Імхотеп

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Імхотеп
Imhotep.jpg
Народився 28 століття до н. е.
Африка
Помер 27 століття до н. е.
Стародавній Єгипет
Громадянство (підданство) Стародавній Єгипет
Flag of Egypt.svg Єгипет
Діяльність архітектор, інженер в цивільному будівництві[d], інженер, науковець і лікар

CMNS: Медіафайли на Вікісховищі

Статуетка Імхотепа в Луврі
Imhotep
ієрогліфами
M18 m R4

Імхотеп (грец. Ἰμούθης, єгипет. ii-m-ḥtp — той, що входить із миром) — давньоєгипетський архітектор, лікар, астрономом, письменник, радник фараона III-ої династії Джосера (2630—2611 до н.е.), верховний жрець бога Ра в Геліополі. Протягом багатьох сторіч вважався найбільшим мудрецем старожитності, а в пізні часи збожествляли, на його честь споруджувалися статуї і храми. Вважається першим відомим в історії вченим, архітектором, лікарем.

Імхотеп спроектував першу східчасту піраміду в Саккарі поблизу Мемфіса (піраміда Джосера), а також комплекс архітектурних споруд, що оточують піраміду. Імхотеп вважається винахідником пірамідальної архітектурної форми: він запропонував надбудувати над кам'яною мастабою (прямокутною усипальнею) фараона ще 3 мастаби меншого розміру, перетворивши мастабу на чотириступінчасту піраміду (надалі кількість ступенів піраміди була збільшена до 6, і вона досягла 61 м висоти). Таким чином, Імхотеп виступив засновником архітектурної традиції всього Стародавнього царства, що спиралась на використання пірамідальної форми в проектуванні царських поховань. Крім того, є підстави вважати Імхотепа також винахідником колони в архітектурі. Зазвичай його також вважають творцем храму в Едфу.

Імхотеп в сучасній культурі[ред.ред. код]

Зображення Імхотепа

Ім'я Імхотепа було використане в пригодницькому бойовику Карла Фройнда «Мумія», де роль однойменного персонажа виконав Борис Карлофф. Повсталий з мертвих жрець з таким же ім'ям фігурує і в рімейках цього фільму, у тому числі фільмі Стівена Соммерса «Мумія» (1999), а також його продовженні «Мумія повертається», проте в них вигаданий персонаж, що носить ім'я Імхотеп, не має нічого спільного зі своїм тезкою, який реально існував. Ім'я «Імхотеп» носить герой детективного романа Агати Крісті про Давній Єгипет, «Смерть приходить наприкінці». Це єдиний твір Крісті, події якого відбуваються не в XIX—XX століттях.

Ім'я «Імхотеп» стало настільки широко вживаним, що це викликало його пародійні згадки у французькій кінокомедії «Астерікс і Обелікс: Місія «Клеопатра»», 2002) — воно використовується у фільмі як «староєгипетський вигук» і як назва коктейля, який замовляє лиходій Гоблінус.

Іменем «Імхотеп» був також названий другорядний гоа’улд в науково-фантастичному серіалі «Зоряна брама SG-1» (епізод «Воїн»). Імхотеп в серіалі названий будівельником пірамід в Гізі, що призначалися для посадки гоа'улдівських космічним кораблів.

Сьоко Асахара, відомий релігійний діяч, оголосив себе реінкарнацією Імхотепа.

В Івано-Франківську існує масонська ложа «Імхотеп до Полум'яної Зорі»[1].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  1. Gunn B. An inscribed statue of king Zoser // Annales du service des antiquites de l’Egypte. — Le Caire. (ASAE). Vol. 26. 1926. P. 177 — 196. (фр.)
  2. Sethe K. Imhotep, der Asklepios der Ägypter. — Leipzig, 1902. (нім.)
  3. Schäfer H. Eine altägyptische Schreibersitte // ZÄS. Bd. 36. 1898. S. 147 — 148. (нім.)
  4. Gardiner A. Imhotep and the scribe’s libation // ZÄS. Bd. 40. 1902 — 1903. S. 146. (англ.)
  5. Wildung D. Imhotep und Amenhotep: Gottwerdung im alten Ägypten. — Berlin, 1977. (нім.)