Сирин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Сирин» — російський лубок (19-е сторіччя)

Сирин (від грец. Σειρῆνες, порівняй «Сирена») — птиця-діва. В російських духовних віршах вона, спускаючись з раю на землю, зачаровує людей співом, в західноєвропейських легендах — втілення нещасної душі. Можливо, походить від грецьких сирен. У слов'янській міфології : чудова птиця, чий спів розганяє смуток і тугу; але прилітає лише до щасливих людей.

Характеристика[ред. | ред. код]

Сирин — це одна з трьох найвідоміших "райських птахів" (Сирин, Алконост, Гамаюн) в православних церквах Московії та України. Однак, це аж ніяк не світлі Алконост та Гамаюн. Сирин — темна птиця, темна сила, посланниця володаря підземного світу.

— «Сиринъ, есть птица от главы до пояса состав и образ человечъ, от пояса же птица; нъцыи ж джут о сей, глаголюще : зело ела копъниве быти еи, яко б кому послушающу глас ея, забывати все житие её и отходити в пустыня по ней в горах заблуждышу умирати» — давньоруський Азбуковник (ГПБ, О. XVI 1).

Іноді Сирин зустрічається в образі справжньої птиці, без будь-яких людських рис.

Ця птиця незлоблива, а швидше байдужа до людей.

Інше[ред. | ред. код]

Сирин [від грец. seirēn, пор. сирена] — птах-діва. У російських духовних віршах вона, спускаючись з раю на землю, зачаровує людей співом, в західноєвропейських легендах - втілення нещасної душі. Походить від грецьких сирен. У слов'янській міфології чудова птиця, чий спів розганяє печаль і тугу; є лише щасливим людям. Сирин - це одна з райських птахів, навіть саме її назва співзвучна з назвою раю: Ірій. Однак це аж ніяк не світлі Алконост і Гамаюн. Сирин — темний птах, темна сила, посланниця володаря підземного світу. Іноді прекрасна птах Сирин зустрічається в образі справжньої птиці, без будь-яких людських складових. Її пір'я покриває невидима маса, яка символізує Стихії. «Крила її були білі з блакитними й червоними смугами, як карамелька, дзьоб - ніжно-фіолетовий, загострений, схожий на клинок, а очі яскраві, зелені, кольору молодого листя, і мудрі, прихильні». Сирин в давньоруському фольклорі - велика, сильна, строката діва-птиця з великими грудьми, суворим обличчям і короною на голові www.symbolizm.ru/index.php/rus/1216-ptitsy-solnechnogo-sada-sirin-alkonost-gamayun-i-prochie-svyashchennye-ptitsy.
Сирин — одна з небагатьох істот, здатних вільно переміщатися між дійсністю, Нав'ю і Прав'ю. Голос Сирина прекрасний настільки, що навіть боги, почувши його, насилу можуть відволіктися на щось інше. Саме через співи Сирина за легендою пропав молодий Купала (спів птаха завів його в навь)
Всупереч поширеній помилці Сирин не має ні найменшого відношення до нижчих (а точніше - до низьковібраційних) сутностей. Сирин - архетипний символ стихійної природи, неприборканої глибинної крові світобудови. Цей містико-романтичний образ невіддільний від метафоричного неоднозначного образу бога Велеса. У розумінні вигляду Сирина прихований один з найдавніших сакральних елементів світорозуміння наших предків - усвідомлення взаємозв'язку світлою і темної сторони кожного елемента оточуючого нас світу. Причому в даному контексті темний - зовсім не означає поганий, цей епітет набуває значення «інший», «не явні», «глибинний», можливо навіть «істинний».radogost.ru/sirin.html.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]


Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]