Данія в Першій світовій війні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Данія дотримувалася нейтралітету у Першій світовій війні. Данія підтримувала торгівлю з обома сторонами війни та була серед кількох нейтральних країн, що експортували м'ясні консерви[en] для німецької армії. Данські спекулянти нажили статки на м'ясних консервах, які найчастіше були посередньої якості. Під час війни було потоплено 275 данських торгових судів, близько 700 данських моряків загинули[1].

Фортифікаційні заходи[ред. | ред. код]

Залишки «Тунестілінгена»

На початку війни Данія мобілізувала близько 50 000 резервістів для будівництва укріплень Копенгагена. Це була приблизно половина тих сил, які Данія мала мобілізувати у разі війни. Обмежуючи мобілізацію та називаючи мобілізовані підрозділи «силами безпеки» (дан. Sikringsstyrken), данський уряд намагався переконати великі держави в тому, що він не має наміру вступати у війну[1][2] .

Під час війни було збудовано додаткову захисну споруду « Тунестіллінген» («Лінія мелодії»). Воно тяглося від затоки Коге до фіорда Роскілле. Війна висунула на перший план той факт, що старі укріплення Копенгагена 1880-х і 1890-х років були застарілими і знаходилися надто близько від столиці, щоб захистити її від сучасних артилерійських обстрілів[1][3].

Мінування данських територіальних вод[ред. | ред. код]

Данський уряд поступився тиском з боку Німеччини і встановив морські міни в данських водах з мовчазної згоди Великої Британії, незважаючи на те, що Данія була зобов'язана відповідно до міжнародного права тримати свої територіальні води відкритими[1].

Німці вже почали мінувати данські територіальні води, щоб захистити Німеччину від британського військово-морського наступу. Замінувавши власний морський простір, данський уряд намагався не дати Німеччині приводу для окупації[1].

Етнічно данське населення Південної Ютландії[ред. | ред. код]

Під час війни у німецьких збройних силах служили понад 30 000 етнічних датчан із Південної Ютландії у прусській провінції Шлезвіг-Гольштейн. Усього під час війни загинуло близько 5300 людей із Південної Ютландії[1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г д е Baltzersen, Af Jan. Denmark and Southern Jutland during the First World War. Byhistorie. Процитовано 4 листопада 2020.
  2. Appel, Hans Henrik. Det væbnede neutralitetsforsvar. Danmark 1914-18. Процитовано 4 листопада 2020.
  3. Sørensen, Af Nils Arne. Første verdenskrig ved Tunestillingen. Historie-online. Процитовано 4 листопада 2020.