова армія групи армій «Південь», 5 піхотних, 1 моторизована дивізія, окремий танковий батальйон, 2 штурмові дивізії, знаряддя і інші частини.

Підготовка до бою

До проведення операції зі складу Південно-Західного фронту залучалися 3-а і 8-а гвардійські і 12-а армії, також 17-а повітряна армія. Головні зусилля були на 8-ій гвардійській армії. Перевага у співвідношенні сил до початку операції було в Червоній Армії: піхота - 2,2:1; артилерія - 2,1:1; танки - 1,6:1. Військам, безперервно наступаючим з серпня 1943 не вистачало боєприпасів. З-за цього до 40 % всієї артилерії при прориві оборони висувалися в бойові порядки піхоти і танків для стрільби прямою наводкою.

Операція

Після чотириденних боїв війська фронту прорвали зовнішній обвід і проміжний рубіж оборони. 13 жовтня вийшли на ближні підступи до Запоріжжя. Малиновський вирішив вночі оволодіти містом. На захоплення кинули понад 20 танків і САУ. В 22:00 того ж дня почався штурм. 3-а гвардійська армія наступала з північного сходу. 8-а гвардійська армія вдарила в район с. Мокра (нині в межах Запоріжжя). Наступаючи з південного-сходу, частини 23 танкового корпусу в 2 години ночі увірвалися на південну околицю міста. Вибивши німців з південної частини міста, танки з десантами піхоти 59-ї гвардійської дивізії прорвалися в його центр. Незважаючи на запеклий опір німців місто до кінця дня звільнили. У п'ятиденних боях гітлерівці втратили 23 000 солдатів і офіцерів, понад 160 танків і штурмових знарядь, 430 гармат і мінометів. Допомогу у проведенні операції надали місцеві партизани і підпільники.

Результати операції

Стрімкий наступ червоної АРМІЇ врятував від повного знищення Дніпрогес. Радянські війська захопивши Запорізький плацдарм отримали можливість наступати на Кривий Ріг. Південний фронт вийшов у фланг і тил мелітопольського угруповання нацистів, до пониззя Дніпра і ізолював (від материка) Крим. Особливо відзначилися при визволенні Запоріжжя 31-а частина і з'єднання присвоєно почесну назву «Запоріжжя»; 5 стрілецьку, 2 авіаційну і 2 танкові дивізії, бригади нагородили орденами Червоного Прапора.

Посилання