Gemini (чат-бот)
Тип | Чат-бот |
---|---|
Розробник | Google AI |
Перший випуск | 21 березня 2023 |
Стабільний випуск | 2024.02.08 (8 лютого 2024 ) |
Операційна система | Android, IOS і вебзастосунок |
Доступні мови | 46 мов |
Ліцензія | Пропрієтарна |
Вебсайт | gemini.google.com |
Gemini (раніше — Google Bard) — розмовний чатбот із породжувальним штучним інтелектом, розроблений Google, який спочатку базувався на сімействі великих мовних моделей LaMDA, а пізніше — на PaLM. Він був розроблений як пряма відповідь на зростання популярності ChatGPT і був обмежено випущений у березні 2023 року для невеликої групи тестувальників, перш ніж поширитися на публіку.
У листопаді 2022 року OpenAI запустила ChatGPT — чатбота на основі сімейства великих мовних моделей GPT-3[1][2]. ChatGPT привернув увагу всього світу після свого випуску, ставши вірусною інтернет-сенсацією[3]. Стурбовані потенційною загрозою ChatGPT для пошуку Google, керівники Google видали «червоний код», перепризначивши кілька команд для допомоги в зусиллях компанії зі штучного інтелекту[4]. Рідкісним і безпрецедентним кроком стало те, що співзасновники Google Ларрі Пейдж і Сергій Брін, які покинули свої посади співдиректорів материнської компанії Alphabet у 2019 році, були викликані на екстрені зустрічі з керівництвом компанії, щоб обговорити відповідь Google на ChatGPT[5]. Раніше того ж року компанія представила LaMDA, прототип великої мовної моделі[6][7], але не оприлюднила його для громадськості[8]. На запитання співробітників на загальній зустрічі про те, чи LaMDA є втраченою можливістю для Google конкурувати з ChatGPT, генеральний директор Google та Alphabet Сундар Пічаї разом із керівником відділу штучного інтелекту Google Джеффом Діном заявили, що хоча компанія має такі ж можливості, як ChatGPT, але надто швидке просування в цій сфері становило б серйозний «репутаційний ризик», оскільки Google значно більший за OpenAI[9][10]. У січні 2023 року генеральний директор DeepMind Деміс Гассабіс оприлюднив плани щодо конкурента ChatGPT[11], і співробітники Google отримали вказівки прискорити його розвиток, інтенсивно тестуючи «Apprentice Bard» та інші чатботи[12][13]. Пічаї запевнив інвесторів під час щоквартальної телефонної розмови з інвесторами, що компанія планує розширити доступність програми LaMDA[14].
6 лютого 2023 року Google анонсували Bard — розмовного чатбота із породжувальним штучним інтелектом на базі LaMDA[15]. Bard спочатку був представлений для обраної групи з 10 000 «довірених тестувальників», а пізніше стався запланований на кінець місяця широкий випуск[16]. Bard контролює керівник продукту Джек Кравчик, який описав продукт як «спільний сервіс штучного інтелекту», а не пошукову систему[17], тоді як Пічаї розповів, що Bard буде інтегровано в пошук Google. Агентство Reuters підрахувало, що додавання функцій, подібних до ChatGPT, у пошук Google може обійтися компанії в 6 мільярдів доларів додаткових витрат до 2024 року, тоді як дослідницька та консалтингова компанія SemiAnalysis підрахувала, що це обійдеться Google у 3 мільярди доларів[18]. Технологія була розроблена під кодовою назвою «Атлас» з назвою «Бард» з посиланням на кельтський термін, що означає «оповідач». Вона була обрана, щоб «відобразити творчий характер алгоритму, що лежить в основі». Численні засоби масової інформації та фінансові аналітики описали анонс Bard «поспішним» і створеним для того, щоб випередити заплановану на 7 лютого подію конкурента Microsoft, яка оголосила про партнерство з OpenAI для інтеграції ChatGPT у її пошукову систему Bing[19]. Журналісти відзначили, що це стало початком ще одного зіткнення між двома великими технологічними компаніями за «майбутнє пошуку»[20], а також назвали це перегони озброєнь штучного інтелекту між ними[21].
