Стінопис

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Монументальний живопис)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Родина Київського Князя Ярослава Мудрого, фреска Софійського собору в Києві

Стіно́пис або му́рал (англ. mural  — «фреска»; ісп. muro  — «стіна», «мур»)  — різновид монументального і декоративного малярства, що виконувалося безпосередньо на стіні або на штукатурці, закріпленій на стіні, в якому фігуративні образи й декоративні орнаменти підпорядковуються архітектурним формам. У стінописі користуються різною малярською технікою: фреска, альсекко, енкавстика, темпера, клейові фарби, олія; за новіших часів — синтетичні ґумові фарби тощо. До стінопису зараховують також мозаїку.

Історія[ред. | ред. код]

Стінопис розвинувся в Єгипті, Китаї, Середній Азії, Греції, Римі, а 4 ст. до РХр. — 2 ст. по РХр. широко стосувався в античних міст Північного Причорномор'я в оздобленні житлових будинків, громадських споруд і гробниць (пам'ятки у Керчі, Ольвії, Херсонесі та ін.). За середньовіччя стінопис розвинувся головним чином у церковному мистецтві. З 10-13 ст. в Україні походять мозаїки й фрески соборів Києва (Софійського, Михайлівського-Золотоверхого, Кирилівської церкви), Чернігова (Успенського Єлецького монастиря, Борисоглібського), Остра (Юрієвої Божниці) та ін. Традиції монументального стінопису Київської і Галицько-Волинської держави продовжували українські майстрі 14-17 ст., використовуючи частково знання і досвід західно-європейського мистецтва, головно італійського; стінопис монастиря в с. Бакоті (Поділля), церков св. Онуфрія в Лаврові (Галичина), Успенської в Лужанах (Буковина), церкви-ротонди св. Миколи в с. Горянах (Закарпаття), у Вірменській катедрі у Львові (16 ст.). У 15 ст. українські майстрі розписували костьоли в Польщі: колеґіятський костьол у Вісліці, замкову каплицю св. Трійці в Любліні, катедральний храм у Сандомирі, каплицю Чесного Хреста в катедрі у Вавелі в Крокові. З 16 ст. відомі стінописи в церквах: св. Онуфрія в с. Посаді Роботицькій і св. Параскеви в с. Радружу (Перемищина).

Розвиток дерев'яного будівництва не сприяв стінопису, проте є помітні темперові поліхромії 17-18 стст. з дерев'яних церков, головним чином Галичини і Закарпаття. Стінописи збережені в цілому або у фраґментах у церквах Галичини: св. Трійці (1593; розібрана 1937) і св. Духа в Потиличі, св. Юра і Воздвиженській у Дрогобичі, єв. Апостолів у Поворознику (західна Лемківщина, розібрана), Троїцькій у Сихові, у Жовкві, Судовій Вигині й ін.; на Закарпатті — в Миколаївській церкві в Колодному та ін.; на Буковині — в Бергометі й ін.

З другої половині 17-18 стст. пам'ятки стінопису у мурованих спорудах збереглися у Києві (в Успенському соборі і Троїцькій надбрамній церкві Києво-Печерської Лаври та в Андріївській церкві) й на Лівобережжі (в Троїцькому соборі Густинського монастиря, в полтавському Хрестовоздвиженському монастирі, Успенському соборі Єлецького монастиря в Чернігові, в Миколаївській церкві в Переяславі). В Галичині й на Волині в монументальному малярстві того часу працювали переважно італійські, французькі, німецькі і польські митці в оздобленні костьолів і палаців, у стилі бароко і рококо (Підгірці, Олика, Олесько, Львів).

У 18 ст. в стилі класицизму були оздоблені численні палаци Розумовських (Київ, Козелець, Покорщина, Яготин, Глухів, Почеп); у 19 ст. палац П. Завадовського в Ляличах. На початку 19 ст. в церкві над стінописом працювали ще Л. Долинський і В. Боровиковський, проте реалізм не сприяв розвиткові декоративного мистецтва і переважав шаблон: шпалери, мальовані на папері або полотні (так звані колтрини). Чималим досягненням уважався розпис у збудованому в псевдовізантійському стилі Володимирському соборі в Києві (18851896; С. Костенко, В. Замирайло, М. Пимоненко та інші під керівництвом В. Васнєцова). З російських митців цікаві розписи залишив ще М. Врубель (Кирилівська церква в Києві).

