Рахункова палата України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рахункова палата України
Загальна інформація
Країна Україна Україна
Керівництво діяльністю здійснює Верховна Рада України
Штаб-квартира 01601, Київ, вул. Михайла Коцюбинського, 7
Річний бюджет 511 121 900 ₴[1]
Голова Ольга Піщанська
Ключовий документ Закон України «Про Рахункову палату»
rp.gov.ua
Мапа
Будівля Рахункової палати

Рахунко́ва пала́та України — орган фінансово-бюджетного контролю, який утворюється Верховною Радою України, підпорядкований і підзвітний їй. Працює самостійно і незалежно від інших органів держави.

Створена відповідно до прийнятої 1996 року Конституції та Закону України «Про Рахункову палату» від 2 липня 2015 року[2]. Раніше був чинним Закон «Про Рахункову палату» від 11 липня 1996 року[3].

День Рахункової палати відзначається щороку 22 жовтня.

Склад

[ред. | ред. код]

Рахункова палата складається з тринадцяти членів, діє апарат, що складається з департаментів, територіальних управлінь та інших структурних підрозділів (включаючи патронатні служби членів Рахункової палати).

Голова

[ред. | ред. код]

Голова призначається на посаду Верховною Радою за поданням Голови ВРУ, ця посада передбачає такі функції:

 • очолює Рахункову палату, здійснює керівництво та забезпечує організацію роботи;
 • представляє Рахункову палату у відносинах з ВРУ та іншими державними органами, установами та організаціями;
 • головує на засіданнях Рахункової палати;
 • вносить на розгляд палати пропозиції щодо концепції роботи, кадрової політики, кошторису, структури і штатного розкладу;
 • вносить на розгляд пропозиції щодо призначення на посаду та звільнення Секретаря палати, згідно з рішенням палати призначає та звільняє з посади Секретаря;
 • інформує ВРУ про державний зовнішній фінансовий контроль;
 • підписує рішення палати та протоколи її засідань;
 • здійснює зв'язки з громадськістю та ЗМІ;
 • виконує інші повноваження.

У 1996—2011 роках засновником та першим головою Рахункової палати став Валентин Симоненко, з 2012 року палатою керував економіст і банкір Роман Магута.

З 15 березня 2018 головою палати було призначено народного депутата від «Блоку Порошенка» Валерія Пацкана[4]. 10 квітня 2023 року Верховна Рада на засіданні висловила недовіру Валерію Пацкану[5] з подальшим звільненням з посади голови та члена палати. Підставою для висловлення недовіри стало обвинувачення у незаконному отриманні компенсації за житло[6].

З квітня 2023 року і до січня 2024 року т.в.п. голови Рахункової палати був Андрій Васильович Майснер.

10 січня 2024 року головою Рахункової палати призначена Ольга Піщанська.

Заступник Голови та Секретар Рахункової палати

[ред. | ред. код]
Ювілейна монета НБУ «10 років Рахунковій палаті»

Секретар за посадою є керівником апарату Рахункової палати. Чинним секретарем Рахункової палати є Ігор Куц.

Заступник Голови палати обирається на засіданні Рахункової палати відкритим голосуванням за поданням Голови палати зі складу її членів. Заступник Голови обирається не менш ніж двома третинами від складу палати.

Чинним заступником Голови Рахункової палати відповідно до рішення Рахункової палати від 19.04.2024 № 19-2 Сергій Ключка.

Члени Рахункової палати

[ред. | ред. код]

Рахункова палата складається з тринадцяти членів, на кожного з них поширюється дія Закону «Про державну службу», крім норм щодо порядку призначення на посаду та звільнення з посади та умов оплати праці члена Рахункової палати, що встановлюються Законом.

Членом палати може бути громадянин України, не молодший тридцяти років, який володіє державною мовою та однією з офіційних мов Ради Європи, має вищу освіту не нижче ступеня магістра, стаж роботи не менше 7 років, стаж роботи у сфері державного контролю (аудиту), економіки, фінансів або права не менше 5 років та бездоганну ділову репутацію.

Строк повноважень членів палати — 6 років, одна особа не може обіймати цю посаду понад два строки.

Актуальна інформація про призначених осіб на посади членів Рахункової палати[7] розміщується на порталі Верховної Ради України.

Територіальне управління Рахункової палати по Харківській, Сумській та Полтавській областях (Харків)

Територіальні управління Рахункової палати

[ред. | ред. код]

У відповідності до Рішення Рахункової палати від 16.04.2024 № 17-1 функціонує сім територіальних управлінь Рахункової палати, компетенція яких поширюється на декілька регіонів. Усі працівники територіальних управлінь приймаються виключно на центральному рівні шляхом складної процедури співбесід та конкурсних відборів і є працівниками 2 — 4 категорій державних службовців (згідно з ЗУ «Про державну службу», який діє до 1 січня 2016-го).

Територіальні управління — структурний підрозділ Рахункової палати без статусу юридичною особи. Центрами територіальних управлінь є Київ, Харків, Львів, Вінниця, Одеса, Дніпро. Компетенція більшості територіальних управлінь поширюється на 2 або 3 регіони, крім теруправлінь у Вінниці та Львові, які діють на території 4-6 областей.

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. https://zakon.rada.gov.ua/laws/file/text/110/f530966n246.xlsx
 2. Про Рахункову палату: Верховна Рада України; Закон від 02.07.2015 № 576-VIII. Архів оригіналу за 4 грудня 2016. Процитовано 10 серпня 2015.
 3. Про Рахункову палату: Верховна Рада України; Закон від 11.07.1996 № 315/96-ВР. Архів оригіналу за 31 березня 2014. Процитовано 10 серпня 2015.
 4. Постанова Верховної Ради України про призначення Пацкана В.В. на посаду Голови Рахункової палати. Верховна Рада України.
 5. Постанова Верховної Ради України про висловлення недовіри Пацкану В.В. Верховна Рада України.
 6. ВАКС визнав винуватим ексголову Рахункової палати. Слово і Діло.
 7. Актуальна інформація про призначених осіб на посади членів Рахункової палати. Верховна Рада України.

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]