Перша світова війна в мистецтві

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Перша світова війна наклала свій відбиток на життя поколінь, тому вона не могла залишити байдужими митців усіх напрямків. Про події 1914—1918 років, написано багато книжок, знято чимало фільмів.

Перша світова війна у кінематографі[ред. | ред. код]

Постер до фільму «Ангели пекла»
Постер до фільму «Лоуренс Аравійський»
Постер до фільму «Щасливого різдва»
Постер до фільму «Стежки слави»
Назва фільму Рік Режисер Сюжет
Поза межами болю [1] Архівовано 27 лютого 2022 у Wayback Machine. 1989 Ярослав Лупій У центрі сюжету — поневіряння військовополонених різних національностей, колишніх солдатів австрійської армії, сімох друзів у нещасті, яких було відправлено серед 60000 інших, етапом через албанські Альпи. Це був важкий багатоденний шлях горами. Мало кому вдалося вижити, від голоду і холоду гинули також і сербські конвоїри — лише 15 тисяч полонених врятувалося від смерті... Утікши від охоронців, чоловіки опиняються наодинці з дикою природою, де лише сніг, холод, голод і жодної живої душі. Найбільша небезпека для втікачів — замерзнути в лютий зимовий мороз... Раптом ніби саме собою назріває страшне рішення: хтось із них мусить померти, а решта розпалить вогнище з його вбогої одежини й таким чином урятується. Один з героїв - українець Добровський зауважує: «Прокляте те життя, в котрому слабкий мусить згинути, щоби дужчий міг жити».
34-й батальйон 2015 Люк Спарк Четверо друзів вирушили на війну, і були шоковані жорстокістю війни і умовами життя. Вони вирішили покинути місце бойових дій, щоб вціліти, але не одразу додому, а через територію Франції. По дорозі вони потрапили до 34-го батальйону і опинились в самому пеклі цієї війни. Вони стали учасниками найстрашнішої битви, і невідомо, чи вдасться їм вижити.
Ангели пекла 1930 Говард Г'юз Два брати ідуть добровольцями на фронт, потрапляють у Королівські військово-повітряні сили і отримують надскладне і небезпечне завдання — ліквідувати німецький воєнний завод. Впоравшись із завданням, вони повертаються додому, але їм доводиться вступити в бій з винищувачами супротивника.
Довгі заручини 2004 Жан-П'єр Жене Військовий трибунал виніс вирок п'ятьом французьким солдатам: їх не розстріляли, а залишили в нейтральній зоні, де в них гарантовано влучить куля — як не своя, то ворожа. Що трапилось з ними далі — невідомо. Дівчина одного зі зниклих вояк розшукує свого коханого. Лише після закінчення війни їй вдається поступово з'ясувати правду про те, що ж сталося з її нареченим та його товаришами.
Лоуренс Аравійський 1962 Девід Лін Британський розвідник Томас Лоуренс працював у Сирії, активно взаємодіяв з арабськими кочівниками і так проникся їхнім життям та культурою, що зрештою очолив їх у поході проти турків. Фільм знятий на основі реальних подій.
Чорне і біле у кольорі 1976 Жан-Жак Анно 1915 рік. Французи готують аборигенів французької колонії у Західній Африці до збройного протистояння з племенами сусідньої німецької колонії. Лише одна людина, французький географ, засуджує такі дії, розуміючи подальші наслідки. У фільмі панує рішуча антимілітарна атмосфера.
Чотири вершники Апокаліпсису 1921 Рекс Інгрем
На сторожі смерті (Deathwatch) 2002 Майкл Дж. Бассетт 1917 рік. Після кривавого бою залишки британської роти заблукали в густому тумані і опинились в тилу ворога. Бійці переховуються в закинутих німецьких траншеях з підземними переходами, не сподіваючись на порятунок, адже їх вважають загиблими. Але й під землею на британських солдат чатує небезпека, на них находять напади безумства, а потім одного за другим забирає жахлива смерть…
Рани війни (Forbidden Ground) 2013 Йохан Ерл, Адріан Пауерс Франція, 1916 рік. Троє британських солдат опиняються на нейтральній смузі після невдалої атаки на немецькі позиції.
Нижче пагорба 60 (Beneath Hill 60) 2010 Джеремі Сімс
Щасливого Різдва (Joyeux Noël) 2005 Крістіан Каріон Напередодні Різдва 1914 року на одній з ділянок Західного фронту солдати трьох країн — Німеччини, Франції та Британії, незважаючи на офіційну відмову вищого державного керівництва, з власної ініціативи влаштували перемир'я, щоб разом відзначити це свято.
Бойовий кінь (War Horse) 2011 Стівен Спілберг Батько Альберта продав його улюбленого коня в британську кавалерію. Не в змозі пережити розлуку, хлопець вирушає на війну, щоб розшукати свого чотириногого друга дитинства.
Ескадрилья «Лафаєт» (Flyboys) 2006 Тоні Білл У сюжеті йдеться про легендарну ескадрилью, сформовану з американських пілотів-добровольців, яка декілька років вела бойові дії в небі Європи.
Легенди осені (Legends of the Fall) 1994 Едвард Цвік
Крила (Wings) 1927 Вільям Велман Фільм про двох льотчиків часів Першої світової, які закохалися в одну дівчину.
На західному фронті без змін (All Quiet on the Western Front) 1930 Льюїс Майлстоун Фільм про «втрачене покоління», екранізація однойменного роману Еріха Марії Ремарка. Німецькі юнаки піддаються впливу патріотичної пропаганди і вирушають на війну. Спочатку їм це здається цікавою пригодою, і вони ще не знають, що попереду на них чекає лиш смерть.
Сержант Йорк (Sergeant York) 1941 Говард Гоукс Історія життя Елвіна Йорка — простого американського хлопця з провінції, який завдяки своїй хоробрості і снайперському таланту став національним героєм.
Стежки слави (Paths of Glory) 1957 Стенлі Кубрик Командир піхотного полку французької армії полковник Декс отримує наказ штурмувати неприступну ворожу позицію. Провал штурму очевидний одразу, але наказ є наказ. Після розгромної поразки генерал наказує розстріляти за боягузство трьох невинних солдат. Вони поплатились життям за генеральські амбіції і дурість.

Перша світова в літературі[ред. | ред. код]

  • Осип Турянський, «Поза межами болю» [2]— повість-поема видатного українського письменника, доктора філософії; один з найкращих творів про Першу Світову війну — очевидця та учасника тих подій.

Перша світова у живописі[ред. | ред. код]

«Отруєні іпритом», Джон Сінгер Сарджент, 1919

Як реакція на жорстоку криваву бійню, під час Першої світової війни зародилася модерністська течія у мистецтві — дадаїзм (1916 р., Швейцарія). Її характерними рисами якої були зумисний примітивізм, антиестетизм. Дадаїсти стверджували, що життя безглузде, мистецтво і митці ворожі людині, не рахувалися з визнаними авторитетами, в тому числі, в мистецтві.

Картини, присвячені Першій світовій:

Джерела[ред. | ред. код]