Симаргл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Сімаргл)
Перейти до: навігація, пошук
Симаргл з рельєфу в Крилосі

Сима́ргл, Семаргл (стцерк.-слов. Симарьглъ, Семарьглъ, Сѣмарьглъ) (іноді Семаріл, Сімарьгл, Сім-Рьгл, Сімеругл)[джерело?] — божество Київська Русь пантеону з не цілком ясними функціями. Входив до числа семи (або восьми) божеств, ідоли яких були встановлені в Києві за князя Володимира у 980 році — відразу після Стрибога і перед Мокошшю. Через це робилися спроби пов'язати Сімаргла і Мокош у функціональному відношенні — з господарськими функціями, функціями родючості. Б. А. Рибаков вважає Сімаргла божеством сходів, молодих паростків, заступником насіння і коріння.

Ім'я походить, вірогідно, від давнього «Семиглава» (характерна для слов'янських богів полікефалія, зокрема семиглавий Руевіпг). Відповідно до суперечливішої гіпотези К. В. Тревер, ім'я та образ Сімаргла — іранське запозичення, походить від міфічного птаха Сенмурва. Функцією його було сполучення між світами. Доречно в цьому відношенні провести паралель між Сімарглом і божественними птахами індоіранських народів (Сімург, Сенмурв, Ш'єма, Гаруда).

Образи Симарглів, переплетених дивовижним способом у вигляді гілок та листя, прикрашають староруські книжки та втілені на рельєфах, зокрема собору Бориса й Гліба та Церкви Успіння Пресвятої Богородиці, у яких Симаргл постає як «охоронець» древа життя. Є одним з символів Чернігова.

Д. Ворт пов'язує Симаргла з птахом Дивом. Функції сімургла неясні; ймовірно, вони пов'язані з сакральним числом сім і втіленням семичленного давньоруського пантеону. Характерно, що в деяких текстах «Куликового циклу» ім'я Сімаргла спотворено в Раклій, і це божество розглядається як язичницьке, татарське.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]


Самодіва Це незавершена стаття зі слов'янської міфології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.