Реджеп Таїп Ердоган

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Реджеп Таїп Ердоган
тур. Recep Tayyip Erdoğan
Реджеп Таїп Ердоган тур. Recep Tayyip Erdoğan

Нині на посаді
На посаді з 28 серпня 2014
Попередник Абдулла Гюль

Час на посаді:
14 березня 2003 — 28 серпня 2014
Президент Ахмет Недждет Сезер
Абдулла Гюль
Попередник Абдула Гюль
Наступник Ахмет Давутоглу

Народився 26 лютого 1954(1954-02-26) (62 роки)
Стамбул, Туреччина
Громадянство Туреччина Туреччина
Національність турок
Політична партія Партія справедливості і розвитку
Релігія сунізм
Особистий підпис Recep Tayyip Erdoğan signature.png
Офіційний веб-сайт

Реджеп Таїп Ердоган[1] (тур. Recep Tayyip Erdoğan; нар. 26 лютого 1954, Стамбул, Туреччина) — турецький державний діяч, прем'єр-міністр Туреччини у 20032014 роках. Лідер турецької правлячої Партії справедливості і розвитку, Президент Туреччини (обраний 10 серпня 2014, вступив на посаду 28 серпня 2014)[2]. У 19941998 роках був мером Стамбула.

Біографія[ред.ред. код]

Народився в стамбульському районі Бейоглу 26 лютого 1954 року. Його батьки були родом з Різе, міста на північному сході Туреччини, і мали грузинське коріння. Ахмет Ердоган (Ahmet Erdogan), батько Реджепа, працював в береговій охороні. Реджеп був його сином від другої дружини Тензіле (Tenzile).

У 1965 році закінчив початкову школу Пійале Паша (Piyale Pasa), а в 1973 році релігійний ліцей імаму Хатіпа (Imam Hatip Lisesi) в Стамбулі. Оскільки диплома релігійного ліцею було недостатньо для вступу до більшості університетів, Ердоган також склав додаткові іспити в ліцеї Ейюп (Eyup Lisesi). Вже в шкільні роки Ердоган відрізнявся релігійністю і навіть носив прізвисько Ходжа. В той же час через бідність родини Ердоган був змушений займатися вуличною торгівлею. З 1969 року впродовж довгого часу Ердоган також активно займався футболом у складі ряду юнацьких команд, причому в таємниці від свого батька, який не схвалював це захоплення.

Початок політичної діяльності[ред.ред. код]

Вищу освіту здобув на факультеті економіки і комерційних наук Університету Мармара, який він закінчив в 1981 році. Ще в університеті Ердоган став активістом Національної турецької студентської асоціації (Milli Türk Talebe Birlik). У 1976 році (за іншими відомостями — в 1975 році) він очолив молодіжний осередок проісламістської Партії національного порятунку (тур. Milli Selamet Partisi) в стамбульському районі Бейоглу, а потім того ж року і молодіжне відділення партії в Стамбулі. Ці посади Ердоган займав аж до військового перевороту 12 вересня 1980 року, після якого діяльність всіх політичних партій, що існували у той час, була заборонена. До 1980 року Ердоган також працював в стамбульських транспортних організаціях, але після путчу він позбувся роботи. У подальші кілька років Ердоган працював менеджером в приватному секторі і займався бізнесом, в 1982 році він служив в армії.

У 1983 році була заснована Партія благоденствування (тур. Refah Partisi), що сповідала погляди, схожі з Партією національного порятунку, і Ердоган повернувся в політику. У 1984 році він став головою відділення партії в Бейоглу, а вже в 1985 році був призначений головою стамбульського відділення і в тому ж році (за іншими даними — наступного року) увійшов до вищої керівної ради партії. Очолюючи партійну організацію в Стамбулі, Ердоган активно привертав до діяльності партії простих жителів Стамбулу. Проте, він невдало виступив на парламентських виборах в 1986 році і на місцевих виборах в Бейоглу в 1989 році. У 1991 році на парламентських виборах Ердоган виступив значно краще, ніж раніше, проте депутатом парламенту все одно не став.

Мер Стамбула і ув'язнення[ред.ред. код]

У березні 1994 року в Туреччині пройшли місцеві вибори, в результаті яких Ердоган був вибраний мером Стамбулу. Знаходячись на цій посаді, Ердоган добився значних успіхів в озелененні міста, вирішенні низки проблем, пов'язаних з вивозом сміття і забезпеченням водою, а також деяких соціальних питань, і придбав значну популярність. При цьому він продовжував підтримувати політику ісламізму лідера Партії благоденствування Неджметтина Ербакана (тур. Necmettin Erbakan) (який з 1996 по 1997 рік очолював турецький уряд) і просував деякі мусульманські ідеї у власній політиці, наприклад, обмежуючи споживання алкогольних напоїв в Стамбулі.