8 лютого 2023 року, після прямої трансляції в Парижі, на якій демонстрували Bard, акції Google впали на вісім відсотків, що еквівалентно втраті ринкової вартості на 100 мільярдів доларів, а відео прямого ефіру на YouTube стало приватним[22]. Багато глядачів також вказали на помилку під час демонстрації, у якій Bard надає неточну інформацію про космічний телескоп Джеймса Вебба у відповідь на запит[23]. Співробітники Google розкритикували «поспішне» та «невдале» оголошення Пічаї про Bard на внутрішньому форумі компанії[24]. Пічаї захистив свої дії, сказавши, що Google «тривалий час глибоко працював над штучним інтелектом», відкидаючи думку про те, що запуск Bard був конкурентною реакцією[25]. Голова правління Alphabet Джон Хеннессі визнав, що Bard ще не повністю готовий до запуску, але висловив захоплення потенціалом технології[26].
Через тиждень Пічаї попросив співробітників присвятити дві-чотири години тестуванню Bard[27], а виконавчий директор Google Прабхакар Рагхаван закликав співробітників виправляти будь-які помилки, які допускає Bard[28]. 80 000 співробітників відгукнулися на заклик Пічаї до дій[29]. Протягом наступних тижнів співробітники Google різко критикували Bard у внутрішніх повідомленнях, посилаючись на низку проблем безпеки та етики та закликаючи лідерів компанії не запускати сервіс. Прагнучи віддати перевагу тому, щоб не відставати від конкурентів, керівництво Google вирішило все одно продовжити запуск, скасувавши несприятливий звіт про оцінку ризиків, проведений командою з етики[30]. Після того, як Пічаї раптово звільнив 12 000 співробітників пізніше того ж місяця через уповільнення зростання доходів, решта працівників поділилися мемами та фрагментами своїх гумористичних розмов із Bard та його «думки» щодо звільнень[31]. У середині березня співробітники Google почали тестувати складнішу версію Bard з більшими параметрами, що отримала назву «Big Bard»[32].
21 березня 2023 року Google відкрив ранній доступ для Bard в обмеженій кількості, дозволяючи користувачам у США та Великій Британії приєднуватися до списку очікування. На відміну від підходу Microsoft до Bing, Bard був запущений як окрема вебпрограма з текстовим полем і застереженням про те, що чатбот «може відображати неточну або образливу інформацію, яка не відповідає поглядам Google». Потім на кожне запитання надається три відповіді, а користувачам пропонується надіслати відгук щодо корисності кожної відповіді[33].
Невдовзі після першого запуску Bard Google реорганізувала команду, що стоїть за Google Assistant, віртуальним помічником компанії, щоб зосередитися на Bard[34]. Дослідник Google Джейкоб Девлін звільнився з компанії після того, як заявив, що Bard таємно використав дані з ChatGPT[35]. Google заперечує звинувачення[36]. 31 березня Пічаї заявив, що компанія має намір «оновити» Bard, взявши за основу PaLM, новішу та потужнішу велику мовну модель від Google, ніж попередня LaMDA[37]. Того ж дня Кравчик оголосив, що Google додав до Bard «математичні та логічні можливості»[38]. Bard отримав можливість допомагати в кодуванні у квітні, будучи сумісним з більш ніж 20 мовами програмування на момент запуску[39]. Microsoft також почала показувати рекламу в адресному рядку браузера Edge, закликаючи користувачів спробувати Bing щоразу, коли вони відвідують вебсайт Bard[40]. Google працює над інтеграцією Bard у свою операційну систему Chrome OS і пристрої Pixel.
У травні 2023 року під час щорічної конференції Google I/O Пічаї та Сяо оголосили про низку оновлень Bard, зокрема про впровадження PaLM 2, інтеграцію з іншими продуктами Google і сторонніми службами, розширення до 180 країн, підтримку додаткових мов і нові функції[41]. Розширений запуск не включав жодної країни Європейського Союзу, можливо, через занепокоєння щодо дотримання Загального регламенту захисту даних[42].
13 липня 2023 року Bard став доступний в Україні. Також у Bard була додана можливість ставити запитання та отримувати відповіді українською[43].
Згідно з повідомленням Міністерства цифрової трансформації України, Google Bard має наступні переваги порівняно з ChatGPT[44]:
- Дає змогу слухати відповіді, а не лише читати їх. Це корисно, якщо ви хочете почути правильну вимову слова або, наприклад, вірш.
- Можна зберігати історію розмов. Є можливість переглянути історію змін та ваш діалог із Bard.
- Дозволяє експортувати код Python у Replit (на додаток до Google Colab).
- Є можливість ділитися вашими розмовами з друзями.