На початку 20 ст. почалися спроби відродження українських народних та історичних традицій у декоративному малярстві. Найбільше вдалі розписи Полтавського земства (19031906) В. Кричевського і Музичного Інституту ім. М. Лисенка у Львові М. Сосенка (1915). У 1920-их pp. в українському стінописі працювали М. Бойчук і його школа монументалістів: І. Падалка, В. Седляр, О. Павленко, К. Гвоздик, М. Рокицький, О. Мизін, М. Шехтман (стінопис Селянської санаторії в Одесі 1928 і Червонозаводського театру в Харкові, 19331935; обидва знищені) та Л. Крамаренко в Києві і Харкові (розпис конференційної залі АН УРСР у Києві, 1930). Після другої світової війни у монументальному стінописі працюють випускники створеного 1946 Інституту Монументального живопису і Скульптури в складі Академії Архітектури УРСР. З 1950-их pp. стінопис застосовують у оздобленні театрів (Тернопіль), палаців культури (Нова Каховка), павільйонів виставок, вокзалів (Харків,Ужгород), аеропортів (Київ), ресторанів та інших споруд. У Галичині і на Волині стінописи виявлялися майже винятково в церковному мистецтві: П. Холодний-старший (Духовна Семінарія у Львові), М. Осінчук, П. Ковжун, Ю. Магалевський, які працювали старою технікою темпери. Вони модернізували візантійський стиль і дали підбудову під новий стінопис, традиції якого далі розвивали мистці на еміграції: П. Холодний-молодший, С. Гординський, М. Білинський, М. Дмитренко, І. Дикий.

Поряд зі стінописом, виконуваного професійними митцями, розвивався народний стінопис — розпис стін хат зовні і всередині. Різні області України виробили власні методи і зразки стінопису. Спершу прикрашали будинки фарбуванням (підмазуванням призьби, зовнішніх стін різними кольорами глини або крейдою); з другої половини 19 ст. впроваджено орнамент — зовні навколо вікон і дверей, на віконницях і як фриз під стріхою. Всередині хати головним об'єктом розпису була піч, стіна над полом, на якій мальовано килим і, рідше, стеля та сволок. У розпису переважав рослинний орнамент, інколи зображувано птахів або казково-фантастичних звірів і риб. Розпис виконували просто на стіні (без попередніх шкіців, тому ефект його свіжий і спонтанний), зазвичай кілька разів на рік, через це він був нетривкий. Широковідомий Петриківський живопис у с. Петриківка на Катеринославщині. За останні десятиліття мотиви народного розпису мають широке застосування у прикладному мистецтві: на тканинах, порцеляні і майоліці, для прикрас будинків тощо.

Стінописи у магазині іграшок «Казка» (Київ)[ред. | ред. код]

У 1979 році з використанням петриківського розпису було оздоблено стіни магазину іграшок «Казка», у Києві відомою петриківською майстринею Марфою Тимченко разом з чоловіком Іваном Скицюком і донькою Оленою Скицюк. На розпис стін магазину родиною було витрачено близько року. Результати цієї праці дуже високо оцінювали мистецтвознавці, розписи магазину були добре відомі кільком поколінням киян. На початку 2000-х років пропонувалося в приміщенні магазину створити музей або студію декоративного розпису. У 2002 році магазин було викуплено концерном «Європродукт» (зараз RedНead Family Corporation, власник обох В. Б. Бурда) і під час реконструкції всі розписи були закриті гіпсокартоном на наступні 15 років. Проте у жовтні 2017 року компанія RedНead Family Corporation, до мережі якої належить магазин, анонсувала реставрацію розписів учнями Марфи Тимченко, які приймали участь у створенні оригіналу[1][2][3]

Сучасний вуличний стінопис у містах України[ред. | ред. код]

Стінопис у Києві[ред. | ред. код]

На фасаді 18-поверхового житлового будинку № 36-Б на бульварі Лесі Українки в Києві австралійський художник Гвідо ван Гелтен 28 жовтня 2015 завершив 12-денну роботу — велетенський стінопис дівчини у вишиванці. Зображення сягає завдовжки 43 метри. Це найбільший твір художника не лише в Україні, а й у Європі[4].

