Данія в Першій світовій війні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

 

Данія дотримувалася нейтралітету у Першій світовій війні. Данія підтримувала торгівлю з обома сторонами війни та була серед кількох нейтральних країн, що експортували м'ясні консерви для німецької армії. Данські спекулянти нажили статки на м'ясних консервах, які найчастіше були посередньої якості. Під час війни було потоплено 275 датських торгових судів, близько 700 датських моряків загинули[1].

Фортифікаційні заходи[ред. | ред. код]

Залишки «Тунестілінгена»

На початку війни Данія мобілізувала близько 50 000 резервістів для будівництва укріплень Копенгагена. Це була приблизно половина тих сил, які Данія мала мобілізувати у разі війни. Обмежуючи мобілізацію та називаючи мобілізовані підрозділи «силами безпеки» (дан. Sikringsstyrken), датський уряд намагався переконати великі держави в тому, що він не має наміру вступати у війну[1][2] .

Під час війни було збудовано додаткову захисну споруду « Тунестіллінген» («Лінія мелодії»). Воно тяглося від затоки Коге до фіорда Роскілле. Війна висунула на перший план той факт, що старі укріплення Копенгагена 1880-х і 1890-х років були застарілими і знаходилися надто близько від столиці, щоб захистити її від сучасних артилерійських обстрілів[1][3].

Мінування датських територіальних вод[ред. | ред. код]

Датський уряд поступився тиском з боку Німеччини і встановив морські міни в данських водах з мовчазної згоди Великої Британії, незважаючи на те, що Данія була зобов'язана відповідно до міжнародного права тримати свої територіальні води відкритими[1].

Німці вже почали мінувати датські територіальні води, щоб захистити Німеччину від британського військово-морського наступу. Замінувавши власний морський простір, датський уряд намагався не дати Німеччині приводу для окупації[1].

Етнічно датське населення Південної Ютландії[ред. | ред. код]

Під час війни у німецьких збройних силах служили понад 30 000 етнічних датчан із Південної Ютландії у прусській провінції Шлезвіг-Гольштейн. Усього під час війни загинуло близько 5300 людей із Південної Ютландії[1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г д е Baltzersen, Af Jan. Denmark and Southern Jutland during the First World War. Byhistorie. Процитовано 4 листопада 2020. 
  2. Appel, Hans Henrik. Det væbnede neutralitetsforsvar. Danmark 1914-18. Процитовано 4 листопада 2020. 
  3. Sørensen, Af Nils Arne. Første verdenskrig ved Tunestillingen. Historie-online. Процитовано 4 листопада 2020.