Труханів острів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Труханів острів — острів на Дніпрі, розташований навпроти центральної частини Києва між головним річищем Дніпра на захід і його відногою Чорториєм на схід; площа близько 450 гектарів. У середині 19 століття на Трухановому острові з'явилися перші будинки, у 1880-х pp. постала робітнича оселя. Після її знищення під час Другої світової війни, перетворено на місце відпочинку. Тут тепер великі пляжі, водні станції, спортивні споруди, ресторани, будинки відпочинку тощо. Труханів острів добре озеленений, він сполучається з набережною правого берега Дніпра пішохідним мостом.

Розташування[ред.ред. код]

Розташований посеред Дніпра між його основним річищем, протоками Чорторий і Долобською. На півночі межує з місцевістю Чорторий, на півдні пролягає поблизу моста Метро. Сполучений з правим берегом Дніпра пішохідним «Парковим мостом» (виходить до Набережного шосе та Паркової дороги, що з'єднує з Володимирським узвозом). На півдні Труханового острова — Матвіївська затока (так званий Старик — частина колишнього річища Дніпра, що в останній чверті 19 ст. було перекрите гаткою).

Вид на Дніпро і Труханів острів з Володимирської гірки

Історія[ред.ред. код]

Вважають, що назва «Труханів острів» походить від імені половецького хана Тугорхана (наприкінці 11 ст. тут розміщувалася резиденція його дочки — дружини київського князя Святополка). За часів Київської Русі на Трухановому острові було також селище Ольжиші, що належало княгині Ользі. У 1534 острів перейшов у володіння Пустинно-Микільського монастиря, у 1698 його повернуто місту.

Знищеному поселенню (Труханів острів)

У 2-й пол. 19 ст. тут створено 1-е і 2-е об'єднання Дніпровського пароплавства з майстернями і поселеннями при них. У селищі існувала церква Святої Єлизавети (збудована у 1909-10 рр. коштом Давида Марголіна, втрачена у 1930-і р.), існувало двокласне училище, зведене його ж коштом в тому ж 1909 році (за радянських часів — школа № 100). Населення селища 1908 р. становило вже близько 6 тисяч мешканців. У селищі були 21 вулиця та провулок, а також одна площа.

Наприкінці 1920-х років селище було забудоване 367 житловими будинками, з яких лише 2 були кам'яними. Перед війною населення становило бл.7 тисяч мешканців.

Пам'ятник знищеному поселенню

Під час другої світової війни, а саме при відступі німецьких окупантів з Києва у жовтні 1943 р., поселення було повністю спалене.

Єдиною спорудою, що вціліла з довоєнних часів, є дерев'яний будинок, розташований дещо північніше Петрівського залізничного мосту. А в гущавині ще можна знайти рештки фундаментів церкви та школи…

Будинок дореволюційного яхт-клубу

По війні селище було вирішено не відновлювати, натомість у 1940-60-і р. було облаштовано зону відпочинку. 1989 року на острові було встановлено пам'ятник загиблим труханівцям, що складається із постаті вояка, що стоїть біля розбитого човна та плит з іменами Героїв Радянського Союзу та загиблих труханівців.

На початку 1990-х р. було створене земляцтво «Труханів острів», що об'єднує усіх тих, хто народився або мешкав до війни у поселенні на острові. Товариство було офіційно зареєстроване 1995 р. і нині на острові у пам'ятні дні земляцтво проводить ряд заходів.

Спортивні заняття[ред.ред. код]

На Трухановому острові крім відпочинку, можно також займатися спортом. З 2014 року через острів проведена велосипедна доріжка. Кожен бажаючий може там бігати, їздити на велосипеді або на роликах, чи займатися іншим видом спортивної діяльності. Труханів острів знаходиться поблизу Матвївської затоки, яка є єдиною у Києві затокою де тренуюються спортсмени з веслування на човнах "Дракон", академічного веслування та веслування на байдарках та каное. Тому можна вважати, що Труханів острів так названий "веслувальний центр" Києва. Тож не дивно, що там безліч спортивних баз, як : Зеніт, Локомотив, КПДЮ, ЦСКА, Буревісник, ДЮСШ7, Спартак(ДЮСШ Київ) та ін.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

(укр.)


Київ Це незавершена стаття про Київ.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.