Це лише поодинокий випадок хвилі нових стінописів, які за 2014—2015 роки з'явилися у Києві. Особливо активний в цьому питанні Святошинський район, де протягом 2015 року виникло близько десяти розписів. У той же час витвори з'являються доволі хаотично та неконтрольовано, і на думку окремих критиків мають сумнівну художню цінність[5].

Стінопис у Кам'янці-Подільському[ред. | ред. код]

Стріт-артом в Кам'янці займається в більшій його частині фестиваль «Ре$публіка», який проходить на початку вересня та завершує фестивальне літо в Україні. «Республіка» має на меті перетворити спальні райони міста на музей соціального та територіального мистецтва[6]. Тому художники з України, Іспанії, Білорусі, Італії, Польщі, Німеччини, Росії за п'ять років на сірих стінах житлових будинків Кам'янця-Подільського створили 42 мурали (малюнки)[7], які уже стали своєрідними візитівками міста. Перелік арт об'єктів міста[недоступне посилання з липень 2019]

Стінопис у Хмельницькому[ред. | ред. код]

У Хмельницькому стінописом займаються організатор фестивалю «Ре$публіка» Андрій Зоін (фестиваль проходить у Кам'янці-Подільському) і художник Михайло Коробков.[8] Мурали зазвичай малюють на теми, які турбують нас у повсякденному житті: соціальні проблеми, екологія[9], але часто можна зустріти малюнки на класичні теми з різними цитатами та прислів'ями, що мають надихати хмельничан задумуватись над проблемами, які висвітлені в малюнку. Малюнки виконують як у центрі міста, так і в спальних районах, на старих радянських будинках і на новобудовах, і частіше всього забудовник заздалегідь домовляється з художниками про малюнок на стіні[10].

Стінопис у Новограді-Волинському[ред. | ред. код]

Мурал
Мурал на честь Лесі Українки

Перший мурал з'явився й у древньому місті Новоград-Волинський, що на Житомирщині. У місті, де народилася всесвітньо відома Леся Українка, перший мурал присвячений цій людині.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж ; Нью-Йорк : Молоде життя ; Львів ; Київ : Глобус, 1955—2003.
 • Вова Воротньов. Нетримання межі: чому київські стінописи не є муралізмом, стріт-артом чи графіті // Хмарочос. — 11.10.2016;
 • Широцкий К. Декоративное убранство украинского дома, ж. Искусство в Южной России. Київ 1913;
 • Ростовцев М. Античная декоративная живопись на юге России, т. 1 — 2. Петербург 1913;
 • Podlacha W. Sztuka ruska na ziemiach polskich. Historia malarstwa polsKiego, т. І. Львів 1914;
 • Голубець М. Лаврів. Записки Чину св. Василія В. Жовква 1926;
 • Кржемінський К. Стінні розписи на Уманщині. Київ 1927;
 • Гегенмейстер В. Стінні розписи на Поділлі. Кам'янець-Подільський 1927;
 • Гегенмейстер В. Селянські настінні розписи Кам'янеччини. Кам'янець-Подільський 1930;
 • Берченко Е. Настінне малювання українськиї хат та господарських будівель при них. Харків — Київ 1930;
 • Холостенко Є. Монументальне малярство Радянської України. Харків 1932;
 • Добрянська І. Хатні розписи українців Західних Карпат. Матеріали з етнографії та художнього промислу, випуск 1. Київ 1954;
 • Самойлович В. Поліхромія в архітектурі народного житла, ж. Народна творчість та етнографія, кн. 3. Київ 1957;
 • Мамолат Є. Монументально-декоративне мистецтво. Київ 1963;
 • Нагай В. Українські декоративні розписи. Альбом. Київ 1964;
 • Каргер М. Древнерусская монументальная живопись XI—XIV вв. Москва — Петербург 1964;
 • Лобановський В. Мозаїка, Фреска. Київ 1966;
 • Логвин Г. Монументальний живопис XIV-першої половини XVII ст. Історія укр. мистецтва в 6 тт., т. II. Київ 1967;
 • Міляєва Л. Стінопис Потелича. Київ 1969.

Посилання[ред. | ред. код]