Дворовик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дворовик
Частина від білоруська міфологія

Дворови́к — у слов'янській міфології дух або божество обійстя, помічник домовика. Дворовик охороняє від мору, пожежі, грабунку всю живність і все майно у дворі селянина. Сприяє збагаченню, добробуту, щастю хлібороба[1].

Образ дворовика

[ред. | ред. код]

Дворовик уявлявся підвладним домовикові, тому як і домовик, міг як допомагати власникам обійстя, так і шкодити, вимагаючи задобрювання. Він міг постати в різних подобах, найчастіше як тварина, або маленький дідок з бородою, в брилі, що тримає люльку і батіг.

Дворовику приписувалися особливі стосунки зі свійськими тваринами: він завжди в дружбі з козлом та собакою, інших тварин недолюблює, а птиці йому не підкоряються (вони перебувають у владі кікімори). Особливо не терпить білих тварин: корів, котів, собак і сивих коней. Йому не до вподоби, коли купують худобу іншої масті, крім вже наявної. За улюбленою твариною він доглядає, забезпечує їй красу і здоров'я, може заплітати гриву коневі. Нелюбих тварин навпаки мучить, вночі їздить на них, вискубує хвости і гриви[2]. Також вважалося небажаним лишати у хліві малих дітей — дворовик може їх задушити. Якщо хазяїн обійстя не дбав про господарство чи був п'яницею, дворовик віднаджував його худобу від корму.

Вважалося, дворовика можна відлякати, повісивши пір'я сороки. Також нелюбих йому тварин можна було вберегти, тримаючи поруч козла. Традиційно дворовика шанували на Малахії (16 січня) і Пилипові заговини (27 листопада), просячи піклуватися про худобу і лишаючи йому частування.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Дворовик. Слов'янська міфологія. web.archive.org. 18 листопада 2017. Архів оригіналу за 18 листопада 2017. Процитовано 27 лютого 2021.
  2. Дворовий — дух двору. Слов'янська міфологія. web.archive.org. 18 листопада 2017. Архів оригіналу за 18 листопада 2017. Процитовано 27 лютого 2021.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Плачинда С. П. Словник давньоукраїнської міфології: — К.: Укр. письменник, 1993. — 63 с.
  • Міфологічний словник / Гол. ред. Мелетинський Є. М. — М .: Радянська енциклопедія, 1990 р. — 672 с.
  • Шапарова Н. С. Коротка енциклопедія слов'янської міфології. М., Видавництво АСТ, 2001. — 624 с.
  • Кононенко О. А. Українська міфологія. Божества і духи / Олексій Кононенко; худож.-оформлювач О. А. Гугалова. — Харків: Фоліо, 2017. — 191 с.