У 1997 році уряд Ербакана був вимушений піти у відставку, і незабаром Партія благоденствування була заборонена. У 1998 році Ердоган був засуджений за те, що публічно декламував вірші ісламського змісту на мітингу, що проходив в грудні 1997 року в провінції Сіїрт, і залишив посаду мера Стамбулу. Як парадокс можна зазначити, що прочитаний ним вірш сам по собі не був заборонений і навіть входив до книги, рекомендованої Міністерством освіти Туреччини. Суд засудив Ердогана до десятимісячного ув'язнення, але провів у в'язниці він тільки чотири місяці з березня по липень 1999 року, і був звільнений достроково.

Замість забороненої Партії благоденствування в 1999 році була створена Партія чесноти (Fazilet Partisi), в якій Ердоган очолив реформістське крило. У липні 2001 року була заборонена і Партія чесноти, після чого в серпні того ж року Ердоган виступив як один із засновників Партії справедливості і розвитку (тур. Adalet ve Kalkinma Partisi) і був вибраний її головою. У листопаді 2002 року Партія справедливості і розвитку на виборах отримала в парламенті значну більшість місць, що дозволило їй сформувати однопартійний уряд. Партія Ердогана стала першою за 16 років партією, що дістала можливість проводити законні реформи незалежно від інших політичних партій.

На чолі уряду[ред.ред. код]

Незважаючи на лідерство в партії, в 2002 році Ердоган згідно із законом не міг увійти ні до парламенту, ні до уряду через те, що у минулому він мав судимість. В результаті уряд очолив соратник Ердогана Абдулла Гюль (Abdullah Gul). Втім, вже до весни 2003 року парламент прийняв відповідні зміни в законодавстві, так що 9 березня, набравши 85 відсотків голосів, Ердоган був вибраний депутатом парламенту від Сіїрта, і вже 11 березня (за іншими джерелами — 15 березня) президент Туреччини Ахмет Недждет Сезер (Ahmet Necdet Sezer) призначив його прем'єр-міністром, в руках якого в Туреччині фактично концентрується основна влада.

Хоча Ердоган і представлявся як ісламіст, він від початку своєї діяльності на посаді голови уряду заявляв про те, що не збирається відходити від світських принципів, що лежать в основі сучасного державного устрою Туреччини. Серед найважливіших досягнень Ердогана на посту прем'єр-міністра відзначаються грошова реформа, яка пройшла в 2004 і 2005 роках і привела до зменшення інфляції, боротьба з корупцією, будівництво нових соціальних установ, електростанцій, зміцнення демократичних цінностей. Перетворення часів Ердогана оцінювалися як «мовчазна революція». Разом з тим представники Європейського союзу в середині 2000-х років акцентували увагу на утисках свободи слова в Туреччині, пов'язане з переслідуваннями по статті 301 Кримінального кодексу, що забороняє образу «турецькості»: саме по цій статті звинувачувалися, зокрема, письменник Орхан Памук (тур. Orhan Pamuk), що став пізніше лауреатом Нобелівської премії, і згодом убитий відомий журналіст вірменського походження Хран Дінк (Hrant Dink).

В області зовнішньої політики уряд Ердогана, в якому до 2007 року місце міністра закордонних справ займав Гюль, проводив курс на інтеграцію в Європейський союз і вирішення проблеми Кіпру, що фактично складається з двох держав, — грецької і турецької. У 2004 році Ердоган став першим з 1988 року главою турецького уряду, що відвідав Грецію. У тому, що стосувалося політики США в регіоні, позиція Туреччини під керівництвом Ердогана залишалася неоднозначною. Хоча Туреччина постійно представлялася як один з основних американських союзників на Близькому Сході, зовнішній курс уряду Ердогана був багато в чому направлений на незалежність від дій США. Зокрема, в березні 2003 року Туреччина не допустила на свою територію американські війська, що готувалися до війни в Іраку, і тим самим перешкодила відкриттю другого північного фронту в Іраку, що значною мірою сприяло зміцненню відносин Туреччини з іншими країнами Близького Сходу, зокрема з Іраном і Сирією.

Уряд Ердогана також робив деякі зусилля для вирішення проблеми курдського сепаратизму на південному сході Туреччини. Хоча ще в 2002 році Ердоган заперечував існування курдського питання, знаходячись на посту прем'єр-міністра, він довгий час проводив політику заспокоєння курдського населення, розширюючи його політичні і культурні права і приділяючи увагу економіці курдських районів, а в 2005 році навіть визнав помилковість попередньої політики держави відносно курдів.

