Закерзоння

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Закерзоння

Закерзо́ння — науково-публіцистична назва українських етнічних територій, розташованих на захід від так званої лінії Керзона, які входили до складу Польщі.

До цих земель належать Лемківщина, Підляшшя, Посяння, Сокальщина, Равщина і Холмщина, Сяноччина.

Загальна площа Закерзоння становить понад 20 тис. км², на якій проживало до виселення понад 700 000 українців. Протягом жовтня 1944 — серпня 1946, за даними польських джерел, до України (тоді — УРСР у складі СРСР) було виселено 482 тис. осіб,та бл. 160 тис. в результаті операції «Вісла». На центрально - північному Підляшші залишилося ще близько 200 тис. українців не зачеплених переселенням, бо тут була розмита їх національна свідомість, або ж їх зараховували до білорусів, як і в пізніші часи. Північне Підляшшя виселення в основному обійшли стороною, оскільки багато українців назвалися білорусами, які підпадали під депортацію.Згідно з умовами радянсько-польського договору від 16.08.1945 (незначно змінені радянсько-польським договором 1951) ці споконвічні українські землі відійшли під владу Польщі.

У 1947 польський комуністичний режим вчинив один зі своїх найкривавіших злочинів проти українського населення Закерзоння, провівши операцію «Вісла», внаслідок якої понад 160 тис. українців були насильно вивезені з батьківських земель на терени північної та західної Польщі. З антиукраїнським терором польського уряду рішуче боролося українське націоналістичне підпілля та Українська Повстанська Армія, яка вела бойові операції проти польських каральних частин у Закерзонні до кінця 1947.

Література[ред.ред. код]

  • Омелян Німець. Короткий довідник Закерзоння. — Косів: Писаний Камінь, 2011. — 156 с.


Історія України Це незавершена стаття з української історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.Польща Це незавершена стаття з географії Польщі.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Україна Це незавершена стаття з географії України.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.