Хорс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зображення сакральної символіки, на прапорі Кам'янця-Подільського.

Хорс — сонячне божество давньоруського язичницького пантеону. Його ідол стояв у Києві біля палацу князя Володимира.

Літописи про Хорса[ред.ред. код]

У «Повісті врем'яних літ» у списку серед 6 богів, яким Володимир велів встановити ідола Хорс поряд з Перуном. Хорс і Дажбог носили солярний характер.

Хорса згадують серед головних божеств: «…Трояна, Хорса, Велеса, Перуна на боги обратіша», «вірують в Перуна і в Хорса…», «Слово о тім, яко погани суще язици кланялися ідолам, мнящі боги многі, Перуна і Хорса». Хорс часто фігурує поряд з Перуном. Вони обидва вважались небесними божествами.

Хорс згадується в апокрифі «Хожденіє Богородиці по муках», «Слові Христолюбця», у «Бесіді трьох святителів», «Легенді про доньку Шана» подніпровських болгар.

У «Повісті минулих літ» розповідається, що зображення Хорса стояло в Києві на пагорбі в числі найголовніших богів. А автор «Слова о полку Ігоревім» пише, що Всеслав Полоцький, перетворившись у вовка, перебігав дорогу великому Хорсові. "Всеслав князь людем судяше, князем гради рядяше, а сам в ніч вовком рыскаше; з Києва дорискаше до кур Тмутороканя, великому Хорсови вовком путь прерыскаше". Культ Хорса був настільки популярним, що не згас з появою християнства. В апокрифічному пам'ятнику «Ходіння Богородиці по муках» записано: «Хорса, Велеса, Перуна на боги звернула».

Вчені довго не могли визначити природу бога Хорса. Виходило, що на Русі одночасно існувало, принаймні, три бога сонця: Дажбог, Хорс і Ярило. В чому полягала їх різниця? Дажбог протистояв світу Темряви, Нави. Він уособлював собою небесне світло, проливающийся на землю, світ Яви. Він є завжди, навіть у дощовий і похмурий день, коли небо затягнуте хмарами. Це був Білий світ, яким називали наш світ, так і казали: «Обійти весь білий світ». Зовсім інша справа, коли світить сонце: на душі одразу стає веселіше, і життя здається прекрасним. Хорс - бог сонячного, жовтого, світла. Сонячний настрій і ім'я бога відображені у багатьох наших словах: хороший, покращати, чепуритися, а також - хоровод, хороми. У багатьох народів словом «хоро» позначали сонячний диск, коло. Звідси і назва танцю по колу і кругових будівель.

Це означало, що все, що відбувається на нашій землі - в світі Яви, повторюється і в небесному світі - Прави. Мужик оре поле, а над ним слідом іде Хорс, оре Синю Сваргу. Так що Хорс був небесним трудівником і за те отримав визнання людей. «Добрий бог, трудівник», - з повагою говорили про нього.

Зміст образу[ред.ред. код]

Хорс — бог системного хаосу, син Роду.[Джерело?] По суті Хорс відповідає за рух і розвиток усього світу: рух зірок і планет, зміну дня і ночі, пір року і т. д. Хорс привносить у цей світ порядок, але порядок настільки складний, що найчастіше він сприймається як хаос. Образ Хорса в першу чергу асоціюється з небесними світилами: сонцем, місяцем, зірками. Зовні Хорс виглядає як молодий чоловік, з золотими кучерявим волоссям, одягнений у чорно-золотий одяг. Озброєний бог мечем і щитом, а пересувається верхи на золотому коні.

Капища на честь Хорса влаштовували на невеликих пагорбах посеред луків або невеликих гаїв. Ідол виготовляли з дерева і встановлювали на східному схилі пагорба. А як підношення використовувався спеціальний пиріг «хорошуль» або «курник», який кришився навколо ідола. Але більшою мірою для воздания почесті Хорсу застосовувалися танці (хороводи) і пісні.

Здібності Як бог системного хаосу, Хорс володіє силою причинно-наслідкового зв'язку, завдяки якому здатний змінювати світ навколо себе. Але на відміну від магії своїх братів, ці зміни проявляються не відразу, проте вони тримаються набагато довше і не залежать від присутності бога поблизу. Крім цього Хорса здатний змінювати свій вигляд: він вміє обертатися чорним конем з золотою гривою або білим вовком величезних розмірів.

Сфера впливу В основному влада Хорса поширюється лише на Права, і в справи інших світів він практично не втручається, але іноді божество відвідує Дійсність. Втім, не безпосередньо діяльність Хорса, впливає на всі світи, так як небесні об'єкти впливають і на Яву, і на Нава.

При цьому Хорс ніколи не з'являвся один, а завжди в компанії з іншими богами. Не може, наприклад, сонце бути без денного світла, тому Дажбог і Хорс завжди поруч. Але одних тільки світла і сонячного тепла для гарного врожаю недостатньо, потрібен ще й дощ, а це вже пряме справа інших богів. Подує Стрибог, нажене Перунові хмари, той гахне, спалахнуть блискавки і проллється небесна волога на полі. І тоді буде гарний урожай.

Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Література і посилання[ред.ред. код]


Релігія Це незавершена стаття про релігію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.