Українці та іноземці Ісландії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Міжнародний культурний центр в Рейк'явіку. Місце зустрічі іноземців.

Українці та іноземці Ісландії — на наш час (кінець 2007 року), іноземці становлять бл. 7 % населення Ісландіїї, а саме бл. 21.000 чол., з них бл. 154 українців (легально зареєстрованих, станом на кін. 2006 р.). Кількість українців може бути вищою, якщо врахувати нелегальних робочих.

Українці в Ісландії[ред. | ред. код]

У 2012 році в Ісландії було засновано Товариство українців Ісландії (Félag Úkraínumanna á Íslandi) вихідцями з Івано-Франківщини та Полтавщини. Зустрічі українців час від часу відбуваються у кафе «Карпати» останнього четверга місяця. Товариство регулярно бере участь у представленні України на міжнародних фестивалях (Fjölmenningardagar/ Multicultural Days), що проводяться у травні/ червні в Рейк'явіку, a також в Акранесі або Боргарнесі у жовтні/ листопаді. Всі присутні мають змогу покуштувати смачного українського борщу, який до речі дуже подобається ісландцям.

Українців можна часто зустріти в православному приході Святого Миколая (настоятелем храму є уродженець Москви о. Тимофій Золотуський). В місцевому храмі є ікона Св. Йова Почаївського, Новий Заповіт українською мовою.

В Ісландії проживають вихідці з Києва, Львова, Червонограда, Жовкви, Хмельницького та Хмельниччини, Маріуполя, Тернополя, Надвірної, Бережан, Чернівців, Дніпропетровська, Тростянця (Сумської обл.), Одеси, Ніжина, Варви (Чернігівської обл), Черкас, Рівного, Керчі, Бердичева та ін. міст України. Є група молодих українців (хлопці і дівчата з Києва, Чернігівщини, Чернівців і т. д.) як приїхали до Ісландії для догляду за дітьми в ісландських сім'ях. Деякі молоді українці навчаються в Університеті Ісландії. Є декілька мішаних україно-ісландських сімей (в осн. дружина українка — чоловік ісландець, є і навпаки) з дітьми мішаного ісландсько-українського походження.

В м. Коупавоґур в Ісландії діє український магазин «Карпати», власником котрого є уродженець Надвірної і де окрім українських продуктів можна купити в основному литовські і латвійські товари.

Протягом 2006—2007 рр. в Рейк'явіку діяли український греко-католицький священик о. Іван Загайкевич з дружиною (вихідці з м. Івано-Франківськ), які з дозволу рим. кат. єпископа Ісландії, щонеділі проводили богослужіння українською мовою в каплиці чернечого дому римо-католицьких сестер в Рейк'явіку. В серпні вони повернулися до Івано-Франківська. Восени Ісландію вдруге відвідав о. Євгеній Жабківський (настоятель храму УПЦ в с. Суботці на Кіровоградщині), співслужачи в православному храмі Рейк'явіку. З його участі (через організацію YMCA) було зібрано тисячі різдв'яних подарунків (контейнер) для українських сиріт від Ісландії.

Іноземці в Ісландії[ред. | ред. код]

За останні 17 років кількість іноземців в Ісландії багатократно зросла. Якщо у 1990 році іміграційне управління Ісландії (ісл. Útlendingastofnun, англ. Icelandic Directorate of Immigration) видало іноземцям 2.100 дозволів на проживання, то у 2006 році кількість виданих дозволів зросла до 12.889. Що означає, що більшість іноземців поселилося в Ісландії саме протягом останніх 10 років.[1]

Беззаперечне лідерство серед іноземців Ісландії належить громадянам Польщі, серед яких зустрічаються і особи українського походження. Офіційно, на сьогодні в Ісландії понад 8.000 тис. поляків (на кінець 2006 р. їх було 5.996 чол.). У 2004 році полякам було видано 1.197 дозволів на проживання, у 2005 — 3.028 дозволів, у 2006 — 5.210 дозволів. Тобто, щороку в Ісландії поселяється щораз більше поляків.[1]

Більшість з них це особи чоловічої статі, які прибули сюди з метою праці. Польська спільнота має декілька польських магазинів та ресторанів. В декількох римо-католицьких храмах, щотижнево, відбуаваються богослужіння польською мовою, діє декілька польських священиків.

Другою за чисельністю групою іноземців в Ісландії є громадяни Литви. Їх кількість в Ісландії сягає 2.000 (998 чол. у 2006 р.). У 2006 році литовцям було видано 644 дозволи на проживання. Серед литовських громадян Ісландії теж зустрічаються особи мішаного українсько-литовського походження. Чисельні громади становлять португальці (748 чол. станом на 31.12.2006), китайці (755 чол.), американці (646 чол.), датчани (936 чол.), шведи (341 чол.), іспанці (121 чол.), італійці (302 чол.), філіппінці (778 чол.). [2]

З теренів колишнього СРСР в Ісландії теж проживає багато латишів (320 чол. станом на 31.12.2006) і росіян (195 чол.). Можна теж зустріти грузин (19 чол.), чеченців, татар, білорусів (32 чол.), казахів (10 чол.), молдован (12 чол.).[2]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б http://www.utl.is/english/news/statistics/ Архівовано 14 жовтень 2007 у Wayback Machine. Статистика іміграційного управління Ісландії (англ.)
  2. а б http://www.statice.is/Statistics/Population/Citizenship-and-country-of-birth Статистичне управління Ісландії (англ.)