Проте, уряд Ердогана продовжував сприйматися як ісламістський. У 2007 році опозиція заблокувала кандидатуру Гюля на виборах президента, що привело до нової політичної кризи. У липні того ж року були проведені дострокові парламентські вибори, на яких Партія справедливості і розвитку знов отримала значну більшість, що все ж таки дозволило їй провести Гюля в президенти.

З другої половини 2007 року посилилася політика уряду Ердогана з курдського питання. Так, Ердоган відмовився збільшити обсяг викладання на курдській мові. Починаючи з кінця 2007 року турецька армія за згодою уряду і парламенту проводила бойові операції, у тому числі і на території Іраку, проти Робітничої партії Курдистану, що вела партизанську війну. Деякі аналітики оцінювали ці операції як поступку Ердогана турецькому «секуляристському» генералітету, що протистояв уряду «ісламістів». На цьому фоні в березні 2008 року Ердоган заявив про нові інвестиції в економіку курдських районів.

У березні 2008 року генеральний прокурор Туреччини зажадав припинити діяльність Партії справедливості і розвитку і заборонити її основним функціонерам, зокрема Ердогану і Гюлю, брати участь в будь-яких партіях протягом п'яти років. Партія, проте, підтвердила свої демократичні прагнення, коли турецький парламент 1 травня з подачі уряду Ердогана прийняв символічну поправку до статті 301, формулювання, що пом'якшило її, і покарання за її порушення. У липні 2008 року Верховний суд Туреччини оголосив про незаконність березневої вимоги генерального прокурора.

В травні 2010 року Реджеп Ердоган із кількома міністрами відвідав з офіційним візитом Афіни[3]. Проведені переговори, на думку аналітиків, стали проявом «потепління» у відносинах між державами, принаймні Ердоган став першим прем'єр-міністром Туреччини, який двічі відвідав Грецію[4]. Водночас голова МЗС Туреччини Ахмет Давутоглу заявив, що турецький уряд працює над створенням «атмосфери психологічних змін» у відносинах між двома країнами[5][6].

В листопаді 2010 року міжнародна організація Wikileaks оприлюднила звинувачувальні дані про багатьох політичних лідерів, в тому числі і про Реджепа Ердогана. 1 грудня 2010 року Ердоган обіцяв у піти у відставку, якщо підтвердяться обвинувачення на його адресу, а також виступив з вимогою до влади США покарати за наклеп на адресу Туреччини, яка зокрема обвинувачується у плануванні війни із Грецією[7][8], підтримці Аль-Каїди[9][10] тощо.

Президент Туреччини[ред.ред. код]

Обраний 10 серпня 2014, вступив на посаду 28 серпня 2014[11].

27 квітня 2015 року відповідаючи на визнання Путіним «геноцидом» масове вбивство вірмен турками-османами у 1915 році заявив, що російська влада має понести відповідальність за свої дії в Україні. У той же день Ердоган у письмовому зверненні заявив, що Туреччина поділяє біль вірменського народу у зв'язку з трагічними подіями 1915 року [12].

2 серпня у своєму зверненні до учасників II Всесвітнього конгресу кримських татар заявив, що для Туреччини основним пріоритетом у становищі України є спокій, добробут і безпека кримських татар. Він запевнив кримських татар у підтримці й черговий раз заявив, що Туреччина не визнає російську анексію Криму [13].

Родина[ред.ред. код]

У Ердогана і його дружини Еміне (вродженою Гюльбаран, Emine Gulbaran) четверо дітей: два сини — Ахмет Бурак (Ahmet Burak) і Неджмеддин Білал (Necmeddin Bilal) і дві дочки — Есра (Esra) і Сюмейє (Sumeyye).

Примітки[ред.ред. код]

 1. Правильна вимова прізвища Ердоан.
 2. Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган победил на первых прямых выборах Президента Турции
 3. Премьер-министр Турции прилетел в Афины
 4. Анкара и Афины идут навстречу друг другу — euronews
 5. Визит премьер-министра Турции в Грецию оценивается как исторический
 6. Анкара поддержит курс на урегулирование кипрской проблемы
 7. Текст документу: «The plan, which has been denied by both the military and retired General Dogan, involved false-flag bombing of mosques and efforts to provoke a military crisis with Greece in order to create the conditions for a military intervention.»
 8. Και «πόλεμο» Ελλάδας — Τουρκίας «είδε» το WikiLeaks!
 9. 'Wikileaks documents show Turkey helped al-Qaida'
 10. WikiLeaks: Turkey Helped al-Qaeda, US Supported PKK?
 11. Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган победил на первых прямых выборах Президента Турции
 12. Ердоган відповів Путіну на заяву щодо "геноциду" вірмен: спочатку поясніть, що ви робите в Україні
 13. Ердоган запевнив кримських татар у підтримці: Туреччина не визнає анексію Криму

Посилання[ред.ред. код]