Окрім цього, заступник міністра цифрової трансформації України Олександр Борняков зазначив, що чатбот Bard[45]:
- Краще володіє українською мовою, пише грамотніше та літературно.
- Має більш актуальну інформацію про світ.
- Bard знає, наприклад, про повномасштабну війну Росії проти України. Хоча помиляється, та спочатку говорив, що вона продовжується «понад два місяці».
- Bard поки некреативний, пише слабко на тлі ChatGPT, який де-не-де вже може конкурувати з більш-менш професійним копірайтером.
- Bard поки ще відповідає, що «гірше розуміє людські емоції», аніж ChatGPT.
Bard отримав змішані відгуки після першого запуску[46]. Джеймс Вінсент з The Verge знайшов Bard швидшим, ніж ChatGPT і Bing, але зазначив, що відсутність приміток у стилі Bing є «і благословенням, і прокляттям»[33]. Його колега Девід Пірс не був вражений його нецікавими та іноді неточними відповідями[47], додавши, що, попри наполягання Google, що Bard не є пошуковою системою, її користувальницький інтерфейс нагадує її, що може створити проблеми для Google[48]. Кейд Метц з The New York Times описав Bard як «обережнішого», ніж ChatGPT[49], а Ширін Гаффарі з Vox назвала його «сухим і безперечним» через стриманий характер його відповідей[50]. Доцент Ітан Моллік з Вортонської школи Університету Пенсільванії був приголомшений художньою нездатністю Bard[51]. Пізніше The New York Times провела тест із ChatGPT і Bard щодо їхньої здатності виконувати завдання, очікувані від помічників, і дійшла висновку, що продуктивність ChatGPT значно перевершує продуктивність Bard[52].
- ↑ Konrad, Alex. Inside ChatGPT’s Breakout Moment And The Race To Put AI To Work. Forbes (англ.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Vincent, James (5 грудня 2022). AI-generated answers temporarily banned on coding Q&A site Stack Overflow. The Verge (амер.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Analysis | Google Faces a Serious Threat From ChatGPT. Washington Post (амер.). 7 грудня 2022. ISSN 0190-8286. Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Grant, Nico; Metz, Cade (21 грудня 2022). A New Chat Bot Is a ‘Code Red’ for Google’s Search Business. The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Grant, Nico (20 січня 2023). Google Calls In Help From Larry Page and Sergey Brin for A.I. Fight. The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Google I/O 2021: Google unveils LaMDA. ZDNET (англ.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Roth, Emma (5 березня 2023). Meet the companies trying to keep up with ChatGPT. The Verge (амер.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ ChatGPT firm trials $20 monthly subscription fee. BBC News (брит.). 1 лютого 2023. Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Elias, Jennifer (13 грудня 2022). Google execs warn company's reputation could suffer if it moves too fast on AI-chat technology. CNBC (англ.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Vincent, James (14 грудня 2022). Google won’t launch ChatGPT rival because of ‘reputational risk’. The Verge (амер.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ DeepMind’s AI chatbot can do things that ChatGPT cannot, CEO claims. The Independent (англ.). 16 січня 2023. Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Elias, Jennifer (1 лютого 2023). Google is asking employees to test potential ChatGPT competitors, including a chatbot called 'Apprentice Bard'. CNBC (англ.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Google has the next move as Microsoft embraces OpenAI buzz. AP NEWS (англ.). 1 лютого 2023. Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Malik, Aisha (3 лютого 2023). Google tries to reassure investors on AI progress as ChatGPT breathes down its neck. TechCrunch (амер.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Alba, Davey; Bloomberg, Julia Love (6 лютого 2023). Google releases ChatGPT rival AI ‘Bard’ to early testers. Los Angeles Times (амер.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Nieva, Richard. Google Debuts A ChatGPT Rival Called Bard In Limited Release. Forbes (англ.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Google’s head of ChatGPT rival Bard reassures employees it’s ‘a collaborative A.I. service’ and ‘not search’. Fortune (англ.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Dastin, Jeffrey; Nellis, Stephen; Dastin, Jeffrey (22 лютого 2023). For tech giants, AI like Bing and Bard poses billion-dollar search problem. Reuters (англ.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Warren, Tom (7 лютого 2023). Microsoft and Google are about to Open an AI battle. The Verge (амер.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ ChatGPT Reignites the Search Wars Between Google and Microsoft. Bloomberg.com (англ.). 8 лютого 2023. Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Stokel-Walker, Chris (21 лютого 2023). TechScape: Google and Microsoft are in an AI arms race – who wins could change how we use the internet. The Guardian (брит.). ISSN 0261-3077. Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Patnaik, Davey Alba and Subrat (8 лютого 2023). Google suffers $144b wipeout after Bard AI chatbot gives wrong answer. The Sydney Morning Herald (англ.