Південно-Африканський Союз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з ПАС)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Unie van Suid-Afrika
Unie van Zuid-Afrika

Південно-Африканський Союз
член Співдружності
1910 – 1961 Південно-Африканська Республіка Flag of South Africa (1928–1994).svg
Прапор Герб
Прапор Герб
Девіз
Ex Unitate Vires
(з латинської В єдності сила)
Гімн
Die Stem van Suid-Afrika
Розташування Південна Африка
Столиця Кейптаун (legislative)
Преторія (administrative)
Блумфонтайн (judicial)
Мови африкаанс, нідерландська мова, англійська мова
Форма правління Конституційна монархія
Король Південної Африки
 - 1952-1961 Єлизавета II
Генерал-губернатор
 - 1959-1961 Чарльз Роббертс Сварт
Прем’єр-міністр
 - 1958-1966 Гендрік Френч Фервурд
Законодавчий орган парламент
 - Upper house Сенат
 - Lower house Національні Збори
Історія
 - Акт Південної Африки 1909 31 травня 1910
 - Вестмінстерський статут 1931 11 грудня 1931
 - Південно-Африканський Республіканський референдум 1960 31 травня 1961
Площа
 - 1961 2 045 320 км2
Населення
 - 1961 18 216 000 осіб
     Густота 8,9 осіб/км² 
Валюта Південно-африканський фунт
Попередник
Наступник
Flag of the Cape Colony (1876–1910).svg Капська колонія
Government Ensign of the United Kingdom.svg Колонія Наталь
Flag of Orange River Colony.svg Колонія Оранжевої річки
Flag of Transvaal.svg Трансвааль
Flaggenentwurf 7 Südwestafrika 1914.svg Німецька Південно-Західна Африка
Південно-Африканська Республіка Flag of South Africa (1928–1994).svg
Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Південно-Африканський Союз

Півде́нно-Африка́нський Сою́з (далі ПАС) є історичним попередником сучасної держави Республіки Південна Африка. Це державне утворення виникло 31 травня 1910 на основі таких окремих колоній та держав: Капська колонія, Наталь, Трансвааль і Оранжева Вільна держава. Після Першої світової війни Південно-Африканському Союзу було надано мандат Ліги Націй на управління Німецькою Південно-Західною Африкою. Згодом ця територія почала розглядатися у всіх відношеннях як звичайна провінція Союзу.

ПАС був заснований як домініон, пізніше увійшов до Співдружності Націй, а 31 травня 1961 став державою під назвою Республіка Південна Африка або Південно-Африканська Республіка.

Особливості[ред. | ред. код]

На відміну від Канади та Австралії, ПАС був унітарною державою, а не федерацією. Був створений двопалатний парламент, що складався з Палати зборів і Сенату, а його члени були обраними в основному з числа білої меншини країні. Часто рішення приймалися і змінювалися кілька разів на день, аби задовольнити уряд. Перевага парламенту була міцно закріплена. За винятком процедурних питань суди не могли втручатися у рішення парламенту та проведення політики уряду.

Столиці[ред. | ред. код]

Через розбіжності з приводу того, де повинна бути столиця ПАС, було досягнуто компромісу: кожна з провінцій отримувала частину прав мати столицю. Уряд розміщувався у Преторії (Трансвааль), парламент — у Кейптауні, Апеляційна Комісія — у Блумфонтейні (Оранжева вільна держава), а Пітсбург (Наталь) отримав фінансову компенсацію. Така домовленість фактично зберігається і сьогодні, оскільки більшість органів державної влади розташовані у Преторії, за окремими винятками. Так, Конституційний Суд і Комісія з прав людини розташована у Йоганнесбурзі, Верховний апеляційний суд і Судова Комісія у Блумфонтейні, а парламент у Кейптауні.

Відносини з метрополією[ред. | ред. код]

ПАС спочатку залишався під британською короною як незалежний домініон Британської імперії. З плином Вестмінстерського статуту в 1931 році ПАС став за статусом рівним членом Співдружності, а правління Сполученого Королівства не могло вже поширюватися на ПАС. Англійський король почав носити титул короля Південної Африки, а не короля Сполученого Королівства. Монарх був представлений у Південній Африці генерал-губернатором, але фактичне управління здійснював прем'єр-міністр, що очолював уряд. Луїс Бота, колишній бурський генерал, був призначений першим прем'єр-міністром ПАС, очолюючи коаліцію, що представляла білих африканерів та англомовних громадян. Судові рішення, а також рішення державних службовців приймалися в ім'я корони. Єлизавета II була останнім монархом Південної Африки.

Мови[ред. | ред. код]

За Конституцією, офіційною мовою поряд з англійською спочатку була нідерландська мова, але де-факто була замінена африкаанс у 1926 році. Проте юридично нідерландська мова і африкаанс співіснували до 1960 року.

Кінець ПАС[ред. | ред. код]

Після референдуму 5 жовтня 1960 року, під час якого біле населення проголосувало на користь встановлення Республіки, ПАС перетворився у Південно-Африканську Республіку. 31 травня 1961 р. і країна вийшла зі Співдружності через засудження політики апартеїду (фактично її було виключено). Згодом південноафриканський парламент прийняв конституцію, скасував закони ПАС. Особливості політичної системи ПАС були перенесені з дуже невеликими змінами до новоствореної республіки.

Посилання[ред. | ред. код]

  • CJ Muller (ed) 500 Years History of South Africa, H&R Academica 1969
  • L Thompson A History of South Africa, Johnathan Ball Publishers 2006. ISBN 1-86842-236-4
  • L Thompson, The Unification of South Africa 1902—1910, Oxford University Press 1960.