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ No, That's Wrong: Google's Bard AI Demo Spouts Incorrect Info. PCMAG (англ.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Elias, Jennifer (10 лютого 2023). Google employees criticize CEO Sundar Pichai for ‘rushed, botched’ announcement of GPT competitor Bard. CNBC (англ.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Chaos Inside Google as Execs Try to Figure Out How to Actually Use AI. Futurism. Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Elias, Jennifer (13 лютого 2023). Alphabet Chairman John Hennessy explains why Google was hesitant to put out its ChatGPT competitor. CNBC (англ.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Langley, Thomas Maxwell, Hugh. Leaked memo shows Google CEO Sundar Pichai is asking staffers for help testing its Bard AI chatbot. Business Insider (амер.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Elias, Jennifer (16 лютого 2023). Google asks employees to rewrite Bard's bad responses, says the A.I. 'learns best by example'. CNBC (англ.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Elias, Jennifer (21 березня 2023). Google CEO tells employees that 80,000 of them helped test Bard A.I., warns 'things will go wrong'. CNBC (англ.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Google’s Rush to Win in AI Led to Ethical Lapses, Employees Say. Bloomberg.com (англ.). 19 квітня 2023. Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Langley, Thomas Maxwell, Hugh. Leaked messages show Googlers are taking out their frustrations over layoffs on its new Bard AI chatbot. Business Insider (амер.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Langley, Hugh. Google employees are testing a smarter version of its chatbot called 'Big Bard' as it competes with ChatGPT. Business Insider (амер.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ а б Vincent, James (21 березня 2023). Google opens early access to its ChatGPT rival Bard — here are our first impressions. The Verge (амер.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Elias, Jennifer (30 березня 2023). Google reshuffles virtual assistant unit with focus on Bard A.I. technology. CNBC (англ.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Protected]Om, email; archive →, Profile and; Twitter, Follow Jon on; Protected]Om, email; archive →, Profile and; Twitter, Follow Amir on. Alphabet’s Google and DeepMind Pause Grudges, Join Forces to Chase OpenAI. The Information. Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Hollister, Sean (30 березня 2023). Google denies Bard was trained with ChatGPT data. The Verge (амер.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Vincent, James (31 березня 2023). Google CEO Sundar Pichai promises Bard AI chatbot upgrades soon: ‘We clearly have more capable models’. The Verge (амер.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Amadeo, Ron (31 березня 2023). Google Bard gets better at homework with improved math and logic capabilities. Ars Technica (амер.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Reuters (21 квітня 2023). Google Bard can now help write software code. Reuters (англ.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Microsoft Edge Now Displays Bing Ad on Google Bard Site. PCMAG (англ.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Vincent, James (10 травня 2023). Google drops waitlist for AI chatbot Bard and announces oodles of new features. The Verge (амер.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Harding, Scharon (12 травня 2023). Google Bard hits over 180 countries and territories—none are in the EU. Ars Technica (амер.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Bard приходить в Україну. Офіційний Блоґ - Google Україна (укр.). Процитовано 13 липня 2023.
- ↑ Повідомлення Мінцифри України від Jul 13 at 10:46
- ↑ В Україні запрацював аналог ChatGPT від Google: у чому його переваги. 13.07.2023 в 15:11
- ↑ Goodkind, Nicole (26 квітня 2023). Google and Microsoft fight over the future of AI | CNN Business. CNN (англ.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Pierce, David (21 березня 2023). Google’s Bard chatbot doesn’t love me — but it’s still pretty weird. The Verge (амер.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Pierce, David (21 березня 2023). Google says its Bard chatbot isn’t a search engine — so what is it?. The Verge (амер.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Metz, Cade (21 березня 2023). What Google Bard Can Do (and What It Can’t). The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Ghaffary, Shirin (22 березня 2023). Google’s new AI chatbot seems boring. Maybe that’s the point. Vox (англ.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Chowdhury, Hasan. Google Bard is already behind in the AI wars with OpenAI and Microsoft. Business Insider (амер.). Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Chen, Brian X. (29 березня 2023). How ChatGPT and Bard Performed as My Executive Assistants. The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Процитовано 1 червня 2023.